Πρόβλημα στα δικαιώματα share folders με NFS.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,579
Αθήνα
Μια ζωή στριμάρω από ένα nas Qnap με nfs σε Dune χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Πρόσφατα με το zidoo άρχισαν τα παρατράγουδα.

Η δομή:
Εχω φτιαγμένα π.χ. 4 share folders: 3D/4K/Bluray/movies .
Ολα είναι "αδερφάκια" στα δικαιώματα. Με χρήστη admin και everyone και guest με full read/write ούτε χρήστες περίεργους ούτε τίποτα. ΟΚ; Απλά πράγματα.

Πρώτο πρόβλημα: Το zidoo με NFS έχει πρόσβαση μόνο σε ένα Folder το 4Κ για παράδειγμα. Στα άλλα folders, μπαίνει μέσα, βλέπει τα επόμενα folders των ταινιών και μόλις πάω να επιλέξω folder ΔΕΝ προχωράει παρακάτω, βγάζει σφάλμα. (Unknown error)

Δεύτερο πρόβλημα, ΤΟ ΚΟΥΦΟ: κάνω copy ένα folder μέσα από το 3D και το βάζω στο 4Κ. Λογικά αφού διαβάζει τα πάντα μέσα στο 4Κ πρέπει να διαβάζει κι αυτό, σωστά;
Λοιπόν, βλέπω το όνομα του folder , ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΑ και ΔΕΝ εμφανίζει τα αρχεία .mkv/srt Τίποτα. Κενό το folder!

Τι μπορεί να φταίει; Σας θυμίζει κάτι;

Πρόβλημα για δυνατούς λύτες αλλά μάλλον θα πρέπει να έχετε Qnap για να βοηθήσετε.


Υ.Γ. θυμάμαι στο Dune όταν έφτιαχνα το shortcut το path για να έχει πρόσβαση στο NAS μου ζήτησε το password κι εκεί έβαλα το password του admin που μπαίνω στο NAS κι έπειτα δεν το ξαναζήτησε. Το zidoo ΔΕΝ ζήτησε πουθενά password για πρόσβαση στο NFS (μάλλον μπαίνει σαν guest) .
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Στα synology πρέπει να είναι ενεργοποημενο το guest account για να βλέπει SMB shares, το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε NFS.

Δοκίμασες με SMB και δεν δουλεύει;
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Με SMB έχει πρόσβαση αέρα σε όλα. Κανένα πρόβλημα.

Επίσης παρατήρησα και κάτι άλλο με NFS:

μέσα στο folder movies ξέρω ότι έχω π.χ. 100 folders. Με smb ενώ βλέπει και τα 100, με NFS βλέπει ΜΕΡΙΚΑ από αυτά (και φυσικά δεν προχωράει παρα κάτω).


Απλά επειδή σε κάποια βαριά ISO μου κάνει σκαλώματα με SMB θέλω να δοκιμάσω και με NFS να δω αν τα παίζει καλά. Σαφέστατα το NFS είναι προτιμότερο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Πρόβλημα στα δικαιώματα share folders με NFS.

Με SMB έχει πρόσβαση αέρα σε όλα. Κανένα πρόβλημα.

Επίσης παρατήρησα και κάτι άλλο με NFS:

μέσα στο folder movies ξέρω ότι έχω π.χ. 100 folders. Με smb ενώ βλέπει και τα 100, με NFS βλέπει ΜΕΡΙΚΑ από αυτά (και φυσικά δεν προχωράει παρα κάτω).


Απλά επειδή σε κάποια βαριά ISO μου κάνει σκαλώματα με SMB θέλω να δοκιμάσω και με NFS να δω αν τα παίζει καλά. Σαφέστατα το NFS είναι προτιμότερο.

Ποτέ ISO.. εκτός και αν ειναι 3D που ειναι επιβεβλημένο.
Στο αρχείο που σου κάνει σπασίματα δες αν το Qnap έχει mount folder για να το κανεις mount (στα synology έχει)
ισως έτσι δεν έχεις σπασίματα, αλλα και πάλι η καλύτερη λύση ειναι να κάνεις όλα τα 2D ISO σε BD FOLDER.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Τα ISO είναι όντως 3D. Γιατί είναι επιβεβλημένο στα 3D;

Ναι έχει ένα tab που το λέει ISO FOLDERS κάτι για mount λέει μέσα αλλά ποτέ δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Γι αυτό ήθελα να έχει κάποιος Qnap.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
δυστυχως δεν θα δωσω λυση στο προβλημα σου. Ειχα δοκιμασει και εγω να παιξω λιγο με nfs στο unraid, αλλα ειχα αντιστοιχα προβληματα με τα δικα σου και βαρεθηκα να ασχοληθω. Να προτεινω κατι αλλο; Το dune υποστηριζει ftp; αν ναι ενεργοποιησε τον ftp server που σιγουρα εχει το qnap σου και παιξε μεσω ftp, το οποιο επισης εχει λιγοτερο overhead απο το smb. Δεν ξερω ποιο ειναι πιο "γρηγορο" πρωτοκολλο, το ftp ή το nfs, αλλα και τα δυο προσφερουν μεγαλυτερη ταχυτητα απο το nfs.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
δυστυχως δεν θα δωσω λυση στο προβλημα σου. Ειχα δοκιμασει και εγω να παιξω λιγο με nfs στο unraid, αλλα ειχα αντιστοιχα προβληματα με τα δικα σου και βαρεθηκα να ασχοληθω. Να προτεινω κατι αλλο; Το dune υποστηριζει ftp; αν ναι ενεργοποιησε τον ftp server που σιγουρα εχει το qnap σου και παιξε μεσω ftp, το οποιο επισης εχει λιγοτερο overhead απο το smb. Δεν ξερω ποιο ειναι πιο "γρηγορο" πρωτοκολλο, το ftp ή το nfs, αλλα και τα δυο προσφερουν μεγαλυτερη ταχυτητα απο το nfs.

απο το SMB ίσως;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Πρόβλημα στα δικαιώματα share folders με NFS.

Ποιο dune; Με το zidoo εχω θεμα.

'νταξ' μωρε.. dune.. zidoo.. γιαννης γιαννακης (τουλαχιστον για αυτο το θεμα που μιλαμε τωρα) :D

ο,τι γραφω στεκει, ανεξαρτητα τι ειναι ο media player, φτανει να υποστηριζει τα πρωτοκολλα
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
με ποιο app παίζεις ταινίες; kodi;

κοίτα τα nfs shares πως είναι τα δικαιώματα γιατί στο kodi τα φτιάχνεις όπως λέει στο λινκ http://kodi.wiki/view/NFS
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Με κανενα. Παω αριστερα απο την διαχειριση αρχειων επιλεγω smb/nfs επιλεγω την ip το nas μπαινω στα folders και παταω enter.

Ξετσεκαρα και ξανατσεκαρα τα permissions στο NAS και τώρα σταματησε να μπαινει μεσα στα 4Κ folders απο nfs. Παει τελειως το nfs. Κατα τα αλλα μια χαρα παιζει το zidoo με nfs.......απροβληματιστα :furious3:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Πρόβλημα στα δικαιώματα share folders με NFS.

Κατα τα αλλα μια χαρα παιζει το zidoo με nfs.......απροβληματιστα :furious3:

Τρύπιος κουμπαράς TM 😋

Εγώ πάντως έχω καταλάβει ότι από media players, στοιχειωδώς σοβαρά είναι μόνο τα Dune
 

paull

Established Member
9 September 2008
195
Re: Απάντηση: Πρόβλημα στα δικαιώματα share folders με NFS.

Ακριβως το ιδιο θεμα εχω. Αρα δεν ειναι θεμα Qnap. Ειναι αυτο που υποπτευομαι. Οτι πρεπει καπως να κανεις το zidoo να μπει στο nfs σαν admin.

http://forum.zidoo.tv/index.php?threads/nfs-problem.3354/

Επειδή τυχαίνει να έχω το Zidoo X8, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με τα NFS shares από ένα Synology NAS που έχω. Στα NFS privileges του Synology έχω ορίσει ότι όλοι οι clients του τοπικού δικτύου έχουν Read/Write access στα directories που κάνω share. Από το Χ8 βλέπω κανονικά τα NFS shares τόσο από τον Explorer όσο και από το Kodi και έχω πρόσβαση σε όλα τα αρχεία.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα στα δικαιώματα share folders με NFS.

Ποτέ ISO.. εκτός και αν ειναι 3D που ειναι επιβεβλημένο.
Στο αρχείο που σου κάνει σπασίματα δες αν το Qnap έχει mount folder για να το κανεις mount (στα synology έχει)
ισως έτσι δεν έχεις σπασίματα, αλλα και πάλι η καλύτερη λύση ειναι να κάνεις όλα τα 2D ISO σε BD FOLDER.

ΟΚ έκανα Mount το 3D ISO σε ένα νέο folder. Οταν πήγα να το παίξω με το zidoo πάτησα πάνω στο BDMW folder και μετά το index.bdmw αρχείο. Σωστά;
Μου έβγαλε επιλογή με ποιό πρόγραμμα να το παίξει. Διαλεξα το πρόγραμμα αναπαραγωγής video αλλά τίποτα. Μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή. Εν ολίγοις: πως θα καταλάβει το zidoo να παίξει δομή bluray;
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Όντος έχει ‛θεμα’ με nfs και είναι θεμα λογισμικού.
Και σε Synology τα ίδια κάνει.
Έχει αναφερθεί και κάποια στιγμή θα λυθεί.
Με smb δεν υπάρχει θεμα...

Αυτό με την δομή BDmw folder να σου πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα...
Ο external player όταν βλέπει τέτοια δομή σου βγάζει ένα παράθυρο με 3 -αν θυμάμαι- επιλογές..να παίξει μόνο το αρχείο, να φορτώσει το Blu-ray menu.
Εσυ τι ακριβώς θέμα έχεις;