Ηχεια ιντσες και μπασα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xaris_sm

New member
7 April 2010
29
καλησπερα,

μια γρηγορη και σχετικα ευκολη ερωτηση

εχω 2 monitor ηχεια yahama hs-8 συνδεδεμενα στον υπολογιστη και βλεπω ταινιες στην tv, ειμαι πολυ ικανοποιημενος ειδικα απο τα μπάσα που δινουν τα 2 8 ιντσα και ρωτω το παρακατω

εαν παω σε yamaha 5.1 ενυσχιτη της σειρας rx και επιλεξω ηχεια κολωνες όπου το καθενα εχει 2χ6 ιντσα γουφερ θα εχω το ιδιο καλο μπασο?

δηλαδη συγκρινω το μπασο απο 2 8ιντσα με 4 6ιντσα η απλά είναι θέμα να επιλεξω καλά ηχεια και δεν ειναι θεμα οι Ιντσες των γουφερ?

υποθετικη συγκριση βεββαια οτι και τα μεν και τα δεν εχουν περιπου ιδια αποκριση σε συχνοτητες (μεχρι και εδω φτανουν οι γνωσεις μου σχετικα)

ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Ναι θα έχεις το ίδιο καλό μπάσο. Ίσως και καλύτερο. Τα ηχεία δαπέδου έχουν πολύ μεγαλύτερες καμπίνες από τα δικά σου. Πιθανόν να μπορούν να αποδώσουν ακόμα χαμηλότερες συχνότητες από αυτά που έχεις. Εξαρτάται τα ηχεία. Φυσικά χρειάζεσαι και την κατάλληλη δύναμη. Αν ο ενισχυτής που θα επιλέξεις έχει 30 - 40 watt στο κανάλι μην περιμένεις και αβυσσαλέα μπάσα..... :smile:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ πιστεύω ότι θα χάσεις λίγο σε όγκο αλλά θα κερδίσεις σε ταχύτητα και φυσικά μουσικότητα, βέβαια μας λείπει μία σημαντική πληροφορία, αυτής των διαστάσεων του χώρου.
 

xaris_sm

New member
7 April 2010
29
Re: Απάντηση: Ηχεια ιντσες και μπασα

παιδια ευχαριστω για τα replys

ο χωρος ειναι 40 τμ και ναι θα το παω για 5.1 αλλα μονο 2 δαπεδου θα εχω μπροστα, τα πισω θα ειναι πιο μικρα, εδω που το σκεφτομαι θα υπαρχει και ενα διαλλογου οποτε και απο εκει θα εχουμε ενα γουφερακι 4 5 ιντσες

γενικά πηρα μια ιδεα με αυτα που ειπατε
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ειδικά με τα 6 ίντσα μην περιμένεις χαμηλό που σκοτώνει,ταπεινή μου άποψη πως και σε σώματα θα υστερεί με την αλλαγή.
Εγώ προτείνω να κρατήσεις αυτά και να συμπληρώσεις τα υπόλοιπα και σαμπ και μη σου πω και δύο τεμάχια αν είναι κάτω από 10ιντσο...
40 μέτρα δεν είναι λίγα..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αφου η προτεραιοτητα σου ειναι το 5.1 με υπογουφερ θα εισαι ανετος και τα 6.5αρια δαπεδου καλυπτουν το χωρο για δικαναλες ακροασεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Κώστα πολύ φοβάμαι πως σε δικάναλη ακρόαση τα δύο 6μισαρια δεν φτάνουν για 40 μέτρα (ειδικά.απο την στιγμή που τα άλλα δύο αποδίδουν μεσαίες.Γι' αυτό μιλάω και για δύο σαμπ οπωσδήποτε.
Πάντα βέβαια με το σωστό στήσιμο και με σχετική συμμετρία αν μιλάμε για απαιτητική ακρόαση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τι εννοείς τα άλλα δύο αποδίδουν μεσαίες, δεν είναι και τα 4 γούφερ; Στο προηγούμενο σπίτι με δύο 7ιντζα σύνολικά κάλυπτα 36 τ.μ. οπότε φαντάστηκα με 4 6,5άρια θα τα καλύπτει, επί τη ευκαιρία υπάρχει κάποιος κανόνας που να μας υποδεικνύει τι μεγάφωνα χρειάζονται σε συγκεκριμένο χώρο;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ακριβώς,δεν είναι και τα 4 woofer,τα 2 από αυτά αποδίδουν το μεσαίο φάσμα,σίγουρα στα στοιχεία τους θα λένε και συγκεκριμένα από που ως που.
Κανόνες υπάρχουν μεν αλλά κανονικά πρέπει να μετρηθεί ο χώρος για να γίνει σωστά.Για 40 μέτρα πάντως δύο εξαμισαρια δεν είναι ούτε για ζήτω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Βασικα με τα 8αιντσα και ενα δωδεκαιντσο θα εισαι μια χαρα. Και με το ζευγος εξαιντσων με ενα δωδεκαιντσο παλι μια χαρα θα εισαι. Κοινος παραγοντας το 12αιντσο... και ενας σοβαρος ενισχυτης να οδηγησει τα αλλα...
 

xaris_sm

New member
7 April 2010
29
ευχαριστως να κραταγα τα 2 μονιτορ 8 ιντσα που εχω αλλα απο οτι ειδα δεν μπορω να τα συνδιασω με τον ενισχυτη που εχω επιλεξει για το bugget των 1000 ευρω μαζι με ηχεια

το πλανο λεει να παρω τον Yamaha RX-V483 και με τα υπολοιπα 600 περιπου να τα δωσω για 2 καλα δαπεδου και ενα κεντρικο και πισω 2 δορυφορικα σχετικα φθηνα

το αρχικο στήσιμο δεν προεβλεπε sub αλλα απο οτι λετε δεν θα το γλυτωσω...ισως στην πορεια

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
 

xaris_sm

New member
7 April 2010
29
παντως πραγματικα με τα 2 μονιτορ yamaha hs-8 τριζει ολο το σπιτι μιλαμε για πολυ ενταση και φοβερο μπασο!!!
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Θα παρεις ενα πιο καλό ενισχυτή που θα έχει εξόδους προενίσχυσης ώστε να συνδέσεις τα μονιτορ σου .Στη συνέχεια ένα καλό κεντρικό και ένα οικονομικό ζευγάρι για τα surround. Ξεκινάς δηλώνοντας ως large τα μονιτορ για να βγαίνουν τα μπάσα απο αυτά και αργότερα προσθέτεις και το sub.
 

xaris_sm

New member
7 April 2010
29
κατσε γιατι με ενδιαφερει το αυτο...

το κεντρικο και τα surround τι θα είναι? και αυτα αυτοενισχυζόμενα? υπαρχει ενυσχιστης yamaha που να συνδιαζει ηχεια αυτοενισχυζόμενα και παθητικα? με ενδιαφερει εαν ειναι κοντα στα 500 ευρω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Για έξοδο προενίσχυσης των δύο εμπρός (μόνο) ο πιο οικονομικός είναι ο Marantz NR1506 ο οποίος είναι στην τιμή που είπες. Για να βρεις ενισχυτή AV που να έχει έξοδο προενίσχυσης για όλα τα κανάλια, θα πρέπει να ανέβεις πιο πάνω.
 

xaris_sm

New member
7 April 2010
29