Διαφορές OLED 65B7V 65" με OLED 65C7V 65"

mistakos

New member
18 February 2010
24
Καλημέρα παιδιά

Επειδή έμεινα πολύ καιρό χωρίς τηλεόραση και επειδή μάλλον δεν θα κάνω τον συνδυασμό τηλεόρασης και προβολέα που είχα στο μυαλό μου (τουλ προς το παρόν) μπορεί κάποιος να μου πει τις διαφορές των δύο μοντέλων της LG?

OLED 65B7V 65" και OLED 65C7V 65"

έχουν διαφορά στο panel και στα χρώματα ή μόνο σε βάρος και σε μερικά χαρακτηριστικά (τα οποία μάλλον δεν με νοιάζουν);

Ευχαριστώ
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
ευχαριστώ..

να φανταστώ ότι θεωρούνται καλές τηλεοράσεις ε; δεν έχω δει καμία από κοντά ακόμα... αλλά θεωρώ ότι για τόσα λεφτά και μετά από plasma τηλεόραση θα μείνω ευχαριστημένος! Αν και το 4Κ δεν με συμφέρει τόσο (λόγω απόστασης θέασης) αλλά τι να κάνουμε.. θα το υποστούμε! χαχαχαχαχα
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Η κορυφαία τηλεόραση, την θέλω και εγώ .... αλλα.... πολλά τα λεφτά ρε παιδιά .. δυσκολεύομαι πολύ να δικαιολογήσω την τιμή τους..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Πέρυσι η τότε τρέχουσα σειρά ήταν σε μεγάλη προσφορά στο Black Friday (ένα χιλιάρικο κάτω η 65αρα / αν θυμάμαι καλά)

Ίσως γίνει κάτι αντίστοιχο και φέτος
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Εδώ στην Γερμανία τόσο την έχουν στις προσφορές του Σεπετεμβρίου, που σημαίνει πως τα καταστήματα και στην Ελλάδα μέχρι αυτή την τιμή μπορούν να έχουν κέρδος. Δεν ξέρω αν θα φτάσει την ίδια τιμή, αλλά λογικά αν έχουν στοκ στην Ελλάδα οι τιμές θα πέσουν κάτω από τα 3000 ευρώ. Στην Ελλάδα νομίζω οι προσφορές ξεστοκαρίσματος βγαίνουν συνήθως πιο αργά κατά τον Νοέμβρη.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Εγώ πάντως φίλε έχω την Ε7(55αρα) Μου την έδωσε ένα κατάστημα μετά από μπλα μπλα μαζί του και εννοείται μετρητής 2500!!Φαντάσου όταν την πήρα εγώ Ιούνιο είχε 4.000!Ακόμα και τώρα που μιλάμε έχει 2750,τώρα πως τον είχα ψήσει τότε και την είχα πάρει τόσο ακόμα δεν το πιστεύω!Πάντως όλες οι σειρές φετινες είναι εκπληκτικές,ότι καλύτερο υπάρχει σε oled..
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Παρακολουθώ τις τιμές των OLED. Η σειρά 7 είναι 500 ευρώ πιο κάτω σε σχέση με την 6 πριν ένα χρόνο.Αν λάβουμε υπόψη ότι η 65Β6 τον μάιο ήταν κοντά στις 2500 δεν αποκλείεται να δούμε την B7 κοντά στις 2000.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Ελπίζω ότι το 2018-2019 θα δούμε ακόμα πιο χαμηλές τιμές αφού η LG θα έχει και ανταγωνισμό από την Sharp για τα OLED panels.
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
Ελπίζω ότι το 2018-2019 θα δούμε ακόμα πιο χαμηλές τιμές αφού η LG θα έχει και ανταγωνισμό από την Sharp για τα OLED panels.

δεν διαφωνώ... αλλά άντε να περιμένω άλλον έναν χρόνο εγώ. Τελικά μάλλον θα πάω για την B7 κι ας πέσει κι άλλο.. τι να κάνω..
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Να προσθεσω αλλη μια παραμετρο, μιας και πλεον η διαφορα τιμης ειναι πολυ μικρη, πως συγκρινονται αυτες με την αντιστοιχη Sony -KD65A1 ?
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Διαφορές OLED 65B7V 65" με OLED 65C7V 65"

Εννοεις την αντιστπιχη oled της sony?

Αν ναι, και οι 2 εχουν παροκοια εικονα, ιδιο πανελ εχου, διαφορερικοsoftware και επεξεργαστη εικονας.
Μικρη υπεροχη της sony σε interlaced εικονα, υπεροχη της lg σε φωτεινότητα.
Η lg εχει επισης μικροτερο input lag, ιδανικη για gaming.

Η lg υποστηρίζει προς το παρον ολα τα φορματ hdr, η σονυ οχι, ειδικα το dolby vision ειναι σημαντικη ελλειψη.

Επισης η σονυ κλιπαρει ελαφρα σε hdr τα λευκα, για να βγαλει συνολικοτερα πιο φωτεινη εικονα, σε βαρος της ακριβειας.

Και με τις 2 παντως θα μεινεις ευχαριατημενος, εγω διαλεξα φυσικά τη πιο φτηνη.
Η διαφορα στις 55αρες ειναι πολυ μεγαλη, το ιδιο και στην 65αρα, πανω απο 1500 !



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Εγώ αν είχα τα λεφτά και διαβάζοντας τα reviews για υπεροχή της Sony σε upscaling και κίνηση, θα πήγαινα καρφί σε Sony.
Επειδή δεν έχω τα λεφτά όμως, θα πάω καρφί στο ψυγείο για μια μπύρα.
Κάτι είναι και αυτό.:ADFADF1: