Αγορα τηλερορασης για αποσταση 2,7μ.

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ενδιαφερομαι για αγορα τηλεορασης με μεγιστη αποσταση θεασης τα 2,70 μετρα, σε μεγεθος που θα μου προτεινετε εσεις.
Το τηλεοπτικο με ενδιαφερει ελαχιστα, η κυρια πηγη θα ειναι ο η/υ, με περιεχομενο απο 720p μεχρι και (σπανιοτερα) 4k, κυριως ομως fhd, ως επι το πλειστον ταινιες και σειρες.
Η φωτεινοτητα του χωρου ρυθμιζεται ευκολα, αλλα στην καθημερινοτητα ειναι απαλα φωτεινος.
Το budget στα 2500ευρω, ελαφρως ελαστικο, χωρις ομως απαραιτητο να το εξαντλησουμε αλλα και να το τηρησουμε αυστηρα.
Δηλαδη, αν απο μια tv στα 1500 σε μια tv στα 2500 η βελτιωση στην εικονα ειναι 10%, προφανως η δευτερη ειναι περιττη. Αν ομως η διαφορα με μια tv στα 2700 ειναι παρα πολυ μεγαλη, η υπερβαση στο budget δικαιολογειται.
Ελπιζω να ημουν αρκετα σαφης.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για απόσταση 2,7 μ.

OLED στις 55". Πήγαινε να δεις από κοντά διάφορα μοντέλα, κυρίως αυτά της διετίας 2016-2017, αφού σου το επιτρέπει το budget.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η καλύτερες τηλεοράσεις που διατίθενται σε "λογική" τιμή είναι οι 65" OLED της LG.

Αυτή την εποχή είναι πιο πάνω απο το budget σου, αλλά αν μπορείς να περιμένεις λίγο, απο αρχές Νοεμβρίου, μέχρι τις 24 που είναι η Black Friday, είναι πολύ πιθανό να υπάρξει μια προσφορά γύρω στις 2.500, πέρσι τουλάχιστον υπήρξε.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Η καλύτερες τηλεοράσεις που διατίθενται σε "λογική" τιμή είναι οι 65" OLED της LG.

Αυτή την εποχή είναι πιο πάνω απο το budget σου, αλλά αν μπορείς να περιμένεις λίγο, απο αρχές Νοεμβρίου, μέχρι τις 24 που είναι η Black Friday, είναι πολύ πιθανό να υπάρξει μια προσφορά γύρω στις 2.500, πέρσι τουλάχιστον υπήρξε.

Προσφορα κανονικη ελπιζω κι οχι να στηθω σε καμια ουρα χαραματα! Τελος παντων...
Οποτε εσυ συστηνεις για αυτη την αποσταση καλυτερα 65 ιντσες?
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Οχι εγώ..

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Στα 2.5 μετρα που ειμαι εγω, εχω 55αρα και ειναι καλα....αλλα δε θα ελεγα οχι και για 65αρα.
Αν σε παιρνει το budjet πηγαινε σε 65αρα, ειδικα αν δεν εχεις και προβολεα.

Εγω εχω, ακριβως πανω απο την tv, γι αυτο και δεν με νοιαζει πολυ.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

polios

New member
20 February 2009
39
Με τούς υπότιτλους από τόσο κοντά δεν έχετε πρόβλημα δεν κάνετε το κεφάλι σας δεξιά - αριστερά για να διαβάσετε
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Αμα ακολουθήσουμε το παραπάνω γράφημα τότε στα 3 μέτρα θα πρέπει να έχουμε 75άρα τουλάχιστον ή κάνω λάθος; Αν είναι δυνατόν! Επίτηδες το κάνουν οι εταιρίες για να πουλάνε θηρία όλο και πιο ακριβά; Δηλαδή αν για το σαλόνι μου πάρω μια 49άρα 4Κ για 2,7 μέτρα με χαλάει; Είχα 46άρα 1080p και δε με χάλασε καθόλου. Τώρα σκέφτομαι να παρω max 55άρα όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί θα είναι 4Κ και γιατί θέλω να απολαμβάνω λίγο καλύτερα τις ταινίες και το περιεχόμενο σε 4Κ που αυξάνεται καθημερινά μέσω streaming services όμως τύπου Netflix, Youtube κλπ. Αλλά από την άλλη επειδή το budget μου είναι περιορισμένο και δεν θέλω κάποια μέρα να γυρίσω σπίτι μου και να το δω άνω κάτω και την πανάκριβη τηλεόρασή μου να λείπει πάλι θα προτιμήσω κάτι σε χαμηλή τιμή κι ας μην είναι και τέλειο.

Γι αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, αποφασίστε με βάση το budget σας και όχι με τις προτεινόμενες διαστάσεις για καλύτερη εμπειρία. Και στην τελική ένα καταναλωτικό προϊόν είναι. Δεν μας είναι και απαραίτητο. Ζούμε και χωρίς. Εγώ είμαι σχεδόν 7 μήνες χωρίς τηλεόραση επειδή μου την έκλεψαν και δεν με ενοχλεί.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
leas, ως προς την αναλυση, δεν φαινεται να εχει αδικο το γραφημα. Πρεπει να εισαι αρκετα κοντα στις 55" για να δεις διαφορα στην εικονα εξ' αιτιας της αναλυσης (ΔΕΝ λεω για HDR, καλυτερη κινηση και αλλα καλουδια που εχουν οι 4Κ). Για παραδειγμα στην 55" LG UH8500 που εχω στο σαλονι συνδεδεμενη με PC και FireTV stick, το πλεονεκτημα της αναλυσης φαινεται μονο οταν δουλευω απο το σπιτι, οπου καθομαι στο μισο μετρο απο την οθονη και εχω ανοιχτα ενα σωρο παραθυρα που διαβαζονται ανετα λογω της αναλυσης. Με την 1080 δεν γινοταν αυτο.

Το ματι δεν διακρινει διαφορα μεταξυ 4Κ / 1080 στις 55" απο αποσταση μεγαλυτερη των 2 μετρων (και πολυ μου φαινεται)
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Δηλαδή για να πεις ουάου στις 55άρες 4Κ πρέπει να είσαι στο 1 μέτρο το πολύ! Διαφορετικά ακόμη και με μία 1080 δεν θα δεις διαφορά σε μεγαλύτερη των 2 μέτρων απόσταση! Τέλεια! Φοβερό μάρκετινγκ των εταιριών! Θα περιμενω κι εγώ καμία προσφορά για 55" και βλέπουμε!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Νομίζω ο leas έχει ένα ψιλοδικιο!Εγώ που έχω 55αρα και ειμαι στα 3.5 μέτρα βλέπω διαφορά όταν παρακολουθώ 1080p περιεχόμενο και όταν 4κ!Δηλαδή εγώ τι έχω βιονικο μάτι; και κάτι άλλο ρε παιδιά..οταν θα πάμε σε 8κ εποχή θα πρέπει να έχουμε 65αρα στο μισό μέτρο;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Νομίζω ο leas έχει ένα ψιλοδικιο!Εγώ που έχω 55αρα και ειμαι στα 3.5 μέτρα βλέπω διαφορά όταν παρακολουθώ 1080p περιεχόμενο και όταν 4κ!Δηλαδή εγώ τι έχω βιονικο μάτι; και κάτι άλλο ρε παιδιά..οταν θα πάμε σε 8κ εποχή θα πρέπει να έχουμε 65αρα στο μισό μέτρο;

Εσύ που έχεις OLED και υποστηρίζει HDR, βλέπεις την διαφορά στα χρώματα απο το wide color gammut. O leas αναφέρεται σε τηλεοράσεις LCD, με τιμή περίπου 1.000 που δεν έχουν HDR και WCG. Η μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει μεγαλύτερη λεπτομέρεια και αυτή δεν μπορείς να τη δεις απο μακριά..

Δειτε και αυτή τη συζήτηση
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Εσύ που έχεις OLED και υποστηρίζει HDR, βλέπεις την διαφορά στα χρώματα απο το wide color gammut. O leas αναφέρεται σε τηλεοράσεις LCD, με τιμή περίπου 1.000 που δεν έχουν HDR και WCG. Η μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει μεγαλύτερη λεπτομέρεια και αυτή δεν μπορείς να τη δεις απο μακριά..

Δειτε και αυτή τη συζήτηση
Πώς δεν έχουν HDR οι led των 1000 ευρώ; Οι Samsung MU6xx Samsung MU7000 έχουν HDR. Πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που αναφέρεται στη συζήτηση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
δεν αναφέρομαι στο HDR!Αναφέρομαι στην ανάλυση..

Μπορεί και να έχεις βιονικό μάτι τότε... :p

Ένα 10-15% του πληθυσμού άλλωστε, έχει δυνατότητα μέγιστης οπτικής οξύτητας ανώτερης των 10/10.

Ή η σύγκριση που κάνεις δεν γίνεται με σωστό τρόπο και είναι biased προς το 4Κ υλικό... :rolleyes:

Πώς δεν έχουν HDR οι led των 1000 ευρώ; Οι Samsung MU6xx Samsung MU7000 έχουν HDR. Πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που αναφέρεται στη συζήτηση.

Υποστηρίζουν αναπαραγωγή του υλικού HDR. Αλλά χωρίς WGC και peak φωτεινότητας στα 300-500 nits, αυτό που θα δεις δεν θα είναι HDR...

Στην πραγματικότητα, οι περισσότερες 4Κ τηλεοράσεις χωρίς πιστοποίηση UHD Premium, έχουν πιο "ψόφια" εικόνα όταν αναπαράγουν υλικό HDR συγκριτικά με ακριβώς το ίδιο υλικό στην SDR έκδοσή του από απλό BluRay...
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Wcg μπορείς να βρεις στα 1000 ευρώ (55 ίντσες). καλό HDR μάλλον όχι. Αλλά βγαίνουν προσφορές όταν αποσύρονται τα μοντέλα.
Γενικά Samsung και Sony χωρίζουν τα μοντέλα σε 3 κατηγορίες.
Η πρώτη έχει μόνο 4Κ ανάλυση (πχ Sony σειρά 7)
Η δεύτερη 4Κ και WCG ( σειρά 8) . Η Τρίτη ( σειρά 9) τα έχει όλα και φωτεινότητα κοντά στα 1000nits
Κάπως έτσι και η Samsung αλλά έχει τόσους κωδικούς και είναι πιο μπερδεμένο
Το να υποστηρίζουν HDR ακόμα και με φωτεινότητα 300nits φαντάζομαι είναι απαραίτητο αλλιώς τα χρώματα και οι σκιές θα φαινοντουσαν αλλά αντί άλλων ..
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Σε αντίθεση με την 4Κ ανάλυση, όπου αυξάνονται τα pixel και η ανάλυση επιτυγχάνεται, το HDR δεν είναι τόσο απλό.

Το λίγο υλικό που κυκλοφορεί υποστηρίζεται πλήρως απο λίγες συσκευές. Οταν αγοράζεις μια τηλεόραση που σήμερα καλύπτει οριακά τις προδιαγραφές, τι θα γίνει σε 2-3 χρόνια όπου το υλικό θα παράγεται με γνώμονα τις τότε επιδόσεις των τηλεοράσεων?

Οσον αφορά το παλαιό υλικό, όλες οι τηλεοράσεις καλύπτουν τις προδιαγραφές, οπότε απο το να επενδύουμε σε καινούργια αρτικόλεξα, καλύτερα να πάρουμε μια όσο δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη με όσο το δυνατόν καλύτερο contrast.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Η Samsung 55mu7002 έχει φωτεινότητα 650. Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για την ώρα στα λεφτά της. Αν βγει σε καμία προσφορά θα το σκεφτώ. Περσινό μοντέλο αντίστοιχο μ αυτή και καλύτερη αλλά με τα ίδια χρήματα και λιγότερα ποια είναι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk