Dementia....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

14 December 2006
4,265
R-10927093-1506660729-8485.jpeg.jpg


Caretaker - Everywhere At The End Of Time - Stage 3 (2016)

O Caretaker σε δελτίο τύπου ανακοίνωσε πως πάσχει από άνοια και θα πεθάνει το 2019. Θα κυκλοφορήσει μέχρι τότε έξι δίσκους (δυο σε κάθε χρόνο περίπου) που ως δημιουργίες θα αντικατοπτρίζουν διαφορετικά στάδια της ασθένειας και φυσικά σε κάθε εξελισσόμενο επίπεδο η απώλεια μνήμης θα βαθαίνει με αποτέλεσμα στο μουσικό κομμάτι να κερδίζουμε περισσότερη αφαίρεση χάος και χρονική καθυστέρηση (delay)

Ο James Leyland Kirby (πραγματικό όνομα του καλλιτέχνη και εφευρέτης του "Φροντιστή"), δεν πάσχει από κάτι, τουλάχιστον σίγουρα όχι από άνοια.
Έχει αναπτύξει μία ιδιαίτερη σχέση με την μουσική αντιμετωπίζοντας την ως οντότητα που αλληλεπιδρά με το περιβάλλον και εξελίσσεται μαζί με αυτό Δεν είναι πολύ ξεκάθαρο αν είναι τεχνικός ήχου, μουσικός ή απλά ένας περίεργος λάτρης και οπαδός της θεωρίας της ανάδρασης του παρελθόντος στο μέλλον με τέτοιο τρόπο ώστε να αναπλάθονται και τα δυο παράλληλα (Hauntology)
Το βασικό του υλικό είναι οι δίσκοι των 78 στροφών , η ταινίες τύπου The Shining και η στρέβλωση της νοσταλγίας και της μελαγχολίας κατά την θεωρία της "φαντασμολαγνείας" με βόμβους και τεχνικές που οδηγούν σε χαοτικά παράλληλα επίπεδα του παρόντος και του μέλλοντος. Δεν ζει μαζί με μας αλλά παράλληλα με εμάς

Ο Caretaker υπό μία έννοια δημιουργεί την μουσική του μέλλοντος ίσως και άθελα του, μιας και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα η μουσική σε έναν ισοπεδωμένο ερειπωμένο πλανήτη να μοιάζει πράγματι με ολόγραμμα γραμμοφώνων σε άπειρη συμπαντική σκόνη...

Το συγκλονιστικότερο όμως όλων είναι πως οι περισσότεροι ακροατές που μπήκαν στην διαδικασία να ακούσουν το προτζεκτ των έξι σταδίων, ένιωσαν περίεργα. Κάποιο εγκατέλειψαν την ακρόαση λόγο συναισθηματικής φόρτισης όταν θυμήθηκαν οικείους τους που έπασχαν από την ασθένεια. Δεν είναι λίγοι αυτοί που έβαλαν τα κλάματα και αργότερα έμαθαν τι αφορά το όλο εγχείρημα

Αυτήν την στιγμή η ασθένεια βρίσκεται στο τρίτο στάδιο ...
 
Last edited by a moderator:

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
ενδιαφέρον σαν ιδέα να "μεταφράσει" το σταδιακό σβήσιμο της μνήμης σε ακουστική εμπειρία
και θα είναι ακόμη περισσότερο όταν τελειώσει
το αλμπουμ παντως είναι πολυ καλο

κατι αντίστοιχο έχει κάνει και ο William Basinski στο The Disintegration Loops, μόνο που εκεί καταγράφεται το σβήσιμο της μουσικής πληροφορίας που είχε αποτυπωθεί κάποτε σε ταινίες ηχογράφησης και συμβαίνει με τη φυσική φθορά του υλικού

* η ασθένεια είναι ότι χειρότερο μπορεί να τύχει
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Σε ταξίδεψε σε κάτι άχρονο Στέλιο..Δεν έχουμε συχνά την δυνατότητα να ακούσουμε κάτι τέτοιο.. Ο σωστός τρόπος ακρόασης είναι με ακουστικά...Δοκιμασε το..
Ακόμα καλύτερα,ξεκινά από το πρώτο μέρος.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
όχι εύκολα υποφερτό θα έλεγα....


Νομίζω πάντως πως ο κοσμος που ζει είναι πιο αγνός από τον δικο μας..


Η αλήθεια είναι πως δεν το πάλεψα. Αλλά δε μου έβγαλε νοσταλγίες. Ούτε καν μιζεριες. Εμμονή και καρακαταθλιψαρα μου έβγαλε. Πολύ βαρύ. Πάντως πολύ ενδιαφέρον project. Επίλογος με τα όλα του. Μακάρι να μείνει ζωντανό το νήμα να το παρακολουθήσω. Αλλιώς CBA...
Το αρχικό ποστ όντως, προδιαθέτει για άλλα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
* η ασθένεια είναι ότι χειρότερο μπορεί να τύχει
Υπάρχουν πάρα πολύ χειρότερα. Δυστυχώς. Για τον ασθενή κάτι τέτοιο φαντάζει ευλογία. Πεθαίνει άδειος. Από χαρές Αλλά και από δυστυχίες, από λησμονείς, υποχρεώσεις κλπ. Φαντάζεσαι ένας άνθρωπος αυτής της ηλικίας ας πούμε να έμενε τυφλος;
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Dementia....

Σε ταξίδεψε σε κάτι άχρονο Στέλιο..Δεν έχουμε συχνά την δυνατότητα να ακούσουμε κάτι τέτοιο.. Ο σωστός τρόπος ακρόασης είναι με ακουστικά...Δοκιμασε το..
Ακόμα καλύτερα,ξεκινά από το πρώτο μέρος.

ταξιδια χωρις χρονο ειναι ταξιδια χωρις ζωη

Υ.Γ δεν εχω ακουστηκα
 
14 December 2006
4,265
Re: Απάντηση: Re: Dementia....

ταξιδια χωρις χρονο ειναι ταξιδια χωρις ζωη

Υ.Γ δεν εχω ακουστηκα

Το μέλλον έτσι όπως εμείς το αντλαμβανομαστε κάποια στιγμή καθορίζει τον χρόνο, δεν είναι όλα τόσο αόριστα

Στην Κάλπικη λίρα υπάρχει μία σκηνή στην τρίτη ιστορία με την Φανή που χάνει τον πατέρα της.
Όταν βγαίνει το φέρετρο από το σπίτι περνάει τυχαία η Ταυγέτη και ρωτάει " Μα ποιος πέθανε"
και τα παιδιά που παίζουν στον δρόμο της απαντούν "Δεν ξέρεις κυρά μου, αυτός που είναι μέσα στην κάσα"

Πάω στοίχημα πως στα τέλη της δεκαετίας του 50 κανείς δεν γέλασε με αυτήν την σκηνή γιατί αυτό το ψυχρό ειρωνικό χιούμορ στην Ελλάδα τουλάχιστον ήταν φάση 90ς
Έχοντας πλέoν ζήσει τα 90ς γνωρίζουμε πως αυτή η ατάκα για την εποχή της ήταν ασύλληπτη
 
Last edited:
17 June 2009
3,594
Υπάρχουν πάρα πολύ χειρότερα. Δυστυχώς. Για τον ασθενή κάτι τέτοιο φαντάζει ευλογία. Πεθαίνει άδειος. Από χαρές Αλλά και από δυστυχίες, από λησμονείς, υποχρεώσεις κλπ. Φαντάζεσαι ένας άνθρωπος αυτής της ηλικίας ας πούμε να έμενε τυφλος;

Δεν έχω ακούσει πιό άκυρη και πιό επιφανειακή προσέγγιση. Η τυφλότητα, ειδικά για κάποιον που έχει δει, είναι διαχειρίσιμη (εδώ είναι για τους εκ γενετής). Στις περιπτώσεις που αναφέρει ο Μπάϊρας και ο Σπύρος, ο άνθρωπος παύει να είναι ο εαυτός του, παύει να έχει την οιαδήποτε οντότητα, είναι απλώς ένα κάτι που αναπνέει και χέζει (ενίοτε, διότι κάποια στιγμή σταματά κι αυτό). Αν στα μάτια κάποιου αυτό φαντάζει ευλογία, βοήθειά του.

Για τη μουσική θα επανέλθω, δεν έχω προλάβει να ακούσω ούτε καν δείγμα.
Όσο για τον χρόνο, διαβάστε το Μαγικό Βουνό. Χρόνος άχρονος. Βοηθάει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν έχω ακούσει πιό άκυρη και πιό επιφανειακή προσέγγιση.

Ευχαριστώ για την πολιτισμένη απόκριση.

Απλά θα διαφωνίσω. Έχοντας επίγνωση καθώς η γιαγιά μου πέθανε από αλτσχάιμερ και το έχω ζήσει...
 
17 June 2009
3,594
Ευχαριστώ για την πολιτισμένη απόκριση.

Απλά θα διαφωνίσω. Έχοντας επίγνωση καθώς η γιαγιά μου πέθανε από αλτσχάιμερ και το έχω ζήσει...

Παρακαλώ. Ένας λόγος παραπάνω να την θεωρώ άκυρη.
 
14 December 2006
4,265
Να ξεκαθαρίσω κάτι, τα “όχι εύκολα υποφερτό” και “ζει σε έναν κόσμο πιο αγνό από τον δικό μας” αφορούσαν τον δίσκο και το καλλιτέχνη

Η ασθένεια είναι πολύ δύσκολα διαχειρισμένη

Δεν σας κρύβω πως όταν διάβασα για το προτζεκτ σκέφθηκα πως αυτό που θέλει να κάνει έχει μια υποχθόνια βαρβαρότητα και ηχητικά τουλάχιστον μέχρι τώρα είναι ιδιαίτερα υποβλητικό έχεις δεν έχεις ζήσει τη εμπειρία

Μετά σκέφτηκα πιο ψύχραιμα και είπα στον εαυτό μου πως η τέχνη πρέπει να μιλάει και να απευθύνεται σε όλους και για όλα, αλλά αυτό που πρέπει να κάνει κυρίως είναι να λυτρώνει
Η τέχνη πρέπει να είναι λυτρωτική
Και από αυτή την σκοπιά, αυτό που κάνει είναι πολύ σπουδαίο

Καταθλιπτικό δεν το βρήκα
Νοσταλγικό θλιμμένο απόκοσμο ναι αλλά αυτός είναι και ο στόχος του

Κατάθλιψη μου προκαλεί το γεγονός πως ενώ έχουμε αξιολογότατους δίσκους στην Ελλάδα 78 στροφών δεν βρέθηκε κάποιος σύγχρονος παραγωγός ηλεκτρονικής μουσικής να κάνει κάτι αντίστοιχο ή ακόμα καλύτερα ένα μουσικό σχήμα σαν τους balanescu quartet στο Maria T
Το έλλειμμα μας είναι κυρίως αισθητικό και όχι μουσικό
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Υπέροχος καλλιτέχνης.

'Οπως είχα γράψει και εδώ, παρότι μου αρέσει πάρα πολύ η νέα του δουλειά, ως δίσκο αναφοράς του έχω το An emply bliss beyond this World, το οποίο θεωρώ ότι δεν πρέπει να λείπει από καμια δισκοθήκη των φανατικών του είδους.


Υ.γ. Συγχαρητήρια που ανοίχτηκε ένα νήμα για τέτοιο είδος μουσικής, διότι εχουμε πήξει λιγάκι στην αρχαιολογία..
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Φίλοι, δεν θα ήθελα να διαβάσω κάτι άλλο, για το ποια ασθένεια είναι χειρότερη, σ' ένα μουσικό νήμα...

Υ.γ. Συγχαρητήρια που ανοίχτηκε ένα νήμα για τέτοιο είδος μουσικής, διότι εχουμε πήξει λιγάκι στην αρχαιολογία..
Τα συγχαρητήρια είναι δεδομένα, για ότι ο καθένας έχει την ευγενή καλοσύνη να γράφει στην κατηγορία, θυσιάζοντας πολύτιμο χρόνο από άλλες ασχολίες.

Θα επιθυμούσα όμως να διευκρινίσετε τι εννοείτε με το "αρχαιολογία". Αναφέρεστε στην κλασική, στο ροκ, τη σόουλ και την τζαζ των παλαιότερων δεκαετιών/εποχών/αιώνων ή σε κάτι άλλο ; Είναι προσωπικό παράπονο/διαπίστωση/αιχμή ή εκφράζει κάτι συνολικότερο, εξ ου και ο πληθυντικός στο "εχουμε πήξει λιγάκι" ;

Εντελώς φιλικά
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Dementia....

Το μέλλον έτσι όπως εμείς το αντλαμβανομαστε κάποια στιγμή καθορίζει τον χρόνο, δεν είναι όλα τόσο αόριστα

Στην Κάλπικη λίρα υπάρχει μία σκηνή στην τρίτη ιστορία με την Φανή που χάνει τον πατέρα της.
Όταν βγαίνει το φέρετρο από το σπίτι περνάει τυχαία η Ταυγέτη και ρωτάει " Μα ποιος πέθανε"
και τα παιδιά που παίζουν στον δρόμο της απαντούν "Δεν ξέρεις κυρά μου, αυτός που είναι μέσα στην κάσα"

Πάω στοίχημα πως στα τέλη της δεκαετίας του 50 κανείς δεν γέλασε με αυτήν την σκηνή γιατί αυτό το ψυχρό ειρωνικό χιούμορ στην Ελλάδα τουλάχιστον ήταν φάση 90ς
Έχοντας πλέoν ζήσει τα 90ς γνωρίζουμε πως αυτή η ατάκα για την εποχή της ήταν ασύλληπτη

αυτο το βρισκω μια απο τις ωραιες ατακες του παλιου κακου ελληνικου σινεμα με το πολυ καλο χιουμορ τιποτε παραπανω
σιγουρα γελασανε και τοτε και τωρα

Υ.Γ εγω την ιστορια του δισκου δεν την διαβασα τον δισκο τον ακουσα οσο μπορουσα
συγνωμη νομισα οτι θα εγραφες για αυτες τις αρχαιολογιες ( Τομυ Ντορσεη )που λεει και ο φιλος πανοραμιξ
:ernaehrung004: