Welcome to the AVClub.
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: Dementia....

Συντονιστής κατηγορίας

Re: Dementia....

Quote Originally Posted by ecodrifter View Post

* η ασθένεια είναι ότι χειρότερο μπορεί να τύχει
    Υπάρχουν πάρα πολύ χειρότερα. Δυστυχώς. Για τον ασθενή κάτι τέτοιο φαντάζει ευλογία. Πεθαίνει άδειος. Από χαρές Αλλά και από δυστυχίες, από λησμονείς, υποχρεώσεις κλπ. Φαντάζεσαι ένας άνθρωπος αυτής της ηλικίας ας πούμε να έμενε τυφλος;
    the only good system is a sound system and the only good nation is imagination!

Supreme Member

Απάντηση: Re: Dementia....

Quote Originally Posted by SPYROS A. View Post
    Σε ταξίδεψε σε κάτι άχρονο Στέλιο..Δεν έχουμε συχνά την δυνατότητα να ακούσουμε κάτι τέτοιο.. Ο σωστός τρόπος ακρόασης είναι με ακουστικά...Δοκιμασε το..
    Ακόμα καλύτερα,ξεκινά από το πρώτο μέρος.
    ταξιδια χωρις χρονο ειναι ταξιδια χωρις ζωη

Υ.Γ δεν εχω ακουστηκα

Re: Απάντηση: Re: Dementia....

Quote Originally Posted by Stellios papa View Post
    ταξιδια χωρις χρονο ειναι ταξιδια χωρις ζωη

Υ.Γ δεν εχω ακουστηκα
    Το μέλλον έτσι όπως εμείς το αντλαμβανομαστε κάποια στιγμή καθορίζει τον χρόνο, δεν είναι όλα τόσο αόριστα

Στην Κάλπικη λίρα υπάρχει μία σκηνή στην τρίτη ιστορία με την Φανή που χάνει τον πατέρα της.
    Όταν βγαίνει το φέρετρο από το σπίτι περνάει τυχαία η Ταυγέτη και ρωτάει " Μα ποιος πέθανε"
    και τα παιδιά που παίζουν στον δρόμο της απαντούν "Δεν ξέρεις κυρά μου, αυτός που είναι μέσα στην κάσα"

Πάω στοίχημα πως στα τέλη της δεκαετίας του 50 κανείς δεν γέλασε με αυτήν την σκηνή γιατί αυτό το ψυχρό ειρωνικό χιούμορ στην Ελλάδα τουλάχιστον ήταν φάση 90ς
    Έχοντας πλέoν ζήσει τα 90ς γνωρίζουμε πως αυτή η ατάκα για την εποχή της ήταν ασύλληπτη
    Last edited by ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΙΡΑΧΤΑΡΗΣ; 13-10-2017 at 09:50.

Συντονιστής κατηγορίας

Quote Originally Posted by Panoramix View Post
    Υπάρχουν πάρα πολύ χειρότερα. Δυστυχώς. Για τον ασθενή κάτι τέτοιο φαντάζει ευλογία. Πεθαίνει άδειος. Από χαρές Αλλά και από δυστυχίες, από λησμονείς, υποχρεώσεις κλπ. Φαντάζεσαι ένας άνθρωπος αυτής της ηλικίας ας πούμε να έμενε τυφλος;
    Δεν έχω ακούσει πιό άκυρη και πιό επιφανειακή προσέγγιση. Η τυφλότητα, ειδικά για κάποιον που έχει δει, είναι διαχειρίσιμη (εδώ είναι για τους εκ γενετής). Στις περιπτώσεις που αναφέρει ο Μπάϊρας και ο Σπύρος, ο άνθρωπος παύει να είναι ο εαυτός του, παύει να έχει την οιαδήποτε οντότητα, είναι απλώς ένα κάτι που αναπνέει και χέζει (ενίοτε, διότι κάποια στιγμή σταματά κι αυτό). Αν στα μάτια κάποιου αυτό φαντάζει ευλογία, βοήθειά του.

Για τη μουσική θα επανέλθω, δεν έχω προλάβει να ακούσω ούτε καν δείγμα.
    Όσο για τον χρόνο, διαβάστε το Μαγικό Βουνό. Χρόνος άχρονος. Βοηθάει.
    ...εξεγερμένοι, όσο και η παντόφλα μου

Ηλεκτρική Εδέμ
    mixcloud

Συντονιστής κατηγορίας

Quote Originally Posted by Κάλλη Συνοδινού View Post
    Δεν έχω ακούσει πιό άκυρη και πιό επιφανειακή προσέγγιση.
    Ευχαριστώ για την πολιτισμένη απόκριση.

Απλά θα διαφωνίσω. Έχοντας επίγνωση καθώς η γιαγιά μου πέθανε από αλτσχάιμερ και το έχω ζήσει...
    the only good system is a sound system and the only good nation is imagination!

Συντονιστής κατηγορίας

Quote Originally Posted by Panoramix View Post
    Ευχαριστώ για την πολιτισμένη απόκριση.

Απλά θα διαφωνίσω. Έχοντας επίγνωση καθώς η γιαγιά μου πέθανε από αλτσχάιμερ και το έχω ζήσει...
    Παρακαλώ. Ένας λόγος παραπάνω να την θεωρώ άκυρη.
    ...εξεγερμένοι, όσο και η παντόφλα μου

Ηλεκτρική Εδέμ
    mixcloud

Να ξεκαθαρίσω κάτι, τα “όχι εύκολα υποφερτό” και “ζει σε έναν κόσμο πιο αγνό από τον δικό μας” αφορούσαν τον δίσκο και το καλλιτέχνη

Η ασθένεια είναι πολύ δύσκολα διαχειρισμένη

Δεν σας κρύβω πως όταν διάβασα για το προτζεκτ σκέφθηκα πως αυτό που θέλει να κάνει έχει μια υποχθόνια βαρβαρότητα και ηχητικά τουλάχιστον μέχρι τώρα είναι ιδιαίτερα υποβλητικό έχεις δεν έχεις ζήσει τη εμπειρία

Μετά σκέφτηκα πιο ψύχραιμα και είπα στον εαυτό μου πως η τέχνη πρέπει να μιλάει και να απευθύνεται σε όλους και για όλα, αλλά αυτό που πρέπει να κάνει κυρίως είναι να λυτρώνει
    Η τέχνη πρέπει να είναι λυτρωτική
    Και από αυτή την σκοπιά, αυτό που κάνει είναι πολύ σπουδαίο

Καταθλιπτικό δεν το βρήκα
    Νοσταλγικό θλιμμένο απόκοσμο ναι αλλά αυτός είναι και ο στόχος του

Κατάθλιψη μου προκαλεί το γεγονός πως ενώ έχουμε αξιολογότατους δίσκους στην Ελλάδα 78 στροφών δεν βρέθηκε κάποιος σύγχρονος παραγωγός ηλεκτρονικής μουσικής να κάνει κάτι αντίστοιχο ή ακόμα καλύτερα ένα μουσικό σχήμα σαν τους balanescu quartet στο Maria T
    Το έλλειμμα μας είναι κυρίως αισθητικό και όχι μουσικό

AVClub Addicted Member

Υπέροχος καλλιτέχνης.

'Οπως είχα γράψει και εδώ, παρότι μου αρέσει πάρα πολύ η νέα του δουλειά, ως δίσκο αναφοράς του έχω το An emply bliss beyond this World, το οποίο θεωρώ ότι δεν πρέπει να λείπει από καμια δισκοθήκη των φανατικών του είδους.

Υ.γ. Συγχαρητήρια που ανοίχτηκε ένα νήμα για τέτοιο είδος μουσικής, διότι εχουμε πήξει λιγάκι στην αρχαιολογία..

Συντονιστής κατηγορίας

Φίλοι, δεν θα ήθελα να διαβάσω κάτι άλλο, για το ποια ασθένεια είναι χειρότερη, σ' ένα μουσικό νήμα...

Quote Originally Posted by tuxx View Post
    Υ.γ. Συγχαρητήρια που ανοίχτηκε ένα νήμα για τέτοιο είδος μουσικής, διότι εχουμε πήξει λιγάκι στην αρχαιολογία..
    Τα συγχαρητήρια είναι δεδομένα, για ότι ο καθένας έχει την ευγενή καλοσύνη να γράφει στην κατηγορία, θυσιάζοντας πολύτιμο χρόνο από άλλες ασχολίες.

Θα επιθυμούσα όμως να διευκρινίσετε τι εννοείτε με το "αρχαιολογία". Αναφέρεστε στην κλασική, στο ροκ, τη σόουλ και την τζαζ των παλαιότερων δεκαετιών/εποχών/αιώνων ή σε κάτι άλλο ; Είναι προσωπικό παράπονο/διαπίστωση/αιχμή ή εκφράζει κάτι συνολικότερο, εξ ου και ο πληθυντικός στο "εχουμε πήξει λιγάκι" ;

Εντελώς φιλικά

Supreme Member

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Dementia....

Quote Originally Posted by ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΙΡΑΧΤΑΡΗΣ View Post
    Το μέλλον έτσι όπως εμείς το αντλαμβανομαστε κάποια στιγμή καθορίζει τον χρόνο, δεν είναι όλα τόσο αόριστα

Στην Κάλπικη λίρα υπάρχει μία σκηνή στην τρίτη ιστορία με την Φανή που χάνει τον πατέρα της.
    Όταν βγαίνει το φέρετρο από το σπίτι περνάει τυχαία η Ταυγέτη και ρωτάει " Μα ποιος πέθανε"
    και τα παιδιά που παίζουν στον δρόμο της απαντούν "Δεν ξέρεις κυρά μου, αυτός που είναι μέσα στην κάσα"

Πάω στοίχημα πως στα τέλη της δεκαετίας του 50 κανείς δεν γέλασε με αυτήν την σκηνή γιατί αυτό το ψυχρό ειρωνικό χιούμορ στην Ελλάδα τουλάχιστον ήταν φάση 90ς
    Έχοντας πλέoν ζήσει τα 90ς γνωρίζουμε πως αυτή η ατάκα για την εποχή της ήταν ασύλληπτη
    αυτο το βρισκω μια απο τις ωραιες ατακες του παλιου κακου ελληνικου σινεμα με το πολυ καλο χιουμορ τιποτε παραπανω
    σιγουρα γελασανε και τοτε και τωρα

Υ.Γ εγω την ιστορια του δισκου δεν την διαβασα τον δισκο τον ακουσα οσο μπορουσα
    συγνωμη νομισα οτι θα εγραφες για αυτες τις αρχαιολογιες ( Τομυ Ντορσεη )που λεει και ο φιλος πανοραμιξ

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)