Περί Lightroom επεξεργαστής Raw... όλες οι εκδόσεις

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,125
Bratislava
Ξερει κανεις πως χρησιμοποιω το eyedropper του WB (στο lightroom) ωστε να ορισω σωστα/ουδετερα την ισσοροπια λευκου?

Δηλαδη σε ποιο μερος της φωτο πρεπει να κανω κλικ και τι προσεχω στα νουμερα του RGB που βγαινουν μαζι με το πινακακι?
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Re: lightroom problem

Προσπαθησε να βρεις ενα σημειο που θα πρεπε να ναι λευκο ή γκρι και κανε κλικ.
Αν δε σου κανει, δοκιμασε με ενα αλλο, κοντα σε αυτο.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,125
Bratislava
Re: lightroom problem

Eyxaristo Gianni...

...alla, otan kano klik se leuko mou to thermenei kai otan kano klik se gkri mou to psixrenei... polla t aklik re gmt gia na erthei sta isa... :)

Tis proepiloges sto Brightness pou einai (50) kai sto Contrast (25) tis afinoume etsi i tis midenizoume ?
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Re: Νέο Lightroom 3

Ισχύει τελικά ότι δεν υπάρχει προς τα πίσω συμβατότητα με τα catalogs του 2.x; Εχω πάρα πολλές φωτογραφίες τις οποίες έχω πειράξει και δεν έχω κάνει export, γιατί δεν έχω τελειώσει την επεξεργασία και δεν θέλω να χάσω τις παρεμβάσεις που έχω κάνει ήδη. Πώς μπορώ να τις περάσω στο 3 αναίμακτα;
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Re: Νέο Lightroom 3

Χμμμ... Φαίνεται πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σχετικά με το παραπάνω θέμα, καθώς κατά την εγκατάσταση, ζητάει να κάνει import catalog από προηγούμενες εκδόσεις (π.χ. εγώ είχα εγκατεστημένες την 2.7 και την 3 beta) και διατηρεί όλες τις παρεμβάσεις κανονικά. Ολα κομπλέ λοιπόν.
 

soublakemporas

New member
27 January 2007
9
Re: Νέο Lightroom 3

Ισχύει τελικά ότι δεν υπάρχει προς τα πίσω συμβατότητα με τα catalogs του 2.x; Εχω πάρα πολλές φωτογραφίες τις οποίες έχω πειράξει και δεν έχω κάνει export, γιατί δεν έχω τελειώσει την επεξεργασία και δεν θέλω να χάσω τις παρεμβάσεις που έχω κάνει ήδη. Πώς μπορώ να τις περάσω στο 3 αναίμακτα;

Ισχύει προσοχή όμως μιας και ότι γίνει convert σε LR3 θα ανοίγει μόνο από το 3... (το ίδιο ισχύει και για νέους καταλόγους φτιαγμένους στο 3, δεν ανοίγουν στο 2.7)

Επίσης το 3 είναι εξαιρετικά αργό! Καμμία σχέση με το 2.7 που ακόμα και στο netbook πέταγε. Λένε ότι αυτό θα διορθωθεί με μελλοντικά updates, ας το ελπίσουμε.
(ως τότε ξαναπέρασα το 2.7 στο netbook - mini 311c, 3gb ram)
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Re: Νέο Lightroom 3

Νέα έκδοση, 3.2, με πολλά καινούργια προφίλ φακών για το lens correction.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Re: Νέο Lightroom 3

Νέα έκδοση, 3.4, με νέους φακούς στο lens correction, bug fixes και επιτέλους (και αναπάντεχα, μια και την beta δεν υπήρχε) υποστήριξη tethering για την D7000!
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: Νέο Lightroom 3

Σε pentax έχει τους kit και αρκετούς ακόμα καινούργιους
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Νέο Lightroom 3

Ελπίζω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα το έχω εγκαταστήσει στον ΗΥ μου. Έχω και δουλειά για φτιάξιμο. Επομένως σε μερικές εβδομάδες θα σας έχω και τις δικές μου εντυπώσεις.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,226
Αθήνα
Lightroom 119£!

Lightroom με 50% έκπτωση στο amazon.uk, δεν μπορώ να σας βάλω το link γιατί είμαι στο κινητό, μόνο για μια εβδομάδα.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Re: Lightroom 119£!

Μόνο για σήμερα 27/10 (προφανώς στο κλίμα της ημέρας) "κούρεμα" 50% στην τιμή του Lightroom 3!
 

jhal

Senior Member
7 February 2007
566
Lightroom 4 beta

Βγήκε η 1η beta για το Lightroom 4.Μερικά απ'τα νέα του χαρακτηριστικά..

New Features in Lightroom 4 Beta

  • Highlight and shadow recovery brings out all the detail that your camera captures in dark shadows and bright highlights.

  • Photo book creation with easy-to-use elegant templates.

  • Location-based organization lets you find and group images by location, assign locations to images, and display data from GPS-enabled cameras.

  • White balance brush to refine and adjust white balance in specific areas of your images.

  • Additional local editing controls let you adjust noise reduction and remove moiré in targeted areas of your images.

  • Extended video support for organizing, viewing, and making adjustments and edits to video clips.
  • Easy video publishing lets you edit and share video clips on Facebook and Flickr®.
  • Soft proofing to preview how an image will look when printed with color-managed printers.
  • Email directly from Lightroom using the email account of your choice.

http://labs.adobe.com/technologies/lightroom4/
 

jhal

Senior Member
7 February 2007
566
Re: Lightroom 4 beta

Απο λίγο που πρόλαβα να το δώ..

Πολύ καλύτερη διαχείριση στα highlights-shadows. Επίσης στην adjustment brush μπορείς να εφαρμόσεις και white balance. Που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις διόρθωση wb ανα περιοχή της φωτογραφίας.
Είναι ακόμα beta και μου φαίνεται πιο αργό απ'το 3.χ, να δούμε την τελική του έκδοση.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,125
Bratislava
Re: Lightroom 4 beta

Και αυτο που πηρε καπου το ματι μου οτι δεν υποστηριζει windows XP τι σημαινει ? Δεν εγκαθισταται, δεν τρεχει, τι ακριβως?