Sound Demos από το avclub - Aκουστικά προς ακρόαση εύκολα

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
ΟΚ ανοίγω το νήμα όπου θα βάζουμε τα Sound Demos των ακουστικών που θα κάνουμε παρουσίαση στο κανάλι.
Τις ηχογραφήσεις των ακουστικών που τόσο σας αρέσουν δηλαδή για να τα ακούτε και να παίρνετε μία ιδέα εύκολα από το σπίτι σας.

Προσωπικά έχω ακόμα τους ενδιασμούς μου για το όλο concept αλλά προσπάθησα να το κάνω με το καλύτερο δυνατό τρόπο που μπορούσα για να μπορείτε να βγάζετε κάποια ουσιαστικά συμπεράσματα... Θα μπορείτε να κάνει σύγκριση όχι μόνο με μελλοντικά sound demos άλλων ακουστικών αλλά με το ίδιο το source κομμάτι που παίζει εκείνη την στιγμή. Δείτε τα βίντεο και θα καταλάβετε. Να σας πετούσα απλά μια ηχογράφηση ενός ακουστικού σκέτη και να σας έλεγα "έτσι παίζουν τα τάδε ακουστικά" εκτός από λάθος θα ήταν και εντελώς άχρηστο.

Οπότε: ΠΡΟΣΟΧΗ Aυτό που θα ακούσετε δεν είναι το ακριβές άκουσμα που θα πάρετε αν φορέσετε τα ίδια τα ακουστικά. Για πολλούς λόγους (μικρόφωνα, συνοδά δικά σας, ακουστικά μέσα από τα οποία θα ακούσετε το demo, τεχνική ηχοληψίας) που επηρεάζουν το τελικό αποτέσμα. Παρακαλώ χρησιμοποιείστε όσο το δυνατόν πιο ουδέτερα ακουστικά μπορείτε να βρείτε για την ακροάση και εκλάβετε το demo σαν εργαλείο και όχι σαν απόλυτο συμπέρασμα.

Σχετικά με τη διαδικασία της ηχογράφησης θα φτιάξω ένα βίντεο που να εξηγεί κάθε στάδιο. Ο εξοπλίσμός μου αυτή τη στιγμή είναι ταπεινός ένα diy dummy head με ένα ζευγάρι sdc μικρόφωνα με omni κάψουλες για να μειώσουν το proximity effect. Οταν θα επιστρέψει ο Sonus που έχει ανώτερο εξοπλισμό τα πράγματα θα είναι ακόμη καλύτερα. Προς το παρόν έκανα ότι καλύτερο μπορούσα...


Ακολουθεί η λίστα με τις ηχογραφήσεις:

Meze 99 Neo

https://www.youtube.com/watch?v=wI59eh5Cn5I

Meze 99 Classics

https://www.youtube.com/watch?v=e6utRZGlrjQ
 
Last edited:

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
πολύ καλή δουλειά Manoss !
To source στη δική μου περίπτωση και με διαφορετικά ακουστικά μου ακούστηκε πολύ ανώτερο.
Όταν θέλω να ακούω την αγαπημένη μου μουσική χρησιμοποιώ κυρίως τα ακουστικά Shure 1840, με diy προενισχυτή στερεάς κατάστασης (solid state), με διπλά γραμμικά τροφοδοτικά τύπου shunt.
Μέσω των Shure 1840 τα Meze 99 ακούστηκαν σαν χαλασμένα. Μήπως είναι εντελώς άστρωτα ; δεν γίνεται να παίζουν χειρότερα και από ψείρες !
Με κάποια φτηνότερα ακουστικά που χρησιμοποίησα, όπως Sennheiser HD-25, Sennheiser HD-424 , καθώς και 2-3 ψείρες , το πρόβλημα των ακουστικών της δοκιμής MEZE 99 περιορίστηκε αρκετά.
 
Last edited:

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Χωρίς να έχω ακούσει το MEZE 99 NEO με ένα καλό ενισχυτή, έχω την υποψία ότι το αδίκησα στην παραπάνω πολύ σύντομη κριτική μου, μέσω της προταθείσας διαδικασίας αξιολόγησης.
Πιθανολογώ ότι θα αδικηθούν πολλά αξιόλογα ακουστικά.
Θέλει λοιπόν προσοχή για το τι ακριβώς γράφουμε εδώ μέσα, γιατί είναι κρίμα να θεωρηθεί από ορισμένους αναγνώστες ότι κάποια ακουστικά είναι στην πραγματικότητα για τα μπάζα, ενώ οι καλές κριτικές που διαβάζουμε από τα κοινωνικά μέσα ή τα περιοδικά για τα ίδια προϊόντα είναι οι περισσότερες εξ αυτών προ-συμφωνημένες.

Έχω μετανιώσει ήδη για αυτά που έγραψα για τα ακουστικά Meze 99 ENA, Sorry MEZE :crown:
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Το Shure 1840 απέχει από το να χαρακτηριστεί ουδέτερο άρα το συμπέρασμα δεν είναι ασφαλές.
Όπως και γενικά αυτή η διαδικασία είναι γενικά αδύναμη στο να δώσει σωστά συμπεράσματα.
Δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα από τέτοια demo.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Πρώτα από όλα ευχαριστώ παιδιά.

Οπως έγραψα και είπα και στο βίντεο η συγκεκριμένη διαδικασία έχει πολύ συγκεκριμένες δυνατότητες.
Προφανώς το real thing να πεις βάζω μια ηχογράφηση των Meze 99 Neo και ακούω αυτό που θα άκουγα αν φορούσα τα ίδια τα ακουστικά είναι αδύνατο.
Ακουστε π.χ τεστ της Sonic Sense από το οποίο σε εισαγώγικά "έκλεψα" την τεχνοτροπία.

https://www.youtube.com/watch?v=DXD6wFEpYeA

Χρησιμοποιούν εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ αλλά και πάλι απόλυτη προσομείωση της πραγματικότητας (soundstage,δυναμικά,λεπτομέρεια κοκ) δεν μπορεί να γίνει.


Αυτό που μπορεί να πάρει κανείς είναι το ηχόχρωμα συγκρίνοντας 1)με αντίστοιχες ηχογραφήσεις άλλων ακουστικών και 2) συγκρίνοντας άμεσα με το source κομμάτι. Πάντα κάνοντας monitoring από όσο το δυνατόν πιο ουδέτερα ακουστικά έχει ο καθένας.
Δυστυχώς ότι και να γίνει η ακρόαση του ακουστικού από εμάς τους ίδιους είναι τεχνολογικά αδύνατο να αντικατασταθεί και εφόσον δεν μπορούμε να ακούσουμε το ακουστικό οι ίδιοι εξαρτώμαστε σε μεγάλο βαθμό από τις εντυπώσεις του εκάστοτε "reviewer"
Oπότε χρησιμοποιούμε reviews/soundtests/εντυπώσεις σαν σύνολο για να πάρουμε μια εικόνα.

Ας μην το κάψουμε το ακουστικό λοιπόν γιατί είναι αξιόλογο και είναι κρίμα. Αυτούς του ενδοιασμούς είχα από την αρχή για αυτό με βλέπετε να τα γράφω και να τα ξαναγράφω.
Ποστάρω σε λίγο την βίντεο παρουσίαση (είναι έτοιμη). Μαζί με την παρουσίαση και το sound demo θα έχετε την εικόνα που μπορώ να δώσω εγώ για το ακουστικό.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σχετικά με την διαδικασία τα γράφω γιατί βίντεο δεν ξέρω πότε θα προλάβω να κάνω:

Xρησιμοποιείται dummy head στο οποίο στις θέσεις των αυτιών έχουν περαστεί μικρόφωνα με omnidirectional κάψουλες.
Φοριούνται πάνω τα ακουστικά όπως θα εφάρμοζαν σε ένα ανθρώπινο κεφάλι
Ακολουθούν δοκιμαστικά test tones για να εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερη ισορροπία ανάμεσα σε δεξί και αριστερό κανάλι (για να έχουν την ίδια ένταση με απλά λόγια)
Γίνεται αναπαρωγή των test κομματιών (τα οποία πρέπει να είναι copyright free για να μπουν και να μείνουν στο youtube-μην περιμένετε να ακούσετε κλασσική μουσική ή Top 10 κομμάτια)
Γίνεται ρύθμιση έτσι ώστε κατά την διάρκεια της ηχογράφησης τα μέγιστα peak να φτάνουν τα -6db (για αποφυγή peaking)
Αφού ολοκληρωθεία η ηχογράφηση το sample μεταφέρεται σε πρόγραμμα επεξεργασίας όπου γίνεται normalization στα -3db (signal to noise ratio και δυναμικά δεν αλλάζουν)
Απο εκεί το τελικό sample πηγαίνει στο adobe premiere pro όπου μπαίνουν και τα κανονικά αρχεία των μουσικών κομματιών (source tracks)
Tα source tracks εξασθενούνται κατά 3 db ώστε να έχουμε ένα σχετικό volume match (πάντα δυναμικά μπορεί να διαφέρουν)
Και από εκεί και πέρα γίνονται τα cuts(εναλλαγές) από ηχογράφηση σε source track κ.ο.κ συμπληρωμένα από φωτογραφίες και μερικές δικές μου γραπτές επισημάνσεις από αυτά που άκουσα εγώ

Καταλαβαίνετε ότι είναι κάτι το οποίο θέλει πολύ δουλειά και δεν είναι κάνω ηχογράφηση όπως να νε , σας την πετάω σκέτη και σας λέω "έτσι παίζουν τα τάδε ακουστικά" .
Πράγμα που γίνεται κατά κόρον από τον κύριο Ζeos και λοιπούς youtubers.
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ευχαριστώ πολύ κύριοι έχει σημασία για μένα.

Η παρουσίαση έχει ανέβει μπορείτε να την βρείτε εδώ
Γραπτά και φωτογραφίες από αύριο
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Sound Demos από το avclub - Aκουστικά προς ακρόαση εύκολα

Το Shure 1840 απέχει από το να χαρακτηριστεί ουδέτερο άρα το συμπέρασμα δεν είναι ασφαλές.
Όπως και γενικά αυτή η διαδικασία είναι γενικά αδύναμη στο να δώσει σωστά συμπεράσματα.
Δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα από τέτοια demo.

Παράμετρο ουδετερότητας δεν είδα στο τεχνικό φυλλάδιο του κατασκευαστή, οπότε μάλλον στην Shure έχουν μεσάνυχτα ,
Αλλά πες μου , πως γίνεται όταν ακούω το "source" όλα να είναι υπέροχα με το Shure 1840 από μουσικής πλευράς, ενώ όταν ξεκινάει ο ηχογραφημένο μέρος του ιδίου κομματιού ο ήχος να χαλάει σε όλους τους τομείς ;

Εσύ με ποιο ακουστικό έκανες τη συγκεκριμένη δοκιμή και ποιο είναιι το δικό σου συμπέρασμα ;
 

natna

Established Member
9 February 2011
215
Kαβάλα - Χαλκιδική
Αξιέπαινη προσπάθεια και πολλή πολλή δουλειά.
Υπάρχει και ο παράγοντας απόκριση και ο τύπος των μικροφώνων.
Οι στουντιακές εγγραφές γίνονται με ακριβά μικρόφωνα μεγάλης ευαισθησίας διαλεγμένα για κάθε όργανο ξεχωριστά. Πχ δυναμικά για κρουστά, μεγάλα πυκνωτικά για τις φωνές κτλ
Καθένα από αυτά έχει τον ήχο του. Άλλο πιο θερμό άλλο ουδέτερο.
Είμαι σίγουρος ότι οι κάψες που χρησιμοποιούνται είναι καλής ποιότητας πυκνωτικές μικρού διαφράγματος, αλλά έχουν επίπεδη απόκριση για μεγάλο μέρος του φάσματος και είναι matchαρισμένες ως προς τις εντάσεις και την απόκριση.
Βάζουν όμως και αυτές το στίγμα τους στο ηχογραφημένο από την κεφαλή track.

Ο Μάνος το είπε εξ αρχής:
είναι για να πάρουμε μια συγκριτική ιδέα για την ηχητική υπογραφή κάθε ακουστικού. Στο περίπου.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Sound Demos από το avclub - Aκουστικά προς ακρόαση εύκολα

Παράμετρο ουδετερότητας δεν είδα στο τεχνικό φυλλάδιο του κατασκευαστή, οπότε μάλλον στην Shure έχουν μεσάνυχτα ,
Αλλά πες μου , πως γίνεται όταν ακούω το "source" όλα να είναι υπέροχα με το Shure 1840 από μουσικής πλευράς, ενώ όταν ξεκινάει ο ηχογραφημένο μέρος του ιδίου κομματιού ο ήχος να χαλάει σε όλους τους τομείς ;

Εσύ με ποιο ακουστικό έκανες τη συγκεκριμένη δοκιμή και ποιο είναιι το δικό σου συμπέρασμα ;

Παράμετρος ουδετερότητας βασικά δεν υπάρχει , θεωρητικά θα έπρεπε να ακούσουμε το demo με ένα τελείως flat ακουστικό/μόνιτορ όσο αφορά την συχνοτική του απόκριση.
Φαντάζομαι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ή τέλος πάντων αν υπάρχει θα είναι για κάποια εργαστηριακή χρήση.
Το άκουσα καθαρά από περιέργεια με τα desktop monitor που έχω και με τα sennheiser px100ii.
Το αποτέλεσμα όπως ήταν αναμενόμενο ήταν διαφορετικό στην κάθε περίπτωση.
Και στις δύο περιπτώσεις ακούγονται οι διαφορές του source με το ακουστικό τώρα το πιο είναι καλύτερο ακουστικά νομίζω είναι θέμα γούστου.
Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως άκουσα το πως ακούγεται πράγματι το ακουστικό και δεν υπάρχει περίπτωση να αγόραζα με κριτήριο αυτό το τεστ.
Φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο υπάρχουν μερικές σελίδες στο διαδίκτυο που έχουν πληθώρα ακουστικών ηχογραφημένα με τοπ εξοπλισμό.
Σε κάνα δύο που είχα δοκιμάσει (δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια) ακουστικά που έχω στην κατοχή μου , το τεστ δεν είχε ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα.
Απλά άκουγες συγκριτικά τι διαφορές είχε το κάθε ηχογραφημένο demo με το άλλο.
Εντάξει κάποιος θα μπορούσε να πει ότι το προηγούμενο που άκουσα με αυτό που ακούω τώρα έχει ας πούμε πιο πολύ μπάσο κλπ
Άρα στο περίπου γίνεται μια μπακάλικη σύγκριση μεταξύ των ηχογραφημένων ακουστικών.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Είμαι σίγουρος ότι οι κάψες που χρησιμοποιούνται είναι καλής ποιότητας πυκνωτικές μικρού διαφράγματος, αλλά έχουν επίπεδη απόκριση για μεγάλο μέρος του φάσματος και είναι matchαρισμένες ως προς τις εντάσεις και την απόκριση.
Βάζουν όμως και αυτές το στίγμα τους στο ηχογραφημένο από την κεφαλή track.

Ακριβώς
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Μεγάλη διαφορά σε σχέση με το source.
τα ΜΕΖΕ 99 μόνο σε κάτι καμπανάκια παίζουν ικανοποιητικά.
Στο πιάνιο είναι λάθος και όπου υπάρχουν πολλά όργανα μετατοπίζεται ολόκληρη η σκηνή σαν να υπάρχουν προβλήματα φάσης.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ηχογράφηση έχει τόσο πολλά προβλήματα που δεν είναι δυνατόν να βγει οποιοδήποτε συμπέρασμα για τον πραγματικό ήχο των ακουστικών.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σαφές. Αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει.
Εφόσον το feedback είναι αρνητικό δεν θα συνεχιστεί.
Να γλιτώσει ο καθένας τον χρόνο του....
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Αν επιθυμείς να βελτιώσεις το επίπεδο της ηχογράφησης και χρειάζεσαι την άποψη των μελών του forum, σου προτείνω να συνεχίσεις την προσπάθεια, χωρίς όμως να αναφέρεις ποιο ακουστικό ηχογραφείς.
Όταν με τον καιρό βελτιωθεί σημαντικά το επίπεδο της ηχογράφησης τότε θα είναι πιο λογικό να δημοσιοποιείς τα δείγματα αλλά και τα μοντέλα των ακουστικών.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Το επίπεδο της ηχογράφησης δεν μπορεί να βελτιωθεί με τον παρόν εξοπλισμό.
Για να είμαι 100 % σίγουρος ότι δεν υπάρχουν προβλήματα φάσης πρέπει να γίνονται επί τόπου οι αντίστοιχες μετρήσεις και η τοποθέτηση των μικροφώνων να είναι 101% συμμετρική. Αυτό είναι αδύνατο με diy λύσεις. Τα δύο παραπάνω προϋποθέτουν στούντιο εξοπλισμό πολλων χιλιάδων ευρώ. Ενδεικτικά το dummy head KU 100 της Neumann κοστίζει 8000 ...
Οπότε δεν είναι θέμα επιθυμίας. Ήδη επιθυμώ να προσφέρω περισσότερα από όσα θα έπρεπε...

Εάν υπάρχει πάντως κάποιος που επιθυμεί να κάνει κάτι καλύτερο τα ακουστικά μου είναι στη διάθεση του.

Επίσης θα ήθελα ένα link από καλύτερη ηχογράφηση αντίστοιχου τύπου. Για να ξέρουμε τα όρια του εφικτου στο συγκεκριμένο εγχείρημα

(εχω παραθέσει ηδη ένα link της Sonis sense)
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σε μία ενδιαφέρουσα στροφή των γεγονότων η ίδια η Meze αναδημοσιέυσε το demo των Classics στο Facebook

212121.PNG

Link