Audeze Deckard

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
20171014_175549.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
έλεγα κάνω καμιά δουλειά το ΣΚ σπίτι, αλλά μάλλον αναβάλλεται...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
O Δημήτρης πέρα από τα 1000 και τα υπόλοιπα ακουστικά του ,έχει και ένα ζευγάρι ακουστικά audeze .
Eπομένως έχει δουλειά ...

Μήτσε ,ελπίζω να του έβαλες κανένα καλώδιο τροφοδοσίας.
Στη φωτό φαίνεται το μανίσιο usb.
Μπορείς κάλλιστα να ακουμπήσεις πάνω τον καφέ σου για να τον κρατάει ζεστό ....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Audeze Deckard

O Δημήτρης πέρα από τα 1000 και τα υπόλοιπα ακουστικά του ,έχει και ένα ζευγάρι ακουστικά audeze .
Eπομένως έχει δουλειά ...

Μήτσε ,ελπίζω να του έβαλες κανένα καλώδιο τροφοδοσίας.
Στη φωτό φαίνεται το μανίσιο usb.
Μπορείς κάλλιστα να ακουμπήσεις πάνω τον καφέ σου για να τον κρατάει ζεστό ....

ψάχνω να βρω κανα κρυογεννημένο...

δεν ζεσταίνεται πολύ, με 21 βαθμούς έχει σταθεροποιηθεί στους 36 (το περίβλημα) εδώ και 3 ώρες από τις 5 που είναι στο ρεύμα

Θανάση για τα ΕΛ8 λέμε...
αν και ακόμα δεν τα δοκίμασα, ακούω με τα Κ1000 και τα ΗΕ400
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
επίσης Πέτρο το squeeze το αναγνώρισε και παίζει απο την Usb, οπότε λύθηκε κι αυτή η απορία.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Audeze Deckard

Ποια Audeze;

Είναι και cat friendly το μηχάνημα. Δεν έχει τρυπες.

Τρύπες δεν έχει αλλά έχει επιφάνεια που γεμίζει γραμμές .
Και δυστυχώς λόγω της θερμότητας που βγάζει αποτελεί ιδανική θέση για την αράξει η γάτα και να απολαύσει .....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Audeze Deckard

επίσης Πέτρο το squeeze το αναγνώρισε και παίζει απο την Usb, οπότε λύθηκε κι αυτή η απορία.

Το squeeze φυσικά το αναγνώρισε ,όπως και το mac .
Το squeeze μερικές φορές <μπερδεύεται > με τις διαφορετικές εκδόσεις των xmos ,γιατί και αυτό φοράει xmos
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Audeze Deckard

δεν ξερω, εγώ δεν είχα βάλει dac στην usb του squeeze...οπότε...

Μήτσε το squeeze και το audeze και το ifi και το βουβάλι τα παίζει κανονικότατα[;oλα με xmos] ,εννοείται χωρίς drivers και τέτοιες ιστορίες .Παίζει και dsd είπαμε .
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Δημήτρη δες τι έχει μέσα το Audeze και πάρε τις αποφάσεις σου

Driver transistors BC550 (NPN) and BC560 (PNP)
Output transistors C3421 (NPN) και A1358 (PNP)
Op amp LME49860NA
Voltage regulators : 7818Α (+18V) και 7918A (-18V) ( τα χειρότερα του κόσμου με τα σημερινά δεδομένα , αλλά όχι για τη δεκαετία του 80.

Αν δεν είχα δει τις τροφοδοσίες θα το είχα αγοράσει κι εγώ από τη συγκεκριμένη αγγελία του Avsite https://www.avsite.gr/forum/threads/audeze-deckard.159698/


Καλές ακροάσεις
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
α. δεν είναι δικό μου
β. δεν πρόκειται να το αγοράσω
γ. τα χαρακτηριστικα τα διάβασα και γω χθες απ το νετ
δ. παίζει πολύ ωραία
ε. δεν κρινω κατι απο τι φοράει αλλά απ το πως παίζει
στ. πολλες φορές τα υλικα εποχής σε διάφορες υλοποιήσεις μας εκπλήσσουν
ζ. ακομα δεν εκανα συγκριση με τον κλωνο...εναν κλωνο απο μηχανημα παραπλήσιας τιμης χωρίς καν dac....
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλημερα
Η αληθεια ειναι οτι η τιμη του (της αγγελιας) και οι δυνατοτητες διασυνδεσης για μενα ηταν μεγαλη προκληση

Και εξηγουμαι...dac και ενισχυτης ακουστικων, καθως οι περισσοτερες ακροασεις γινονται πλεον απο ακουστικα

Ωστοσο, εχοντας και μια αναλογικη εισοδο, μπορει να συνδεθει πανω του και ενα phono εκτελωντας ετσι χρεη προενισχυτη, το οποιο το φανταζομουν να συνδεθει σε ενα σετ ενεργων και παπαλα

Επομενως, ασχετων υλικων, το γεγονος οτι ακουγεται ομορφα ειναι θετικο...

Περιμενω εναγωνιως αναλυτικοτερες εντυπωσεις και ενδεχομενως αλλες εναλλακτικες σε παραπλησια κατηγορια τιμης, ητοι dac - προενισχυτης με μια τουλαχιστον αναλογικη εισοδο και εξοδο ακουστικων αξιολογη
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
από το λίγο που διάβασα στο νετ (πχ headfi) με το που παρουσιάστηκε πολύς κόσμος έπεσε να το απαξιώσει, λόγω του οτι δεν έχει οθόνη ή επιλογές δειγματοληψιών ή υλικών, από κόσμο μάλιστα που ούτε καν το είχε ακούσει.
Προσωπικά ήδη έχω γράψει προκαταρκτικά ότι παίζει εξαιρετικά, η ποιότητα κατασκευής είναι υπεράνω και γενικά αφήνει μόνο θετικές εντυπώσεις.

Ακόμα δεν το δοκίμασα με ομόσταυλα audeze και δεν το σύγκρινα με τον κλώνο leheman που έχω (lovley cube) ή άλλες ενισχυτικές μονάδες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Το audeze είναι -κατά την άποψη μου -ένα τίμιο μηχανάκι για τα λεφτά που κοστίζει .
Αφού χρειάστηκαν 2-3 μέρες για να στρώσει ,σίγουρα θέλει και μισή ώρα για ζέσταμα .
Η άποψη μου έχει σχέση με τη λειτουργία του σαν dac .
Το audeze προφανώς δεν είναι φονιάς των γιγάντων ,ούτε φυσικά παίζει παπάδες και μητροπολίτες .
Είναι ένα μηχάνημα αξιοπρεπέστατο που θα σε βάλει στα μουσικά δρώμενα και θα απολαύσεις τις μουσικές σου .
Η ηχητική διαφορά του με το ifi isd micro είναι υπαρκτή ,με το audeze να είναι πιό <ευαίσθητο> στο υλικό που του δίνεις και να μην έχει τη τάση να ωραιοποιεί όπως το ifi .
Αναδεικνύει τις διαφορές πολύ πιό εύκολα ,αλλά προφανώς μέσα στα πλαίσια που ήθελε ο σχεδιαστής του .
Επειδή πρίν μερικές μέρες έγινε μια ακρόαση και μπήκε και το audeze στη ηχητική αλυσίδα ,δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του με την υλοποίηση του 9018 [βουβάλι] που έκανε ο savvas X .Aπλά χάνει από τα αποδυτήρια .
Αλλά δεν νομίζω ότι οι δημιουργοί του είχαν κατα νού να φτιάξουν ένα κορυφαίο dac ,αλλά μια αξιοπρεπέστατη ηχητικά [και οπτικά] κατασκευή που θα ικανοποιεί τον μέσο ακροατή που έχει διαθέσιμο ένα ποσό κάπου στα 600-700.
Σε σύγκριση με το ifi isd micro κάπου χάνει και κάπου κερδίζει .
Αποψη μου είναι ότι σίγουρα αξίζει μιας ακρόασης .

Για τις δυνατότητες του σαν ενισχυτής ακουστικών νομίζω ότι είναι στις αρμοδιότητες του Δημήτρη και του Εκτορα [που τ άκουσε πολύ λιγότερο]