Συνεργασία ενισχυτή ακουστικών με προενισχυτή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Οι ενισχυτές ακουστικών έχουν γίνει γίνει πολύ δημοφιλείς τα τελευταία χρόνια (μαζί με τα ακουστικά βεβαίως).

Κυκλοφορούν σε διάφορες εκδοχές. Πολλές φορές συνδυάζονται με dac και αρκετές φορές έχουν 1-2 εισόδους γραμμής, οπότε μπορούν να παίζουν και το ρόλο προενισχυτή.

Αν υπολογίσουμε ότι ένα σύγχρονο σύστημα αρκείται σε μια (ψηφιακή) άντε δύο πηγές, οι δυνατότητες αυτές φτάνουν και περισσεύουν για την πλειοψηφία των μουσικόφιλων.

Τι γίνεται όμως αν ο ενισχυτής ακουστικών προστίθεται σε ήδη υπάρχοντα προενισχυτή (με 2-3 πηγές συνδεδεμένες επάνω του με τον παραδοσιακό τρόπο; ).

Με ποιόν τρόπο πρέπει να συνδέσουμε τον ενισχυτή των ακουστικών και σε ποιά έξοδο;

Η απάντηση είναι απλή (φαινομενικά): Στο tape out του προενισχυτή έτσι ώστε να μην παρεμβάλλεται το ρυθμιστικό έντασης του προενισχυτή και να βασιζόμαστε στο αντίστοιχο ρυθμιστικό του ενισχυτή ακουστικών.

Όμως τι γίνεται αν ο προενισχυτής δεν έχει tape out; (όπως καλή ώρα ο δικός μου)

Πιθανές λύσεις:

Α. Συνδέουμε τον ενισχυτή ακουστικών σε μια ελεύθερη pre out (ευτυχώς έχω τέτοιες). Όμως τότε παρεμβάλλονται 2 ποτενσιόμετρα. Πως τα ρυθμίζουμε;

Β. Ψάχνουμε να βρούμε ενισχυτή ακουστικών που όταν δέχεται σήμα line απομονώνει το ποτενσιόμετρο. Αυτό το κάνουν κάποιοι που είναι και DAC συγχρόνως. Πρέπει δηλαδή να βρούμε "τελικό ενισχυτή ακουστικών" που δεν γνωρίζω αν υπάρχει κανείς.

Γ. Αλλάζουμε προενισχυτή με κάποιον που έχει tape out... (άντε φτου κι απ την αρχή να ψάχνεις για κανεναν Μάρκο ή κάτι παραπλήσιο τελοσπάντων :furious3:)

Όπως καταλαβαίνετε έχω τέτοιο θέμα (προενισχυτής PS audio GCP200 - ενισχυτής ακουστικών lehmann bcl κλώνος)

Καμιά ιδέα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το dac σου έχει δεύτερη εξοδο για να συνδέσεις ανεξάρτητα; Είναι της μοδος να έχουν και rca (για τον ενισχυτή ακουστικών εν προκειμένω) και xlr (για τον προ).
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Πάντως σου εχω πει οτι τρωγεσαι με τα ρούχα σου.
Εφαρμοζω το Α εδω και τρια χρόνια με το ποτ του προ στο 12:00.
Αναλογα με το software ρυθμιζω μερικές φορές από 10:00-15:00 το πρωτο ποτ.
Αν ειχες συνηθίσει σε καρτα ηχου με ρυθμιζόμενο gain εισόδου δεν θα είχες ενδοιασμούς.
Είναι κάτι που οι επαγγεματικες κονσόλες το κάνουνε άφοβα. Δηλαδή παρεμβολή πολλων ποτ στο σημα.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Αν είναι Έκτωρα το dac Opera Audio Don Curzio DSD γίνεται δίκιο έχει ο Θανάσης! c2V0X2lkPTg4MDAwMDUwMEY=.jpg
δες μόνο στο εγχειρίδιο αν υπάρχει επιλογή για ταυτόχρονη χρησιμοποίηση των εξόδων rca και xlr ή μία αυτόματα.
 
Last edited:
Κάτι μάλλον δεν καταλαβαίνω...

Δεν ακούω από μια πηγή μόνο, αλλά από τρεις.

Πικαπ, CDplayer και USB dac.

Και τις αλλάζω με τον επιλογέα εισόδων του προ.

Θέλω να κάνω το ίδιο και όταν ακούω με τα ακουστικά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Συνεργασία ενισχυτή ακουστικών με προενισχυτή.

Κάτι μάλλον δεν καταλαβαίνω...

Δεν ακούω από μια πηγή μόνο, αλλά από τρεις.

Πικαπ, CDplayer και USB dac.

Και τις αλλάζω με τον επιλογέα εισόδων του προ.

Θέλω να κάνω το ίδιο και όταν ακούω με τα ακουστικά.

Ναι. Αυτό που λέω βολευει για dac και cd εφόσον το παίζεις απο το dac και όχι απο τις αναλογικές. Σε κάθε περιπτωση ο συνδυασμός πικάπ ακουστικών με τον τροπο αυτό δε λύνεται.
 
Μόνο 2800 με 3.000 !!!!!

Κοίτα Πέτρο, μπορεί να βολευτώ και με λιγότερα.

Όμως θα χρειαστούν δοκιμές και τα μηχανήματα που έχω υπόψη δεν βρίσκονται εύκολα, πόσο μάλλον να είναι διαθέσιμα για δοκιμή (π.χ. Aleph P 1.7)

Ο Μάρκος γνωρίζω πως παίζει γι αυτό το μυαλό μου πάει εκεί.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Κοίτα Πέτρο, μπορεί να βολευτώ και με λιγότερα.

Όμως θα χρειαστούν δοκιμές και τα μηχανήματα που έχω υπόψη δεν βρίσκονται εύκολα, πόσο μάλλον να είναι διαθέσιμα για δοκιμή (π.χ. Aleph P 1.7)

Ο Μάρκος γνωρίζω πως παίζει γι αυτό το μυαλό μου πάει εκεί.

Ο μόνος που είναι διαθέσιμος στην Ελλάδα και με δυνατότητα ακρόασης είναι αυτός του jordan...
Η άποψη σου είναι λογική .
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Έκτορα,από μια ματιά που έριξα είδα πως ο πρε έχει προγραμματιζόμενες εισόδους ως προς την ένταση.
Μπορείς να αναθέσεις σε κάποια λοιπόν μηδενική εξασθένιση (τέρμα ένταση δηλαδή που σχεδόν πετάει έξω το ποτ) και να χειρίζεσαι τον ενισχυτή ακουστικών από το δικό του.
Εν τω μεταξύ,έχει εκατοντάδες ρυθμίσεις,σίγουρα έχεις ψάξει αν μπορείς να δώσεις fixed;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
εγώ θα επανέλθω στο θέμα των επαγγελματικών.
Ενας σοβαρός (επαγγελματικός) προενισχυτής έχει ρύθμιση gain.
Διότι ποτέ κανείς δεν ξέρει τι στάθμη θα έχει η είσοδος.

Όλα τα στάδια (ολοκληρωμένα ή μη) εισόδων έχουν ένα λογικό περιθώριο υπερφόρτωσης και συνεπώς πρέπει να φέρεις την είσοδό σου εκεί, ώστε μετά με την αναμενόμενη δυναμική περιοχή (σήμερα σε έναν πολύ καλό δίσκο είναι 15 db και οι επαγγελματικές κονσόλες περίπου έχουν μια λογική θέση για να βάλεις το ποτ του gain στο -12) να οδηγείς σωστά τον προ.

Εγώ προσπαθώ να εφαρμόζω κάτι τέτοιο, όταν δεν χρησιμοποιώ μηχάνημα που να στο δίνει στο πιάτο.
 
Έκτορα,από μια ματιά που έριξα είδα πως ο πρε έχει προγραμματιζόμενες εισόδους ως προς την ένταση.
Μπορείς να αναθέσεις σε κάποια λοιπόν μηδενική εξασθένιση (τέρμα ένταση δηλαδή που σχεδόν πετάει έξω το ποτ) και να χειρίζεσαι τον ενισχυτή ακουστικών από το δικό του.
Εν τω μεταξύ,έχει εκατοντάδες ρυθμίσεις,σίγουρα έχεις ψάξει αν μπορείς να δώσεις fixed;

Ο μόνος τρόπος να δώσω fixed έξοδο είναι να δηλώσω την αντίστοιχη είσοδο ως ht bypass. Αλλά αυτό γίνεται μόνο για μία είσοδο και δεν βολεύει ιδιαίτερα.
 
Απάντηση: Re: Συνεργασία ενισχυτή ακουστικών με προενισχυτή.

Υπάρχουν και προενισχυτές που μπορούν να λειτουργήσουν και σε passive mode
όπως αυτός http://www.schiit.com/products/freya.
Όμως δεν τον λένε Μάρκο...

Να το ρυθμίζω δηλαδή σε passive και να τερματίζω το pot.

Καλή περίπτωση.

Όπως είπα παραπάνω δεν κολλάω στο όνομα του Μάρκου.

Ξέρω όμως πως παίζει (για την ακρίβεια ήξερα στις αρχές του αιώνα...)

Έχω αρκετούς (τουλάχιστον 5) σε μια λίστα πιθανών υποψηφίων διαδόχων του GCP αλλά δεν τους έχω ακούσει.

Τώρα έγιναν 6.

Και οι περισσότεροι είναι κάπως "απόμακροι" για την Ελληνική πραγματικότητα (κοινώς δεν κυκλοφορούν πια ή πάσχουν από αντιπροσώπευση ή δεν έχουν καθόλου).