αντικατασταση samsung48h65003d απο προνομιακη εγγυηση κωτσο.

thanosgt.

New member
9 October 2017
6
καλημερα.τρια χρονια αντεξε η σαμυ και εβγαλε πανελ.και για να μην λεω πολλα με περνουν τηλεφωνο απο αθηνα και με προτεινουν 3 μοντελα δηθεν ιδιων η και καλυτερων χαρακτηριστικων οπως λεει το συμφωνητικο.lg49lj594v ,lg49uj634v sony kdl49we660.με μια ερευνα ολες ειναι κατω του μετριου.ποια ιδια χαρακτηριστικα?η samsung εχει 4hdmi 3 usb διπλο tuner quad core κλπ.εσεις τι γνωμη εχετε?ευχαριστω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση Samsung 48" H6500 από προνομιακή εγγύηση Κωτσόβολου

Ίδια ή καλύτερη εικόνα θα πρέπει να επιδιώκεις και όχι τα γύρω-γύρω. Οπότε, αν πρόκειται για αντικατάσταση με μοντέλο παραπλήσιας τιμής (με αυτήν που αγοράστηκε η H6500), ίσως μπορείς να πας σε κάτι καλύτερο από τις προαναφερθείσες, ενδεχομένως με κάλυψη της διαφοράς (αν υπάρχει) από την πλευρά σου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Και η δικη σου κάτω του μετρίου είναι, όποτε προς τι το «δήθεν»;
 

thanosgt.

New member
9 October 2017
6
Απάντηση: Re: αντικατασταση samsung48h65003d απο προνομιακη εγγυηση κωτσο.

τι εννοεις κατω του μετριου?τις αλλες τις εχεις δει? την 634 ακομα και η νυφη μου που δεν εχει ιδεα μου λεει πως δειχνει ετσι.την πηρα για τον πατερα μου.σε τηλεοπτικο παντα.εσυ θα δεχοσουνα καποια απο τις τρεις?και δεν παει βαση τιμης αλλα βαση χαρακτηριστικων.και ουτε με πιστωνουν και να βαλω επιπλεον χρηματα να παρω κατι καλυτερο.τους ειπα οτι δεν δεχομαι αυτη την προσφορα και οτι θελω samsung.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η sony εχει πολυ καλη εικονα σε τηλεοπτικό και είναι τίμια πρόταση για αλλαγή κατά τη γνώμη μου.
επίσης η LG που λες ότι δεν έχει καλή εικόνα και έχει η νύφη σου, πολλές φορές βάζουν μια ρύθμιση εικόνας vivid ή κάπως έτσι και πάει τσίτα χρώμα, κοντραστ, sharpness και κάνει το τηλεοπτικό να φαίνεται χάλια. αν το πας σε normal mode πιθανόν να φαίνεται καλύτερα.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
H 48H6500 φόραγε (αν θυμάμαι καλά) S-PVA panel της Samsung με αξιοπρεπή αντιθεση και 100Hz.

Οι προτεινόμενες προς αντικατάσταση φοράνε IPS με την μισή (και αν) αντίθεση και τα μισά Hz (50)
 

thanosgt.

New member
9 October 2017
6
το αντιθετο.δεν εχει χρωμα!πολυ χλωμο θα ελεγα.σε plug and play κατασταση ετσι?σαν πρωτη εντυπωση δεν σου κανει κατι,ουτε με διαφορες ρυθμισεις.γνωμη μου.τωρα για την sony που λες σε 2 hdmi και 1usb να συνδεσω τι?το pc,το ps4 το tv box?το θεμα ειναι οτι τους λεω να με πιστωσουν εστω τα 600ευρω που κανουν οι προσφορες που μου δωσανε,απο τα 800 που πηρα την δικια μου και δεν δεχονται.το συμβολαιο δεν αναφερει αντικατασταση βαση τιμης αλλα βαση χαρακτηριστικων.εκει λοιπον τα παιρνεις και ζητας αυτο που εχεις υπογραψει.ιδια και καλυτερα χαρακτηριστικα.οσοι εχουν το συμβολαιο ας το κοιταξουν και οσοι θελουν να το αποκτησουν ας το σκεφτουν.αυτα.οταν θα εχω νεοτερα για samsung προσφορες θα ενημερωσω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
νομίζω σχεδόν όλοι θα συμφωνήσουν ότι η sony έχει τα καλύτερα χρώματα και είκονα σε τηλεοπτικό. αν βλέπεις αρκετά digea θα σου έλεγα να πάρεις αυτή.
από κει και πέρα δεν θέλω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αλλά τα χαρακτηριστικά που είχε η 48ρα που είχες δεν υπάρχουν πια σε αυτες τις ιντσες. 4hdmi βαζουν πια μονο στις 55ρες και αν θέλεις και 100Hz τότε η πιο φτηνή που υπάρχει είναι 55 ίντσες και τιμή κάπου 1200-1400 ευρώ.
 

thanosgt.

New member
9 October 2017
6
Μου προτειναν την 50 mu6122.μονοδρομο το βλεπω το θεμα.δεν εχω και πολλες επιλογες.την ξερει κανεις την συγκεκριμενη?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
thanosgt. αντίστοιχη με τη δική σου σε Samsung είναι η 49KS7000(2016 model) αλλά αυτήν αν υπάρχει θα είναι σε κάποιο κατάστημα του Κωτσόβολου εκθεσιακή αλλίως από μοντέλο 2017 η 49Q7F .
 

thanosgt.

New member
9 October 2017
6
xavito,thanks.θα παρω αυτην που μου προτειναν θα δωσω ενα 100αρικο και θα ξανακανω premium για 5 χρονια.θα βγαλω παλι κανα 2 -3 χρονια και μετα βλεπουμε.δεν αξιζει να δωσω παραπανω λεφτα για μια τεχνολογια ελλατωματικη,ουτε ειμαι διατεθιμενος να πεταω 1000αρικα καθε τοσο.μονο να μου ερθει με 'καθαρο' πανελ.χαχα.
 

tasep

New member
18 August 2012
77
Πήρες τελικά αυτή που πρότειναν ;Πως σου φαίνεται σε σχέση με την 6500;
 

thanosgt.

New member
9 October 2017
6
Πήρες τελικά αυτή που πρότειναν ;Πως σου φαίνεται σε σχέση με την 6500;

Είναι καλή σε γενικές γραμμές.εχει καλή εικόνα στις προρυθμισεις.εχει θέμα με τους υπότιτλους,δεν έχει ρύθμιση μόνο ήχο που ήταν σωτήριο για μένα στην προηγούμενη που είχα.στα κανάλια της digea δείχνει καλά χωρίς προβλήματα.,το tizen είναι καλό αλλά θέλει smart controler.αυτα.και να φανταστείς κράτησα το Σμαρτ από την άλλη αλλά δεν δουλεύει στην καινούργια.