[Επίσημο] Huawei Mate 10 Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Ανακοινώθηκε πριν λίγη ώρα η νέα εντυπωσιακή ναυαρχίδα της εταιρίας που έρχεται να συναρπάσει σε όλα τα επίπεδα.
http://consumer.huawei.com/en/phones/mate10-pro/

cd0f655bccb0de509e2764e8194b0d0f.png


8c88812681b90fd2e82dfe9b678ab252.jpg


61fc4e7b5251b7ac423e6ac454fe55af.jpg


e43da03b05c4a05d18b17ac2e5205d9e.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=Gmp7gXEHY74

https://www.youtube.com/watch?v=bU7cCGQrG9A

https://www.youtube.com/watch?v=cs2x1PghIgk

Θα κυκλοφορήσει μέσα Νοεμβρίου στην Ευρώπη με τιμή 799 ευρώ.

fb7f184d7cb480b4aa7f15bb57388be7.jpg



Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro
 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Huawei Mate 10 Pro Porsche Design


Το Huawei Mate 10 Porsche Design, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Pro, αλλά έχει ενσωματωμένη μνήμη 256GB και η τιμή του ανεβαίνει στα 1395 ευρώ.​


Huawei-Mate-10-Porsche-design-1.jpg
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Πρώτες αναλυτικές εντυπώσεις είναι άκρως θετικές.
https://www.notebookcheck.com/Test-Huawei-Mate-10-Pro-Smartphone.258556.0.html

Καταπληκτική οθόνη.
Άψογη αυτονομια
Μεταξύ των κορυφαίων σε κάμερα
Η USB οπως τα έγραφα ειναι 3.1 version παρά τις κασσανδρες περι 2.0 που δεν στεκόταν απο την αρχή.
Έχει και always on display που επιθυμουσαν πολλοι μεταξυ αυτων και εγω.
Μαζί με αδιοβροχοποιηση,ποιοτικά stereo speakers και διατήρηση υπέρυθρων είναι άκρως ολοκληρωμένη σύνολο.

Νομίζω έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να τιμήσουμε την πρώτη Huawei συσκευή μιας και με καλύπτει στα περισσότερα από ποτέ εως σήμερα σε οποιαδήποτε συσκευή της που κυκλοφόρησε εως σήμερα.:smile:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Tο απλό Mate δεν αξίζει γιατί έχει την παλιά αναλογία οθόνης 16:9 , το Pro όμως θα είναι κορυφαίο ειδικά αν η οθόνη AMOLED είναι της Samsung και όχι Κινέζικη β' διαλογής.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Φουλ σε δυνατότητες και χαρακτηριστικά αλλά πολύ δύσκολα θα περάσω σε τόσο μεγάλη οθόνη.
Όσο και αν θέλω δεν μπορώ να βολέψω αυτό το μέγεθος συσκευής μέσα στα χέρια μου και στις τσέπες μου (θα αναγκαζόμουν να έχω και δεύτερη πιο μικρή).
Τώρα όσον αφορά την αναλογία οθόνης η 16:9 δεν είναι παλιά ούτε ξεπερασμένη.
Υπήρχε ,υπάρχει και θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα.
Αντιθέτως αυτή η νέα μόδα της αναλογίας 18:9 είναι μια ανοησία που δεν βασίζεται πουθενά και τελικά δεν εξυπηρετεί σε τίποτα.
Επίσης είναι ολίγον υποκριτικό να κάνουμε τα στραβά μάτια σε τέτοιο μακρόστενο μέγεθος συσκευής όταν μόλις πριν από λίγα χρόνια κορόιδευαν κάποιοι το τηλεκοντρόλ iPhone 5.
Αν εκείνο ήταν τηλεκοντρόλ ( που δεν ηταν βέβαια) τα σημερινά με την αναλογία 18:9 τι είναι;
maxresdefault.jpg
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εξυπηρετεί στο ότι μπορείς να έχεις μεγαλύτερη οθόνη και ταυτόχρονα να έχει μαζεμένο πλάτος για να μπορείς να το κρατάς με το ένα χέρι. Πχ. το LG Q6 με οθόνη 5.5" έχει σχεδόν το ίδιο μέγεθος με το iphone 8 που έχει οθόνη 4.7".
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Βασικά το πλεονέκτημα του 18:9 ειναι σε browsing,διάβασμα,κατανάλωση περιεχομένου οπου βλέπεις παραπάνω πληροφορία και σκρολαρεις λιγότερο.
Multimedia περιεχόμενο άλλωστε δεν κανω παρα ελάχιστα απο το κινητό μου οπου εκει πλεονεκτεί το 16:9.
Εδω και 1 εβδομάδα ειμαι ξανά με Axon 7 και ηδη μου κακοφαίνεται το 16:9 aspect ratio του στην καθημερινοτητα μου,μιας και σούταρα το S8 plus θέλοντας να δοκιμάσω κατι εκτός Samsung(μετα 3 σερί ετη με κούρασε με μονο διάλειμμα το Axon 7) και μιας και βλέπω το τελευταίο δίμηνο ειχαμε καταιγισμό νέων πιο ολοκληρωμενων προτάσεων ever με την νεα αναλογία που προτιμώ.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Δεν αποκτάς μεγαλύτερη οθόνη με διαφορετική αναλογία οθόνης.
Δεν γίνεται αυτό που λες.
Αυτό που αλλάζει ειναι η τραμπάλα του μεγέθους συσκευής που κλείνει εις βάρος του μήκους έναντι του πλάτους πράγμα ανούσιο για δύο πολύ απλούς λόγους.
Πρώτον η χρήση της συσκευής δεν γίνεται μόνο κατά πλάτος αλλά και κατά μήκος συνεπώς δεν υπάρχει τίποτα το ευεργετικό στην χρήση με το ένα χέρι ( ετσι και αλλιώς ότι και να κάνουν συσκευές με 6" θέλουν δύο χέρια) και δεύτερον το να δίνεις προτεραιότητα στην μείωση του πλάτους της έναντι του μήκους όταν έχεις ήδη καταφέρει να κάνεις bazeless συσκευές ( που ως γνωστόν επικεντρώνονται στην εξαφάνιση των πλαϊνών πλαισίων και όχι τον πάνω - κάτω) ειναι επισης περιττό.
Εκτός και αν δεν μπορείς να φτιάξεις bezelees κινητο
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Huawei Mate 10 Pro

Βασικά το πλεονέκτημα του 18:9 ειναι σε browsing,διάβασμα,κατανάλωση περιεχομένου οπου βλέπεις παραπάνω πληροφορία και σκρολαρεις λιγότερο.
Multimedia περιεχόμενο άλλωστε δεν κανω παρα ελάχιστα απο το κινητό μου οπου εκει πλεονεκτεί.

Θεωρώ πιο σημαντικό να βλέπω multimedia υλικό όπως ακριβώς πρέπει και εκμεταλλευόμενος πλήρως το μέγεθος της οθόνης μου, από το να κάνω λίγο παραπάνω scrolling σε κείμενο (που και αυτό ελέγχεται για το αν ισχύει αφού συνήθως ανάγνωση κάνουμε στο κέντρο της οθόνης )
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Στο τελος θα παμε τελικα σε τηλεφωνα 7 και 8 ιντσων να διαβαζουμε ανθρωπινα οπως ειναι και το σωστο. Το πολυ πολυ να τα κανουν ευκαμπτα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Στο τελος θα παμε τελικα σε τηλεφωνα 7 και 8 ιντσων να διαβαζουμε ανθρωπινα οπως ειναι και το σωστο. Το πολυ πολυ να τα κανουν ευκαμπτα.
:flipout:
Και γιατί όχι κατευθείαν στα 10ιντσα?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Tο απλό Mate δεν αξίζει γιατί έχει την παλιά αναλογία οθόνης 16:9 , το Pro όμως θα είναι κορυφαίο ειδικά αν η οθόνη AMOLED είναι της Samsung και όχι Κινέζικη β' διαλογής.

Aπο τα τωρινα Huawei ποιο εχει καλη amoled ?
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Και εγώ είμαι με xiaomi στις 5.5 ίντσες και το σκέφτομαι αν θα πάω σε μεγαλύτερες ίντσες.
Οριακά χειρίζομαι το 5.5 με ένα χέρι οπότε το μεγαλύτερο θα είναι απαγορευτικό ακόμη και αν το πλάτος είναι το ίδιο η μικρότερη το δάχτυλο δύσκολα θα πάει στην πάνω άκρη της οθόνης.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Με Mate 10 Pro θα ειναι καλύτερα τα πράγματα στο χειρισμό με το χερι μιας και μικρότερο υψος εχει απο το 8 plus που ζοριζόσουν κάπως.
S8 plus 159.5 x 73.4 x 8.1 mm
Mate 10 Pro 154.2 x 74.5 x 7.9 mm

5.9-6 ίντσες το ιδανικό για εμένα στην νέα αναλογία.
Παραπάνω ζορίζεσαι.

Εννοείται με χρήση gestures σε ημερήσια διάταξη :p