Σχολιασμός για οδηγική ασφάλεια ,Κ.Ο.Κ ,πρόστιμα ,κλπ

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Άκουσα ότι πλέον το μέγεθος των προστίμων για παραβάσεις του ΚΟΚ, θα εξαρτάται από εισοδηματικά κριτήρια.

Σωστό μου ακούγεται σαν φιλοσοφία, καθώς είναι διαφορετικό το impact λ.χ. ενός προστίμου των 500 ευρώ, σε έναν που βγάζει 500 ευρώ το μήνα (οπότε ο μισθός του εξανεμίζεται), σε σχέση με έναν άλλο που βγάζει 5000 ευρώ το μήνα (όπου δηλαδή το πρόστιμο, είναι το 1/10 αυτών που βγάζει σε ένα μήνα).
 

ndur

New member
12 October 2017
16
Αθήνα
Εάν συλληφθείς δεύτετρη φορά να μιλάς στο κινητό, ενώ οδηγείς, σου αφαιρούν το δίπλωμα κ ξαναδίνεις εξετάσεις !!!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
Άκουσα ότι πλέον το μέγεθος των προστίμων για παραβάσεις του ΚΟΚ, θα εξαρτάται από εισοδηματικά κριτήρια.

Σωστό μου ακούγεται σαν φιλοσοφία, καθώς είναι διαφορετικό το impact λ.χ. ενός προστίμου των 500 ευρώ, σε έναν που βγάζει 500 ευρώ το μήνα (οπότε ο μισθός του εξανεμίζεται), σε σχέση με έναν άλλο που βγάζει 5000 ευρώ το μήνα (όπου δηλαδή το πρόστιμο, είναι το 1/10 αυτών που βγάζει σε ένα μήνα).


Λαθος ειναι .

Κανονικα θα επρεπε να μεινουν ως ειχαν και να αυξηθουν για τους οικονομικα ανετους.

Στην πραξη εχουμε δει οτι ο φοβος του προστιμου φυλαει τα ερμα.....
 

kozadin

Senior Member
28 July 2006
664
Βόλος
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι η έλλειψη ή η αλλαγή νομοθεσίας αλλά η μη εφαρμογή της. Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία του "παιρνω τον γνωστο μου, διοικητη, πολιτικό κ.ο.κ για να μου κανονισει την κλήση" δεν θα καταφέρουμε τπτ.
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Λάθος είναι η συνάρτηση με εισοδηματικά κριτήρια.

Και πάω στοίχημα αν το ψάξουν θα είναι και αντισυνταγματική.

Για την ίδια παρανομία δεν είναι δυνατόν να προβλέπονται διαφορετικές ποινές.
Επίσης όταν μια παρανομία έχει τις ίδιες επιπτώσεις.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
......Και πάω στοίχημα αν το ψάξουν θα είναι και αντισυνταγματική.
Από νομικό ένστικτο δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω μαζί σου.
Κατά την άποψή μου μιά τέτοια νομοθεσία δεν εκφράζει κανένα δίκαιο, παρά υπέρμετρο "ταξικό" μίσος των κυβερνώντων πρός όποιον δεν έχει γίνει ακόμα ζητιάνος.....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
Δηλαδη οι φτωχοι και near ζητιανοι μπορουν αφοβα να περνουν με κοκκινο και να παραβιαζουν τον ΚΟΚ χωρις να τρεμουν.


Πολυ λαικο μετρο δεν λεω.

Τι εποχη φελλων ζουμε ρε σεις...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: Σχολιασμός για οδηγική ασφάλεια ,Κ.Ο.Κ ,πρόστιμα ,κλπ

Από νομικό ένστικτο δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω μαζί σου.
Κατά την άποψή μου μιά τέτοια νομοθεσία δεν εκφράζει κανένα δίκαιο, παρά υπέρμετρο "ταξικό" μίσος των κυβερνώντων πρός όποιον δεν έχει γίνει ακόμα ζητιάνος.....

Σαν το ταξικό μίσος που έχουν ας πούμε οι Γερμανοί, Αυστριακοι, Ελβετοί, κλπ, προς όσους δεν έχουν γίνει ζητιάνοι, εφαρμόζοντας αντίστοιχη νομοθεσία;

http://www.speedingeurope.com/switzerland/
https://www.theguardian.com/world/2010/aug/12/record-speeding-fine-switzerland
http://www.sfgate.com/news/article/Speeding-fines-being-linked-to-income-in-Europe-3275939.php
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Εκτος οσων σωστά λέτε, να ρωτήσω επισης τί σημαινει εισοδηματικό κριτηριο; Όσοι δουλευουν μαυρα ή μικροί (ή και μεγάλοι) σε ηλικία που ζουν με βοηθήματα απο γονεις που θα υπάγονται; Οι ποινες θα επρεπε ανεξαιρέτως να ειναι πολυ αυστηρές (ιδιαιτερα για ποτό, θα επρεπε να ειναι στο θεό). Οι μη-εχοντες δε θα το ξανακανουν ποτέ και κατά πολύ λιγότεροι εχοντες θα το ξανασκεφτουν πριν βγαλουν τον Σουμαχερ που κρυβουν μέσα τους.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,505
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Σχολιασμός για οδηγική ασφάλεια ,Κ.Ο.Κ ,πρόστιμα ,κλπ

Δηλαδη οι φτωχοι και near ζητιανοι μπορουν αφοβα να περνουν με κοκκινο και να παραβιαζουν τον ΚΟΚ χωρις να τρεμουν.


Πολυ λαικο μετρο δεν λεω.

Τι εποχη φελλων ζουμε ρε σεις...


Xωρίς να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο ακόμη ,υποθέτω ότι δεν πρόκειται περί αυτού .
Αν π.χ η οδήγηση χωρίς ζώνη ασφαλείας τιμωρείται σήμερα [π.χ] με 200 ευρώ ,υποθέτω ότι για όσους έχουν αυξημένο εισόδημα θα είναι 300-400-500 [τυχαία νούμερα]
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: Σχολιασμός για οδηγική ασφάλεια ,Κ.Ο.Κ ,πρόστιμα ,κλπ

Δηλαδη οι φτωχοι και near ζητιανοι μπορουν αφοβα να περνουν με κοκκινο και να παραβιαζουν τον ΚΟΚ χωρις να τρεμουν.


Πολυ λαικο μετρο δεν λεω.

Τι εποχη φελλων ζουμε ρε σεις...

Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι φτωχοί ή οι ζητιάνοι θα μπορούν άφοβα να περνούν κόκκινο και να παραβιάζουν τον ΚΟΚ; Εκτός του ότι κατά πάσα πιθανότητα θα προβλέπεται πρόστιμο βάσης, το οποίο θα αυξάνεται ανάλογα με το δηλωθέν εισόδημα, θα προβλέπονται και άλλες ποινές, όπως η αφαίρεση διπλώματος/άδειας, ή και ποινική δίωξη, ανάλογα με το παράπτωμα, όπως και τώρα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
αυτά δε στέκουν.
Φυσικά όποιος φοροδιαφεύγει θα πληρώνει και μικρά πρόστιμα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,505
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Σχολιασμός για οδηγική ασφάλεια ,Κ.Ο.Κ ,πρόστιμα ,κλπ

αυτά δε στέκουν.
Φυσικά όποιος φοροδιαφεύγει θα πληρώνει και μικρά πρόστιμα.

Δημήτρη ,υπό την υπάρχουσα ελληνική πραγματικότητα είναι αδύνατον να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο που σκέφτονται
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Εμένα θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω...

Το οποιοδήποτε πρόστιμο, πέραν της εννοίας της τιμωρίας που έχει, θα πρέπει να λειτουργεί αποτρεπτικά της παραβατικότητας.

Ένας πλούσιος στο παράδειγμα που έδωσα, πιθανότατα να μην τον νοιάζει το ύψος των υφιστάμενων προστίμων (καθώς έχει πολλά λεφτά) και να παρανομεί επανειλλημένα κατά το δοκούν.

Περιπτώσεις σαν αυτές, πρέπει να αντιμετωπιστούν...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
πρεπει να βρεθει μια φορμουλα ωστε το προστιμο να τους ποναει ολους και να αποτρεπονται η-σοβαρες τουλαχιστον-παραβασεις.
και επιτελους να εφαρμοστει ο νομος περι χρησης κινητου σε κινουμενο οχημα.
εχει παραγινει το θεμα και το θυμομαστε μονο οταν συμβει κανα σοβαρο ατυχημα.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Σχολιασμός για οδηγική ασφάλεια ,Κ.Ο.Κ ,πρόστιμα ,κλπ

Σαν το ταξικό μίσος που έχουν ας πούμε οι Γερμανοί, Αυστριακοι, Ελβετοί, κλπ, προς όσους δεν έχουν γίνει ζητιάνοι, εφαρμόζοντας αντίστοιχη νομοθεσία;

http://www.speedingeurope.com/switzerland/
https://www.theguardian.com/world/2010/aug/12/record-speeding-fine-switzerland
http://www.sfgate.com/news/article/Speeding-fines-being-linked-to-income-in-Europe-3275939.php


Σωτήρη, δεν γνωρίζω τι νομικό καθεστώς έχουν οι Γερμανοί, Φινλανδοί, Αυστριακοί. Το κλειδί στην όλη φάση είναι αυτό που έγραψε ο Χρήστος πιο πάνω, ωστόσο, ξεφεύγουν με ντρίμπλα καταχωρώντας τα παραπάνω σε διοικητικές ποινές/πρόστιμα. Για τις υπόλοιπες γελοιότητες που ξαναδίνουν εξετάσεις κ.λ.π., δεν σχολιάζω....
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Ούτε εγώ ξέρω αν μπορεί να σταθεί στην ελληνική νομοθεσία μία τέτοια διάταξη, θα φανεί φαντάζομαι εάν και όταν ψηφιστεί σε όποια δικαστήρια γίνουν προσφυγές, αλλά με την λογική της συμφωνώ. Για τις εξετάσεις ξανά κλπ, θεωρία και πρακτικά μαθήματα ξανά αν αφαιρεθεί το δίπλωμα, όντως είναι γελοιότητα (αν δεν φτάνει η αφαίρεση για 1, 2, 3 ... μήνες, και επαναλαμβάνονται τα παραπτώματα συστηματικά από τον ίδιο οδηγό, ας οδηγούν σε οριστική αφαίρεση διά παντός. Να πηγαίνει με τα πόδια εφ όρου ζωής).

ΥΓ. Βέβαια μάλλον αδιάφορα είναι όλα αυτά στους διάφορους ειδικά με αγροτικά σε απομακρυσμένα ή και όχι τόσο απομακρυσμένα χωριά, που αφού δεν ελέγχονται ποτέ (ποια τροχαία πηγαίνει στα χ χωριά, μόνο κατά σύμπτωση αν γίνει κανένα μπλόκο), πάρα πολλοί μάλλον δεν έχουν καν άδεια οδήγησης...
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Ώρες είναι να ακούσουμε ότι γιά τούς "μη έχοντες" ή "μη δηλούντες" θα πληρώνουν ανάλογα του.....τεκμαρτού είσοδήματος..:furious3: