Επιτελους ηχεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Να μαι εδω.εν συντομια...

Τα ηδη ηχεια που εχω μου αρεσουν για τα σφιχτα χαμηλα τους ομως υπολοιπονται πολυ σε ογκο γι αυτο και ΜΟΝΟ τα αλλαζω.αλλιως θα καθομουν στα αυγα μου. Στο παρακατω κειμενο θα πω δυο πραγματα που ακουσα και με την δικη σας γνωμη θα βοηθηθω πολυ να διαλεξω ηχειο. Πολυ σημαντικο ρολο θα παιξει εαν το καθε ηχειο θα παιξει σωστα με τα ηδη ενισχυτικα που εχω ....εαν οχι τοτε το πολυ μεχρι 3000ευρω ενισχυτικα.αλλιως αποκλειονται. Εδω θα ηθελα βοηθεια διοτι δεν γνωριζω και τοσα. Αναφερονται τοσο ηχεια βασης οσο και ηχεια δαπεδου.

Αtc: εχω ακουσει 2 φορες. Η μια ηταν τα scm 19 με τον ενισχυτη atc και η δευτερη με τα scm 11 με τον vtl και τον crown που εχω. Πηγες και τις δυο φορες ηταν η ιδια laptop,foobar,ifi.
Με τα 19 υπηρχε πολυ ογκος ταχυτητα ολα καλα. Ο ογκος ομως με φοβιζει για μπουμαρισματα στα 16τμ που εχω.ειδαλλως δεν θα το σκεφτομουν. Επισης δεν μου φανηκε τοσο ισορροπημενο οσο το 11αρι. Συγκριση δεν μπορω να κανω διοτι επαιξα με τελειως αλλα ενισχυτικα. Με τα δικα μου ενισχυτικα και το 11αρι ηταν ολα καλα και ωραια...οχι ομως τον ογκο με το προηγουμενο συστημα και το 19αρι. Οποτε δεν ξερω εαν το 19αρι...1ον θα εχει τον ιδιο ογκο στο χαμηλο με το atc...εαν οχι τοτε με βολευει.....εαν αργοτερα θα βρω φθηνο σχετικα ενισχυτη να παρω αυτο το λιγο παραπανω. Απο την αλλη το 11αρι δεν ξερω εαν στον χωρο μου θα εχει καλυτερο χαμηλο απο το χαμηλο που ειχα εκει ... εαν ειναι παραπανω φανταζει καλη λυση και αυτη. επισης θα θελα πολυ εαν υπαρχει μια γνωμη για atc και class d.

Β&w: μιας και η εταιρια κλεινει....σκεφτηκα οτι μπορω να παρω σε καλυτερη τιμη τα cm8 s2. Ειναι ο ηχος που εχω συν ογκος και καλυτερη μεσαια περιοχη. Τα εχω ακουσει με ροτελ μου αρεσε...και λενε οτι μπαινει και σε μικρο χωρο.εξαλλου δεν κατεβαινει πολυ χαμηλα.

Focal aria 926....τα εχω ακουσει με πολυ πολυ καλα ενισχυτικα. και με τα δικα μου επισης. αλλα ο χωρος ηταν τελειος.....και με κατι καλωδια πολυ ακριβα. Δεν μπροω να ειμαι αντικειμενικος. Ισα ισα με μπερδεψε. Ο λογος που μ αρεσε ηταν η ωραιες μεσαιες που βγαζουν τα focal. Δεν ξερω ομως εαν τα συγκεκριμενα θα παιξουν στον χωρο μου....διοτι τα focal ακομα και τα βασης θελουν τον χωρο τους για να αναδειχτουν.επισης ειναι και αυτα πολυ απαιτητικα σε ενισχυτες απο οτι καταλαβα.

Spendor: ακουσα τα spendor 3/1 r2. Καλο αλλα τα χαμηλα ηταν...χειροτερα και απο αυτα που εχω,σε ογκο εννοω. Και απο οτι διαβασα φτανει μεχρι τα 65hz. Στο site της εταιριας ειδα το classic 3/1.εχουν ιδια τιμη περιπου κατεβαινουν μεχρι 40hz και πιο ανοιχτο πανω 25 hz αντι 20hz του αλλου. Δεν το εχω ακουσει αλλα εαν καποιος το εχει ακουσει θα ηθελα γνωμες. Δεν ξερω εαν θα το βρω καπου να το ακουσω εαν ξερει καποιος ας πει. Απλα το συγκεκριμενο το βαζω στην λιστα μου διοτι καπου διαβασα οτι θυμιζει λιγο b&W και πλεον δεν ειναι τα ηχεια τα σκοτεινα που ξεραμε....μπορει ομως να ναι και αρβυλα.

Sonus faber δεν ετυχε να ακουσω πολυ ωρα ωστε να καταλαβω. Παει και πολυ καιρος και δεν θυμαμαι τπτ. Εαν απο αυτα που διαβαζω ειναι καπως μουντο ηχειο τυπου chario τοτε θα το αφησω τελειως.

Dali εχω ακουσει ηχεια μικρης κατηγοριας και δεν ξερω εαν οντως τα mentor 2 ή τα rubicon 2 μπορουν δικαια να συγκριθουν με τα παραπανω. Επισης δεν γνωριζω εαν καποιος τα εχει σε ακροαση. Εγω 2-3 τηλεφωνα που εκανα ηταν με αρνητικα αποτελεσματα.
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
φιλε μου εισαι οff topic.σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου παντως. εαν θες να μαθεις κατι για τα ρευματα εχω ανοιξει σχετικο νημα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Νικο δεν μπορω να απαντησω στα παραπανω ερωτηματα σου, αλλα απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω τον ηχο που θες και επειδη σου αρεσει ηχος των atc θα σου προσθεσω και αλλη μια εταιρεια με κοντινο ηχο

Προσπαθησε να ακουσεις και κατι απο proac...εχουν θεωρω πολλα απο αυτα τα χαρακτηριστικα που αναφερεις

Τους ταιριαζει η λαμπα, ενω δεν θα πουν οχι σε πολλα watt...ακουσε τα, μπορει να σου κατσουν καλα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Όντως. Τα proac είναι μια εναλλακτική που αξίζει να εξετάσεις.
Απο atc εχεις ακούσει τα νέα ή τα παλιά;
Επίσης νομιζω οτι λογω κλειστής καμπίνας μπορείς να κοιταξεις και τα 40αρια που είναι τριδρομα με κορυφαίο midrange θόλου. Συζήτησε το και με τον κύριο Θέμη απο location sound. Να σου πει τη γνώμη του. Το 19αρι θεωρώ οτι με μαθηματική ακρίβεια θα σε οδηγήσει σε sub woofer. Ενω το 40αριψμε αλιπο τελικο classd νομιζω θα παίξει σουπερ.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Νίκο ,από προκύπτει ότι η Β&W κλείνει ;
Τπ ηχείο που θα μπορούσες να επιλέξεις είναι κάποιο 805 ,αν βέβαια πάς σε ηχείο της εταιρίας
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
τα proac τα ακουσα αλλα....δεν μπορω να πω οτι μ αρεσαν.δεν ξερω γτ....δεν μ αρεσαν.τα ακουσα σε δυο χωρους κιολας. και με δικη μου πηγη και με βινυλιο δεν μ αρεσε.

εννοω ο καταστημα που φερνει B&W αφηνει την εταιρια και ξεπουλαει.οποτε καλυτερες τιμες κανει στα μοντελα...και επισης και ολοι οσους εχουν την σειρα cm διοτι η εταιρια την αντικατεστησε.

Panoramix Οπως ειπα το Proac το αποκλειω...δεν μ αρεσε.Τα καινουργια λεω.το 19 στο location sound με τρανταζε αλλα ηταν με τον ενισχυτη atc. Στον ιδιο χωρο με τα 11 και τα δικα μου ενισχυτικα δεν ενιωσα το ιδιο. Bεβαια αλλο ηχειο το ενα αλλο το αλλο. Δεν ξερω εαν θα εχω το μπασο στα 19 με τα δικα μου ενισχυτικα σε σχεση με τον atc. H λογικη και η πολυ μικρη εμπειρια μου λεει ναι Παντως το αποτελεσμα scm 19 με ενισχυτη atc ηταν καλο και με καλυπτει στο θεμα του χαμηλου. Στα υπολοιπα ενταξει υπαρχουν συμβιβασμοι πανω κατω αλλα γενικοτερα μ αρεσαν τα atc.

τωρα με τα 40αρια ανοιγεις πολλες πολλες πληγες. Eκει πηγε και εμενα το ματι...βεβαια ποτε δεν τα ακουσα.Ξεφευγει στο μπατζετ ... που εαν πεις οκ κανε υπομονη και παλι ΙΣΩΣ. ειναι πολυ περαν των δυνατοτητων μου. Απο κει και περα δεν ξερω για τα τετραγωνικα εαν ειναι υπερβολη. Θα παρω ενα τηλ να ρωτησω....αλλα παει αλλου η δουλεια φιλε μου. ισως παω καποια στιγμη να ακουσω τα 19 και τα 40 με τα δικα μου ενισχυτικα ετσι για την εμπειρια και παραλληλα να δω τι κανει το 19.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Παντως απο μια αποψη εισαι τυχερος γιατι εχοντας (εστω και επιδερμικα) ακουσει σοβαρες μαρκες ηχειων και τις αντιστοιχες υλοποιησεις τους, ψιλοκαταληγεις σε αυτο που θες

Προταση μου ειναι κοιτα το budget σου, ακου σοβαρα το 19 και το 40 αρι, παρε οποιο μπορεις και επειτα με ηρεμια κοιτα τις πηγες και τα υπολοιπα του συστηματος

Μην αναλωνεσαι σε αλλες αναζητησεις που ενδεχομενως σου βγουν στο τελος πιο ακριβες

Χωρις να αποκλειεις το γεγονος να ακουσεις και κατι αλλο, θεωρω οτι τα atc ειναι για πολλους end game και οχι αδικα

Εγω μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει καποιο, αλλα ειμαι σε τελειως διαφορετικο σταδιο απο εσενα

Επισης, εικαζω οτι στο χωρο σου (και μακροπροθεσμα σε οποιον αλλο χωρο) αλλα και μεγαλωνοντας ηλικιακα, ειναι πιο αξιοποιησιμο ενα μικροτερο ηχειο...οποτε το 19αρι για μενα ειναι πιο safe επιλογη

Ισως βεβαια να λεω και βλακειες αλλα ετσι το βλεπω εγω

Καλη επιτυχια παντως σε οτι επιλεξεις και να τα ευχαριστηθεις
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Έρχεται η έκθεση, καλύτερα να περιμένει να δει και αλλά ηχεία και μετά να κάνει ακροάσεις σε αυτά που του άρεσαν.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ισως ναι αυτο να ειναι το ορθοτερο...

Απο την αλλη για μενα δεν λειτουργει ετσι το πραγμα...θεωρω περισσοτερο τις εκθεσεις παραπλανητικες παρα στο οτι συνδραμουν για την εξαγωγη ασφαλων συμπερασματων...αλλα αυτο ειναι προσωπικο μου βιτσιο...χαχαχα

Μια σωστοτερη εικονα μπορει να παρει καποιος στον αντιπροσωπο και το ιδανικοτερο βεβαια στο χωρο του, αλλα αυτο δεν ειναι παντα εφικτο δυστυχως

Τα ιδια βεβαια δεν ισχυουν για τις εκθεσεις ακουστικων αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Συμφωνω σε οσα λες.

Δημητρη pmc ακουσα και δεν μ αρεσε. δεν ξερω γτ; ο χωρος ηταν τεραστιος και τα ενισχυτικα ηταν Bryston.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Θανάση,για 16 μ² μεγάλα τα 40άρια...
Κι αν είναι και χώρος με προβλήματα αυτά θα τα εντείνουν.
Ο όγκος που ψάχνεις Νίκο έχει να κάνει και με τον χώρο όμως,να το ξέρεις.
Θα χρειαστεί αρκετή φροντίδα ώστε να μπορέσεις να βάλεις μέσα του ένα ηχείο με χαμηλό και όγκο που δεν θα δημιουργεί πρόβλημα.
Καλύτερα κάτι πιο συγκρατημένο,μικρότερες αποστάσεις ακρόασης όσο το δυνατόν,κλπ,οτιδήποτε δηλαδή αφαιρεί την επίδραση του χώρου στο τελικό αποτέλεσμα.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
εχεις να προτεινεις κατι πανω σε αυτο που στηριζεις;

θα με ενδιεφερε η γνωμη σου.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Επιτελους ηχεια

εχεις να προτεινεις κατι πανω σε αυτο που στηριζεις;

θα με ενδιεφερε η γνωμη σου.

Εννοείς συγκεκριμένη μάρκα;Όχι,και το γιατί στο έγραψα στο άλλο νήμα.
Ο χώρος διαλέγει το ηχείο.Κι αφού διαλέξει ο χώρος τον τύπο,εσύ θα διαλέξεις την γεύση που θέλεις μεταξύ αυτών που ταιριάζουν στον χώρο.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Οταν λες ο χωρος διαλεγει το ηχειο εννοεις με βαση τα τετραγωνικα;

ή βαση μετρησης εστω και με τα ηχεια που εχω;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Και με βάση το μέγεθος αλλά και με βάση την γεωμετρία του.
Και με τα ηχεία που έχεις που έχεις,ναι,αλλά η μέτρηση και η διόρθωση εκεί θα αφορά μόνο αυτά.Σε περίπτωση αλλαγής φτου κι από την αρχή.
Ενώ με μια μελέτη εξ αρχής ίσως χρειαστεί πολύ λιγότερη δουλειά από το να προσάρμοζες κάτι ακατάλληλο που θα χρειαζόταν εκτεταμένη διόρθωση.