αγορα νεου προτζεκτορα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NIKOS1979

Established Member
4 May 2010
151
χαιρετω την παρεα....ηθελα να κανω μια αρχη σε ενα θεμα που με απασχολει....βασικα μου αρεσει να βλεπω ταινιες και αθλητικα γεγονοτα..οποτε ειπα να σκεφτω το ενδεχομενο να ασχοληθω με καποιο προτζεκτορα......να σας πω τα βασικα δεδομενα...το σπιτι ειναι χαμηλοταβανο οποτε δεν σκεφτομαι να τον βαλω καπου σταθερα....η αποσταση θεασης ειναι το πολυ 3.5 μετρα οποτε και εκει διπλα θα στηθει καπως προχειρα και ο προβολεας....ελεγα να επιλεξω μια τηλεοραση στα 600 ευρω η ενα προβολεα...οποτε ας κοιταξω και το ενδεχομενο αυτο...οποτε οικονομικα εκει κοιταζω...εχω καποιες αποριες...πρωτον...με τι θα πρεπει να ενωθει για να βλεπεις ταινιες που εχεις κατεβασει...αν γινεται και εχει καποιο ματσακι η tv να μπορω να τον δω...το πανι να μαζευει χειροκινητα η αυτοματα..αυτο το κοιταζω...το πλατος του δωματιου ειναι γυρω στα 2.5 μετρα αλλα θα ηθελα και ενα κομματι να περναω αν χρειαστει εν ωρα προβολης...οποιος μπορει να βοηθησει καλο θα κανει..ευχαριστω..κατι τελευταιο αν γινεται να δω και streaming αγωνες
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εν συντομια.
Ο προβολεας αν δεν ειναι ακριβος για να διαθετει lens shift (μετατοπιση εικονας) πρεπει οπωσδηποτε να ειναι απεναντι απο την οθονη. Ουτε πιο δεξια, ουτε πιο αριστερα.
Οποτε αν δεν ταβανωθει, θα πρεπει να τοποθετηθει εμπρος απο τον θεατη σε καποιο τραπεζακι.

Τηλεοραση ή προβολεας. ?
Αν θα γινεται εντονη χρηση καθε μερα σαν τηλεοραση και δεν εχεις χωρο να ανοιξεις αρκετες ιντσες, ισως θα σου ταιριαζε μια tv περισσοτερο.
Εκτος κι αν ανοιξεις καμια κατοσταρια ιντσες, βεβαια αυτο ειναι και υποκειμενικο. (Και 80 ιντσες μεγαλυτερες θα σου φανουν σε σχεση με μια tv 55") αλλα δεν θα ειναι απογειωτικες.

Πως παιζει ο προβολεας εικονα:
Με οτιδηποτε μπορει να του στειλει εικονα με ενα hdmi καλωδιο.
Αυτο μπορει να ειναι ενα pc, ενας media player, η ενας δεκτης digea για τα τηλεοπτικα.
Θα μπορουσε να αγοραστει και ενας σκετος δεκτης digea μονο, αλλα με πιο υποτυπωδεις ικανοτητες ως media player.
Απο παιχνιδια, οποιαδηποτε παιχνιδοκονσολα ή pc μπορει να συνδεθει επανω του.
Streaming αγωνες απο που. ?
Απο pc. ? Απο καποιο box. ?
Oτι και να ειναι, λογικα θα εχει εξοδο εικονας με hdmi οποτε no problem.
Μιας και ομως συνηθως θα εχει ενα υποτυπωδες μικρο ηχειο, υπολογισε πως θα χρειαστεις και καποιου ειδους ηχοσυστημα, ειδικα για τις ταινιες που το χρειαζονται πολυ ως αισθηση.

Τωρα, τα 3.5 μετρα ειναι μια αποσταση που για ταινιες (και ποδοσφαιρο) θες πολλες ιντσες για να ειναι χορταστικο και δεν ξερω αν μια tv θα σε ικανοποιησει.
Απο την αλλη. Εχεις πλατος μονο 2.5 μετρα και θες και κενο. Χμμ δυσκολο να χωρεσεις πολλες ιντσες, θα πρεπει να υπαρξει ενας σχετικος συμβιβασμος.
Οσον αφορα χειροκινητη ή ηλεκτρικη οθονη, οι ηλεκτρικες θεωρουνται ελαφρως καλυτερες στο σταθερο τυλιγμα, οποτε ισως το πανι αργησει περισσοτερο να κανει πολλες ζαρες.

Ας μας πεις αν θες, με ποσες ιντσες θα ησουν ευχαριστημενος και ποσες ωρες καθημερινα θα κανεις θεαση (στην tv ή προβολεα)
 

NIKOS1979

Established Member
4 May 2010
151
βασικα το πολυ μια ταινια ημερησιως και οποτε εχει καλο αθλητικο αγωνα....θα με βολευε η μετατοπιση εικονας που λες οποτε να μην τον εχω καπου σταθερα...πιστευω και με 100 ιντσες μια χαρα δεν θα ειμαι?
 

NIKOS1979

Established Member
4 May 2010
151
τελικα ειμαι 2.90..οποτε εχω περιθωριο να παιξω δεξια και αριστερα..υψος ποσο θα εχω?αυτα που με ενδιαφερουν ειναι αγωνες απο καλο streaming και ταινιες...τιποτα παραπανω...αλλα οσο γινεται να εκμεταλλευτω τις διαστασεις μου..αν γινεται ο προβολεας να ειναι καπου διπλα μου προχειρα στημενος γτ δεν εχω πολυ χωρο πλαι μου....και να απολαμβανω αυτα που θελω να βλεπω...
 
Last edited:

NIKOS1979

Established Member
4 May 2010
151
υψος το πολυ να εχω 1.5 και πλατος 2 με 2.5..και αν υπαρχει καποιος προβολεας να μην χρειαστει να στηθει ακριβως απεναντι...να παιζει και πλαγιως
 
Last edited:

NIKOS1979

Established Member
4 May 2010
151
οκ αυτο το ενδεχομενο το ξεχναμε...κοιταζουμε αν μας κανουν οι 100 ιντσες και μετα να δουμε μοντελα προβολεων..λογος αντιθεσης και φωτεινοτητα προβολεα οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα?ετσι πανε αυτα?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aπο χιλιαρικο και κατω, κοιτας για DLP προβολεα.
Mε καδρο 100 ιντσων, δεν θα εχεις προβλημα φωτεινοτητας.
Contrast ratio, θεωρητικα οσο μεγαλυτερο καλυτερα, αλλα στα specs ορισμενες φορες υπερβαλλουν και φουσκωνουν τα νουμερα.
Προτιμησε προβολεα με dark chip 3 αντι για dc2. (DLP προβολεις)

Παρακατω καποια ενδεικτικα μοντελα απο optoma και benq, οι δυο μαρκες που κινουνται αρκετα στους dlp σε αυτες τις κατηγοριες τιμης.

optoma HD141X, HD142X, HD151X, HD27.
Benq W1090, W1110, W2000.

Οι παραπανω πανω κατω στην ιδια κατηγορια εικονας ειναι και κοιτας ποιος/ποιοι, σε καλυπτουν οι φακοι τους για να ανοιξεις τις επιθυμητες ιντσες απο την επιθυμητη αποσταση προβολεα/οθονης.
Κοιτας επισης αν υπαρχουν μικροδιαφορες σε μοιρες καθετης μετατοπισης εικονας, σε περιπτωση οπου λογω μικρου ή μεγαλου υψους τοποθετησης, δυναται ο προβολεας να μετακινησει την εικονα αρκετα.

Απο εκει και περα, λοιπες λεπτομερειες εισοδων εικονας, τυχον ενσωματωμενο ηχειακι αν χρειαζεσαι κλπ.
 

NIKOS1979

Established Member
4 May 2010
151
optoma s331...φτηνος...αντιθεση παρομοια με αυτους που εδωσες..τι διαφορες εχουν?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
O s331 εχει αναλυση 800Χ600.
Εσυ θα κοιταξεις για προβολεα 1080p (1920X1080)
 

NIKOS1979

Established Member
4 May 2010
151
Optoma HD142X vs BenQ W1070 σε αντιθεση ο ενας υστερει πολυ απο τον αλλο,,τα υπολοιπα πανω κατω τα ιδια..ποιον θα διαλεγατε και γτ?