Στην αγορά για πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα, επειδή ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, σκέφτομαι να αντικαταστήσω ένα Technics 1200mkII που είναι μαζί μου από τα εφηβικά χρόνια. Το γνωστό ερώτημα φυσικά είναι "με ποιό πικάπ". Εδώ μπαίνει και ένα πρόσθετο δύσκολο ζήτημα για τα Ελληνικά δεδομένα: Ποιά μαγαζιά έχουν demo τα υποψήφια πικάπ? Θα με ρωτήσετε σε ποιά κατηγορία τιμής σκοπεύω να κινηθώ και θα απαντήσω "σε αυτή που έχει νόημα για να αναβαθμίσω τον ήχο μου". Να προσθέσω εδώ ότι πλέον στο σύστημα μου ο αδύναμος κρίκος είναι το πικάπ.

Δεδομένα:

Προνισχυτής Plinius M16 με ενσωματωμένο phono παραμετροποιήσιμο και θεωρώ αξιόλογο
Τελικός Plinius SA100 mkII τάξης Α
Ηχεία Sonus Faber Concerto Grand Piano home
Cd player Marantz απλό και ταπεινό, με τη συνοδεία ενός Micromega dac
Υπολογιστής ένα παλιό Macbook που αξιοποιεί και αυτό τη συνοδεία του Micromega

Κεφαλή άλλαξα πρόσφατα από μια Goldring 1012 σε μια Denon DL103. Τεράστια διαφορά στον ήχο (δεν λέω καλύτερα ή χειρότερα απλά παίζει διαφορετικά), αλλά πάλι όλες οι άλλες πηγές του συστήματος παίζουν σαφώς καλύτερα. Μάλλον το Technics έφθασε στα όρια του. Ίσως δεν μπορεί να αξιοποιήσει την εξαιρετική δυνατότητα παρουσίασης μικρομεταβατικών, σκηνικής παρουσίας και ηχοχρωμάτων των Plinius.

Καθώς λοιπόν θα βρεθώ για λίγες μέρες στην Αθήνα, ποιά μαγαζιά θα προτείνατε να επισκεφτώ?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Μαρία, νομίζω ότι η επιλογή άλλης καλύτερης κεφαλής θα ήταν μια λύση.
Η 103 είναι πολύ καλή κεφαλή ,αλλά μέχρι ένα σημείο .
Νομίζω ότι το πικ απ σου πάει αρκετά ψηλότερα με μια διαφορετική κεφαλή .
Πιθανόν και η δοκιμή άλλης κεφαλής + άλλου phono να αποτελούσε μια επιλογή .
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Την κεφαλή την άλλαξα πρόσφατα. Θα επέλεγα άλλη κεφαλή μόνο αν μπορούσα να τη δοκιμάσω με το δικό μου σετ, για να μην καταλήξω με μια συλλογή κεφαλών και πάλι να ψάχνω για πικάπ. Δεν θα με πείραζε να πάω σε ολική αναβάθμιση και για τη χαρά της ανανέωσης.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Μαρία ,δεν ξέρω τι διαθέσιμες κεφαλές υπάρχουν στη Θεσ/νικη για δοκιμή ,αλλά phono υπάρχουν .
Η ανανέωση είναι ευπρόσδεκτη ,αλλά μη ξεχνάς ότι αυτό που έχεις τώρα δεν είναι αμελητέας ποιότητας και να υποθέσω ότι θα ψάξεις για κάτι καλύτερο ,το οποίο θα συνοδεύεται και με μια καλύτερη κεφαλή [πιθανόν] .
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Μαρία, βάλε στη λίστα σου τον Αμερικανικό θρύλο : VPI.
Έτος ίδρυσης 1978.
Στο Stereophile Οκτωβρίου που κυκλοφορεί έχει ριβιού το ολοκαίνουργιο Prime Scout.

Θα τα βρεις εδώ:
http://audiosoulultra.gr
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Τι budget είναι διαθέσιμο?
Γιατί αν υπολογίζετε γύρω στο 1Κ καλύτερα να μείνετε με το 1200.
Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα αναβάθμισης του 1200, με αλλαγή του βραχίονα, ΠΧ & ΠΧ.

Αν το μοτέρ είναι ΟΚ, δύσκολα πάντως θα βρεθεί σε λογικά πλαίσια κάτι καλύτερο σε WoW&Flutter και Rumble.
http://www.tnt-audio.com/sorgenti/technics_sl1200_e.html
 
Last edited:
Το ότι λες πως όλες οι άλλες πηγές παίζουν σαφώς καλύτερα είναι πολύ πιθανόν να σημαίνει πως δεν σε καλύπτει πια το πικάπ γενικότερα ως μέσον αναπαραγωγής και όχι απλά το συγκεκριμένο μοντέλο.

Πρέπει λοιπόν να το ξεκαθαρίσεις αυτό κάνοντας κάποια ακρόαση καλοστημένου πικάπ σε αντιπαραβολή με αντίστοιχο ψηφιακό, ει δυνατόν με το ίδιο μουσικό κομμάτι.

Βέβαια, όπως λες επίσης πιθανόν να θέλεις να αναβαθμιστείς για να έχεις καινούριο κοσκινάκι.

Οπότε πιθανές λύσεις όπως μοντίφες στο 1200 μάλλον δεν θα σε ενθουσιάζουν. Είναι πάντως μια λύση.

Άλλη λύση είναι να δώσεις το Technics (πιάνει και κάμποσα τη σήμερον ημέρα λόγω της κυκλοφορίας των ακριβών νέων 1200) και να πάρεις κάτι σαν αυτό που κυκλοφορεί στις αγγελίες του avclub.

Αν δεν δεις σημαντική διαφορά με αυτό, και με την κεφαλή που έχει, τουλάχιστον θα είναι θαύμα οφθαλμών να το βλέπεις να γυρίζει...
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Η 103 ταιριάζει με το ηχόχρωμα των Plinius. Η μόνη σίγουρη αναβάθμιση που θα πρότεινα είναι του βραχίονα
Ο βραχίονας του 1200 δεν ταιριάζει με την 103, διάβασε τι προτείνουν αυτοί που έχουν αυτό το σετάπ σε φόρουμ όπως του Steve Hoffman με πολλούς κατόχους 1200. Υπάρχουν προτάσεις από συμβατικούς όπως Jelco 750D ή Audiomods Rega μέχρι πιο εξωτικούς όπως Terminator Pro.
Βοηθητικά προσθέτεις βαρύτερο shell για την 103.

Αυτή τη στιγμή ακούω την 103 με Audiomods Rega πάνω στο κλασικό Systemdek και η ποιότητα είναι στο επίπεδο του DAC (ESS 9018), ο χαρακτήρας διαφορετικός φυσικά.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ...Άλλωστε έχουμε ρίξει τόσο μελάνι για το mk2 ,όρεξη να έχεις και να διαβάζεις που στο τέλος ο Σωκράτης θα μας τιμωρήσει με το δίκιο του:flipout:

Δύσκολο να βρεις κάτι καλύτερο σε WoW&Flutter και Rumble.
Για μένα εκτός από τα πιο πάνω χαρακτηριστικά αυτό που μετράει σε ένα πικάπ,σωστή συνέργεια κεφαλής(μάζα) βραχίονα,phono,τροφοδοσία,ρύθμιση,τοποθέτηση.

Πάρε μια γεύση.
IMG_1514.jpgIMG_1515.jpgIMG_1518.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=PXvT66MuOf8
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Θα συμφωνησω με τον Πετρο Νικολαιδη και θα προτεινω (εστω σαν πρωτη κινηση που θα ειναι καλη ακομη κι αν προχωρησεις σε αλλαγη πικαπ αργοτερα)
την αναβαθμιση της denon , αλλα χωρις να σημαινει και κατ'αναγκη την πωληση της. Σε ενα συνολο αρκετα υψηλο μιας πιθανης αλλαγης πικαπ, το κοστος της 103 ειναι αρκετα χαμηλο ωστε να αξιζει να την κρατησεις ως δευτερη κεφαλη κατι που ειναι πολυ ευκολο με την δυνατοτητα που προσφερει το 1200 να αλλαζεις κεφαλες παιρνοντας απλα ενα δευτερο κελυφος.Με βαση τα πιο πανω στην θεση σου θα σκεφτομουν την πιθανοτητα μιας zyx, benz micro,lyra,dynavector κλπ.Δεν ξερω αν μπορεις να ακουσεις καποιες στο συστημα σου οπως θα ηθελες αλλα προκειται για κεφαλες που δεν χωρα αμφιβολιες στο αν ειναι καλυτερες απο την 103 ασχετα με το ποσο "αγαπητη" ειναι η 103 σε πολλους.Απλα ειναι καλυτερες οπως βεβαια θα επρεπε στις τιμες τους.Μια τετοια αλλαγη θα σε βοηθησει επισης να ξεκαθαρισεις αν τελικα ο αδυναμος κρικος ειναι οντως το 1200 η το phono,οποτε και προχωρας στην τελικη αποφαση και αγορα.
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Να αλλάξω βραχίονα στο πικάπ δεν θα το ήθελα. Το έχω από καινούργιο και είναι σε άψογη κατάσταση και θα πονούσε η ψυχή μου να βλέπω κατσαβίδια πάνω του. Προτιμώ να το κρατήσω για δεύτερο σύστημα ή να το δώσω σε φίλο και να το βλέπω άθικτο. Ακριβή κεφαλή ίσως να έκανε τη διαφορά, αλλά πάλι με τα ίσως θα πρέπει να πορευτώ. Γιατί να μην βρω ένα καινούργιο ή μεταχειρισμένο πικάπ που να το έχω ακούσει και να πάρει τη θέση του στο σύστημα; Το κόστος το έχω αποδεχθεί να είναι άνω των 1000 ευρώ έως ?. Όντως πιστεύω ότι πιο χαμηλά δεν θα ήταν αναβάθμιση, εκτός αν μιλάμε για μεταχειρισμένο. Απλά έχω άγνοια από μαγαζιά με demo στην Αθήνα και θα ήθελα καμιά ιδέα. Από εκεί και πέρα, αν υπάρξει έρωτας, το παίρνω και φεύγω και θα έχω νέο κοσκινάκι να ασχολούμαι.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Γι αυτο προτεινα πρωτα την καφαλη,για να μην αρχισεις τις περιπετειες με αλλαγη βραχιονα κλπ.
Με την ακριβη κεφαλη δεν υπαρχει ισως.Ειναι καλυτερες (οχι απλα διαφορετικες) και το μεσον που θα σου δωσει τις μεγαλυτερες βελτιωσεις ακομη και τωρα με το 1200.Αν τωρα "η καρδια χτυπα για αλλο πικαπ" αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν ειναι λαθος.ΑΛΛΑ (αποψη μου) η 103 εχει εναν εντονο χαρακτηρα σε αυτα που κανει (και δεν κανει) που λειτουργουν καπως σαν "οριο" σε οποιο πικαπ και να την ακουσεις,και δεν επιτρεπει καθαρη εικονα στο τι μπορει να κανει ενα αλλο πικαπ συγκριτικα με το 1200 (γι αυτο και οι μεγαλες διαφορες με την goldring που δεν εισαι σιγουρη οτι προκειται για βελτιωσεις οπως ειπες).Εχει και την ιδιαιτεροτητα της χαμηλης ενδοτικοτητας που χρειαζεται προσοχη στο ματσαρισμα της με διαφορους βραχιονες.Αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολησει εαν προχωρησεις πρωτα στην αλλαγη πικαπ.Να ξερεις σιγουρα δηλαδη οτι η 103 θα τυχει σωστης τοποθετησης και ρυθμισης οσον αφορα μαζα/ενδοτικοτητα ωστε να παρεις το μαξιμουμ των δυνατοτητων της στο νεο πικαπ.Δεν θελω να σε προβληματισω αλλα στις 10 περιπτωσεις που μου ζητηθηκε να βοηθησω στην ρυθμιση μιας 103 , και τις 10 φορες υπηρξε θεμα λανθασμενης αντιμετωπισης και υπολογισμων.Με σωστη αντιμετωπιση βλεπεις (ακους) πιο καθαρα και τα καλα της και τα κακα της.
 
Last edited:

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Έχω διαβάσει ότι η 103 θέλει βραχίονες μεγαλύτερης μάζας από το βραχίονα του 1200. Από εκεί και πέρα την προτιμώ από την Goldring αν και η πρώτη αίσθηση όταν την πέρασα ήταν ότι κάποιος μου αποσύνδεσε τα τουίτερ. Τέτοια διαφορά. Αλλά είναι πιο ευχάριστη στο άκουσμά της. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν αξιοποιηθεί στο νέο πικάπ, την αφήνω στο 1200.

Αλλά γιατί να μην ακούσω κάποια νέα πικάπ; Θα είναι και επιμόρφωση αν μη τι άλλο. Τα VPI που προαναφέρθηκαν είναι μια εκδοχή, καμιά άλλη;
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Σωστα εχεις διαβασει και ειναι αυτο που εννοουσα.Οποτε μαλλον πας για πικαπ ?
 

Th.ARvan

New member
24 May 2011
79
Αυτή τη στιγμή ακούω την 103 με Audiomods Rega πάνω στο κλασικό Systemdek και η ποιότητα είναι στο επίπεδο του DAC (ESS 9018), ο χαρακτήρας διαφορετικός φυσικά.


Θα έλεγα ότι εισαι πολύ τυχερος !!!!!!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
H 103 για να λειτουργησει σωστα (by the book που λενε) χρειαζεται εναν βραχιονα με effective mass γυρω στα 22 γρ συμπεριλαμβανομενου και του βαρους των βιδων.Προσωπικα δεν γνωριζω καποιον τετοιο βραχιονα τουλαχιστον απο τους μοντερνους.Ενας τετοιος βραχιονας θα φερει σε συνδιασμο με την 103 βεβαια το resonance frequency κοντα στο "επιυθμητο" 10Ηz. Μονον τοτε θα μπορει καποιος να πει οτι ακουσε κατω απο ιδανικες συνθηκες την 103.Απ εκει και περα αν μας αρεσει η οχι μια κεφαλη κατω απο μη ιδανικες συνθηκες λειτουργιας ειναι σεβαστο.Ο audiomods απλα εξαιρετικος αλλα οχι και στην υφισταμενη του μορφη ιδανικος για τις ιδιαιτεροτητες της 103.Ισως να ειναι και πιο ελαφρυς απο τον stock rega.
Επομενως οποια κι αν ειναι η επιλογη πικαπ/βραχιονα,κυριως βραχιονα μιλαμε οτι μαλλον θα προκυψει η αναγκη προσθεσης βαριδιων και ενδεχομενως μεγαλυτερου αντιβαρου που να μπορει να ζυγισει σωστα το συνολικο βαρος που θα προκυψει.Η πρακτικη του "hit or miss" ειναι και ενας απο τους λογους γιατι πολλοι εχουν την γνωμη που εχουν για πικαπ.Αν μιλαμε για αναβαθμισεις πρεπει να τηρουνται τουλαχιστον τα αναγκαια.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αλλά γιατί να μην ακούσω κάποια νέα πικάπ; Θα είναι και επιμόρφωση αν μη τι άλλο. Τα VPI που προαναφέρθηκαν είναι μια εκδοχή, καμιά άλλη;

Ασφαλως και να ακουσεις και αλλα πικαπ.Αν θα τα ακουσεις με την 103 ομως, κανε το σωστα.
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Την 103 την έχω τώρα με πρόσθετο βάρος στο headshell, παίζει κάπως καλύτερα από ότι χωρίς. Αλλά καταλαβαίνω ότι άλλο να προσθέτεις βάρος πάνω από την κεφαλή και άλλο να είναι όλος ο βραχίονας μεγαλύτερης μάζας. Όντως οι σύγχρονοι βραχίονες είναι συνήθως μικρότερης μάζας, εκτός ίσως απο τους 12αρηδες φαντάζομαι.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Την 103 την έχω τώρα με πρόσθετο βάρος στο headshell, παίζει κάπως καλύτερα από ότι χωρίς. Αλλά καταλαβαίνω ότι άλλο να προσθέτεις βάρος πάνω από την κεφαλή και άλλο να είναι όλος ο βραχίονας μεγαλύτερης μάζας. Όντως οι σύγχρονοι βραχίονες είναι συνήθως μικρότερης μάζας, εκτός ίσως απο τους 12αρηδες φαντάζομαι.

Nαι δεν ειναι το ιδιο να προσθετεις μαζα με το αν ο βραχιονας εχει απο μονος του μεγαλυτερη μαζα διοτι η κατανομη του βαρους δεν θα ειναι απολυτα σωστη.Το αποτελεσμα (συνολικου effective mass) ειναι περιπου το ιδιο και η κεφαλη σιγουρα θα λειτουργει πιο σωστα.Αν η μεθοδος αυτη δεν ειναι επιυθμητη τοτε η μενουν οπως ειναι η αλλαζεις βραχιονα η κεφαλη η ολα μαζι :laugh:
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
H 103 για να λειτουργησει σωστα (by the book που λενε) χρειαζεται εναν βραχιονα με effective mass γυρω στα 22 γρ συμπεριλαμβανομενου και του βαρους των βιδων.Προσωπικα δεν γνωριζω καποιον τετοιο βραχιονα τουλαχιστον απο τους μοντερνους.Ενας τετοιος βραχιονας θα φερει σε συνδιασμο με την 103 βεβαια το resonance frequency κοντα στο "επιυθμητο" 10Ηz. Μονον τοτε θα μπορει καποιος να πει οτι ακουσε κατω απο ιδανικες συνθηκες την 103.Απ εκει και περα αν μας αρεσει η οχι μια κεφαλη κατω απο μη ιδανικες συνθηκες λειτουργιας ειναι σεβαστο.Ο audiomods απλα εξαιρετικος αλλα οχι και στην υφισταμενη του μορφη ιδανικος για τις ιδιαιτεροτητες της 103.Ισως να ειναι και πιο ελαφρυς απο τον stock rega.


Επομενως οποια κι αν ειναι η επιλογη πικαπ/βραχιονα,κυριως βραχιονα μιλαμε οτι μαλλον θα προκυψει η αναγκη προσθεσης βαριδιων και ενδεχομενως μεγαλυτερου αντιβαρου που να μπορει να ζυγισει σωστα το συνολικο βαρος που θα προκυψει.Η πρακτικη του "hit or miss" ειναι και ενας απο τους λογους γιατι πολλοι εχουν την γνωμη που εχουν για πικαπ.Αν μιλαμε για αναβαθμισεις πρεπει να τηρουνται τουλαχιστον τα αναγκαια.

+1 να προσθέσω όμως ότι το τροποποιημένο τροφοδοτικό σε ένα sl1200 mk2 κάνει την διαφορά...Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο ,όπως η ανεβελόνωση ,zu audio 103 και η 103 r είναι καλύτερες από την απλή .