Α/V receiver για TAV-506 v.2 Set Yamaha 381-383-479

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

venom7

New member
20 July 2015
51
Σε λίγο καιρό θα έχω τα Taga Harmony TAV-506 V2 http://www.taga-audio.com/catalog,product,id,133,home_speakers_audio-video_series_tav-506_v.2
και ψάχνω ενισχυτή! Αρχικά θα έχω το σύστημα να λειτουργεί σε 5.0 και αργότερα θα αγοράσω sub! Θέλω να πάω σε λύση με ισοστάθμιση γιατί το δωμάτιο είναι μικρό και περίεργο! Mιας και παίζω παιχνίδια σε κονσόλες με ενδιαφέρει και το 4κ - HDR support για το μέλλον. Έχω 4 A/V στο μυαλό μου.
1) Υamaha V381 https://www.amazon.de/Yamaha-RX-V38...1508325785&sr=8-1&keywords=yamaha+av+receiver
2) Yamaha V383 https://www.amazon.de/Yamaha-RX-V38...1508325825&sr=8-9&keywords=yamaha+av+receiver
3) Yamaha RX-V479 https://www.amazon.de/gp/product/B00X3BQTVW/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A8KICS1PHF7ZO&psc=1 *μεταχειρισμένος στα 246, απο τα Amazon.de Warehouse Deals- Ξέρετε τι παίζει με την εγγύηση αν πάρω από εκεί? Δεδομένου ότι πωλείται απο το ίδιο το Amazon πιστεύω κάτι θα δίνουν!
4) Αν δεν αξίζει τίποτα από τα παραπάνω σκέφτομαι τον Denon 1300 https://www.amazon.de/gp/product/B01GQ85GW6/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A8KICS1PHF7ZO&psc=1 [FONT=&quot]
[/FONT]

Ο τρίτος ξέρω ότι είναι παλιότερος αλλά για τα χαρακτηριστικά που έχει μου φαίνεται ανώτερος από τους νέους entry level yamaha και μάλιστα με τιμή 250 ευρώ! Κινούμαι γύρω στα 300 ευρώ! Όσο λιγότερο τόσο καλύτερο.
* Δεν με πειράζει να περιμένω μέχρι το black friday για προσφορές αλλά δεν ξέρω αν γενικά βάζουν ενισχυτές σε προσφορές εκείνες τις μέρες!
 
Last edited:

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Εχω τα ηχεία που περιμένεις με τον onkyo tx nr 555, ο οποίος είναι οριακά επαρκής. Για να δώσει αξιοπρεπή ένταση σε ταινια, πρέπει το volume να είναι πανω απο τη μέση. Οπότε θα σου πρότεινα να πάς σε κάτι ποιό ισχυρό. Π.χ απο τη σειρα της onkyo τον tx nr 676 και πάνω ή τα αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιριών.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Εχω τα ηχεία που περιμένεις με τον onkyo tx nr 555, ο οποίος είναι οριακά επαρκής. Για να δώσει αξιοπρεπή ένταση σε ταινια, πρέπει το volume να είναι πανω απο τη μέση. Οπότε θα σου πρότεινα να πάς σε κάτι ποιό ισχυρό. Π.χ απο τη σειρα της onkyo τον tx nr 676 και πάνω ή τα αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιριών.
Tην φοβάμαι την Onkyo! Σε δύο φίλους χαλάει κάθε 6 μήνες το hdmi. Eίσαι σίγουρος ότι χρειάζομαι τόσο μεγάλο ενισχυτή? Ο tx-nr 555 βγάζει 140w το κανάλι και είναι οριακά επαρκής? Tα ηχεία στα specs λένε για ενισχυτή έως 120W το κανάλι..
[h=1][/h]
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σωστά. Μη βλέπεις αυτά που γράφουν με μεγάλα γράμματα. Είναι πλασματικό. Θέλει λίγο ψάξιμο για να δεις την πραγματική ισχύ.
Τον onkyo τον αναφέρω σαν παράδειγμα για το ποιό επίπεδο ισχύος θα πρέπει να κοιτάς.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Οι ενισχυτές που έβαλες δυστυχώς δεν κάνουν, πρέπει να ανέβεις αρκετά πάνω ειδικά απο την στιγμή που θα τα δουλεύεις σε 5,0 για αρχή που οπερ σημαίνει ότι τα ηχεία θα τα δουλεύεις ως large, άρα μεγάλο φορτίο για τον ενισχυτή.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδιά εγώ θα διαφωνήσω με την ανησυχία σας ως προς τα φορτία, ταινίες θα βλέπει που στη μίαμιση ώρα οι χαμηλές ζήτημα να είναι 15 λεπτά στο σύνολο, εγώ είχα για δύο χρόνια χωρίς υπογούφερ τα B&W 603 S2 150watt με 4 συνολικά 7ιντζα που κάνει κάτι βουτιές η αντίσταση στα 3,2 Ωμ και πρόβλημα τουλάχιστον να σβήσει από προστασία ο ενισχυτής ή υπερθέρμανσης δεν είχα και τα οδηγούσε ένας Yamaha που έβγαζε δεν έβγαζε 50watt στο κανάλι, στη μουσική που το πρόγραμμα είναι συνεχές ναι είχα πρόβλημα με θερμοκρασία όταν τα έφτανα στα όρια όμως και για δύο συνεχόμενες ώρες, τα ηχεία που θέλει το παλληκάρι δεν είναι τέτοιο φορτίο με 5,25 γούφερ και μέχρι να πάρει και το υπογούφερ δε νομίζω ότι θα έχει σοβαρό πρόβλημα, απλά θα του λείπει το LFE εφέ σε έκταση και όγκο, αν δεν φτάνει τον ενισχυτή στο ανώτατο όριο μπορεί να προχωρήσει άφοβα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν έκοβε ο Yamaha στα ζόρικα, σε εκρήξεις ή εκεί που ζητούσε στιγμιαία πολύ ρεύμα; Κάτι τέτοιο θυμάμαι είχες αναφέρει (πολύ) παλιότερα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν έκοβε ο Yamaha στα ζόρικα, σε εκρήξεις ή εκεί που ζητούσε στιγμιαία πολύ ρεύμα; Κάτι τέτοιο θυμάμαι είχες αναφέρει (πολύ) παλιότερα.

Σ ένα έργο μόνο στο Master and commander γιατί το είχα βάλει στην ίδια ένταση που έπαιζε νωρίτερα το Matrix που είχε πολύ χαμηλότερη στάθμη ήχου στο δισκάκι και στη συγκεκριμένη φάση δεν έκοψε από χαμηλές αλλά από υψηλές στην πρώτη σκηνή με τα κανόνια που ήρθαν απ το πουθενά, η συγκεκριμένη ταινία είχε πιο ψηλά την ένταση σε σχέση με άλλες κι έκατσε στη φάση με την πιο χαμηλή σε στάθμη ηχογραφημένη ταινία και το ξέχασα να το χαμηλώσω. Αν θυμάμαι καλά είχε σβήσει άλλες δύο φορές από υψηλή στάθμη στη μουσική, γι αυτό λέω ότι σε ταινία αν δεν πιάσει μέγιστη στάθμη δεν θα χει πρόβλημα, εγώ τότε δοκίμαζα τα όρια του Yamaha, δεν είναι απαραίτητο να το κάνει κι ο φίλος ούτε αυτό τον υποχρεώνει σώνει και καλά να πάει σε μεγαλύτερο ενισχυτή αν δεν τον σηκώνει στην παρούσα φάση το οικονομικό. Αν προσέξει, δουλιά θα κάνει μία χαρά.