Νέα TV 49-50 iιντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ιντερνετ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Καλησπέρα

Ας ανοίξω άλλο ένα νήμα για αγορά νέας τηλεόρασης αν και έχω ήδη ρωτήσει και θα με βαρεθείτε, είμαι σίγουρος γι αυτό :guitarist: αλλά τέλος πάντων.

Πριν έξι μήνες περίπου "ποντικοί" μπήκαν στο σπίτι μου και έκλεψαν την 46άρα Samsung 3D TV (Samsung UE46D6100SWXXH), που είχα κρεμασμένη σε βάση Vogels στον τοίχο του σαλονιού μου:violent-smiley-030:. Μοντέλο 2011, κόστος αγοράς τότε 1000 ευρώ εκτός της βάσης τοίχου.

Τώρα λοιπόν και 6 μήνες χωρίς τηλεόραση και αφού ξήλωσα το καλώδιο της κεραίας και ζήτηση αναβάθμιση του Ιντερνετ σε VDSL 50mbps αναζητώ να την αντικαταστήσω με τηλεόραση κυρίως για θέαση Ιντερνετικού περιεχομένου με τα παρακάτω κύρια χαρακτηριστικά.

- Διαστάσεις. 48 - 50 ίντσες.
- Κόστος αγοράς 550 μέχρι 700 ευρώ το πολύ. Με την καμία δεν δίνω 1000 ευρώ πάλι.
- Απόσταση θέασης 3 μέτρα με μια ελαφριά γωνία. Τη βλέπω από λίγο αριστερά μου γιατί δεν μπορώ να καθίσω ακριβώς μπροστά. Υποθέτω σ αυτή την περίπτωση ψάχνω IPS panel ( ? )
- Χρήση όπως είπα κυρίως για θέαση Ιντερνετικού περιεχομένου. Λόγω VDSL μπορώ να βλέπω και 4K streaming videos και για παρακολούθηση σειρών και ταινιών αποθηκευμένες σε NAS ή εξωτερικό σκληρό δίσκο. Θα χρησιμοποιηθεί τέλος και σαν laptop monitor είτε με καλώδιο HDMI ή ασύρματα (για την ασύρματη ζεύξη της οθόνης του υπολογιστή με της τηλεόρασης δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά θέλω να το δω κι από κοντά και θα ήθελα εντυπώσεις)
- Θα ήθελα καλή εικόνα σε γρήγορες σκηνές όπως και καλή ισορροπία μαύρου και φυσικά χρώματα. Η κλεμμένη μου Samsung τα πήγαινε πολύ καλά στην ισορροπία μαύρου και στις γωνίες θέασης δεν παίζονταν. Θέλω δηλαδή τουλάχιστο κάτι τέτοιο όσο αφορά ποιότητα εικόνας.

Αν διαβάσατε μέχρι εδώ τότε ευχαριστώ πολύ που δεν με βαρεθήκατε (ακόμη) :BDGBDGB53:και περιμένω προτάσεις σας.

1000 ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
παίζει μια καλή προσφορά Sony KDL-49WE660 στα 499 ευρώ σε αρκετά γνωστά μαγαζιά, αν δεν θες να δωσεις πολλά λεφτά.
https://www.displayspecifications.com/en/model/6019af4
Ευχαριστώ. Ξέχασα να αναφέρω ένα ακόμη σοβαρό spec

4K HDR

Οπότε αυτή δε με καλύπτει


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
χμ... αν θελεις 4Κ + καλή φωτεινότητα για HDR + wide colour gamut (δηλαδή όλα όσα εχει το πρωτόκολλο 4Κ blu ray ) ίσως είναι λίγο δύσκολο να βρεις στα 700 ευρώ (ισως σε καποια προσφορα αργοτερα)
πχ η sony 49XE7005 δεν έχει wide colour gamut ούτε και καμια φοβερή φωτεινότητα για HDR αλλα σημα 4Κ δεχεται.
στη σειρά 8, εχουν wide colour gamut και απλά ΟΚ φωτεινότητα για HDR
στη σειρά 9 εκει μπορεις να τα εχεις ολα αλλα είναι ακριβές.. ειδες πως τα εχουν κανει για να μας μπερδεύουν? :p
και η samsung καπως ετσι παει αλλα δεν εχω ασχοληθει τοσο με τα μοντελα.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
χμ... αν θελεις 4Κ + καλή φωτεινότητα για HDR + wide colour gamut (δηλαδή όλα όσα εχει το πρωτόκολλο 4Κ blu ray ) ίσως είναι λίγο δύσκολο να βρεις στα 700 ευρώ (ισως σε καποια προσφορα αργοτερα)
πχ η sony 49XE7005 δεν έχει wide colour gamut ούτε και καμια φοβερή φωτεινότητα για HDR αλλα σημα 4Κ δεχεται.
στη σειρά 8, εχουν wide colour gamut και απλά ΟΚ φωτεινότητα για HDR
στη σειρά 9 εκει μπορεις να τα εχεις ολα αλλα είναι ακριβές.. ειδες πως τα εχουν κανει για να μας μπερδεύουν?
και η samsung καπως ετσι παει αλλα δεν εχω ασχοληθει τοσο με τα μοντελα.
Συμβιβάζομαι με οκ φωτεινότητα στο HDR. Επειδή έχω δει στο skroutz.gr τηλεοράσεις σ αυτή την τιμή που ψάχνω.

Αλλά θέλω καλή ισορροπία μαύρου τουλάχιστον. Όπως έχουν οι Samsung. Αλλά από ότι κατάλαβα υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να ληφθούν υπόψη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
4Κ τηλεόραση, με 100 Hz (όπως και η D6100), στις 48"-50", έως 700 ευρώ, μάλλον δεν υπάρχει στην αγορά... Επίσης, για τρία μέτρα απόσταση καλύτερη επιλογή θα είναι μια 55" τουλάχιστον. Οπότε, αν δεν παρακολουθείς αθλητικά και δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα χώρου, η καλύτερη λύση θα είναι μάλλον μια 55" με VA panel και αναγκαστικά 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Re: Απάντηση: Νέα TV 49-50 iιντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ιντερνε

4Κ τηλεόραση, με 100 Hz (όπως και η D6100), στις 48"-50", έως 700 ευρώ, μάλλον δεν υπάρχει στην αγορά... Επίσης, για τρία μέτρα απόσταση καλύτερη επιλογή θα είναι μια 55" τουλάχιστον. Οπότε, αν δεν παρακολουθείς αθλητικά και δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα χώρου, η καλύτερη λύση θα είναι μάλλον μια 55" με VA panel και αναγκαστικά 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.

Δε νομίζω να χωράει 55άρα. Θα πρέπει να μετρήσω τον τοίχο γιατί θα τη βάλω σε βάση που θέλω να τη βιδώσω πάνω και όχι απλά να την κρεμάσω ώστε να μην βγαίνει εύκολα. Είχα υπόψιν μου την Samsung UE49MU6102, που αν δεν κάνω λάθος έχει VA panel. Τι σημαίνει 1300 PQI; Και στα πόσα Hz δουλεύει; Αν είναι να υποβιβαστεί η ποιότητα της εικόνας που είχα με την D6100 θα πρέπει να εξετάσω το θέμα της τιμής πάλι.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Νέα TV 49-50 iιντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ιντερνε

Δε νομίζω να χωράει 55άρα. Θα πρέπει να μετρήσω τον τοίχο γιατί θα τη βάλω σε βάση που θέλω να τη βιδώσω πάνω και όχι απλά να την κρεμάσω ώστε να μην βγαίνει εύκολα. Είχα υπόψιν μου την Samsung UE49MU6102, που αν δεν κάνω λάθος έχει VA panel. Τι σημαίνει 1300 PQI; Και στα πόσα Hz δουλεύει; Αν είναι να υποβιβαστεί η ποιότητα της εικόνας που είχα με την D6100 θα πρέπει να εξετάσω το θέμα της τιμής πάλι.

Η ποιότητα θα υποβιβαστεί σίγουρα. Πλέον, στην χαμηλή κατηγορία τιμής δεν υπάρχουν 100Hz και τα VA τα ψάχνεις με το κυάλι, μιας και αυτό το market segment εξυπηρετείται κυρίως με IPS/PLS πάνελ...
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Re: Απάντηση: Νέα TV 49-50 iιντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ιντερνε

Η ποιότητα θα υποβιβαστεί σίγουρα. Πλέον, στην χαμηλή κατηγορία τιμής δεν υπάρχουν 100Hz και τα VA τα ψάχνεις με το κυάλι, μιας και αυτό το market segment εξυπηρετείται κυρίως με IPS/PLS πάνελ...
Η παραπάνω Samsung δεν έχει va panel; Και σε τι κατηγορία τιμής πρέπει να κοιτάζω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Νέα TV 49-50 iιντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ιντερνε

Η παραπάνω Samsung δεν έχει va panel; Και σε τι κατηγορία τιμής πρέπει να κοιτάζω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στις Samsung, από σειρά 6 και κάτω υπάρχει panel lottery μεταξύ VA και PLS. Συνήθως, στην ελληνική αγορά 40", 50" και 65" είναι VA και 43", 49" και 55" είναι PLS...

Η πιο φτηνή Samsung με 100Hz και VA είναι η MU7000...
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Απάντηση: Νέα TV 49-50 iιντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ιντερνε

Στις Samsung, από σειρά 6 και κάτω υπάρχει panel lottery μεταξύ VA και PLS. Συνήθως, στην ελληνική αγορά 40", 50" και 65" είναι VA και 43", 49" και 55" είναι PLS...

Η πιο φτηνή Samsung με 100Hz και VA είναι η MU7000...

Από 55" και πάνω είναι 100Hz η MU7,MU8,οι 49" είναι 50Hz.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Ok. Δηλαδή να προσανατολίζομαι πάλι κοντά στα 1000 ευρώ αν θέλω κάτι αντίστοιχο με την D6100; Αν θυμάμαι καλά η D6100 είχε 200 Hz πάνελ. Αλλά ήταν και 3D. Αλλά και 46 ιντσες. Υποθέτω (χωρίς να έχω ψάξει καλά ακόμη) ότι εφόσον αναζητώ χωρίς 3D μπορώ να κατέβω στην τιμή και να πετύχω αντίστοιχη ποιότητα κάτω από τα 1000 ευρώ, δηλαδή στο εύρος 550-700 και μεγαλύτερη οθόνη. Μοντέλο 16-17 τα εξετάζω. Θα προτιμούσα 2017 αν και δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το 3D έχει αποσυρθεί από όλες τις εταιρίες ούτως η άλλως. Για va panel δε ξέρω αν η φτηνή xe7005 είναι va. Αν είναι αξίζει !
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Τι λέτε για την https://www.skroutz.gr/s/12459900/Samsung-UE49MU6100.html#reviews, που έχει και καλές κριτικές;

Επίσης και για τις:
https://www.skroutz.gr/s/8839302/LG-49UH610V.html
https://www.skroutz.gr/s/8650874/LG-49UH770V.html η οποία ξεφεύγει από το budget μου κατά 200 ευρώ περίπου αλλά εφόσον πρέπει να κοιτάμε και άλλα πράγματα τη βάζω μέσα κι αυτή γιατί βλέπω η δουλειά να πάει στο χιλιάρικο πάλι!
Και μερικές 55 ιντσών
https://www.skroutz.gr/s/12359468/Philips-55PUS6162.html#specs
https://www.skroutz.gr/s/11524396/Samsung-UE55MU6400.html
Και αυτη που έχει μερικές καλές κριτικές
https://www.skroutz.gr/s/11757819/LG-55UJ634V.html#specs

Τέλος, τι παίζει με τις curved τηλεοράσεις; Αξίζει ή μόνο αν μπορεί κάποιος να την παρακολουθήσει από μπροστά και όχι υπό γωνία;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα TV 49-50 iντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ίντερνετ

Προφανώς, δεν διαβάζεις προσεκτικά τις απαντήσεις... Αποφάσισε, πρώτα από όλα, τι χρειάζεσαι. Είναι απαραίτητα τα 100 Hz, καθώς και το VA panel, όπως στην τηλεόραση που είχες προηγουμένως; Μπορεί να τοποθετηθεί μια 55" στον χώρο σου; Το να παραθέτεις μια λίστα από μοντέλα, ζητώντας γνώμες, μετά από κάμποσα σχόλια, δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικό για τη συζήτηση.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Εντάξει. Σορρυ για το παραπάνω. Να συνοψίσω τότε. 100 Hz τα θεωρώ απαραίτητα για να μην είναι κουραστική η θέαση της τηλεόρασης για πολύ ώρα. Το VA panel σε σχέση με το PLS ή IPS άλλων κατασκευαστών θέλω να το δω από κοντά. Οπότε πάω σε κανένα μεγάλο Κοτσόβολο ή Mediamarkt. 55 ίντσες χωράει στον τοίχο που θα μπει η τηλεόραση αλλά και πάνω στο έπιπλο αν τελικά μπει εκεί και όχι βιδωμένη πάνω σε βάση τοίχου. Ή να δίνει δυνατότητα κλειδώματος Kensigton. Αθλητικά δεν βλέπω ή βλέπω περιορισμένα. Δεν υπάρχει βιασύνη για την αγορά έτσι κι αλλιώς. Αν είναι να καταλήξω να πάω στο χιλιάρικο θέλω να το τριπλοσκεφτώ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις στα ερωτήσεις μου. :a0210:
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα TV 49-50 iντσες για παρακολούθηση κυρίως περιεχομένου μέσω Ίντερνετ

Τα 100 Hz κυρίως για τα αθλητικά χρειάζονται. Αν ενεργοποιηθεί το motion interpolation σε ταινίες ή σειρές - με υλικό 24 fps δηλαδή - προκύπτει soap opera effect. Ήτοι, μη ρεαλιστική κίνηση, αν και κάποια άτομα προτιμούν αυτήν την πιο ομαλή κίνηση. Οι 55" είναι η καλύτερη λύση για την απόσταση θέασής σου και σε ένα περιορισμένο σχετικά budget. Οπότε, η μόνη αξιόλογη λύση για την ώρα, για ουσιαστική αναβάθμιση σε σύγκριση με την D6100, είναι η 55" Samsung MU7000. Με IPS και 100 Hz, στις 55", μπορείς να δεις άλλες επιλογές.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Ωραία. Αρα δεν είναι απαραίτητα τα 100 Hz. Ευχαριστώ. Για την MU7000 θα το τριπλοσκεφθώ. Ξεπερνάει και την προηγούμενη αγορά της D6100. Θα πάω να τις δω από κοντά.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Το VA panel σε σχέση με το PLS ή IPS άλλων κατασκευαστών θέλω να το δω από κοντά. Οπότε πάω σε κανένα μεγάλο Κοτσόβολο ή Mediamarkt.

Για να δεις την διαφορά, πρέπει να τους πείσεις να σβήσουν όλα τα φώτα αλλά και τις συσκευές απο το κατάστημα :flipout:

Η διαφορά του VA panel φαίνεται μόνο με συσκότιση.. Με τα φώτα των καταστημάτων δεν θα δείς καμία διαφορά, αντίθετα θα ξεχωρίζουν οι πιο φωτεινές συσκευές.