Βοήθεια για αγορά media player

nonono1

New member
18 October 2017
2
Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι παντελώς άσχετος με media players και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έχω μια τηλεόραση LG led full HD 1080p και θέλω να αγοράσω ένα media player με πολλές δυνατότητες που να μην κολλάει πουθενά.

Θέλω να έχει usb, hdmi, ethernet, wifi , τα κλασσικά.

Τσέκαρα το Roku 3, είναι οκ?

Επίσης ένας φίλος πρότεινε το Raspberry PI3 που θα μου το ετοιμάσει να είναι ανοικτό και έτοιμο για streaming.

Αν έχετε κάτι άλλο υπόψιν ή που πουλάει κάποιος από εσάς κάποιο τούμπανο δικό του ή έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση για να έχω ένα κεντρικό σύστημα για την τηλεόραση μου, ευχαρίστως.

Aν υπάρχει κάποια άλλη λύση για πειραγμένο media player με addons που έχει κάποιος ή μπορεί να μου τα παρέχει κάποιος, ευπρόσδεκτα. Διαβάζω στο internet ότι γίνονται κάποιες αναβαθμίσεις σε media players?

Τα λεφτά δεν είναι θέμα, μπορώ να πάω μέχρι και 150 ευρώ. Αλλά δεν θέλω να αγοράσω και κάτι που δεν χρειάζομαι. Πχ το Roku 4 είναι για 4k, και εγώ δεν έχω 4Κ TV.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Roku προσωπικά δεν θα έπαιρνα, υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές σε android tv box ακόμα και windows mini pc.
Το Pi3 καλό με έναν περιορισμό αν και δεν είμαι σίγουρος δεν μπορεί να παίξει hevc x265 δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο φόρμα, αν είσαι μακριά από το ρούτερ και το δουλεύεις μέσω wifi πρόσεξε το αν το έχεις με ethernet κανένα πρόβλημα.
Αν πάντως ο προϋπολογισμός σου όπως λες 150 ευρώ πάρε κάτι καλό να σου μείνει.