Μετατροπή crt monitor υπολογιστή σε τηλεόραση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CRTMan

New member
2 August 2010
27
Θέλω να μετατρέψω ένα παλιό crt monitor που έχω σε τηλεόραση. Τι ακριβώς χρειάζεται για να το πετύχω αυτό;

Να πω πως έχω ψάξει ήδη διάφορα θέματα, αλλά έχω βρει πολλές και διάφορες συσκευές και έχω μπερδευτεί σε βαθμό που δεν ξέρω τι χρειάζομαι και τι να επιλέξω.

Μέχρι στιγμής έχω βρει tv tunners, tv box, κάτι συστήματα που λέγονται external lcd/vga/hdmi, vga σε scart conveters.....

Να επισημάνω οτι στο σπίτι έχω ήδη έναν αποκωδικοποιητή ο οποίος μετατρέπει το σήμα της digea σε αναλογικό για την παλιά μου τηλεόραση την οποία έχω αλλάξει τώρα, ο αποκωδικοποιητής έχει έξοδο scart το ποίο συνδεόταν με την τηλεόραση. Σκέφτηκα μήπως αν αγόραζα έναν μετατροπέα scart to vga και τον έβαζα από την μια μεριά στον αποκωδικοποιητή και από την άλλη στο crt monitor μήπως έκανα δουλειά, βέβαια διαβάζω αλλού οτι δεν θα κάνει δουλειά.

Ας με διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

Επίσης έχω βρει και το παρακάτω καλώδιο, δεν ξέρω αν βοηθάει και κάνει δουλειά. Από την μια μεριά είναι scart RCA από την άλλη έχει ένα βύσμα που δεν ξέρω για ποια δουλειά χρησιμοποιείται.

2dj8en4.jpg
 
Last edited by a moderator:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Κοίτα, έχω κάνει το ανάποδο (VGA σε S-VIDEO) για σύνδεση υπολογιστή σε τηλεόραση και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό σε ποιότητα... Καλύτερα να δανειστείς έναν μετατροπέα SCART σε VGA γιατί δεν είναι απαραίτητο να συγχρονίζει σωστά το monitor (αν και το ανάποδο VGA σε SCART συνήθως είναι πιο προβληματικό). Αν δεν απατώμαι όμως, πρέπει το SCART του δέκτη να δίνει component σήμα γιατί το VGA δεν δέχεται composite.
Τώρα για 3 ευρώ που έχει το καλώδιο δεν χάνεις και να αγοράσεις ένα καλώδιο και να το δοκιμάσεις. Πάντως, κράτα μικρό καλάθι.
 

CRTMan

New member
2 August 2010
27
Το συζήτησα το θέμα και με κάποια άλλα άτομα που είχαν γνώσεις, το απευθείας καλώδιο scart to vga δεν θα δουλέψει λόγω του σήματος που είπες. Μάλλον θα εγκαταλείψω το εγχείρημα γιατί ανεβαίνει αρκετά το κασέ, θα ήμουν τυχερός αν είχα αποκωδικοποιητή στο σπίτι που αντι για scart θα είχε hdmi υποδοχή, έτσι με έναν μετατροπέα hdmi to vga θα έκανα την δουλειά μου, επίσης υπάρχει και το θέμα του ήχου, οι μετατροπείς scart to vga που είδα μετατρέπουν εικόνα αλλά δεν δίνεται λύση για τον ήχο. Οπότε πρακτικά πρέπει να πάω λύση νέος αποκωδικοποιητής + hdmi to vga + ηχεία. Επίσης διάβασα οτι μελλοντικά θα αλλάξει πάλι το είδος του σήματος από την digea οπότε παίζει να βγει άχρηστος και ο αποκωδικοποιητής που θα πάρω για την συγκεκριμένη δουλειά.