Αξίζει η νέα αγορά 55άρας ?

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Αξίζει η αγορά καινούργιας 55άρας αυτή την περίοδο ;

Καλησπέρα

Έχω μία περίεργη υπόθεση να λύσω και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μίας Samsung UE55F6500 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Την είδε φίλος μου και έχει λυσσάξει να του την πουλήσω για 500 , παρά το γεγονός ότι προσπάθησα επανειλημμένως να τον πείσω ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά ή με λίγα παραπάνω και για καινούργια εντός εγγύησης. Μάταια.

Δεν θα σκεφτόμουν να τη δώσω, αλλά σκέφτηκα μήπως μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή, προσθέτοντας 400-500 max και με αυτό τον τρόπο να ανανεώσω και την εγγύηση που δεν υφίσταται φυσικά στη δική μου πλέον.

Κοιτούσα την Samsung UE55MU6400 στα 899 .

Τελικά υπάρχει κάποια τηλεόραση που αξίζει να κοιτάξω σε αυτές τις ίντσες ή και σε 65 ή να μείνω με αυτή που έχω?
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μείνε με αυτήν που έχεις, μέχρι να μπορείς να την αλλάξεις με τουλάχιστον εφάμιλλη και μεγαλύτερη LCD ή (ιδανικά) με κάποια OLED.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Αν θέλεις και τη γνώμη ενός που του έκλεψαν πρόσφατα μία Samsung D6100 46" μοντέλο 2011 μείνε με αυτή που έχεις μέχρι να χαλάσει. Εγώ αν δεν μου την έκλεβαν δεν θα έψαχνα τώρα για αντίστοιχη 55άρα όπως η δική σου (Είχα ξεκινήσει να ψάχνω για 49άρα και έχω καταλήξει τώρα σε 55αρα. Με έπεισαν τα παιδιά εδώ :2thumb22sup: Και με βλέπω να βγαίνω πολύ εκτός budget :drool1:). Θα την κρατούσα τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμη ή μέχρι να χαλάσει. Υπάρχουν φήμες ότι οι σύγχρονες Smart TVs έχουν μέση διάρκεια ζωής 5 χρόνια.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Αν θέλεις και τη γνώμη ενός που του έκλεψαν πρόσφατα μία Samsung D6100 46" μοντέλο 2011 μείνε με αυτή που έχεις μέχρι να χαλάσει. Εγώ αν δεν μου την έκλεβαν δεν θα έψαχνα τώρα για αντίστοιχη 55άρα όπως η δική σου (Είχα ξεκινήσει να ψάχνω για 49άρα και έχω καταλήξει τώρα σε 55αρα. Με έπεισαν τα παιδιά εδώ :2thumb22sup: Και με βλέπω να βγαίνω πολύ εκτός budget :drool1:). Θα την κρατούσα τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμη ή μέχρι να χαλάσει. Υπάρχουν φήμες ότι οι σύγχρονες Smart TVs έχουν μέση διάρκεια ζωής 5 χρόνια.

Να συμπληρώσω ότι δεν ψάχνω για 55" Oled TV γιατί δεν αντέχω να πληρώσω γύρω στα 2000 ευρώ τουλάχιστο και δεν θέλω να μου την ξανακλέψουν και να την κλαίω πάλι όπως τη Samsung που την είχα πληρώσει τότε 1000 ευρώ. Τότε όμως είχα και περισσότερα έσοδα. Αλλά αυτό είναι απλά η προσωπική μου άποψη.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ο φίλος σου καλα κανει και θελει να την αγορασει με 500 ευρω γιατι VA panel + 100Hz αυτή τη στιγμή βρίσκεις απο MU7000 και πανω. :D
δηλαδη τωρα θελεις 1100 ευρώ το λιγότερο.
Η MU6400 που λες ειναι πισογύρισμα και όχι κάτι καλύτερο.
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δεν πωλείται το πήρα απόφαση. :D