οθόνη προβολής για Benq w 2000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Καλησπερα εχω προγραμματισει την αγορα του Benqw2000 τις επομενες μερες ωστοσο ψαχν για καποιο οικονομικο πανι προβολης ετσι ωστε αν χαλασει να μπορω ευκολα να το αντικαταστησω και να μην το κλαψω πολυ μιας που δνε εχω την δυνατοτητα σταθερης οθονης ουτε τα χρηματα να προβω σε αγορα τωρα μιας καλης οθονης οποτε βρηκα αυτο https://www.djmania.gr/hi-fi/home-cinema/projections-screens/brateck-psba108-detail η αυτη https://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=153852&skr=skr15946&a=2&cat_id=030900790246 μου δινει και δυνατοτητα Γκρι πανιου με 0.8 gain ...
δεν ξερω βεβαια τι μπορει να γινει επειδη με ενημερωσε ενα μελος της ομαδας εδω οτι θα ηταν καλυτερο να παρω καποια γκρι οθονη με gain 0.8 . Οι ιντσες ειναι μεχρι 110 οπως το βλεπω λογω αποστασης θεασης! Λογω αποστασης και φωτεινοτητας του προβολεα χρειαζομαι λετε γκρι με αυτο το gain? Θα σκασω !Οταν δεν εχω γνωση για κατι και δνε ξερω να ψαξω και κοιταω οτι ναναι και ενθουσιαζομαι χωρις να κανεις πρακτικα για μενα εκνευριζομαι! :p:furious3:

Επισης μια ερωτηση ... Κανουν ολες οι οθονες για προβολη ταινιων και 3D Full HD η τζαμπα ψαχνω σε αυτες? Γιατι ο προβολεας για τετοια χρηση προοριζεται! :p:violent-smiley-030::violent-smiley-030::violent-smiley-030:
 
Last edited:

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000

Επισης να περισευουν 5-6 ιντσες στο συνολο πειραζει κατι ως προς τη θεαση? Να ενημερωσω επιπροσθετα οτι με ειδικα κουρτινακια ολες οι περιοχες που μπορει να μπαζει φως θα καλυπτεται πιθανοτατα και και γυρω γυρω για οσο το δυνατον καλυτερη "μονωση" απο φωτισμο και χρωματα ανοιχτα που θα εχουν οι τοιχοι!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: ορθονη προβολης για Benqw2000

Τι εννοεις θα περισσευουν 5-6 ιντσες. ?
Να μικρυνεις το καδρο της εικονας μεσα στην οθονη. ?
Συνηθως εκει αποσκοπουν τα μαυρα borders. Βοηθαει αισθητικα εκει που τελειωνει η εικονα η αισθηση του μαυρου γυρω γυρω. Αν δεν μπορεις να κανεις αλλιως δεν ειναι και καταστροφικο. (Εξ'αλλου οταν συνηθισεις την εικονα, θα το ανοιξεις ολο το καδρο υστερα. )

Περαν του λευκου ταβανιου που συνηθως δεν βαφεται (εκτος κι αν καποιος φτιαχνει bat cave) οι αμεσως επομενες επιφανειες τοιχου που θα δημιουργησουν μεγαλες αντανακλασεις, ειναι οι πλαινοι τοιχοι κοντα στην οθονη, καθως και το πατωμα μπροστα στην οθονη. Ενιοτε και ο απενατι τοιχος απο την οθονη αν ειναι κοντο το μηκος δωματιου.
Μιας και οι 3D προβολεις εχουν αρκετο φως, το προβλημα με τις αντανακλασεις απο ανοιχτοχρωμους τοιχους ειναι αρκετο.

Για αυτο, εκτος των σημειων οπου μπορουμε να βαλουμε καποια κουρτινα ή καποιο σκουρο υλικο γενικα σε τουχους, προτιμουμε και γκρι οθονη 0.8 gain, ωστε να μειωνει και το φως των αντανακλασεων που πεφτουν επανω της απο τις αντανακλωμενες επιφανειες.
Αυτο προσδιδει ελαφρως λιγο καλυτερο κοντραστ στην εικονα, σε σχεση με μια λευκη οθονη 1 gain.

Για τις οθονες που εβαλες πιο πανω, δεν εχω αποψη για την ποιοτητα τους οσον αφορα τον μηχανισμο περιελιξης ή στην αντοχη για ζαρες.
Περιμενε λιγο μηπως καποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο.
Αν μπορεις ψαξε και λιγο τα θεματα που αφορουν οθονες για προβολεις.
Εχουν γραψει κατα καιρους για διαφορες οθονες.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000

Σε ευχαριστω και παλι και εγω για ειπα να παρω λιγο μεγαλυτερο γιατι σιγουρα θα το ανοιξω το καδρο χαχα! Απλα ειπα να μηνμ παρω καμια τρομερη τωρα οθονη ας παρω μια φθηνη και μεσα στο ετος θα προγραμματισω να παρω μια της προκοπης καλη που να αξιζει! Κοιταξα ολα τα θεματα απλα καποια ειναι 10ετησια χαχα και δνε ξερω αν αξοιζει να τα διαβαζω ως προς τα μοντελα! Περιμενω μηπως καποιο μελος εχει καμια αποψη η εχει να προτεινη καποια οικονομικη για αρχη ... Θελω να παρω και μια καινουρια καρτα γραφικων ταυτοχρονα για να υποστηριζει να υποστηριζει 1.4 hdmi gia kalo 3D οποτε κοιταω να μαζεψω για τωρα το budjet μου και να ξανα παρω μια ΚΑΛΗ οθονη προς το καλοκαιρι! Τεσπα περιμενω :)
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: ορθονη προβολης για Benqw2000

Για τέτοιου είδους οθόνες και μπάτζετ σου λέω ότι μόνον από τύχη δεν θα κάνουν ζάρες και κύματα μέσα στον πρώτο χρόνο. Απλά το σημειώνεις.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000

βρε συ μακαρι να μου βγαλει χρονο! Εγω λεω να περασουν 3-4 μηνες να εχω ξοφλησει τον προτζεκτορα και τα περιφερειακα του και αμεσως μετα στοχος ειναι μια αξιοσεβαστη οθονη! Και ωστοσο θα εχω καταληξει και σε ποσες ιντζες να π[αιξω τωρα πρς το παρων δεν ξερω καν σε ποιες ιντσες ειναι το καταληλο! Θα δουμε ! Εγω φοβαμαι μην με το που την παρω ειναι ταμαυρα της τα χαλια ! Κατα τα αλλα αν ειναι να αντεξει και 4 μηνες ευχαριστημενος θα ειμαι!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000

Πήρα από την cpi μια 110" με 0,8 gain στα 300ε αλλά είναι σταθερή. Τοποθετήθηκε πριν 1 ώρα αλλά δεν θα μπορέσω να την δοκιμάσω μέχρι το τέλος της εβδομάδας που θα έχω και τον προβολέα (που παρεμπιπτόντως είναι ο benq w2000) Αν υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις σταθερή και σε ενδιαφέρει θα σου πω εντυπώσεις. Το πλαίσιο της είναι καταπληκτικό και η επιφάνεια προβολής είναι εντελώς ίσια, κάτι που εγώ τουλάχιστον, που μέχρι τώρα είχα μόνο χειροκίνητο και ηλεκτρικό πανί δεν το είχα ξανασυναντήσει.

Το δε 0.8 gain και από Ελλάδα και σε λογική τιμή και σε ηλεκτρική-manual θα σου είναι πολύ δύσκολο να το βρεις.

Τώρα το αν αξίζει σαν οθόνη δεν το ξέρω. Μόλις έχω νεότερα θα αναφέρω, μήπως βοηθηθεί και κανένας άλλος. Σε μερικές εβδομάδες θα ανεβάσω και φώτο αν χρειαστεί.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000

Αν μπορεις ανεβασε απο τωρα σιγουρα ενδιαφερον υπαρχει απο κολλητο μου αλλα κι απο μενα μελλοντικα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000

Οντως φαίνεται πολύ καλή, μπήκα στη σελίδα της cpi αλλά δεν έχει λεπτομέρειες, ξέρουμε τιμές για 90 κι 100 ίντζες κι αν έχει με 0,9gain;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000


Τα μαυρισες που τα μαυρισες (και καλά έκανες), φτιάξε και το χρωμα στο ταβάνι γιατί (0,8 or not) θα φεγγοβολά και θα βγάζει μάτι (σε συνδυασμό με τους τοίχους)

Το αυτό και για το επιπλάκι / PC
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: ορθονη προβολης για Benqw2000

Αν η καμερα τραβηξει ακριβως απο το υψος του καθημενου θεατη, νομιζω πως η οθονη εχει κατσει ακριβως εκει οπου τα ηχεια δεν μπαινουν μεσα στο καδρο.
Ειναι προφανες πως μαλλον λογω ηχειων επιλεχθηκε το υψος της οθονης.

Για ταβανι. Οντως θα βοηθουσε ενα χρωμα, οχι απαραιτητα μαυρο, απλως καποιο καφε ή navi blue, σκουρο γκρι κλπ ωστε να μην γινει αισθητικα αποπνικτικο bat cave αλλα ταυτοχρονα θα βοηθουσε με το μεγαλυτερο μερος αντανακλασεων του λευκου του χρωματος. (Τεντυ ετοιμασε ρολλα)
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: ορθονη προβολης για Benqw2000

Αν η καμερα τραβηξει ακριβως απο το υψος του ηχειου, διαπιστωνεται πως η οθονη εχει κατσει ακριβως εκει οπου το ηχειο δεν μπαινει μεσα στο καδρο.
Ειναι προφανες πως μαλλον λογω ηχειων επιλεχθηκε το υψος της οθονης.

Ναι αλλά τα ηχεία βλέπω έχουν αρκετο περιθώριο να πάνε προς τους πλαϊνούς τοίχους προκειμένου να κατέβει η οθόνη

ΥΓ Κεντρικό ηχείο δε βλέπω...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ορθονη προβολης για Benqw2000

Πω πω για πανί μπήκε να βοηθήσει ο άνθρωπος και τον βομβαρδίσατε με οδηγίες για το χώρο του, α πα πα πα τι είστε εσείς βρε; :flipout:
Γιάννη ευχαριστώ, για να μη μπαίνω στη διαδικασία επικοινωνίας μαζί τους και πότε θα πάρω απάντηση, ξέρεις περίπου τιμή για την 92άρα με τη μπορντούρα 6,3 εκατοστά; Επίσης δε βρήκα πουθενά να λέει για το gain στα specifications, είναι όλες 0,8;

Υ.Γ. Ακυρο για το κέρδος λέει παρακάτω στη σελίδα, το 0,8 τι απόκλιση έχει απ τον βαμμένο τοίχο; Νομίζω μου είχες πει παλιότερα το ματ λευκό είναι 0,8 ή 0,9;