Sony KD-43XE7077SAEP

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, η Sony KD-43XE7077SAEP που έχει για ΣΚ προσφορά το Mediamarkt στα 549 αξίζει σε σχέση με LG ή Samsung της ίδιας κατηγορίας;
Για Samsung διάβασα για διακοπές στο ήχο σε κάποια κανάλια, η LG έχει IPS panel.
Διάσταση μόνο μέχρι 43 για κρεβατοκάμαρα...
 

Νέοπας

New member
22 July 2015
43
Re: SONY KD-43XE7077SAEP

Την ειδα επισης την προσφορα κ εψαξα λιγακι. Ειδα πως ειναι 50/60hz το πανελ της κ η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει 40-43αρα αυτη τη στιγμη με 100αρι πανελ.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Re: SONY KD-43XE7077SAEP

Πηρα την 49" εκδοση για το πατρικο μου και ειναι ενθουσιασμενοι με την εικονα. Ειναι 50Hz, IPS. Πολυ φτωχο το smart κομματι (ΔΕΝ ειναι android TV πλεον)
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: SONY KD-43XE7077SAEP

Καθυστερημένα λίγο ξαναγράφω μια και όλη η οικογένεια πέρασε ίωση...
Την Sony μου την πήραμε λοιπόν στα τυφλά. Η εικόνα της μου άρεσε πολύ, τα χρώματα και η ποιότητα του τηλεοπτικού. Ωραία λέω!!!
Ένα μεγάλο πρόβλημα όμως. Σε σκοτάδι αλλά και με λίγο φωτισμό έχει ips glowing το οποίο ενοχλεί όταν βλέπεις περιεχόμενο wide με μαύρες μπάρες πάνω κάτω.
Ενοχλεί σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορώ να παρακολουθήσω παρά μόνο αν είμαι ακίνητος σχεδόν ακριβώς μπροστά από την τηλεόραση.
Αν το glowing ήταν σταθερό έστω και φωτεινό θα μπορούσα να το συνηθίσω αλλά το θέμα είναι ότι με την παραμικρή κίνηση που κάνεις αλλάζει και αυτό - είναι σαν να βλέπεις μια εξωτερική αντανάκλαση φωτός.
Αύριο θα πάω να την αλλάξω και είμαι ανάμεσα στην Samsung UE40MU6402 (αλήθεια όμως τι γίνεται με το πρόβλημα με τον Alpha HD - υπάρχει σε αυτήν;) και ίσως κάποια άλλη IPS, πχ την LG 43UJ750V. Η δεύτερη μπαίνει στις επιλογές μόνο και μόνο επειδή η γυναίκα μου εντυπωσιάστηκε από την εικόνα της Sony (εκτός φυσικά από το πρόβλημα που προανέφερα) αλλά θα πρέπει να έχει εικόνα σαν της Sony και όχι το πρόβλημα που προανέφερα.
Για πείτε σας παρακαλώ καμιά γνώμη...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Απάντηση: SONY KD-43XE7077SAEP

Για χρήση σε υπνοδωμάτιο, είναι μονόδρομος το VA panel, καλύτερα να πας σε μια 40” με VA, αν δεν υπάρχει 43”
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: SONY KD-43XE7077SAEP

Και εγώ αυτό νομίζω. Στο σαλόνι έχω μια Samsung H6500 και το βράδι είναι απόλαυση. Το πάνελ έχει λίγο θεματάκι άλλα δεν με ενοχλεί. Η Sony έχει πολύ καλό πάνελ σε θέμα ομοιομορφίας και πραγματικά σε τηλεοπτικό και όχι μόνοκ είναι πολύ καλή αλλά μέχρι να σβήσουν τα φώτα όπου και δείχνει την αδυναμία της...
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: SONY KD-43XE7077SAEP

Αυτό που δεν μου είπε κάποιος είναι αν εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα στις Samsung (με ενδιαφέρει για την 6400...) με τον Alpha HD.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
havanapd έτσι αποδίδουν τα IPS panel σε χαμηλό φωτισμό περιβάλλοντος.Στη σειρά ΧΕ70 μόνο η 55ΧΕ70 είναι με VA panel.

Η LG 43UJ750V δεν θα σου την πρότεινα μιας και είναι και αυτή με IPS panel και με Μ+ panel με RGBW διάταξη κιόλας.

Καλύτερα μια 40" Samsung ή Panasonic σε UHD 4Κ ανάλυση.
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Η εικόνα της δεν με πείραζε τόσο στα σκοτεινά που γκριζάριζε αλλά στις πάνω κάτω μπάρες σε wide ήταν σαν να φωσφορίζουν και με τόσο πολύ ευαισθησία στην κίνηση του θεατή που μου έκανε εντύπωση. Στην αρχή είπα είμαι συνηθισμένος σε va και αφού κατά τα άλλα έχει καλή εικόνα θα συνηθίσω και αυτή. Μετά σκέφτηκα μήπως ήταν ελατωματική. Αλλά με ενοχλούσε τόσο πολύ που δεν μπόρεσα να δω ταινία ολόκληρη! Έπρεπε να είμαι πιο κέντρο και από va και μάλιστα ακίνητος... χάνοντας και τον λόγο επιλογής ips για λίγο πιο πλάγια θέαση. Πάντως για τηλεοπτικό σήμα αλλά και δοκιμές full hd και 4k πλήρης οθόνης με φώτα όπου η αντίθεση δεν φαίνεται τόσο η sony είχε πάρα πολύ καλή εικόνα. Τι να πω, μπορεί να είμαι ευαίσθητος στα μάτια ή καλομαθημένος από την Samsung στον τομέα αυτόν.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
Εμένα και το VA με κλειστά φώτα για ταινίες σε 21:9 δεν με τρελαίνει ,εκεί είναι που η OLED θα κάνουν την τεράστια διαφορά.

Όντως το IPS ,από πλάγια θέση, με χαμηλό φωτισμό, σε θέαση ταινιών 21:9 είναι πολύ χειρότερο από VA.


σημείωση: δεν έχω δει FALD VA LCD.
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Καλά, και η Samsung που έχω όπως έγραψα και παραπάνω έχει θεματάκια με τα οποία έχω συμβιβαστεί. Με το glow αυτό δεν μπορώ αν και δεν το προσπάθησα πολύ. Το πάνελ της όμως ήταν πολύ καλό...ελπίζω να πέσω σε καλό και στην Samsung.
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ όλους. Την άλλαξα σήμερα με Samsung MU6402. Ηρέμησα! Μπορώ να σβήνω φώτα... (Η εικόνα σε τηλεοπτικό είναι χειρότερη λίγο από την Sony η οποία επαναλαμβάνω ήταν πολύ καλή εκτός από το θέμα που είχα).