Αναζήτηση/προταση για fm tuner Marantz παντρεμα με pm 6006

cchristos

New member
26 March 2012
17
Καλημέρα σας, έχω στην κατοχή μου έναν pm6006 και ψάχνω για ένα fm tuner κατά προτίμηση Marantz μαυρο (για να τα συνδέσω στον τηλεχειρισμό τους) . στο σιτε της εταιρίας δεν βλέπω κάποιο μοντέλο παρα μόνον προηγούμενα. Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας κατι σε μαυρο χρωμα.οι απαιτήσεις μου είναι κάτι το απλό και οικονομικό.
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,508
Θεσσαλονικη
Καλημέρα σας, έχω στην κατοχή μου έναν pm6006 και ψάχνω για ένα fm tuner κατά προτίμηση Marantz μαυρο (για να τα συνδέσω στον τηλεχειρισμό τους) . στο σιτε της εταιρίας δεν βλέπω κάποιο μοντέλο παρα μόνον προηγούμενα. Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας κατι σε μαυρο χρωμα.οι απαιτήσεις μου είναι κάτι το απλό και οικονομικό.

Περίπου σε ποιό οικονομικό ύψος ;
 

cchristos

New member
26 March 2012
17
Re: Απάντηση: Αναζήτηση/προταση για fm tuner Marantz παντρεμα με pm 6006

ευχαριστώ για την άμεση απαντηση. περίπου 100 ευρώ. εάν τωρα κάτι αξίζει (ειμαι άσχετος με το αθλημα όμως καθως μεχρι τωρα ειχα απλα ραδιοενισχυτες) τότε μπορώ να ανεβω
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,508
Θεσσαλονικη
Με δεδομένο ότι οι δέκτες σπάνια έχουν προβλήματα ,θα μπορέσεις να βρείς κάποιον της marantz .
Δεν θα ήταν άσχημο να ψάξεις στις αγγελίες για κάποιο μεταχειρισμένο

Aυτός θα ταίριαζε και είναι στο οικονομικό όριο που θέτεις ,απλά δεν είναι σε μαύρο .Μπορείς να περιμένεις λίγο και να βρείς κάποιον μαύρο


https://www.ebay.de/itm/Marantz-St-...132398?hash=item440e9094ae:g:NP0AAOSwoh9Z64~S
 

cchristos

New member
26 March 2012
17
Re: Απάντηση: Αναζήτηση/προταση για fm tuner Marantz παντρεμα με pm 6006

ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. κάπου εκεί προσανατολίζομαι και εγώ αλλά στο co.uk ή de που έχει αρκετά περισσότερους marantz. το θέμα μου ειναι μπορεί κάποιο yamaha ή rotel να συνεργαστεί στο θεμα του tηλεχειριστηρίουμε τον marantz? για παράδειγμα https://www.ebay.de/itm/Rotel-RT-96...165793?hash=item1ec6e8d221:g:Kz0AAOSwxu5ZERs0
επίσης πρέπει να προσέξω κάτι για το ματσάρισμα με τον ενισχυτή μου στα χαρακτηριστικά του tuner?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,508
Θεσσαλονικη
Για το τηλεχειρισμό μέσω άλλης μάρκας λίγο δύσκολο να σου απαντήσω ,γιατί πολλοί επιλέγουν τον αυτόνομο τηλεχειρισμό .
Ο ηχητικός χαρακτήρας του δέκτη μάλλον είναι αντιπροσωπευτικός του κάθε κατασκευαστή ,οπότε καλύτερα να ψάξεις για κάποιον marantz ,αφού σ αρέσει ο ήχος της

Επίσης εκείνο που πρέπει να λάβεις υπ όψιν σου είναι αν βρίσκεσαι σε δύσκολη ή εύκολη περιοχή από πλευράς λήψεως .
Αν βρίσκεσαι σε δύσκολη περιοχή μάλλον θα χρειαστείς κάποια εξωτερική κεραία ,αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην κεντρική εγκατάσταση της οικοδομής
 

cchristos

New member
26 March 2012
17
Re: Απάντηση: Αναζήτηση/προταση για fm tuner Marantz παντρεμα με pm 6006

απο κεραία έχω μια godar dm-dxr-1000 και ειμαι καλυμμένος. ευχαριστώ και πάλι, άρα πλεον ειμαι σε αναζήτηση....
 

cchristos

New member
26 March 2012
17
να πω και ενα δημόσιο ευχαριστώ στον κ Πετρο Νικολαιδη για τις πολύτιμες γνώσεις του, και την βοήθεια του.