Ληψη ανατολικων δορυφορων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Σε πιατο 110χ120 που εχω σκεφτομαι να δοκιμασω τη ληψη δορυφορων περα του 46ε που εχω στο Τ90. Ενδεικτικα αναφερω τους 52.5ε/53ε, 57ε, 62ε, 66ε, 68.5ε ισως και καποιους αλλους. Ποιοι απο αυτους λαμβανονται με το πιατο αυτο (110χ120)? Τι προτεινεται, απο που να ξεκινησω? Τι τοξο ληψης εχει ενα πιατο αυτης της διαστασης? Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αν θες την γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο αυτή την χρονική στιγμή να κινηθείς πάνω από τις 53 μοίρες ανατολικά. Παλιά υπήρχε αρκετό ενδιαφέρον κυρίως σε ρώσικα κανάλια τα oποια μετακόμισαν σε δυσκολότερο αναμεταδότη και πλέον η λήψη τους είναι ανέφικτη. Μόνο από χόμπι αν θες να ασχοληθείς .
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Αυτο ηθελα να μαθω βασικα. Αν δεν υπαρχει κατι το αξιολογο δεν θα ασχοληθω εκτος και αν το κανω μονο απο περιεργεια και χωρις να χαλασω την υπαρχουσα εγκατασταση μου. Για τον 68.5ε που εχει και τα περισσοτερα καναλια αξιζει ο κοπος, ειναι ευκολη η ληψη του?
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Αυτο ηθελα να μαθω βασικα. Αν δεν υπαρχει κατι το αξιολογο δεν θα ασχοληθω εκτος και αν το κανω μονο απο περιεργεια και χωρις να χαλασω την υπαρχουσα εγκατασταση μου. Για τον 68.5ε που εχει και τα περισσοτερα καναλια αξιζει ο κοπος, ειναι ευκολη η ληψη του? Εχω ενα 100αρι πιατο αχρησιμοποιητο.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Γενικά σαν δορυφόρος είναι αρκετά εύκολος στην λήψη του το θέμα είναι ότι έχει πάρα πολλά κανάλια θρησκευτικού ενδιαφέροντος κυρίως χριστιανικά που κινούνται στο προτεσταντικό δόγμα. Αν κάτι τέτοιο σε ενδιαφέρει τότε να τον στοχεύσεις.