Cambridge sx50 vs Q acoustics 3020 ή κάτι καλύτερο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ikon_1497

New member
22 October 2017
9
Καλησπέρα σε όλους.

Δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των hi-fi συσκευών και θα ήθελα
τα φώτα σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.

Επειδή έχω κάποιους δίσκους από τα παλιά και επειδή βλέπω ότι σιγά σιγά επιστρέφει το βινύλιο αποφάσισα να φτιάξω ένα πολύ basic ηχοσύστημα.
Πήρα μεταχειρισμένο ένα παλιό πικάπ sansui SR 212 και έναν καινούριο ενισχυτή pioneer A-10 (επαναλαμβάνω ότι δεν είχα σκοπό για κάτι high-end).

pioneer.jpg


Το μόνο που μου μένει είναι τα ηχεία και εδώ ακριβώς θέλω τη βοήθειά σας.

Αρχικά σκεφτόμουν τα Cambridge sx50 αλλά μετά από ψάξιμο διάβασα ότι καλύτερα να πάρω τα q acoustics 2010i. Όταν τα έψαξα είδα ότι δεν υπάρχουν πια και ότι πλέον βγαίνουν τα 3020 που κοστίζουν όμως πιο πολύ (295).
Μετά διάβασα πάλι ότι πολλοί παραπονιούνται για τα μπάσα του (και ίσως είναι λογικό για μικρού μεγέθους ηχεία) και σκέφτηκα ότι αφού πάω στα 300 ευρώ ας δω τι άλλο υπάρχει.
Σκέφτηκα τα Cambridge SX60 αλλά μετά από reviews έχω καταλήξει στα Audio Bronze BX2 στα 340 ευρώ...

speakers.jpg


Γενικά δεν σκοπεύω να κάνω party με αυτό το ηχοσύστημα, απλά θέλω νά βάζω μουσική σε νορμάλ επίπεδα όταν δουλεύω στον υπολογιστή στο υπόγειο του σπιτιού μου.

Οπότε οι απορίες μου είναι οι εξής:

1 - Έχοντας υπόψη και τον ενισχυτή και τι του ταιριάζει, ποιά θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη επιλογή?
2 - Έχει νόημα να πάρω τα πιο ακριβά (Audio Bronze BX2) όταν ο ενισχυτής είναι γενικά "basic"? Μήπως δηλαδή μπορώ να ακούω μια χαρά τη μουσική μου και με τα πιο μικρά ή όντως το ηχείο κάνει μεγάλη διαφορά οπότε όσο καλύτερο τόσο καλύτερα?
3 - Έχετε κάποια πρόταση για κάτι άλλο εκεί γύρω στα 300 ευρώ (κατά προτίμηση με "ξύλινο" εξωτερικό).

Ευχαριστώ πολύ!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
θα σου ελεγα τα Audio Bronze BX2 τα οποια εχω ακουσει και ειναι καταπληκτικα ηχεια με ουδετερο χαρακτηρα και πολυ καλα χαμηλα,
αλλα εχω την εντυπωση οτι ο ενισχυτης σου ειναι λιγος.
 

ikon_1497

New member
22 October 2017
9
Οκ κατάλαβα, στην επόμενη αναβάθμιση θα πάω για καλό ενισχυτή και ηχεία, προς το παρόν ίσως η καλύτερη λύση είναι τα φθηνά cambridge sx50
Ευχαριστώ πολύ!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
παρε ενα καλυτερο ζευγαρι ηχεια και οταν μπορεσεις περνεις και τον ενισχυτη.
θα παιξουν και με τον ηδη υπαρχον αλλα δεν θα παρεις το απολυτο.
μην δινεις 2 φορες λεφτα για ηχεια..
 

STERGIOS K

New member
11 February 2008
69
Τα ΒΧ-2 είναι προηγούμενο μοντέλο... Τα Bronze 2 είναι το τρέχον. Μαζί με κάτι σαν τον Yamaha 501 που προτάθηκε πιο πάνω (αν και ψώνισες ήδη :bigcry:), μπορεί να σε κάλυπταν για πολλαααά χρόνια! :ernaehrung004: Στα διπλά βέβαια απ' αυτά που σκοπεύεις να διαθέσεις. Αλλά ως αγορά, έχει διαφορά! :2thumb22sup:
 

georgemps

Established Member
24 December 2010
136
αθηνα
τα q acoustics 3020 τα εχω για χρηση στην κρεβατοκαμαρα,
και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος
τα παιζω με το DENON CEOL N9