Απαράδεκτο Samsung service

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DiamondK

New member
23 October 2017
4
Καλησπέρα σας,
Αποφάσισα να γράψω στο forum σας για την απογοήτευση μου για την εξυπηρέτηση της Samsung σχετικά με μια τηλεόραση που αγόρασα πρόσφατα. Δεν με δίνουν σημασία και με έχουν στην αναμονη και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά...

Πείρα από το κατάστημα you.gr μια τηλεόραση samsung UE43MU6122. Στις 29/10 κόπηκε η απόδειξη στις 2/10 την έφερε το ACS σπίτι μου.
Στις 6/10 το απόγευμα είδα κατά τύχη ένα μαύρο (dead) πίξελ στην αριστερή μεριά της οθόνης. Επίσης παρατήρησα πως όλη η αριστερή μεριά σε μαύρο φόντο αγνοφένετε ένα πολύ ενοχλητικό πορτοκαλοκίτρινο σχήμα σαν σύννεφο το οποίο διακρίνεται περισσότερο σε σκοτεινό δωμάτιο, σαν να έχει clouding -bleeding (?) σε εκείνο το σημείο ή κάτι τέτοιο, δεν είναι σίγουρα ομοιόμορφο το πάνελ στα μαύρα του, έχει θέμα.

Αμέσως στέλνω mail στην samsung και στο κατάστημα αναφέροντας το πρόβλημα. Την επόμενη μέρα 7/10 παίρνω και τηλέφωνο την Samsung και τους τα λέω και τηλεφωνικός. Τους ρωτάω στο τηλέφωνο αν καλύπτονται από την εγγύηση αυτά και πως για μένα δεν τα θεωρώ λογικά out of the box να έχει τέτοια προβλήματα μια οθόνη των 500 ευρώ. Μου λεει ο υπάλληλος που μιλούσα πως από ότι γνωρίζει θα καλυφθεί από την εγγύηση και πως θα κάνει αίτημα να στείλουν τεχνικό στο σπίτι μου να την πάρει.
Έρχεται την Δευτέρα 9/10 ο τεχνικός την παίρνει και μου λεει θα στείλει φωτογραφίες και αίτημα αντικατάστασης στην samsung. Και αυτό ήταν... απο εκεί και πέρα νέκρα, τίποτα.. έχουν περάσει 2 βδομάδες και όσα τηλέφωνα και αν τους έχω κάνει, όσα mail και αν τους έχω στείλει, μέχρι και στο facebook τους μίλησα παίρνω πάντα μια απάντηση του στυλ: "Θα ειδοποιήσουμε το αρμόδιο τμήμα να επικοινωνήσει με εσάς". Όλοι αυτό με λένε, σαν ρομπότ ένα πράγμα.. τελείως απρόσωπα και ψυχρά, και ποτέ δεν με παίρνει κανεις. Πείρα και τον τεχνικό τους που πήρε την TV και μυο εξήγησε πως και αυτός περιμένει να πάρει μια απάντηση για το πως να προχωρήσει.. Πραγματικά τέτοια αδιαφορία και απάθεια δεν έχω συνάντηση ποτέ μου. Ακόμα και το ίδιο το κατάστημα που μίλησα απλά με άδειασε ξερά λέγοντας μου ότι οι τηλεόρασεις της samsung δεν καλύπτονται απο εμάς αλλά απο την Samsung και να συνεννοηθώ με αυτούς... επαναλαμβάνω πως την τηλεόραση την είχα 1 βδομάδα, πήραν τα λεφτά και "γεια σας"
συμπεριφορά.
Θα μπορούσαν τουλάχιστον να μου πουν ότι δεν το καλύπτουμε και να με στείλουν στο διάολο, θα ήταν μια αντίδραση... αλλά εδώ μου κρατάνε μια τηλεόραση καινούργια που την είχα στην κατοχή μου 4 μέρες και σφυρίζουν αδιάφορα περιμένοντας κάποιο αρμόδιο τμήμα και κάποιον υπεύθυνο να φιλοτιμηθεί να κοιτάξει την περίπτωση.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Απαράδεκτο SAMSUNG service

Το λάθος σου είναι πως δεν έκανες χρήση DOA και να την επιστρέψεις κατευθείαν στο κατάστημα ( ξέρω τι είναι το yoy.gr ) και να έπαιρνες άλλη. Τώρα πέρασε το DOA και θα έχεις πιθανόν ταλαιπωρία, από το να σου πουν ότι είναι σε αποδεκτά όρια το πρόβλημά σου ή να σου κάνουν αλλαγή πάνελ σε ολοκαίνουργια τηλεόραση ( το πιο πιθανό αυτό να γίνει ), ενώ θα μπορούσες να πάρεις άλλη καινούργια.
Τώρα πάντως πίεσε όσο μπορείς, ακόμα και με το συνήγορο καταναλωτή αν χρειαστεί, για αλλαγή τηλεόρασης ή έστω πάνελ. Μη δεχτείς με τίποτα αν σου πουν << είναι σε αποδεκτά όρια >>.
Θα κουραστείς λίγο, αλλά πιστεύω θα τα καταφέρεις. Κρίμα πάντως και για το You.gr, διότι θα ´έπρεπε να σε ενημερώσει για το DOA, κρίμα και το είχα σε εκτίμηση σαν επιχείρηση.......
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Re: Απαράδεκτο SAMSUNG service

καταρχην πολυ σωστα οπως επισήμανε και ο Λεο,θα επρεπε να κανεις χρηση του doa.
απο κει και περα δεν ξερω εαν ολη αυτη η αδιαφορια,οφειλεται στο γεγονος,οτι ισως το You κανει δικια του εισαγωγη και η Ελληνικη αντιπροσωπεια "τιμωρει" τον καταναλωτη(?)και το καταστημα απλα σφυριζει αδιαφορα..
γνωριζουμε εαν το συγκεκριμενο καταστημα αγοραζει απο την Ελληνικη αντιπροσωπεια?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Η λυση ειναι μια σε αυτη τη φαση. Συμπληρωσε μια αναφορά απο εδώ κατα you.gr και κατα samsung hellas (ή όπως αλλιως λέγεται). Την αναφορά την στελνεις στο συνηγορο του καταναλωτή μεσω email. Tο email που θα στειλεις στον ΣΤΚ, φροντισε να το κοινοποιησεις (CC) τόσο στο you.gr όσο και στην samsung.
 

DiamondK

New member
23 October 2017
4
Λοιπόν, η ιστορία συνεχίζει ως εξής: Μετά από αρνητική αξιολόγηση στο skroutz με πήρε το you.gr και μου ζήτησε συγγνώμη για το "άδειασμα" στην ουσία που μου έριξε όταν τους ανάφερα όταν έχω πρόβλημα με την τηλεόραση μου. Τους είπα μετά την άρνηση να με εξυπηρετήσετε βρήκα τηλέφωνο της samsung και επικοινώνησα με αυτούς. Το you.gr ούτε καν το τηλέφωνο της αντ/πείας δεν φιλοτιμήθηκε να με δώσει... την τηλεόραση την έχει ο τεχνικός της samsung και μου είπε το you να τους δώσω το αριθμό rma που μου έδωσε η samsung για μιλήσει και το ίδιο το κατάστημα με αυτούς.

Αφού τους το έδωσα και τους έκραξα και λίγο στο τηλ λόγο της αδιαφορίας που δείξανε την πρώτη κιόλας βδομάδα της αγοράς κλείσαμε το τηλέφωνο και κατά σύμπτωση μετά από 5 λεπτά με πήρε η samsung (όχι λόγο του you.gr γιατί το you με πήρε την επόμενη να με ενημερώσει ότι περιμένει απάντηση από την samsung για την περίπτωση μου, τους έστειλαν mail και αυτοί, αλλά το mail της samsung το μόνο που σε λέει είναι "προωθούμε το πρόβλημα σας στο αρμόδιο τμήμα") Τους λέω για την απαράδεκτη καθυστέρηση και την μη-ενημέρωση μου και μου είπε πως μέχρι το απόγευμα θα έχουμε κλείσει την υπόθεση σίγουρα (τώρα μάλλον θα το βλέπανε...). Όντως το απόγευμα με παίρνουν τηλ και μου λέμε ότι είμαι εντός προδιαγραφών και πως δεν έχει πρόβλημα η τηλεόραση....ΑΛΛΑ χαριστικά κατ'εξαίρεση μπορεί να μου κάνουν αλλαγή πάνελ αλλά όχι αντικατάσταση τηλεόρασης.
Τους λέω δηλαδή για να είναι εκτός προδιαγραφών μια καινούργια τηλεόραση μιας βδομάδας πρέπει να έχει 10 πιξελς και να μην μπορείς να δεις το μαύρο από το bleeding? Μου λέει όλα τα γράφει στους όρους της εγγύησης και πως δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, ή σε αλλάζουμε το πάνελ ή την παίρνεις όπως είναι πίσω. Μέσα στα νεύρα εγώ του λέω είστε απατεώνες, κλέφτες και απαράδεκτοι άλλαξε μου το πάνελ τότε να τελειώνω με την σάπια εταιρία σας.

Μετά από 2 μέρες με παίρνει τηλ το you.gr και μου λέει ότι από την στιγμή που δεν την αλλάζει η samsung αλλά την επισκευάζει, θα μπορούσε να με δώσει 10% δωροεπιταγή, σαν μείωση τιμής δηλαδή, ένα 50αρικο. Της λέω της κυρίας που μιλούσαμε πως δεν θέλω δώρα κτλπ, θέλω τηλεόραση ΧΩΡΙΣ να έχει καμμένο πιξελ και ΧΩΡΙΣ το μαύρο να είναι κίτρινο,πορτοκαλί και άσπρο σε 10 σημεία... είναι τόσο extreme αυτό που ζητάω; Μου πρότεινε όταν την πάρω πίσω να τους ξαναπάρω τηλ να δούνε αν γίνεται να στείλουν κάποιον να την πάρει και σαν κατάστημα να μου δώσει καινούργια... της λέω ΔΕΝ εμπιστεύομαι αυτούς τους απατεώνες, και η καινούργια πρόβλημα μπορεί να έχει, είτε με αλλαγμένο πάνελ είτε καινούργιο τα ίδια σκ@τα πουλάνε, και την εξυπηρέτηση ρίξανε, και την ποιότητα τους από ότι διαπίστωσα με τον άσχημο τρόπο...

Αυτά γίνανε. Έχω απογοητευτεί με την Samsung σε βαθμό που ούτε καν καινούργια τηλεόραση θέλω από αυτούς, αν δω ότι είναι ΟΚ το πάνελ που θα μου βάλουν σε αυτήν μάλλον θα την κρατήσω και θα κάνω το σταυρό μου.. αλλιώς έχω και την επιλογή να μου την αλλάξει το you.gr αλλά δεν θέλω να ξαναμπώ πάλι σε αυτόν τον φαύλο κύκλο.. αν έχει κάνα πιξελ και αυτήν ή άθλιο yellow tint ή bleeding...

Εσείς τι λέτε να κάνω;; να τους πω να πάρω καμιά LG καλύτερα? Έχουν καλύτερα πάνελ 4Κ αυτοί ρε παιδιά στο mid-range στα 500 ευρώ πάνω κάτω? Sony δεν εχει το you, panasonic, LG και samsung έχει από τους γνωστούς.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
αφου μπορει να στην αλλαξει το You γιατι δεν το κανεις και θες να κρατησεις την επισκευασμενη?
μιλα με You Και πες τους αλλαγη.
τωρα τι θα παρεις ειναι αλλο θεμα.περιμενε να σου πουν οι γκουρου.
 

DiamondK

New member
23 October 2017
4
αφου μπορει να στην αλλαξει το You γιατι δεν το κανεις και θες να κρατησεις την επισκευασμενη?
μιλα με You Και πες τους αλλαγη.
τωρα τι θα παρεις ειναι αλλο θεμα.περιμενε να σου πουν οι γκουρου.

Γιατί άμα αλλάξουν το πάνελ στο τηλ τους λέω να δουν άμα έχει καμένο πιξελ και θα το τσεκάρω και εγώ οταν μου το φέρει σπίτι ο τεχνικός τους και άμα έχει θα του το δώσω πίσω μέχρι να με βάλουν πάνελ χωρίς καμένο πιξελ. Στην "κουτάτη" είναι ρίσκο ότι θα ξαναέχει καμένο πιξελ και πρέπει να ξαναμπλέξω με όλη την διαδικασία από την αρχή και αυτήν την φορά μπορεί να μην θέλουν να αλλάξουν πάνελ... Θέλω κάπως να είμαι σίγουρος ότι θα πάρω πάνελ χωρίς καμένο πιξελ και τρελό bleed/cloud, και επιπλέον το you.gr δεν νομίζω να αλλάζει συνεχώς καινούργιες τηλεοράσεις μέχρι να βρεθεί κάποια χωρίς καμένο pixel. Ξέρω ίσως ακούγομαι υπερβολικός αλλά προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι πλέον την Samsung ώστε να είμαι σίγουρος ότι οι τηλεοράσεις της έχουν σωστό quality control και ότι θα με υποστηρίξουν μελλοντικά μετά την αγορά με αυτήν την συμπεριφορά που αντιμετώπισα. Έτσι θέλω να τελειώνω με αυτούς με trial and error στις αλλαγές πάνελ ή να πιέσω το you.gr να αλλάξουμε τελείως τηλεόραση και να πάω σε καμιά LG και να στείλω την Samsung σαν brand στον καιάδα μια για πάντα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
ανεξαιρετως της συγκεκριμενης συμπεριφορας και με το τι θα αποφασισεις,να ξερεις οτι η αντιμετωπιση στις περιπτωσεις clouding και καμμενων πιξελ,ειναι απ` ολες τις εταιριες η ιδια.
ειδικα το θεμα με το clouding-ενω ειναι γνωστο ολα αυτα τα χρονια και σχεδον λαχειο να πετυχεις πανελ με ελαχιστο το φαινομενο-ολες οι εταιριες σφυριζουν αδιαφορα,
πετωντας την συχνα την καραμελα "εντος προδιαγραφων.."και "ετσι ειναι η τεχνολογια.."
κανε οτι νομιζεις καλυτερο-καλη επιτυχια.-bye-
 

DiamondK

New member
23 October 2017
4
Η δικιά μου λογική λέει ότι τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες και out of the box προϊόντα με τέτοια προβλήματα θα έπρεπε να δείχνουν μεγαλύτερη ανοχή, κάτι το οποίο το πληρώνω για καινούργιο θέλω να είναι και καινούργιο όταν το βγάζω από την συσκευασία του ανεξαρτήτως τι λένε οι όροι της εγγύησης. Δεν είναι ότι επιμένω για κάτι το οποίο προέκυψε μετά από κάποια χρήση μηνών ας πούμε, εδώ μιλάμε για καινούργιο προϊόν, το καινούργιο το θέλω να είναι τέλειο την πρώτη μέρα που θα το βάλω σε λειτουργία, οτιδήποτε ελάττωμα να έχει, ακόμα και 1 καμένο πιξελ θεωρώ ότι μου πούλησαν μεταχειρισμένο προϊόν σε συσκευασία καινούργιου...
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Από την στιγμή που οι όροι της εγγύησης υπογραμμίζουν ως πιο σημείο θεωρείται ελαττωματικό η οχι το προϊόν που σου διαθέτουν και εσύ συμφωνείς προβαίνοντας στην αγορά του τότε από εκεί και ύστερα η αντικατάσταση ή επιδιόρθωση δεν είναι υποχρεωτική εκ μέρους της εταιρείας.
Το αν θελουν να προβούν σε τέτοιες ενέργειες αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από την διακριτική τους ευχέρεια.