Επιλογη καρτας για BR iso

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Έχω Pc με μετρική Asus Maximus Gene iii i7 core 860 και θέλω να αντικαταστήσω τη παλιά κάρτα μου ώστε να παίζω full HD 3D ταινίες στο προτζεκτορα ... Υποστηρίζει τέτοια αναπαραγωγή ο υπολογιστής μου με μια νέα κάρτα και madvr ?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Mια οποιαδηποτε καρτα με hdmi 1.4 αρκει για αναπαραγωγη frame packed 3D.

Αν χρησιμοποιεις τον madvr με δυνατες ρυθμισεις scaling algorithms, τοτε μεσα στις ρυθμισεις του, θα επιλεξεις να παιρνει το φορτιο η καρτα γραφικων, οποτε η cpu σε αυτη τη φαση δεν παιζει ρολο.
Σε περιπτωση οπου παρεις τον προβολεα που εχεις πει, λαβε υπόψιν πως δεν διαθετει frame interpolation.
Για το λογο αυτο, θα μπορουσες να δουλεψεις στο pc ενα δωρεαν προγραμμα frame interpolation (SVP) ωστε την δουλεια να την κανει το Pc.

Τωρα, γιατι το ανεφερα κι αυτο. ? Με την ευκαιρια της νεας καρτας γραφικων για htpc , εκτος απο μια καρτα με hdmi τουλαχιστον 1.4, μπορεις να παρεις μια αρκετα πιο δυνατη καρτα, ωστε να την δουλευεις και για frame interpolation (προσθηκη καρε στην εικονα για ομαλοτερη κινηση), να ψαξεις να βρεις καρτα που να υποστηριζει hardware decoding HEVC, ακομα και καρτα που να πληρει προδιαγραφες hdmi 2 hdcp 2.2, ωστε μελλοντικα εαν σε ενδιαφερει να κανεις αναπαραγωγη 4Κ σε καποια tv 4Κ.

Ηταν ευκαιρια να στα γραψω αυτα, σε περιπτωση που κατι απο τα παραπανω σου χρειαστει μετα την αγορα καρτας γραφικων.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: Απάντηση: Επιλογη καρτας για BR iso

Mια οποιαδηποτε καρτα με hdmi 1.4 αρκει για αναπαραγωγη frame packed 3D.

Αν χρησιμοποιεις τον madvr με δυνατες ρυθμισεις scaling algorithms, τοτε μεσα στις ρυθμισεις του, θα επιλεξεις να παιρνει το φορτιο η καρτα γραφικων, οποτε η cpu σε αυτη τη φαση δεν παιζει ρολο.
Σε περιπτωση οπου παρεις τον προβολεα που εχεις πει, λαβε υπόψιν πως δεν διαθετει frame interpolation.
Για το λογο αυτο, θα μπορουσες να δουλεψεις στο pc ενα δωρεαν προγραμμα frame interpolation (SVP) ωστε την δουλεια να την κανει το Pc.

Τωρα, γιατι το ανεφερα κι αυτο. ? Με την ευκαιρια της νεας καρτας γραφικων για htpc , εκτος απο μια καρτα με hdmi τουλαχιστον 1.4, μπορεις να παρεις μια αρκετα πιο δυνατη καρτα, ωστε να την δουλευεις και για frame interpolation (προσθηκη καρε στην εικονα για ομαλοτερη κινηση), να ψαξεις να βρεις καρτα που να υποστηριζει hardware decoding HEVC, ακομα και καρτα που να πληρει προδιαγραφες hdmi 2 hdcp 2.2, ωστε μελλοντικα εαν σε ενδιαφερει να κανεις αναπαραγωγη 4Κ σε καποια tv 4Κ.

Ηταν ευκαιρια να στα γραψω αυτα, σε περιπτωση που κατι απο τα παραπανω σου χρειαστει μετα την αγορα καρτας γραφικων.
Έχεις μια απάντηση για όλα όσα με ενδιαφέρουν και χαίρομαι που μας απαντάς εμάς και σαφώς καλά έκανες και μου το είπες ... Εγώ αναπαράγω έως τώρα με mpc με κάποιες λίγες ρυθμίσεις madvr αυτό για το interpolation δε το πολύ έπιασα και τιθα χρειαστεί για να το έχω ... Θες να μου δώσεις μια διευκρίνιση ;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οι ταινιες γυριζονται με 24 καρε/sec (23.976)
Oταν λοπον μια καμερα κινειται γρηγορα στην ληψη στην οθονη μας βλεπουμε την εικονα να μην εχει ομαλη ροη και να κανει κατι σαν μικρα σπασιματακια.

Οσο μεγαλωνουν οι ιντσες, το φαινομενο ειναι πιο ορατο/ενοχλητικο στο ματι μας. Για αυτο το λογο, οπως μια tv μπορει να εχει αλγοριθμους εξομαλυνσης κινησης εικονας, το ιδιο εχουν και καποια μοντελα βιντεοπροβολεων. Αν δεν εχει ο προβολεας, μια λυση ειναι να στραφεις στο Pc ωστε ενα προγραμμα εκει να κανει το ιδιο πραγμα.
Αυτο ειναι το SVP.
Το εγκαθιστας στον υπολογιστη μαζι με καποια εξτρα που χρειαζονται για να λειτουργησει και εν συνεχεία, θα μπορει να σου μετατρεψει στην οθονη τα 24 καρε σε 40-50-60 κοκ.
Χρειαζεται αρκετη επεξεργαστικη ισχυ, αν και εχει ρυθμισεις για το ποσο αποδοτικο να ειναι, ωστε να τρεχει και με πιο αδυναμα συστηματα Pc.
Μπορει να λειτουργησει ειτε με την ισχυ της CPU, ειτε με την ισχυ της GPU. Συνηθως αν εχουμε καλη καρτα γραφικων, προτιμαμε αυτη, μιας και η cpu μπορει να εκτελει κι αλλες διεργασιες.
Aν και μπορει να σου φανει λιγο δυσκολο αρχικα το setup του, στην ουσια ειναι πιο ευκολο απο οτι φαινεται, μιας και ειναι σχεδον ολα αυτοματοποιημενα.
Η χρηση του ομως, θα επιφερει το φαινομενο soap opera effect. Δηλαδη θα βλεπεις την εικονα τοσο ρευστη, που θα χανει την κινηματογραφικη αισθηση που ειχες συνηθισει τοσα χρονια. Καποιοι ειναι υπερ των 24 καρε (ως αισθηση) και καποιοι προτιμουν αυτη την κινηση για να ξεφυγουν απο την κακη κινηση εικονας, οπου ειδικα σημερα οι πιο πολλες ταινιες εχουν πολλα γρηγορα παναρισματα της καμερας. Βλεπεις, κρινεις και αποφασιζεις σε ποιο στρατοπεδο θα καταληξεις.
Αν επιλεξεις 60 καρε/sec, πρεπει να γυρισεις και την καρτα γραφικων σε συχνοτητα ανανεωσης 60hz για να δεις σωστα με το F.I (frame interpolation)

Παρακατω το λινκ του svp και ενα λινκ απο εδω μεσα για να διαβασεις περι frame interpolation. Δυστυχως, νομιζω οτι αμιγως θεμα αφιερωμενο στο svp δεν εχουμε (ή δεν το βρηκα) Πληροφοριες περι στησιματος θα βρεις διασπαρτες ομως στα θεματα mpc, htpc κλπ. Αλλιως, ρωτας οτι χρειαστει περι setup.

https://www.svp-team.com/wiki/Main_Page

http://avclub.gr/forum/showthread.p...on-Βήμα-μπροστά?highlight=frame+interpolation
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Μάλιστα ... Ωστόσο έχω ήδη χαθεί στο λαβύρινθο των πληροφοριών ... Πόσο δυνατή κάρτα χρειάζομαι πχ για όλα αυτά που μου ανέφερες μια GTX1050 αρκεί για όλα αυτά που μου ανέφερες ; Η θέλει ακόμα δυνατότερη για ταινίες κατά βάση άντε και κάνα LoL αυτό το πρόγραμμα για svp το αγοράζω έτσι ;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εξαρταται τι θα κανεις με την καρτα και ποσο δυνατες ρυθμισεις θα χρησιμοποιεις σε οτιδηποτε κανεις.
Αν δεν χρησιμοποιεις πολυ δυνατες ρυθμισεις στο Madvr και το SVP θα παιζει απο τη cpu, τοτε μαλλον θα τα καταφερεις και με μια gtx 1050ti.
Λαβε υπ οψιν σου, οτι το madvr θα χρειαζεται αρκετους πορους ισχυος, οταν θα παιζεις αρχεια 480p-720p περισσοτερο απο αρχεια με αναλυση 1080p. Και αυτο γιατι μεταξυ αλλων θα προσπαθει να κανει και upscaling. Βεβαια μπορεις παντα να ελεγξεις αν θα χρησιμοποιησεις απλα ενα Lanzos ή ενα NEEDI, NGU, οπου απαιτουν περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυ.
Οποτε αναλογως οσο πιο δυνατη καρτα εχεις, τοσο πιο δυνατη επεξεργασια θα μπορεις να χρησιμοποιησεις.
Δεν ξερω αν θες να φτασεις και στα ακρα οσον αφορα την καρτα γραφικων. Αλλοι δεν παιζουν καν με Madvr ή χρησιμοποιουν με φειδω την ισχυ των αλγοριθμων.
Τοσο το madvr, οσο και το svp ρυθμιζονται αναλογα την ισχυ που εχεις να διαθεσεις. Ενταξει, δεν απαιτεις και αναλυσεις 4Κ που ειναι ακομη πιο δυσκολο. Η καρτα που ανεφερα,θεωρω οτι αυτη τη χρονικη περιοδο ειναι vfm. Ωστοσω, αν θες το κατι παραπανω (και για παιχνιδια) μπορεις να στραφεις σε μια gtx 1060. Eπισης, αν θελησεις να αναλαβει η καρτα γραφικων ΚΑΙ τον madvr KAI το SVP, δεν ξερω αν η 1050 τα καταφερει. Πιθανολογω πως ναι, αν στο madvr δεν το παρακανεις.

Μπορεις να δοκιμασεις αναλογως των ρυθμισεων που θα επιλεξεις, ποιο θα ειναι βαρυτερο (madvr-svp) και να δωσεις σε αυτο την καρτα, ενω το αλλο θα το αναλαβει η cpu.
Tελος οσον αφορα την ποιοτητα εικονας των AMD-NVIDIA, θεωρειται πως η AMD βγαζει λιγο πιο ποιοτικη εικονα σε σχεση με την nvidia οταν καλειται να κανει αυτη render αντι της cpu.
Η NVIDIA απο την αλλη εχει καλυτερο optimization στα παιχνιδια και με αυτη θα παρεις λιγα περισσοτερα καρε σε αυτα (συγκρινοντας παντα amd-nvidia της ιδιας κατηγοριας)
Δυστυχως τον τελευταιο καιρο εχουν ανεβει οι τιμες των AMD. Λαβε υπ οψιν και τις ενεργειακες απαιτησεις της καρτας γραφικων, ωστε το τροφοδοτικο σου να μπορει να την σηκωσει. (απαιτουνται εξτρα εξαπινα βυσματα απο το τροφοδοτικο για αυτες τις καρτες) Αν και, η 1050ti εχει αρκετα χαμηλες ενεργειακες απαιτησεις.

Το SVP εναι δωρεαν στις εκδοσεις 3.χ.χ, ενω η εκδοση 4 ειναι επι πληρωμη. Προσωπικα χρησιμοποιω την δωρεαν εκδοση.
 
Last edited:

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: Απάντηση: Επιλογη καρτας για BR iso

Εξαρταται τι θα κανεις με την καρτα και ποσο δυνατες ρυθμισεις θα χρησιμοποιεις σε οτιδηποτε κανεις.
Αν δεν χρησιμοποιεις πολυ δυνατες ρυθμισεις στο Madvr και το SVP θα παιζει απο τη cpu, τοτε μαλλον θα τα καταφερεις και με μια gtx 1050ti.
Λαβε υπ οψιν σου, οτι το madvr θα χρειαζεται αρκετους πορους ισχυος, οταν θα παιζεις αρχεια 480p-720p περισσοτερο απο αρχεια με αναλυση 1080p. Και αυτο γιατι μεταξυ αλλων θα προσπαθει να κανει και upscaling. Βεβαια μπορεις παντα να ελεγξεις αν θα χρησιμοποιησεις απλα ενα Lanzos ή ενα NEEDI, NGU, οπου απαιτουν περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυ.
Οποτε αναλογως οσο πιο δυνατη καρτα εχεις, τοσο πιο δυνατη επεξεργασια θα μπορεις να χρησιμοποιησεις.
Δεν ξερω αν θες να φτασεις και στα ακρα οσον αφορα την καρτα γραφικων. Αλλοι δεν παιζουν καν με Madvr ή χρησιμοποιουν με φειδω την ισχυ των αλγοριθμων.
Τοσο το madvr, οσο και το svp ρυθμιζονται αναλογα την ισχυ που εχεις να διαθεσεις. Ενταξει, δεν απαιτεις και αναλυσεις 4Κ που ειναι ακομη πιο δυσκολο. Η καρτα που ανεφερα,θεωρω οτι αυτη τη χρονικη περιοδο ειναι vfm. Ωστοσω, αν θες το κατι παραπανω (και για παιχνιδια) μπορεις να στραφεις σε μια gtx 1060. Eπισης, αν θελησεις να αναλαβει η καρτα γραφικων ΚΑΙ τον madvr KAI το SVP, δεν ξερω αν η 1050 τα καταφερει. Πιθανολογω πως ναι, αν στο madvr δεν το παρακανεις.

Μπορεις να δοκιμασεις αναλογως των ρυθμισεων που θα επιλεξεις, ποιο θα ειναι βαρυτερο (madvr-svp) και να δωσεις σε αυτο την καρτα, ενω το αλλο θα το αναλαβει η cpu.
Tελος οσον αφορα την ποιοτητα εικονας των AMD-NVIDIA, θεωρειται πως η AMD βγαζει λιγο πιο ποιοτικη εικονα σε σχεση με την nvidia οταν καλειται να κανει αυτη render αντι της cpu.
Η NVIDIA απο την αλλη εχει καλυτερο optimization στα παιχνιδια και με αυτη θα παρεις λιγα περισσοτερα καρε σε αυτα (συγκρινοντας παντα amd-nvidia της ιδιας κατηγοριας)
Δυστυχως τον τελευταιο καιρο εχουν ανεβει οι τιμες των AMD. Λαβε υπ οψιν και τις ενεργειακες απαιτησεις της καρτας γραφικων, ωστε το τροφοδοτικο σου να μπορει να την σηκωσει. (απαιτουνται εξτρα εξαπινα βυσματα απο το τροφοδοτικο για αυτες τις καρτες) Αν και, η 1050ti εχει αρκετα χαμηλες ενεργειακες απαιτησεις.

Το SVP εναι δωρεαν στις εκδοσεις 3.χ.χ, ενω η εκδοση 4 ειναι επι πληρωμη. Προσωπικα χρησιμοποιω την δωρεαν εκδοση.
Μάλιστα ... Επειδή ο υπολογιστής προορίζεται κυρίως για θέαση ταινιών μεχρι Bluray και επειδή μαρεσει η εικόνα αλλά νταξει δεν έχω τα προβολικά μέσα αυτή τη στιγμή για να ζητήσω το τέλειο. Από παοχνίδια ούτε καν ή έστω ελάχιστα πράγματα ... Έχεις να προτείνεις μια δυνατή κάρτα γραφικών μέχρι 200ευρω που να κάνει όλα αυτά που μου πρπανεφερες ; Ητε ATI ητε Nividia . Τα madVr φίλτρα με ενδιαφέρουν τόσο όσο χρειάζεται για να βγαίνει ένα ωραίο εικονικό αποτέλεσμα και τώρα με τη HD5770 χρησιμοποιώ και με MPCHT έχω πάρα πολύ καλύτερη εικόνα σε αρχεία mkv και ts σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο player

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απο NVIDIA και μεχρι τα 200 ευρω (+-) δες τις 1050ti/1060. Παρακατω ενας πινακας με την καρτα που εχεις και αυτες τις δυο για να συγκρινεις.

https://www.videocardbenchmark.net/compare.php?cmp[]=6&cmp[]=3595&cmp[]=3566

Τωρα, λογω bitcoin mining (εξορυξη κρυπτονομισματων) πολλοι αγοραζαν AMD καρτες που αποδιδουν καλυτερα σε αυτο με αποτελεσμα, αυτη την εποχη ειτε να υπαρχει ελλειψη σε καρτες amd απο διαθεσιμοτητα, ειτε να τις εχουν τσιμπησει απο τιμη και να βγαινουν ακριβοτερες με τις αντιστοιχες NVIDIA.
Παρ'ολα αυτα και μια AMD rx 470-rx 480--rx 570-rx 580 θα ειχες αντιστοιχες επιδοσεις με τις προαναφερθεντες NVIDIA και λιγακι πιο ποιοτικο render στην εικονα. Στην παρουσα συγκυρια ομως που ανεφερα για τις amd (ελλειψη, αυξημενη τιμη, λιγο παραπανω ενεργοβορες)

Οποτε απο NVIDIA πηγαινε στην gtx 1060 3gb και απο AMD πηγαινε σε μια απο τις οποιαδηποτε παραπανω, αν την βρεις και ειναι και μεσα στο Budget σου.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: Απάντηση: Επιλογη καρτας για BR iso

Απο NVIDIA και μεχρι τα 200 ευρω (+-) δες τις 1050ti/1060. Παρακατω ενας πινακας με την καρτα που εχεις και αυτες τις δυο για να συγκρινεις.

https://www.videocardbenchmark.net/compare.php?cmp[]=6&cmp[]=3595&cmp[]=3566

Τωρα, λογω bitcoin mining (εξορυξη κρυπτονομισματων) πολλοι αγοραζαν AMD καρτες που αποδιδουν καλυτερα σε αυτο με αποτελεσμα, αυτη την εποχη ειτε να υπαρχει ελλειψη σε καρτες amd απο διαθεσιμοτητα, ειτε να τις εχουν τσιμπησει απο τιμη και να βγαινουν ακριβοτερες με τις αντιστοιχες NVIDIA.
Παρ'ολα αυτα και μια AMD rx 470-rx 480--rx 570-rx 580 θα ειχες αντιστοιχες επιδοσεις με τις προαναφερθεντες NVIDIA και λιγακι πιο ποιοτικο render στην εικονα. Στην παρουσα συγκυρια ομως που ανεφερα για τις amd (ελλειψη, αυξημενη τιμη, λιγο παραπανω ενεργοβορες)

Οποτε απο NVIDIA πηγαινε στην gtx 1060 3gb και απο AMD πηγαινε σε μια απο τις οποιαδηποτε παραπανω, αν την βρεις και ειναι και μεσα στο Budget σου.
Οπότε με τον επεξεργαστή που έχω δεν έχω πρόβλημα απλώς πρέπει να επενδύσω σε μια καλή κάρτα γραφικών για να έχω οπτικά ένα υπέροχο αποτέλεσμα ε; Χρησιμοποιοντας το Madvr που είναι απαιτητικό αν κατάλαβα καλά;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το οπτικα υπεροχο αποτελεσμα προκυπτει απο πολλους παραγοντες στην αλυσιδα.

Καλο μεσο προβολης (και καλιμπραρισμενο) καλο player, καλη ποιοτητα αρχειων.(αν και αναφερεις στον τιτλο σου "επιλογη καρτας για br iso", αρα υποθετω πως θα δουλευεις αρχεια μικρης συμπιεσης)

Τι να σου κανει ο Madvr αν βαλεις να παιξεις στον προβολεα ενα divx μικρης αναλυσης και καρασυμπιεσμενο. ?
Ο Mad vr ειναι χρησιμος και οντως θα βελτιωσει χαμηλοτερης ποιοτητας αρχεια, αλλα στον αντιποδα αν παιξεις μια ματροσκα 1080p με οσο το δυνατον μικροτερη συμπιεση, ο Madvr θα τιουναρει μικρολεπτομερειες.
Προτιμησε πλεον στον προβολεα οπου λογω των μεγαλων ιντσων το παραμικρο θα φαινεται, ειτε να παιζεις bluray ασυμπιεστα ή στην χειροτερη αρχεια mkv οπου το Minimum του bitrate τους να ειναι 8Mbps. Απο εκει και πανω σε bitrate (απο 12+Mbps) οι διαφορες δεν ειναι τοσο κραυγαλεες, (θα διακρινεις λιγοτερο θορυβο στις σκοτεινες σκηνες)

Αν θα παιζεις στον προβολεα ΚΑΙ mkv μεγεθους 2-3GB, (αρα πολυ χαμηλο Bitrate ) σιγουρα ο madvr θα βοηθησει σε αρκετα σημεια upscaling κλπ φιλτρων. Προτιμησε ομως 1080p αρχεια με μεγαλο bitrate.

Αν δωσεις βαση σε καλα αρχεια βιντεο, οσον αφορα το software τιουναρισμα δεν εχεις και πολλα να φοβασαι. Μην ανησυχεις. :smile:

Υ.Γ.
Αν και δεν παιζεις συχνα παιχνιδια, κανε μια δοκιμη καποια στιγμη να δοκιμασεις και στον προβολεα να δεις την αισθηση. :driver:
 
Last edited:

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: Απάντηση: Επιλογη καρτας για BR iso

Το οπτικα υπεροχο αποτελεσμα προκυπτει απο πολλους παραγοντες στην αλυσιδα.

Καλο μεσο προβολης (και καλιμπραρισμενο) καλο player, καλη ποιοτητα αρχειων.

Τι να σου κανει ο Madvr αν βαλεις να παιξεις στον προβολεα ενα divx μικρης αναλυσης και καρασυμπιεσμενο. ?
Ο Mad vr ειναι χρησιμος και οντως θα βελτιωσει χαμηλοτερης ποιοτητας αρχεια, αλλα στον αντιποδα αν παιξεις μια ματροσκα 1080p με οσο το δυνατον μικροτερη συμπιεση, ο Madvr θα τιουναρει μικρολεπτομερειες.
Προτιμησε πλεον στον προβολεα οπου λογω των μεγαλων ιντσων το παραμικρο θα φαινεται, ειτε να παιζεις bluray ασυμπιεστα ή στην χειροτερη αρχεια mkv οπου το Minimum του bitrate τους να ειναι 8Mbps. Απο εκει και πανω σε bitrate (απο 12+Mbps) οι διαφορες δεν ειναι τοσο κραυγαλεες, (θα διακρινεις λιγοτερο θορυβο στις σκοτεινες σκηνες)

Αν θα παιζεις στον προβολεα ΚΑΙ mkv μεγεθους 2-3GB, (αρα πολυ χαμηλο Bitrate ) σιγουρα ο madvr θα βοηθησει σε αρκετα σημεια upscaling κλπ φιλτρων. Προτιμησε ομως 1080p αρχεια με μεγαλο bitrate.

Αν δωσεις βαση σε καλα αρχεια βιντεο, οσον αφορα το software τιουναρισμα δεν εχεις και πολλα να φοβασαι. Μην ανησυχεις.

Υ.Γ.
Αν και δεν παιζεις συχνα παιχνιδια, κανε μια δοκιμη καποια στιγμη να δοκιμασεις και στον προβολεα να δεις την αισθηση.
Προτιμώ πάντα τα remux files οπότε από ποιότητα μη με φοβάσαι ψάχνω πάντα το καλύτερο χαχα αλλα να δω και την υποδομή ναπορω να τα απεικονίζω όσο το δυνατόν καλύτερα ...

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Υπο αυτο το κριτηριο ισως να ηθελες το πιο ποιοτικο rendering μιας amd. Ομως μιας και οι διαφορες δεν βγαζουν και ματι και οπως προανεφερα οι amd ειναι δυσευρετες και υπερτιμολογημενες αυτη την περιοδο....its up to you.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: Απάντηση: Επιλογη καρτας για BR iso

Υπο αυτο το κριτηριο ισως να ηθελες το πιο ποιοτικο rendering μιας amd. Ομως μιας και οι διαφορες δεν βγαζουν και ματι και οπως προανεφερα οι amd ειναι δυσευρετες και υπερτιμολογημενες αυτη την περιοδο....its up to you.
Θα σε ακούσω πιθανότατα και τώρα ΑΤΙ έχω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε HD οπότε θα κοιτάξω για μια επένδυση σε κάρτα .. ο επεξεργαστή μου όμως θα βοηθήσει για μελλοντικά ;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οποιοαδηποτε εργασια rendering την αναλαμβανει ειτε η καρτα, ειτε η cpu. Ομοιως και στο svp αν το χρησιμοποιησεις τελικα.
Λοιπες εργασιες γενικης χρησης τις αναλαμβανει η cpu.
Αν αλλαξεις cpu καποια στιγμη, πιθανοτατα να συμπαρασυρει και μητρικη, μνημες, για να ειναι ολα future proof για γενικη χρηση pc.
Αν αναφερεσαι για τωρα μονο για αναπαραγωγη ταινιων 1080p και με μια καρτα να βοηθαει, δεν νομιζω οτι συντρεχει ακομη λογος επιπλεον εξοδων.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: Απάντηση: Επιλογη καρτας για BR iso

Οποιοαδηποτε εργασια rendering την αναλαμβανει ειτε η καρτα, ειτε η cpu. Ομοιως και στο svp αν το χρησιμοποιησεις τελικα.
Λοιπες εργασιες γενικης χρησης τις αναλαμβανει η cpu.
Αν αλλαξεις cpu καποια στιγμη, πιθανοτατα να συμπαρασυρει και μητρικη, μνημες, για να ειναι ολα future proof για γενικη χρηση pc.
Αν αναφερεσαι για τωρα μονο για αναπαραγωγη ταινιων 1080p και με μια καρτα να βοηθαει, δεν νομιζω οτι συντρεχει ακομη λογος επιπλεον εξοδων.
Τέλεια νομίζω... Το svp είναι εξωτερικό πρόγραμμα; Μέσω madvr η καρτας δε ενεργοποιηται; Η απλα το Svp είναι καλύτερο απολα τα άλλα ;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το svp ειναι ενα ασχετο με mpc-madvr προγραμμα.
Το εγκαθιστας και η μονη δουλεια του ειναι να σου δημιουργησει εξτρα τεχνητα καρε στην εικονα, ωστε οταν βλεπεις ταινια ή οτι αλλο, να εχεις πιο smooth κινηση.
Νομιζω κατα την εγκατασταση ελεγχει την δυναμη της cpu και της καρτας γραφικων και επιλεγει ως χρηση την πιο δυνατη, αλλα μπορεις να επιλεξεις και χειροκινητα τι απο τα δυο θα χρησιμοποιησει.

Λογικα επειδη η cpu σου δεν επαρκει, αν το δουλεψεις, θα το δουλεψεις με την καρτα γραφικων.

Το αν η καρτα γραφικων θα αντεχει να δουλευει ταυτοχρονα και το madvr και rendering απο τον mpc και svp, θεωρητικα ναι, αν δεν πουσαρεις extreme ρυθμισεις.
Αν δεν φτανει η καρτα, ειτε δεν θα παιζεις svp, ειτε θα βαλεις light ρυθμισεις στον svp αλλα και στον madvr.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Για παραδειγμα εγω αυτη τη στιγμη εχω εναν παλιο i7-920 υπερχρονισμενο στα 3.8Ghz και μια παμπαλαια ati hd4890. (να φανταστεις η ατι βαραει σκορ 1500… οταν η gtx 1060 βαραει σκορ 8500 μοναδες)

Αυτη τη στιγμη παιζω και με madvr, αλλα και με svp και τα δυο τα εχω ριξει επανω στην cpu.

ΟΜΩΣ εχω συμβιβασμους.
Δεν μπορω να επιλεξω πολυ ισχυρη επεξεργασια στον madvr, αλλα εχω ρυθμισει και το svp να μου δινει απο 24… 30 καρε και οχι 60.
Ειμαι τυχερος μιας και η αισθηση στα 60 δεν μου αρεσει, βγαζει πολυ βιντεΐλα για τα γουστα μου.

Ομως αυτες τις μερες και εγω θα αναβαθμισω καρτα γραφικων.
Εκτος απο κανενα φρεσκο παιχνιδακι, θα πειραματιστω.
Μιας και εγω το htpc το εχω σε προβολεα και tv, βλεπω και χαμηλοτερης αναλυσης αρχεια και με πολυ συμπιεση, χρησιμοποιω αρκετα μπλιμπλικια στον madvr.
Με την νεα καρτα θα δοκιμασω πιο δυνατους αλγοριθμους upscaling (needi, ngu κλπ) και θα αφησω τον svp να παιζει με την cpu αφου για τα 30 καρε που θελω εγω, η cpu δεν τερματιζει.

Θα δοκιμασω βεβαια για πειραμα διαφορους συνδιασμους. π.χ. να τα ριξω ολα στην καρτα γραφικων να δω αν θα τα σηκωσει.

Και επειδη θα ρωτησεις μαλλον στην gtx 1060 σκεφτομουν να παω επειδη αποδιδει καλυτερα στα παιχνιδια, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα καταληξω σε καποια amd αν βρω και σε παρομοια τιμη της 1060.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Re: Απάντηση: Επιλογη καρτας για BR iso

Για παραδειγμα εγω αυτη τη στιγμη εχω εναν παλιο i7-920 υπερχρονισμενο στα 3.8Ghz και μια παμπαλαια ati hd4890. (να φανταστεις η ατι βαραει σκορ 1500… οταν η gtx 1060 βαραει σκορ 8500 μοναδες)

Αυτη τη στιγμη παιζω και με madvr, αλλα και με svp και τα δυο τα εχω ριξει επανω στην cpu.

ΟΜΩΣ εχω συμβιβασμους.
Δεν μπορω να επιλεξω πολυ ισχυρη επεξεργασια στον madvr, αλλα εχω ρυθμισει και το svp να μου δινει απο 24… 30 καρε και οχι 60.
Ειμαι τυχερος μιας και η αισθηση στα 60 δεν μου αρεσει, βγαζει πολυ βιντεΐλα για τα γουστα μου.

Ομως αυτες τις μερες και εγω θα αναβαθμισω καρτα γραφικων.
Εκτος απο κανενα φρεσκο παιχνιδακι, θα πειραματιστω.
Μιας και εγω το htpc το εχω σε προβολεα και tv, βλεπω και χαμηλοτερης αναλυσης αρχεια και με πολυ συμπιεση, χρησιμοποιω αρκετα μπλιμπλικια στον madvr.
Με την νεα καρτα θα δοκιμασω πιο δυνατους αλγοριθμους upscaling (needi, ngu κλπ) και θα αφησω τον svp να παιζει με την cpu αφου για τα 30 καρε που θελω εγω, η cpu δεν τερματιζει.

Θα δοκιμασω βεβαια για πειραμα διαφορους συνδιασμους. π.χ. να τα ριξω ολα στην καρτα γραφικων να δω αν θα τα σηκωσει.

Και επειδη θα ρωτησεις μαλλον στην gtx 1060 σκεφτομουν να παω επειδη αποδιδει καλυτερα στα παιχνιδια, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα καταληξω σε καποια amd αν βρω και σε παρομοια τιμη της 1060.
Χαχαχα ότι με έχεις καταλάβει ήδη με ξεπερνάει χαχα εντάξει σε αυτό το κομμάτι έχουν λυθεί η αποριες μου .. ως προς τη κάρτα

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk