Nova και ελεύθερα κανάλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Να σας κάνω μια ερώτηση που μάλλον είναι απλή.

Περιγραφή παρούσας κατάστασης : δύο εγκαταστάσεις NOVA, μια στο σπίτι στην Αθήνα και μια στο εξοχικό, με μία συνδρομή, δύο δέκτες και δύο κάρτες. Χρησιμοποιώ την υπηρεσία Εξοχικό και όλα είναι μια χαρά.
Εαν στον δέκτη του εξοχικού βγάλω την κάρτα της NOVA ή δεν ενεργοποιήσω την υπηρεσία που παρέχει η NOVA, τότε ο δέκτης θα πιάνει τα ελεύθερα κανάλια ή δεν παίζει καθόλου και είναι μπλοκαρισμένος?

Ευχαριστώ
 

spyhap

Established Member
21 November 2014
250
Πειραιας
Καλησπέρα, δεν ξερω αν χωρις καρτα παιζει γενικοτερα, με την καρτα του παντως παιζει να ελευθερα καναλια και στα nova απλα σου γραφει το τηλεφωνο να παρεις για ενεργοποιηση
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Να σας κάνω μια ερώτηση που μάλλον είναι απλή.

Περιγραφή παρούσας κατάστασης : δύο εγκαταστάσεις NOVA, μια στο σπίτι στην Αθήνα και μια στο εξοχικό, με μία συνδρομή, δύο δέκτες και δύο κάρτες. Χρησιμοποιώ την υπηρεσία Εξοχικό και όλα είναι μια χαρά.
Εαν στον δέκτη του εξοχικού βγάλω την κάρτα της NOVA ή δεν ενεργοποιήσω την υπηρεσία που παρέχει η NOVA, τότε ο δέκτης θα πιάνει τα ελεύθερα κανάλια ή δεν παίζει καθόλου και είναι μπλοκαρισμένος?

Ευχαριστώ

Χωρίς Κάρτα δεν θα παίζει, επίσης αν καταργήσεις την υπηρεσία nova εξοχικό θα σταλθεί μήνυμα διακοπής στην κάρτα και θα μπορείς να δεις τίποτα ούτε σε ελεύθερα και φυσικά ούτε στα βασικά.
 

adonis1

AVClub Enthusiast
7 April 2008
758
Ο δέκτης χορηγείται δωρεάν από τον πάροχο ή με αντίτιμο ?
 

adonis1

AVClub Enthusiast
7 April 2008
758
Ακόμα και αν η παροχή του δέκτη ήταν εντελώς δωρεάν, αφού εννοείται ότι με την καταβολή της συνδρομής του και για το όποιο χρονικό διάστημα, ο κάθε κάτοχος αποσβένει το κόστος του δέκτη για τον πάροχο (άρα τον πληρώνει ο ίδιος ο συνδρομητής), η διακοπή της δυνατότητας λήψης του δέκτη για τα ελεύθερα κανάλια, ταυτόχρονα με την διακοπή της συνδρομής, είναι τουλάχιστον απαράδεκτη.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αντώνη ο δέκτης της Nova δεν έχει ελεύθερη η χειροκίνητη αναζήτηση στα menu του για ελεύθερα κανάλια. Η ιδία η Nova έχει δημιουργήσει ένα μπουκέτο που το ονομάζει Public και έχει τοποθετήσει η ιδία κάποια από τα ελεύθερα κανάλια στο μπουκέτο αυτό, προφανώς για ευνόητους λόγους όπως κουβεντιάζουμε για να μην μπορεί ο δέκτης να είναι χρήσιμος μετά την διακοπή.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Έχω την εντύπωση πως το μπουκέτο public παραμένει και με κομμένη κάρτα. Χωρίς κάρτα όντως δεν εμφανίζει κανένα μπουκέτο αλλά με λιγμένη κάρτα νομίζω εμφανίζει. Θα δοκιμάσω αύριο στο δικό μου Pace αφού έχω διακόψει τη Nova εδώ και κάποιο καιρό και έχω μόνο Cosmote TV, και θα αναφέρω.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Συγνώμη Σεραφείμ για την καθυστέρηση. Ο 865 δείχνει κανονικά τα ελεύθερα κανάλια με λιγμένη κάρτα.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Και ο 831 που έχω ακόμα περισσότερο καιρό κλειστό παίζει κανονικά τα ελεύθερα κανάλια.
 

Nomad 1

Senior Member
22 November 2013
396
Πειραιας
Στο εξοχικό όταν πάω μέχρι να να κάνω την διαδικασία να έρθει το σήμα παίζουν κανονικά το κανάλι της Βουλής,Euronews,,cnn κλπ,και φυσικά όλο το Public Bouquet.