Βάση Στήριξης Τηλεόρασης (Wall Bracket)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Έχω μια 60άρα TV, την LG 60UH850V και θέλω να την στηρίξω σε τοίχο - γυψοσανίδα.

Η TV είναι VESA Compatible 300x300 και βάρους (με τη βάση) 25,7 κιλά.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει από βάσεις τοίχου και θα ήθελα τη γνώμη σας μέχρι 100 από Ελλάδα ή Ευρώπη. Με ενδιαφέρει να είναι στοιβαρή για να κρατήσει την τηλεόραση γιατί είναι πραγματικά θηρίο.
Αναζητώ τέτοιο στυλ βάσης για μετακίνηση μέσα-έξω http://www.e-shop.gr/meliconi-480053-stile-dr400-lcd-plasma-black-p-PER.140695

Η κατασκευή είναι γυψοσανίδα και όπως βλέπετε στις φωτός αφήνει λίγα περιθώρια δεξιά-αριστερά για πολλές μανούβρες κατά την τοποθέτηση και επίσης όπως θα δείτε από πίσω ο κατασκευαστής έχει βάλει κάθετα σίδερα προκειμένου να στηριχτεί σωστά η TV.

Επίσης τι βίδες θα χρειαστώ; Ούπα δεν μπαίνουν λόγω μικρού βάθους. Χρειάζονται γυψοσανίδας βίδες; Μήπως με παξιμάδι και ροδέλες; Θα κάνουν οι βίδες της συσκευασίας που θα έχει ή θα χρειαστώ άλλες.

Κάθε βοήθεια και πρόταση ευπρόσδεκτη.

onC2NRol.png


0E3L3Ail.jpg


08s1eH8l.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Χωρίς να το έχω και πολύ, θα έλεγα ότι αφού οπως φαίνεται έχεις πρόσβαση στην πλάτη της γυψοσανιδας θα πρέπει να ενισχύσεις τοπικά το σκελετό στα σημεία που θα χρειαστεί να βιδωσεις και οι βίδες να πιάσουν στο σκελετό. Αυτο με τα παξιμάδια (ασφάλειας κατά προτιμηση) φαντάζει καλή ιδέα.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Καμία πρόταση για βάση έχουμε;