Κάρτα ήχου απορίες.

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Καλησπέρα. Ύστερα από αρκετά χαμηλού επιπέδου ηχοσυστήματα (κυρίως hi-fi της philips) έστησα το πρώτο μου "σοβαρό" ηχοσύστημα.
Αποτελείται από τον DENON AVR-X1400H και τα Dali Zensor 3. Για ακρόαση χρησιμοποιώ το ΗΕΟS για Internet Radio, Spotify, σπάνια stream από κινητό.
Σαν δεύτερη πηγή έχω ένα Laptop HP AU103NV συνδεδεμένο με ένα Supra καλώδιο RCA to 3.5 jack.
Το Spotify είναι αγορασμένο και παίζει στα 320kbps όπως γράφει τουλάχιστον. Παίζω και αρχεία Flac από το Pc.
H κάρτα ήχου το Laptop θεωρείται κακή ?
Αν προσθέσω κάποια κάρτα ήχου με USB θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα? Τι διαφορά θα ακούσω?
Από το παρελθόν που ασχολούμουν με DJing σε πολύ χαλαρό επίπεδο μου έχει μείνει μια Terratec Aureon dual usb κάρτα ήχου. Είναι καλύτερη ή χειρότερη από αυτή του Laptop. (Αν είναι καλύτερη να ψάξω να τη βρώ).
Εφόσον ο ενισχυτής έχει και Coaxial αλλά και Optical είσοδο θα πρέπει να πάρω κάρτα με ψηφιακή έξοδο σωστά?
Επίσης ποιά η διαφορά της Κάρτας ήχου από το DAC? Μου φαίνεται οτι κάνουν την ίδια δουλειά.
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Είδα εκ των υστέρων οτι η κάρτα ήχου του Laptop υποστηρίζει 24bit, 48000hz ενώ η Terratec είναι 16bit. Αρα του Laptop είναι καλύτερη, σωστά?
 

Tasos98

Established Member
26 October 2007
179
Θεσσαλονίκη
Συνηθως οι εξωτερικες καρτες εχουν καλυτερο το αναλογικο τους κοματι. Οποτε μαλλον η καρτα θα παιζει καλυτερα. Αξιζει να το δοκιμασεις.
Αν θες να αγορασεις κατι, μπορεις να παρεις Usb to coaxial/optical και να χρησιμοποιησεις την "καρτα" του ενισχυτη. Ειναι πολυ φθηνα καξιζει να δοκιμασεις
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Έκανα κάτι άλλο. Με καλώδιο HDMI από το Laptop στον ενισχυτή, χρησιμοποιώ την κάρτα του ενισχυτή. Το ίδιο πράγμα δεν είναι? Και μάλιστα δε χρειάστηκε να αγοράσω καλώδιο γιατί είχα.
 

Tasos98

Established Member
26 October 2007
179
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Αφού το Λαπτοπ και ο ενισχυτής έχουν αυτή τη δυνατότητα, είναι η καλύτερη λύση. Κάθε άλλη λύση κοστίζει πολύ περισσότερο με μικρή μόνο πιθανή βελτίωση
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,502
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Έκανα κάτι άλλο. Με καλώδιο HDMI από το Laptop στον ενισχυτή, χρησιμοποιώ την κάρτα του ενισχυτή. Το ίδιο πράγμα δεν είναι? Και μάλιστα δε χρειάστηκε να αγοράσω καλώδιο γιατί είχα.

Βρήκες μιά λύση ,αλλά βέβαια αν αγοράσεις κάποιο ντάκ αυτό που θα πάρεις ηχητικά θα είναι καλύτερο .Βέβαια σ αυτή τη περίπτωση υπάρχει κόστος που εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει ,μόνο μετά από δοκιμή βέβαια.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,502
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Αφού το Λαπτοπ και ο ενισχυτής έχουν αυτή τη δυνατότητα, είναι η καλύτερη λύση. Κάθε άλλη λύση κοστίζει πολύ περισσότερο με μικρή μόνο πιθανή βελτίωση

Στο κόστος συμφωνώ ,στο αποτέλεσμα που θα πάρει όχι .Είναι πάρα πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα με κάποιο dac
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Δηλαδη αν παρω καποιο Dac επιπεδου m2tech hiface και το συνδεσω με ενα supra rca to jack 3.5mm που ήδη έχω, θα πάρω καλύτερο αποτέλεσμα απο το να στέλνω απευθείας ψηφιακό στον AVR? Ενα DAC με optical out θα ήταν καλύτερο απο πλευράς ποιότητας σύνδεσης σε σύγκριση με την πρώτη λύση που ρωτάω, δεδομενου οτι ο Avr μου έχει optical in?

Ως προς το κόστος θεωρώ οτι αν υπάρχει πραγματική διαφορά θα την καταλάβω. Οπότε και θα αποφασίσω, αφού πάρω πρώτα sub που ειναι πιο σημαντικο.
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Tο οτι έχει μικρότερο ρυθμό δειγματοληψίας από τον ίδιο τον Denon δεν παίζει κάποιο ρόλο?
Και είναι στην τιμή του Highface. Δηλαδή γιατί κάποιος να προτιμήσει το ένα έναντι του άλλου?
Στο νετ βλέπω πολύ καλά σχόλια και για τα δύο.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,136
Καλησπέρα. Ύστερα από αρκετά χαμηλού επιπέδου ηχοσυστήματα (κυρίως hi-fi της philips) έστησα το πρώτο μου "σοβαρό" ηχοσύστημα.
Αποτελείται από τον DENON AVR-X1400H και τα Dali Zensor 3. Για ακρόαση χρησιμοποιώ το ΗΕΟS για Internet Radio, Spotify, σπάνια stream από κινητό.
Σαν δεύτερη πηγή έχω ένα Laptop HP AU103NV συνδεδεμένο με ένα Supra καλώδιο RCA to 3.5 jack.
Το Spotify είναι αγορασμένο και παίζει στα 320kbps όπως γράφει τουλάχιστον. Παίζω και αρχεία Flac από το Pc.
H κάρτα ήχου το Laptop θεωρείται κακή ?
Αν προσθέσω κάποια κάρτα ήχου με USB θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα? Τι διαφορά θα ακούσω?
Από το παρελθόν που ασχολούμουν με DJing σε πολύ χαλαρό επίπεδο μου έχει μείνει μια Terratec Aureon dual usb κάρτα ήχου. Είναι καλύτερη ή χειρότερη από αυτή του Laptop. (Αν είναι καλύτερη να ψάξω να τη βρώ).
Εφόσον ο ενισχυτής έχει και Coaxial αλλά και Optical είσοδο θα πρέπει να πάρω κάρτα με ψηφιακή έξοδο σωστά?
Επίσης ποιά η διαφορά της Κάρτας ήχου από το DAC? Μου φαίνεται οτι κάνουν την ίδια δουλειά.

Τον καλύτερο ήχο θα τον ακούσεις μέσω του υπολογιστή σου χρησιμοποιώντας ένα music player software όπως το εξαίρετο (και δωρεάν) Foobar2000 ή αλλιώς το επίσης εξαιρετικό (αλλά επί πληρωμή) JRiver. Και τα δύο παρακάμπτουν φυσικά την κάρτα ηχου του laptop (με το πρωτόκολλο WASAPI για λειτουργικό Windows) και στέλνουν bit perfect σήμα κατ'ευθείαν στο DAC του ενισχυτή. Και φυσικά παίζοντας αρχεία 24bit ή DSD
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Όπα, για τι τρόπο σύνδεσης μιλάμε? Jack 3,5 ή το HDMI όπως το έχω τώρα? Το Foobar2000 το έχω εγκατεστημένο. Υπάρχει και ένα άλλο που λέγεται Pureplayer και είναι ελληνικό. Στο Foobar δεν με άφηνε να δηλώσω Wasapi. Μήπως επειδή πρέπει να χρησιμοποιώ το jack 3.5 ενώ εγώ έχω το HDMI? Κυρίως με FLAC παίζω ή στην χειρότερη 320 mp3.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,136
Re: Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Όπα, για τι τρόπο σύνδεσης μιλάμε? Jack 3,5 ή το HDMI όπως το έχω τώρα? Το Foobar2000 το έχω εγκατεστημένο. Υπάρχει και ένα άλλο που λέγεται Pureplayer και είναι ελληνικό. Στο Foobar δεν με άφηνε να δηλώσω Wasapi. Μήπως επειδή πρέπει να χρησιμοποιώ το jack 3.5 ενώ εγώ έχω το HDMI? Κυρίως με FLAC παίζω ή στην χειρότερη 320 mp3.

Έχω την εντύπωση ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορείς να παίξεις 24bit και DSD αρχεία από τον foobar με σύνδεση HDMI (άνοιξε ένα θέμα εδώ στο φόρουμ και θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί).
Αλλιώς: Θα συνδέσεις το laptop μέσω καλωδίου USB προς τον ενισχυτή. Επειδή ο ενισχυτής σου δεν έχει USB είσοδο θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και ένα μετατροπέα του USB σε ψηφιακή ομοαξονική έξοδο (π.χ όπως το HiFAce usb interface
hiface1.jpg
)
Και μετά ομοαξονικό ψηφιακό καλώδιο SPDIF που θα πάει στην coaxial είσοδο του ενισχυτή π.χ
122.jpg
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Σίγουρα το μαύρο (2ρη γενιά ) είναι καλύτερο αλλά υπ όψιν δεν παίζει DSD. Θα πρέπει το s/ware να κάνει μετατροπή!
Αν είναι να αγοράσει κάτι τέτοιο τότε πολύ καλύτερα να πάει σε ένα ολοκληρωμένο DAC με όχι πολύ περισσότερα χρήματα... βλέπε τους «ελβετικούς σουγιάδες» iOne ή iDSD Nano Black της iFi ανάλογα αν θέλει και οδήγηση ακουστικών/φορητότητα (που σημαίνει μπαταρία άρα Nano Black) ή όχι..
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,136
Σίγουρα το μαύρο (2ρη γενιά ) είναι καλύτερο αλλά υπ όψιν δεν παίζει DSD. Θα πρέπει το s/ware να κάνει μετατροπή!
Αν είναι να αγοράσει κάτι τέτοιο τότε πολύ καλύτερα να πάει σε ένα ολοκληρωμένο DAC με όχι πολύ περισσότερα χρήματα... βλέπε τους «ελβετικούς σουγιάδες» iOne ή iDSD Nano Black της iFi ανάλογα αν θέλει και οδήγηση ακουστικών/φορητότητα (που σημαίνει μπαταρία άρα Nano Black) ή όχι..

Τα HiFace της M2Tech δεν έχουν (για μένα) κάποια διαφορά στον ήχο...απλά διαφέρουν ως προς την δυνατότητα διασύνδεσης....Εγώ είχα πρώτα το HiFace stick το λευκό και μετά πήρα το HiFace Evo πολύ πιο ακριβό με περισσότερες δυνατότητες διασ'υνδεσης (π.χ μπορεί να δώσει σήμα σε δύο DAC) αλλά από ήχο είναι το ίδιο ακριβώς.
Το έχει θέσει πολύ σωστά ο Δ.Σταματάκος στο review που έχει κάνει για το HiFace evo:
"Στην πραγματικότητα σε μια δοκιμή όπως αυτή, το τελευταίο πράγμα που θα ήθελες είναι να “ακούσεις” πραγματικά το interface. Σαν να μη φτάνει ή εκάστοτε “άποψη” όλων των υπόλοιπων συσκευών του συστήματος, η ιδέα ότι μια συσκευή που απλώς διαχειρίζεται το ψηφιακό σήμα κάνοντας στην πραγματικότητα transcoding και τίποτε άλλο, μπορεί να το επηρεάσει φαντάζει εξωπραγματική. Στην πράξη, βεβαίως, υπάρχει πάντοτε μια επίδραση η οποία θα πρέπει να είναι κατά το δυνατόν μικρότερη και κατά πάσα πιθανότητα σχετίζεται με την διαχείριση του σήματος της θύρας USB. Στο κομμάτι αυτό, η M2Tech φαίνεται να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά καθώς αυτό που αποκόμισα κατά την διάρκεια των ακροάσεων ήταν ο χαρακτήρας του συστήματος αναφοράς όπως τον έχω συνηθίσει τα τελευταία χρόνια....http://www.avmentor.gr/reviews/m2tech_hiface_evo_3.htm
Το ίδιο ακριβώς είναι και το μαύρο HiFace 2. Η διαφορά με το άσπρο (πρώτη έκδοση) ειναι ότι το HiFace 2 δεν χρειάζεται drivers για να δουλεψει ακόμα και για τις τελευταίες εκδόσεις Mac. Αλλά από ήχο είναι ίδια ακριβώς (τα έχω ακούσει σε φίλο μου με Naim Dac +Macbook).
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Έχω την εντύπωση ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορείς να παίξεις 24bit και DSD αρχεία από τον foobar με σύνδεση HDMI (άνοιξε ένα θέμα εδώ στο φόρουμ και θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί).
Αλλιώς: Θα συνδέσεις το laptop μέσω καλωδίου USB προς τον ενισχυτή. Επειδή ο ενισχυτής σου δεν έχει USB είσοδο θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και ένα μετατροπέα του USB σε ψηφιακή ομοαξονική έξοδο (π.χ όπως το HiFAce usb interface )
Και μετά ομοαξονικό ψηφιακό καλώδιο SPDIF που θα πάει στην coaxial είσοδο του ενισχυτή
Για το Foobar θα το ψάξω, Ευχαριστώ.
Εγώ Highface είχα στο μυαλό μου το πορτοκαλί. Επίσης νομίζω οτι ο ενισχυτής μου δεν έχει Coaxial in. Έχει μόνο Optical και HDMI. Έχει USB αλλά ενδεχομένως να εννοείς κάποια ειδική λειτουργία που το συγκεκριμένο να μη κάνει.
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Σίγουρα το μαύρο (2ρη γενιά ) είναι καλύτερο αλλά υπ όψιν δεν παίζει DSD. Θα πρέπει το s/ware να κάνει μετατροπή!
Αν είναι να αγοράσει κάτι τέτοιο τότε πολύ καλύτερα να πάει σε ένα ολοκληρωμένο DAC με όχι πολύ περισσότερα χρήματα... βλέπε τους «ελβετικούς σουγιάδες» iOne ή iDSD Nano Black της iFi ανάλογα αν θέλει και οδήγηση ακουστικών/φορητότητα (που σημαίνει μπαταρία άρα Nano Black) ή όχι..

Αυτής τηα φίρμας τα DAC είχα στο μυαλό μου αλλά δεν έχουν Optical ουt και εγώ δεν έχω Coaxial είσοδο. Από ότι βλέπω σε ανώτερα μοντέλα έχουν όμως. Επίσης δεν ξέρω πόσο χειρότερο θ ήταν να τα συνδέσω με RCA αναλογικά. Εκεί είναι και το κόλλημά μου. Σκέφτομαι την ψηφιακή μετάδοση σαν πολύ καλύτερη της αναλογικής αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι στην προκείμενη εφαρμογή.
 

Dactilidis John

New member
10 January 2012
71
Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Βλέπω τώρα στο Internet οτι σε κάποιες φωτογραφίες δίπλα στις Optical εισόδους έχει και μια Coaxial στο Audio In. Ο δικός μου δεν έχει.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου απορίες.

Αυτής τηα φίρμας τα DAC είχα στο μυαλό μου αλλά δεν έχουν Optical ουt και εγώ δεν έχω Coaxial είσοδο. Από ότι βλέπω σε ανώτερα μοντέλα έχουν όμως. Επίσης δεν ξέρω πόσο χειρότερο θ ήταν να τα συνδέσω με RCA αναλογικά. Εκεί είναι και το κόλλημά μου. Σκέφτομαι την ψηφιακή μετάδοση σαν πολύ καλύτερη της αναλογικής αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι στην προκείμενη εφαρμογή.
Δεν χρειάζεσαι optical out πλέον. Δεν μιλάμε για μετατροπέα όπως είναι τα πιο πάνω hiface (που ούτε αυτά έχουν οπτική έξοδο). Μιλάμε για ολοκληρωμένους μετατροπείς DA. Που παίζουν και όλα τα είδη αρχείων.
Από τον DAC θα συνδέσεις αναλογικά στον ενισχυτή. Με RCA/RCA ή mini Jack/RCA ανάλογα με το ποιον DAC θα επιλέξεις!
Η οπτική δεν είναι καλή σύνδεση έτσι κι αλλιώς.