αναβαθμηση 5.1 σε ?

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
αναβαθμησα λοιπον σε ενα onkyo tx-nr656 κρατωντας το παλιο μου σετ warfdale diamond 10 (10.6/10cs/10.1/10sx).O χωρος μου μια κλασικη παραλληλογραμη σαλονοτραπεζαρια ,ο χωρος θεασης στο σαλονι βεβαιως ,αποσταση καναπε 3.5 μετρα ,χωρος πισω απο τον καναπε αλλα 3.5 μετρα οπου ειναι η τραπεζαρια.Το υπαρχον στησιμο των ηχειων ειναι το κλασικο 5.1 .Τι και ποια ηχεια μπορω να προσθεσω ακομα και ποια ειναι η καλητερη διαταξη?Το συστημα χρησιμοποιητε αποκληστικα για ταινιες.
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Από τη στιγμή που ο Onkyo είναι 7κάναλος, έχεις 2 επιλογές. Είτε προσθέτεις surround back, ή front Atmos σε οποιαδήποτε παραλλαγή τους (in ceiling, Dolby enabled ή front height)


Sent from my iPad using Tapatalk
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
απο οτι καταλαβαινω στην μια επιλογη του surround back εχω κλασικο 7.1 για dolby digital,dtsMA/x κτλ.Ενω στην δευτερη επιλογη η χρηση των 2 επιπλεον ηχειων θα ειναι μονο για ATMOS (?).
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
θα προτιμησω μαλλον atmos configuration καθως ολα τα 4κ rips που εχω αλλα και τα νεα που βγαινουν ειναι dolby atmos.Τα μονα ηχεια που βλεπω διαθεσιμα στην ελληνικη αγορα ειναι τα Onkyo SKH-410 , θα κανουν δουλεια τοποθετιμενα πανω στα main ηχεια μου? Υπαρχει καλυτερη τοποθετηση?Το σπιτι ειναι δικο μου αλλα παιζει να φυγω και να νοικιασω αλλου λογω δουλειας οποτε δεν θελω ακομα να φτιαξω κατι μονιμο οπως ηχεια στο ταβανι,καλωδια,ψευδοροφες κ.τ.λ.θελω να ειναι το συστημα "φορητο".
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,657
Αθήνα
Ε πως να μην μπερδευτείς με τις άγνωστες λέξεις; Εδώ μπερδεύτηκα εγώ και έγραψα Neo:X αντί Neural:x, το οποίο είναι το DSP της DTS που κάνει το Upmix στα ηχεία οροφής. Το αντίστοιχο της Dolby είναι το Dolby Sourround (Upmix) εξ' ου και τα αρχικά DSU.

O Onkyo που έχεις επιτρέπει και διάταξη 3.1.2, δηλαδή atmos και dts:x χωρίς απαραίτητα να έχεις surround ηχεία στο set-up. To ίδιο κάνουν και οι... Pionkyo της σειράς VSX :p

Για ηχεία που κάνουν για τη δουλειά που θες, πρόσθεσε τα Dali Alteco C-1, τα SVS Prime Elevation καθώς και τα KEF R50 στη λίστα σου.
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
τα kef κοστιζουν οσο ολα τα ηχεια μου μαζι :) τα svs δεν τα ξερω ,αυτα που μου αρεσουν ειναι τα dali φενονται πολυ καλα ποιοτικα και μπορεις να τα βαλεις οπου θες....150 ευρω το ενα οποτε 300 το ζευγαρι.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,882
Μαζι με τα πολυ καλα dali εχω να σου προτινω και τα εξαιρετικα RP-140SA τα οποια και εχω και ειμαι κατευχαριστημενος.

(Τα onkyo που ανεφερες προσπερασε τα.. πεταμενα λ7)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,657
Αθήνα
Βάλε και τα Elac Debut A4 επίσης.

Γενικά μην περιμένεις και πολύ σπουδαία αποτελέσματα με ηχεία που παίζουν με ανακλάσεις, σε σχέση με ηχεία που τοποθετούνται καθ' ύψος ή στην οροφή. Αλλά αν δεν γίνεται κι αλλιώς... .
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
λεω να παω για τα dali γιατι αν και προς το παρον θα τα βαλω πανω στα αριστερα-δεξια μου,μετα μπορω να τα βαλω ψηλα η suround η οτι δω οτι δουλευει καλυτερα,συν το οτι ειναι και ομορφα ....
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
ερωτηση: αν παω για τα dali για 5.1.2 ποια ειναι η καλυτερη θεση να τα τοποθετησω στον χωρο για το βελτιστο atmos?
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
πηρα τελικα τα dali c1, λεω να τα βαλω front high δεν βλεπω πουθενα σε τι υψος πρεπει να μπουνε για καλυτερο εφε?
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
βρε φιλαρακι διαβασες καθολου το λινκ που σου εδωσα? σελιδα 7 και μετα αναφερει τα παντα για το πως πρεπει να τα στησεις

All listener speakers should be at the same height, typically 3.9 feet (1.2 meters), which is ear level for the average seated listener (as defined in ITU-R BS.1116-1).

If possible, the height of the rear speakers should be the same as the height of the front speakers. If the room design makes this impractical or impossible, the rear speakers may be positioned higher than the front speakers. However, we suggest that the height of the rear speakers not be more than 1.25 times the height of the front speakers.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,657
Αθήνα
πηρα τελικα τα dali c1, λεω να τα βαλω front high δεν βλεπω πουθενα σε τι υψος πρεπει να μπουνε για καλυτερο εφε?

Δες την κλίση που έχει η μπάφλα και υπολόγισε να πέφτει στη θέση ακρόασης. Έχουν και ένα διακόπτη αυτά, σωστά;
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
μπορω να τα βαλω δηλαδη οσο ψηλα θελω αρκει να "βλεπουν" και τα δυο την θεση ακροασης?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,657
Αθήνα
Ta Dali Alteco C-1 δεν πήρες;

DUAL SOUND MODE

The unique angular design combined with the dual sound mode enables this speaker to be used in a multitude of different scenarios. Choose 'UP' on the front baffle switch to beam the sound waves either straight out for a soft downwards angle, or by selecting 'DOWN', beaming the sound almost straight down for close position listening.

Τα ηχεία αυτού του τύπου έχουν κλίση στη μπάφλα για να ακτινοβολούν προς τα κάτω (ή επάνω αν τα χρησιμοποιείς με ανάκλαση). Η κλίση αυτή της μπάφλας τους επιτρέπει να τοποθετηθούν στον τοίχο και να λειτουργούν ως downfiring. Με το διακόπτη στη θέση down ο ήχος κατευθύνεται προς τα κάτω.
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
view
αυτος ειναι ο χωρος μου και τα dali ειναι πανω στα main ηχεια.Οντως εκει παιζοντας atmos δεν αποδιδουν σωστα το εφε,πρεπει να μπουν καπου ψηλα .Που ειναι καλυτερα?Ακουω γνωμες....
 
Last edited:

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αυτό που ρωτά ο άνθρωπος, που είναι και δικη μου απορία, είναι απο τη στιγμή που θα τα βάλει ταβάνι, πια είναι η καλύτερη θέση. Μπροστά, στη μέση, ή πίσω πανω απο τη θέση ακρόασης; Νομίζω ο ονκυο έχει και τις τρεις επιλογές.