H DxO αγόρασε την Nik Software

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,812
Αθήνα με απόσπαση.
Eυχάριστα τα νέα για όσους χρησιμοποιούν το πακέτο φίλτρων της Nik.
Η DxO αγόρασε την εταιρεία απο την Google (που την παράτησε....) και αναμένεται η νέα έκδοση στα μέσα του 2018.
Βέβαια το πως θα εξελιχθεί.....θα δείξει!
Εν τω μεταξύ η γνωστή σουίτα προσφέρεται ακόμη δωρεάν απο το site της DxO πλέον.

https://nikcollection.dxo.com/
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,155
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Πολύ καλό νέο πράγματι, ήταν κρίμα να χαθεί και να μην εξελιχθεί περαιτέρω ένα τόσο καλό πακέτο add-on προγραμμάτων.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Τόσο καλό που είναι το μόνο add on που έχω στο PS, καλά νέα όπως και να έχει...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Δεν το έχω δουλέψει ποτέ μου παρόλο που το έχω.
Τι χρησιμοποιείτε περισσότερο στο Nik;
Τι θα προτείνατε που σας ικανοποιεί;
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Έχει την καλύτερη αποθορυβοποίηση το nik με το define 2. Θέλει να μάθεις να βάζεις τις μάσκες για να επιρρεάζεις μόνο τα σημεία που θέλεις αλλά δίνει άψογο επαγγελματικό αποτέλεσμα. Πραγματικά δεν νομίζω ότι χρειάζεται άλλο τίποτα, το nik τα έχει όλα. Kαι δωρεάν.
https://www.youtube.com/watch?v=SEgBhrBmuhs
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,155
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: H DxO αγόρασε την Nik Software

Εγώ χρησιμοποιώ αρκετά συχνά ως add on στο Lr τα μονόχρωμα φίλτρα του Silver Efex pro 2 και στο υπέρυθρη φωτό κάποιες φορές, το define 2 να πω την αλήθεια δεν το έχω δουλέψει καθόλου, θα του ρίξω σίγουρα μια ματιά κάποια στιγμή ...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Analog και color efex pro δουλεύω, και το dfine 2 εξαιρετικό όταν χρειάζεται ακόμα και στο auto με λίγη μείωση του εφέ. Υπόψη ότι το είχα πληρώσει 100$ πριν την δωρεάν διάθεση και ΔΕΝ το μετάνιωσα.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Για αποθορυβοποίηση δουλεύω το Noiseware Pro και είμαι ικανοποιημένος απόλυτα. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει το define. Θα το τσεκάρω όμως.

Το είχα κατεβάσει όταν ήταν δωρεάν. Νομίζω Δημήτρη εσύ μας είχες ενημερώσει για την δωρεάν διάθεση.
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Η αλήθεια είναι ότι με την πρόοδο των raw editors στην αποθορυβοποίηση, το dfine το χρειάζομαι σχετικά σπάνια πλέον. Τα υπόλοιπα όμως, όπως και το viveza για επιλεκτικές επεμβάσεις είναι σούπερ...