Βοήθεια για στήσιμο home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnitos

New member
16 June 2017
56
Καλησπερα!
Εχω εδω και καποιο καιρο εναν benq w2000 και ηρθε η ωρα να το εξοπλισω με ενα ηχοσυστημα!
Εχω μικρο budget και ηθελα την γνωμη σας για την πρωτη κινηση μου.
Εχω βρει ηχεια δαπεδου απο γνωστο μου 2 Roister Emphasis 30 - 200w - 94db - 6 ohm
με κεντρικο mission model 75c - 2way reflex - 25-100 w/ch - Ni: 6 Οhm
180 αυτα τα τρια (εμπιστευομαι τα παρον μεταχειρισμενα γιατι ειναι απο φιλο)
και θελω για αρχη να παρω ενα καλο ενισχυτη που να δινει καλη λεπτομερεια ακομα και σε μικρες εντασεις... (μου εχουν πει πως οι yamaha ειναι αξεπεραστοι για αυτην την δουλεια)
και τελος αν εχετε καποια προταση για 2 surround που θα κολλουσαν αργοτερα με τα παραπανω.!
Ευχαριστω για τον χρονο και συμβουλες σας!
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Βοηθεια για στησιμο hifi

Ο πιο συγχρονος οικονομικος Yamaha 5.1 ειναι ο παρακατω
https://www.skroutz.gr/s/12899238/Yamaha-HTR-2071.html
Για τα ηχεια τα 2 surround αν θες κατι πολυ οικονομικο εβαλα στην εταιρεια αυτά και ακουγονται μια χαρα για τα λεφτα τους.
https://www.skroutz.gr/s/6260322/Audien-BT-408.html
Μετα σε κατι πιο καλο
https://venieris.com/ΗΧΟΣ-ΕΙΚΟΝΑ/Ήχος-Εικόνα-Είδη/ProductID/39859
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Re: Βοηθεια για στησιμο hifi

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις!
Δύο ερωτήσεις θέλω ακόμα να κανω
Τα ηχεία roister που έχω βρει θα μπορούν να δώσουν λεπτομέρεια σε μεσαίες εντάσεις?
Και μήπως αξίζει να βρω μεταχειρισμένο ενισχυτή σε αυτά τα λεφτά να υποστηρίζει περισσότερες dolby τεχνολογίες??
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Βοηθεια για στησιμο hifi

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις!
Δύο ερωτήσεις θέλω ακόμα να κανω
Τα ηχεία roister που έχω βρει θα μπορούν να δώσουν λεπτομέρεια σε μεσαίες εντάσεις?
Και μήπως αξίζει να βρω μεταχειρισμένο ενισχυτή σε αυτά τα λεφτά να υποστηρίζει περισσότερες dolby τεχνολογίες??

Τα roister αν κρίνω απ αυτά που έχει ο κουνιάδος μου είναι αναλυτικά και παίζουν δυνατά λόγω μεγάλης ευαισθησίας οπότε μη σε απασχολεί, βέβαια ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον ήχο και τις λεπτομέρειες ή τι είναι μεσαία ένταση, όσο για τον ενισχυτή η λέξη αξεπέραστος δεν ισχύει, έτσι και πας και ακούσεις 3-4 ενισχυτές λίγες διαφορές θα διακρίνεις, αυτός που σου το είπε αυτό ήταν υπέρ του δέοντος υπερβολικός και απόλυτος. Δώσε παραπάνω λεπτομέρειες για το χώρο και το μπάτζετ και θα βρεθούν οι κατάλληλες λύσεις.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Eυχαριστω για την απαντηση!
Ο χωρος ειναι ενα σαλονι κουζινα 3.2χ8 περιπου αλλα αρκετα κοντα. Ο καναπες εχει αποσταση 3.2 μετρα απο τον προβολεα και το σαλονι ειναι στην δεξια μερια των 8μετρων τοιχων.
Το budjet μου για ενισχυτη ειναι μεχρι 300 περιπου ευρω εκτος αν εως 350 πχ υπαρχει καποιος με τρομερη διαφορα σε σχεση με τους πιο φθηνους...
Οτι περισσοτερο υποστηριζει σε dolby τεχνολογιες ειναι και καλυτερο ε?
Θελω επισης οπως ανεφερα να εχει καλη λεπτομερεια και σε χαμηλοτερες εντασεις, εσεις ποιον μου προτεινετε?
*Απο οτι καταλαβα τα roister ηχεια ειναι μια χαρα επιλογη και για λεπτομερεια (δεν χρειαζετε να κοιταξω κατι αλλο (μιας και τα εχω βρει μεταχειρισμενα σε αριστη κατασταση και σε καλη τιμη απο φιλο))
Ευχαριστω για το χρόνο και τις συμβουλες σας!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Οι "περισσότερες τεχνολογίες Dolby" υπάρχουν στα μοντέλα των 7 καναλιών που υποστηρίζουν Atmos-DTS:X. Η γνώμη μου είναι να μην κοιτάξεις κάτι λιγότερο από επτακάναλο και σε αυτή την κατηγορία υπάρχει και το WiFi με όλα του τα καλούδια.

Προτείνω Denon AVR-X1400H που τα έχει όλα. Από multiroom σύστημα μέχρι πολύ καλή ισοστάθμιση (τηρουμένου του budget). Αν μάλιστα το ψάξεις, ενδέχεται και να τον βρεις λιγότερο από 500 ευρώ.

Εάν δεν καταλήξεις σε αυτά τα ποσά και παραμείνεις στα 300-350 ευρώ, τότε κοιτάς για κάποιον 5κάναλο. Η γνώμη μου είναι να δεις τα μοντέλα της Denon πρωτίστως και της Yamaha δευτερευόντως σε αυτό το budget, καθώς σε άλλα χωράφια ο ήχος είναι υποδεέστερος.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συμφωνώ με τον Pleo, επιπλέον οι Denon με το Dynamic equalizer (φαντάζομαι το υποστηρίζει και το μοντέλο που προτείνει ο Pleo) σε χαμηλές στάθμες θα σου δώσουν τη λεπτομέρεια που θες, δεν ξέρω για τις άλλες εταιρίες αν έχουν κάτι παρόμοιο αλλά ο δικός μου μ αυτή τη λειτουργία μ έχει σώσει, κάνει καταπληκτική δουλιά. Για ηχεία surround θα σου λεγα να κοιτάξεις μπας και βρεις μεταχειρισμένα ίδια με τα μπροστά για να υπάρχει και μία ομοιογένεια ηχητική κι αισθητική χωρίς να ναι βέβαια απαραίτητη, ειδάλλως δες τι μπάτζετ μπορείς να διαθέσεις γι αυτά κι αφού έχεις καταλήξει για τον ενισχυτή σου το βλέπουμε κι αυτό.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Ευχαριστω για τις συμβουλες, θα κοιταξω μηπως μπορεσω και παρω τον x1400h.
Εναλλακτικα εως 300 ευρω γνωριζετε μηπως καποιο συγκεκριμενο μοντελο της denon (* ολα τα μοντελα τους εχουν dynamic equalizer ή μονο o x1400h?)
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τον χρονο σας!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ευχαριστω για τις συμβουλες, θα κοιταξω μηπως μπορεσω και παρω τον x1400h.
Εναλλακτικα εως 300 ευρω γνωριζετε μηπως καποιο συγκεκριμενο μοντελο της denon (* ολα τα μοντελα τους εχουν dynamic equalizer ή μονο o x1400h?)
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τον χρονο σας!!

Δεν είμαι σίγουρος αλλά σε μοντέλο των 300 ευρώ νομίζω δεν υπάρχει, για σιγουριά κατέβασε ένα manual να το δεις αν υπάρχει στο μενού εκτός αν μας προλάβει ο Pleo που τα ξέρει καλύτερα.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Τελικα θα αγοράσω τον denon AVR-X1400H απο media markt και ειμαι έτοιμος να παρω και τα roister emphasis ηχεία με το κεντρικό Mission model . Για τον ενισχυτη με αυτα που διαβασα και μου ειπατε ειναι σιγουρη αγορα! Το μονο που δεν ξερω ειναι αν οντως ειναι καλα τα παραπανω ηχεια γιατι είναι και λιγο παλια (βεβαια παιζει ρόλο που είναι παλια ή δεν παιζει οπως μου λενε μερικοι?) . Ποια ειναι η γνωμη σας? Ευχαριστω πολυ!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα Roister είναι μία πολύ καλή επιλογή, θα προσπαθούσα όμως κάποια στιγμή να έπαιρνα και το αντίστοιχο κεντρικό για να μην μπλέξεις ήχο και εμφάνιση στην μπροστινή τριάδα. Για το θέμα της παλαιότητας αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να τα δεις από κοντά και να διαπιστώσεις την κατάστασή τους, μην έχουν κάποιο βούλιαγμα ή τρύπα τα τουίτερ ή τα γούφερ να έχουν ξεφτίσει οι αναρτήσεις. Οσο για την παλαιότητα, αν τα άκουσες κι ο ήχος τους σε άφησε ικανοποιημένο τότε ρόλο δεν παίζει.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες, θα παω μεσα στη βδομαδα να τα δω απο κοντα! Θα κανω τελικο ποστ μολις εχω ολο το συστημα ετοιμο να σας πω εντυπωσεις!!!
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Τελικά αγόρασα τον denon avr 2400h για ενισχυτή, ηχεία δαπέδου μπροστινά roister emphasis 30, κεντρικό mission model 75c, surround x2 technics 100w στα 6 ohm (από παλιό ήχο σύστημα), height front x2 pioneer 100w στα 6ohm (από άλλο παλιό ηχοσυστημα)! Μου λείπει η αγορά ενός subwoofer... Πάντως με l/F bypass για τα δύο roister μπροστινά παίρνω αρκετά καλό μπάσο. Όσο αφορά μουσική θα μπορούσα άνετα να το κάνω clubaki το σπίτι μου :) . Όσο αφορά ταινίες από KODi που παίζω έβαλα το star wars του 15 και σε πήρα μια μικρή αίσθηση 3σδιαστατου ήχου, δεν ήταν άψογο αλλά δεν είναι άψογα τα μισά μου ηχεία μου λείπει sub και έχω πολύ κακή ακουστική μιας και το σύστημα είναι στημένο σε ένα ορθογώνιο παρ/μο δωμάτιο και αυτό βρίσκεται και κοιτάει μόνο στο μισό δωμάτιο και ο ήχος χάνεται στο υπόλοιπο μισό (έχω σαλόνι κουζίνα σε ένα δωματιο). Σίγουρα θα βελτιωθεί πάρα πολύ ο ήχος με ένα sub καθώς θα πάρω καλύτερες βαριές συχνότητες αλλά θα καθαρίσουν και τα υπόλοιπα ηχεία. Πάντως όταν το πήγα κοντά στα 0db την ένταση ένιωσα πως βρισκόμουν σε cinema! Ήθελα να ρωτήσω όμως αν μπορώ να διορθώσω κάπως την ακουστική του χώρου και πως? Χρειάζομαι την εφαρμογή του audyssey για το κινητό?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τι εννοείς να διορθώσεις την ακουστική του χώρου; Ισοστάθμιση έκανες; Τι αποτελέσματα σου έβγαλε; Το μικρόφωνο το έβαλες σωστά; Δεν έχω άποψη για την εφαρμογή του κινητού και πόσο καλύτερη δουλιά θα κάνει για το ποσό που ζητάει, ψάξου στο διαδίκτυο ή περίμενε κάποιος γνώστης πάνω στο θέμα να μας πει αν αξίζει τον κόπο. Θέλει να πειραματιστείς λίγο με την ισοστάθμιση όπως επίσης και με τα preset που δίνει ο ενισχυτής μετά την ισοστάθμιση. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει κι αν έχουν ακόμα οι Denon το ίδιο μενού στο Audyssey, αλλά στα preset έχει μία επιλογή Dynamic volume, αυτή αν τη βάλεις στο light όταν ακούς σε χαμηλές ή μεσαίες εντάσεις σου κρατάει τα δυναμικά με άριστο αποτέλεσμα για την ακουστική, σε μεγάλες εντάσεις καλύτερα να το βάζεις στο off, αλλά μιλάμε για ένταση στο -10 έως το 0. Σίγουρα με το υπογούφερ το σύστημα θα απογειωθεί, γεμίζει αλλιώς το χώρο αφού αυτή είναι η δουλιά του, να αναπαράγει το LFE των ταινιών, κάτι που τα ηχεία αδυνατούν να το κάνουν με τον όγκο και την έκταση που το κάνει το υπογούφερ.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Το μικρόφωνο το έβαλα και το δοκίμασα πολλές φορες αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος μέχρι να πειράξω κάποια πράγματα μόνος μου... Περισσότερο τα levels των ηχείων αλλάζω μέχρι να το βρω και τα distances τα έχω αφήσει έτσι όπως είναι από την ρυθμιση.. Το multieq το έχω σε l/F bypass για μπάσο από τα μεγάλα μου μπροστινά και cinemaeq on, με το volume eq το αλλάζω αναλόγως την ένταση που το έχω... Κάποια άλλη ρύθμιση δεν έχω δει για πείραγμα... Τώρα μια άλλη ερώτηση που έχω αν γίνεται να φτιάξω 7.1.2 με τον avr 2400h συνδέοντας τα πίσω surround στο 2nd zone μιας και δεν έχω άλλες υποδοχές στο main?? Τώρα έχω 5.0.2 σύνδεση. Υπάρχει κάτι ακόμα στην ισοστάθμιση που μπορώ να κοιτάξω?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Υ. Γ. Presets ποια εννοείς?
Εννοω τα δυο mode που δινει μετα την ισοσταθμιση, Audussey και Audyssey flat, οπου σου δειχνει και το equalising που εφαρμοσε στο καθε ηχειο ξεχωριστα περαν της ρυθμισης της σταθμης.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Εμενα αντι αυτα τα δυο, μου εχει το reference, l/f bypass, flat και off! Εγω το εχω στο l/f bypass προς το παρον... Παντως για μουσικη οταν το εβαλα στο off ανεβηκε παρα πολυ η ενταση!
Ξέρεις μήπως αν τo power output μπορω να το πειραξω ή να δω ποσο βγαζει?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εμενα αντι αυτα τα δυο, μου εχει το reference, l/f bypass, flat και off! Εγω το εχω στο l/f bypass προς το παρον... Παντως για μουσικη οταν το εβαλα στο off ανεβηκε παρα πολυ η ενταση!
Ξέρεις μήπως αν τo power output μπορω να το πειραξω ή να δω ποσο βγαζει?

Δεν ξέρω τι είναι αυτό το power output, τι εννοείς ακριβώς να το πειράξεις; Επίσης στη θέση σου θα δοκίμαζα το reference, λογικά είναι ένα preset διαμορφωμένο έτσι ώστε όταν ακούς πολύ δυνατά προς το 0, ο ήχος να είναι αναφοράς κινηματογραφικής αίθουσας, σαν δεύτερη επιλογή θα δοκίμαζα το flat, εγώ εκεί ακούω τις ταινίες και στο απλό Audyssey που μάλλον αντιστοιχεί στο reference ακούω μουσική.