jvc βιντεοκάμερα νυχτερινές λήψεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
έχω αυτήν την κάμερα από το 2009. την ημέρα είναι φοβερά τα χρώματα όλα κλπ. το απόγευμα και μετά με λίγο φως η μέσα στο σπίτι το αποτέλεσμα είναι τραγικό χιόνια απίστευτα. πολύς θόρυβος! υπάρχει κάποια ρύθμιση η έτσι είναι; έχει ρύθμιση για την ποιότητα αλλά όριο και να βάλω μέσα στο σπίτι ή έξω με λιγότερο φως είναι χάλια!
36fbc6a68bcb069e9dbe3282308bf9cd.jpg
6b58e29f53f64514fafb5aeb0141036c.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Θέλει πολύ φώς, αλλα νομίζω το κινητό σου πιά ίσως και να βγάζει καλύτερη εικόνα απο τη παραπάνω βιντεοκάμερα..
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: Απάντηση: jvc βιντεοκάμερα νυχτερινές λήψεις

Θέλει πολύ φώς, αλλα νομίζω το κινητό σου θα βγάζει σίγουρα καλύτερη εικόνα απο τη παραπάνω βιντεοκάμερα..
τόσο χάλια, ε; κρίμα γαμωτο γιατί δεν την πολύ χρησιμοποιώ αλλά σε γιορτές σπίτι είναι όντως χειρότερη από κινητό! γιατί; έχει χάλια specs για σκοτάδι;
εάν κοιτάξω για άλλη οικονομική full HD με όλα τα τελευταία καλούδια WiFi κλπ ποια να δω; μέχρι 300 ευρώ το πολύ υπάρχει τίποτα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Για απόδοση ευπρεπή σε κακό / χαμηλό φωτισμό, δύσκολο σε βιντεοκάμερες με τόσο μικρό αισθητήρα.
Είτε επενδύεις σε φωτισμό, ή σε κάποια ακάθρεπτη με μεγάλο αισθητήρα aps-c (sony a6000 & πάνω) αλλά είναι για μικρά κλιπάκια, δεν τις βάζεις να γράφουν και τις αφήνεις αυτές όπως τις βιντεοκάμερες...
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: Απάντηση: jvc βιντεοκάμερα νυχτερινές λήψεις

Για απόδοση ευπρεπή σε κακό / χαμηλό φωτισμό, δύσκολο σε βιντεοκάμερες με τόσο μικρό αισθητήρα.
Είτε επενδύεις σε φωτισμό, ή σε κάποια ακάθρεπτη με μεγάλο αισθητήρα aps-c (sony a6000 & πάνω) αλλά είναι για μικρά κλιπάκια, δεν τις βάζεις να γράφουν και τις αφήνεις αυτές όπως τις βιντεοκάμερες...
βιντεοκάμερα με μεγαλύτερο αισθητήρα είναι πανάκριβη; γιατί κάτι φίλοι μου τότε είχαν κάτι σονυ και έβγαζαν σκοτεινά μεν αλλά όχι με τέτοιο θόρυβο βίντεο. σε παιδικά σπιτικά πάρτυ κλπ

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Αν θελεις να τραβάς διακριτικά σε χαμηλό φωτισμό, μόνο μεγάλος αισθητήρας σώνει κάπως τη κατάσταση, αλλιώς η πιο οικονομική λύση με αποτέλεσμα ειναι είτε led προβολακι πανω στη κάμερα η καλύτερα μεγάλα φώτα για σωστό φωτισμό του χώρου.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: Απάντηση: jvc βιντεοκάμερα νυχτερινές λήψεις

Αν θελεις να τραβάς διακριτικά σε χαμηλό φωτισμό, μόνο μεγάλος αισθητήρας σώνει κάπως τη κατάσταση, αλλιώς η πιο οικονομική λύση με αποτέλεσμα ειναι είτε led προβολακι πανω στη κάμερα η καλύτερα μεγάλα φώτα για σωστό φωτισμό του χώρου.
οκ αρα βιντεοκαμερα με μεγαλο αισθητηρα ξεφευγει η τιμη?για προτεινε καμια να δω γιατι δεν ξερω που να ψαξω και πως θα καταλαβω τι "μεγεθος" αισθητηρα θα εχουν!
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Μια βιντεοκάμερα ήταν η Σονυ ΑΧ100 με αισθητήρα 1 ίντσας, οπως και οι υβριδικές σειράς rx10 & pocket rx100 ισως η rx10 mk 1 που θα εχει πέσει η τιμη αρκετά πια προτιμότερη λύση από τη βιντεοκαμερα.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Δεν υπάρχει βιντεοκάμερα με καλή απόδοση σε low light. Έχω πάρει αυτό το μάθημα χρόνια τώρα. Ακόμα κι αυτές που πρότεινε σωστά ο evantfotis παίζει να είναι στο όριο. Αν ο φακός είναι f/2.8 και πάνω (πάνω εννοώ f/3.0, f.3.5 κλπ) δεν σώζεται η κατάσταση χωρίς πρόσθετο φωτισμό. Δεν ξέρω βέβαια γιατί η Sony δεν βάζει μια μικρότερη έκδοση του αισθητήρα που έχει στις A7S & A7S II σε κάποια βιντεοκάμερα. Ειδικά οι run and gun videographers ή αυτοί που γυρνάνε ντοκυμαντέρ όπου το ibis όπως και η λήψη σε χαμηλό φωτισμό είναι εξαιρετικά σημαντικά, θα έκαναν ουρά να την πάρουν. Αντ αυτού βγάζει κάτι αναβαθμισμένα (σε άσχετα χαρακτηριστικά) μοντέλα της AX100.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Re: jvc βιντεοκάμερα νυχτερινές λήψεις

Δεν ξέρω βέβαια γιατί η Sony δεν βάζει μια μικρότερη έκδοση του αισθητήρα που έχει στις A7S & A7S II σε κάποια βιντεοκάμερα.
Πριν μερικά χρόνια είχε βγάλει την VG900 E mount FF 24mpx με την ανάλογη τιμή ~3500 αλλά τοτε ακόμα έκαναν pixel bining τα μοντέλα και το αποτέλεσμα δεν ήταν εφάμιλο της τιμής. Αν την βρεί κανεις μεταχειρισμένη τώρα σίγουρα κάτω απο χιλιάρικο ίσως αξίζει..
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
όχι εγώ λέω να βγάλει μια μικρότερη έκδοση π.χ. 1 ιντσα του αισθητήρα που έχει στις A7S και να τον φορέσει σε κάποια βιντεοκάμερα. Γιατί στη προκειμένη περίπτωση είναι ο αισθητήρας που σώζει την κατάσταση στο low light και όχι το μέγεθος. Ετσι θα έπιανε όλη την γκάμα εκείνων που βρίσκονται σε αποστολές, διακοπές, ρεπορτάζ, πολεμικούς ανταποκριτές και τόσους άλλους. Εγώ θα είμουν πρώτος πρώτος στην ουρά πάντως να την αγοράσω :)
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
....o αισθητήρας 12mpx είναι FF. Aν μιλάς για αιθητήρα 1" προφανός και είναι άλλος αισθητήρας όχι άλλη "εκδοση" του ιδίου, με μεγάλη διαφορά στο μέγεθος. Τέτοιο φοράνε οι rx10, rx100...
 

nikos313

New member
7 September 2012
97
Έχω μια Panasonic HC-X900 η οποία σε πολύ χαμηλό φωτισμό τραβάει τέλεια χωρίς καθόλου χιόνι. Έχεις όμως στο wide F1.5
Την είχα πάρει τότε 1000 ευρώ.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: Απάντηση: jvc βιντεοκάμερα νυχτερινές λήψεις

Έχω μια Panasonic HC-X900 η οποία σε πολύ χαμηλό φωτισμό τραβάει τέλεια χωρίς καθόλου χιόνι. Έχεις όμως στο wide F1.5
Την είχα πάρει τότε 1000 ευρώ.
τωρα μπορω να βρω μια παρομοια εστω?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Oι βιντεοκάμερες έχουν αισθητήρα 1/2"- 1/3".
H Panasonic συνηθίζει να βάζει τρείς 1/4" εναν για καθε χρώμα ώστε να βελτιώσει όσο μπορεί απόδοση σε σκοτεινό περιβάλλον.
Eίχα και εγώ την ΤΜ900 με 60p, F1.5 φακό και 18db gain, που για την εποχή της και την κατηγορία της έβγαζε πολύ καλό αποτέλεσμα, αλλά δεν συγκρίνεται σε χαμηλό φωτισμό με τους μεγαλύτερους αισθητήρες. Υπάρχουν οι ανάλογες σήμερα που είναι και 4Κ κοντα στο χιλιάρικο.