Sony HDR-CX405 v* Sony HDR-PJ410

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Γεια σας θα ηθελα για τους γνωστες του σπορ μια γνωμη για τις δυο καμερες.
Η δευτερη είναι περιπου 100 ευρω πιο ακριβη αλλα δεν καταλαβα τι παραπανω εχει.
Βασικα θελω αν είναι δυνατον κι αυριο το πρωι να κανω την αγορα. Οποτε μ ενδιαφερουν οι αμεσες απαντησεις.
Κατι άλλο η HDMI θυρα ειναι κανονικη η mini HDMI? Κι αυτό γιατι θα χρησιμοποιησω καλωδιο προς τηλεοραση για απ ευθειας μεταδοση περιπου 20 μ και σκέφτομαι να παρω λιγο μεγαλυτερο 25 με 30 μετρα. Όμως αυτά είναι σε κανονικο HDMI και όχι σε mini.
Αν καποιος γνωριζει και από τρίποδες ας μου προτεινει κατι σε νορμαλ τιμες (δηλαδή οικονομικη). Η χρηση καθαρα ερασιτεχνικη και όχι τακτικα.

Για την πρωτη τα στοιχεια είναι:


Γενικά

Ανάλυση Megapixel 2,29 MP Οπτικό Zoom 30 Περισσότερα Ψηφιακό Zoom 350 x Δυνατότητες Σταθεροποιητής Εικόνας, Full HD
Οθόνη & Viewfinder

Viewfinder (Σκόπευτρο) Όχι Μέγεθος Οθόνης 2,7 " Touchscreen Όχι
Αισθητήρας

Τύπος Αισθητήρα CMOS
Φακός

Focal Length Range 1.9-57.0 mm Focal Length Range (35 mm equivalent) 26.8-804.0 mm
Εικόνα

Ανάλυση Εικόνων 4032 x 2272 pixels Format Εικόνων -
Video

Ανάλυση Video 1920 x 1080 pixels FPS (Μέγιστης Ανάλυσης) 60 fps Format Video AVCHD
Συνδεσιμότητα

Αποθηκευτικό Μέσο Κάρτα Μνήμης Συνδέσεις Composite, HDMI, USB 2.0 Τύποι κάρτας μνήμης Memory Stick Micro, microSD/SDHC/SDXC PictBridge Όχι
Διαστάσεις

Πλάτος 54 mm Ύψος 59,5 mm Μήκος 128 mm Βάρος



Για την δευτερη (την πιο ακριβη)


Γενικά

Ανάλυση Megapixel 2,29 MP Ψηφιακό Zoom 350 x Περισσότερα Δυνατότητες Full HD, Σταθεροποιητής Εικόνας
Οθόνη & Viewfinder

Viewfinder (Σκόπευτρο) Όχι Μέγεθος Οθόνης 2,7 " Touchscreen Όχι
Αισθητήρας

Τύπος Αισθητήρα CMOS
Φακός

Focal Length Range 1.9-57.0 mm Focal Length Range (35 mm equivalent) 26.8-804.0 mm
Εικόνα

Ανάλυση Εικόνων 4032 x 2272 pixels Format Εικόνων -
Video

Ανάλυση Video 1920 x 1080 pixels FPS (Μέγιστης Ανάλυσης) 50 fps Format Video AVCHD/MP4
Συνδεσιμότητα

Αποθηκευτικό Μέσο Κάρτα Μνήμης Συνδέσεις Composite, HDMI, NFC, Wi-Fi Τύποι κάρτας μνήμης Memory Stick Micro, microSD/SDHC/SDXC PictBridge Όχι
Διαστάσεις

Πλάτος 59 mm Ύψος 59,5 mm Μήκος 128 mm Βάρος 235 gr
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,154
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλορίζικη, όταν με το καλό την δουλέψεις και την μάθεις καλά αν θές γράψε μας δυο λόγια με τα συν και πλην.
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Πολύ ευχαρίστως.
Δεν ξαναειχα καμερα, και βασικα θελω να προσπαθήσω να στειλω με USTREAM εικονα και είμαι πολύ περίεργος κατά ποσο θα είναι επιτυχες το εγχείρημα. Σημειωτεον παραλληλα αγοραζω και μια καρτα μνημης (64 γιγα γυρω στα 70 ευρω) κι ένα τριποδο με αλφαδι απλο στα 30 ευρω (δειχνει στιβαρο). Εχω διαβασει ότι το τριποδο παιζει πολύ σημαντικο ρολο, όμως εγω είμαι ερασιτέχνης και θα ξεκινησω με μικρα βηματα.