αλλαγη ενισχυτη

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
καλημερα θα ηθελα να αλλαξω τον ενισχυτη που χρησιμοποιω τωρα και θα θελα την γνωμη σας για τους παρκατω ενισχυτες

http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisx...me-cinema/pioneer-vsx-932-7-2-black-timi.html

http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisx...cinema/pioneer-vsx-1131-7-2ch-black-timi.html

http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisx...man-kardon-avr-171-71-black-12-6133-timi.html

http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=16708

αυτη την στιγμη εχω τον harma karfon avr 365 που το μονο του θεμα ειναι οτι δεν περναει 4κ απο τα hdmi του




ή οποιον αλλον προτεινετε απαραιτητη προυποθεση τα 7+1 καναλια και να μπορει να περασει 4κ περιεχομενο απο πηγες και φυσικα η τιμη να ειναι φυσιολογικη

ευχαριστω πολυ
 
Last edited:

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
τον lx302?μαλλον εχεις δικιο αλλα σε πρωτη φαση η ερωτηση ηταν ποιον θα προτεινατε απο τους 4
και μια ασχετη ερωτηση οταν λεμε εξοδος hdmi σε ενισχυτη που την χρησιμοποιουμε?
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
2 εξόδους εχει, μια στην τηλεόραση και την άλλη σε προβολέα, μπορείς να βλέπεις ταυτόχρονα κ στα 2
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
τον lx302?μαλλον εχεις δικιο αλλα σε πρωτη φαση η ερωτηση ηταν ποιον θα προτεινατε απο τους 4
και μια ασχετη ερωτηση οταν λεμε εξοδος hdmi σε ενισχυτη που την χρησιμοποιουμε?

Αν δεν συνδέσεις την έξοδο με την τηλεόραση πως θα βλέπεις; Ουσιαστικά πλέον οι ενισχυτές είναι κέντρο όχι μόνο ήχου αλλά και εικόνας, η δεύτερη έξοδος μπαίνει σε πιο ακριβά μοντέλα γι αυτούς που θέλουν πλέον της τηλεόρασης να βλέπουν το περιεχόμενο των πηγών τους και σε προτζέκτορα ώστε να μην αλλάζουν κάθε τόσο το καλώδιο εξόδου. Τώρα για τις επιλογές σου εγώ θα πήγαινα στον LX, πιο ακριβός μεν με περισσότερα καλούδια δε.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Κοιτα και αυτον καλυτερος μαλλον απ αυτους που κοιτας,αλλα ειναι ακομα μεχρι σημερα η προσφορα,καλυτερη παραμετροποιηση απο τους υπολοιπους και 7.1 pre out σε περιπτωση που θες να παιξεις καποια στιγμη με τελικους για πιο "στιβαρη" οδηγηση...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,713
Αθηνα
Απάντηση: Re: αλλαγη ενισχυτη

Κοιτα και αυτον καλυτερος μαλλον απ αυτους που κοιτας,αλλα ειναι ακομα μεχρι σημερα η προσφορα,καλυτερη παραμετροποιηση απο τους υπολοιπους και 7.1 pre out σε περιπτωση που θες να παιξεις καποια στιγμη με τελικους για πιο "στιβαρη" οδηγηση...

+1000 για τα pre out. Μπορει να σου φανουν παρα πολυ χρησιμα στο μελλον.
Εκτος απο τον Denon τα εχουν και αρκετοι yamaha που ξεκινουν μαλιστα απο χαμηλοτερες τιμες...
πχ
https://www.skroutz.gr/s/6987091/Yamaha-RX-V779.html
https://www.skroutz.gr/s/8918155/Yamaha-RX-V781.html
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Tους Υami κυριως αλλα και τους Denon τους θεωρω πιο αξιοπιστους σε σχεση με τους υπολοιπους,που βγαζουν συχνα πυκνα προβληματα κυριως στις hdmi,παντως οι συγκεκριμενοι που παρεθεσες κυριε Γαλεν φθηνοτεροι μεν αλλα δεν εχουν atmos και dtsx,δεν ξερω βεβαια εαν τα χρειαζεται ο φιλος αλλα ειναι το "ψυχολογικο",ιδιως οταν αγοραζεις νεο ενισχυτη...
Επισης εαν "ρισκαρεις" απο αγορα στο εξωτερικο βρισκεις τον Denon 3300 στα 600 απο το idealo Γαλλιας...η καποιον Yami ελεω αξιοπιστιας ,για να μην τρεχεις σε "γιατρους" εγχωριους εαν παθει κατι..
 
Last edited:

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,713
Αθηνα
Αν ειδα καλα, ουτε ο Harman (τον οποιο εχει στις επιλογες του ο νηματοθετης) διαθετει ατμους κλπ.
Οποτε υποθετω οτι δεν ειναι καθοριστικος παραγοντας για την τελικη αποφαση.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Ναι σωστα, οι Yami παντως ανα την ευρωπη δεν εχουν σημαντικες διαφορες,αρα μαλλον συμφερει να αγορασεις απο εδω πχ τον Α870 που κοιταζα η διαφορα με εξω παιζει κοντα στα 100 ευρω...
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
oxi to atmos δεν ειναι απαραιτητο αν υπαρχει ενταξει αλλα το dtsx ειναι γιατι πολυ τακτικα παιζω τετοια αρχεια επισης ενα απαραιτητο χαρακτηριστικο και
ο λογος που θελω να αλλαξω ενισχυτη (εχω τον avr 3650 harma kardon ) ειναι να μπορει να παιξει αρχεια 4κ που δεν μπορει αυτος που εχω
για αυτο εβαλα αυτους τους 4
γιατι απο οσο εχω δει και οι 4 παιζουν τετοια αρχεια
επισης δεν θα με ενδιεφερε η ενταση του ενισχυτη οσο η πιστοτητα και η ποιοτητα οπως εχω τωρα με τον harma kardon
απο οτι ειδα μια απο τις προτασεις που εβαλα συγκεντρωνει αρκετες προτιμισεις ο lx302
απλα με εχουν μπλεξει οι αλλοι 2 pioneer που εχουν παρομοια χαρακτηριστικα
0 a870 ειναι καλος αλλα φευγει λιγο την τιμη κοντα στα 1000
και μια ερωτηση που δεν την εχω καταλαβει στην θυρα out hmi του ενισχυτη πρεπει να βαλω την τηλεοραση?
για να βλεπω μεσω του ενισχυτη την τηλεοραση ?
αν και δεν το εχω κανει σε αυτον που εχω μονο τον ηχο εχω στειλει μεσω οπτικης ετσι ωστε παιζοντας την τηλεοραση να ακουω ηχο απο τα ηχεια
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Κατ' αρχήν έχουν HDMI passthrough που σημαίνει ότι ακόμα και σε standby μπορείς να έχεις εικόνα και ήχο της πηγής προς την TV και δεύτερον εφ' όσον η τηλεόρασή σου έχει ARC, δεν χρειάζεσαι άλλο καλώδιο από το HDMI, καθώς από το ίδιο έχεις επιστροφή ήχου, δηλαδή τον ήχο της TV προς τον ενισχυτή χωρίς να χρειάζεται άλλο καλώδιο (οπτική π.χ.).
Εκτός από αυτά, τα περισσότερα πλέον format περνάνε από την πηγή προς τον ενισχυτή μέσω HDMI και όχι με άλλο τρόπο, επομένως το HDMI προς την TV θα το χρειαστείς έτσι κι αλλιώς.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,713
Αθηνα
Eφοσον το dtsx ειναι απαραιτητο κρατας μονο τον 781 απο τους 2 που προτεινα.
Αυτος υποστηριζει και dtsx και atmos.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
2 λεπτα γιατι λιγο μπερδευτικα αυτη την στιγμη εχω κανει το εξης στον harma που εχω
εχω ολες τις πηγες στα in (4 δηλαδη 2 media player και 2 δορυφορικα )και την 5 πανω στην τηλεοραση ετσι οταν ανοιξει ο ενισχυτης και η τηλεοραση βλεπω την τηελοραση γυριζω στον ενισχυτη και βλεπω τις υπολοιπες πηγες μου
στην out του δεν εχω βαλει κατι
οταν θελω ηχο μονο απο την τηλεοραση γυρναω στην οπτικη τον ενισχυτη και η τηλεοραση παιζει κανονικα και ο ηχος ερχεται απο την οπτικη
γιατι να χρησιμοποιησω την out του ενισχυτη ?
για να εχω και εικονα τηλεορασης μεσω ενισχυτη?ετσι και αλλιως η οπτικη μεχρι πολυκαναλο περναει οπως και η arc της τηλεορασης απο οσο ειχα διαβασει
τωρα αναφορικα με το ερωτημα
δεν ειμαι και πολυ υπερ του yamaha
αν δεν ρωταγα εδω εσας θα πηγαινα στον harma kardon 171s
με την ενοια αοτι οι harma kardon εχουν την καλλυτερη πιστοτητα ηχου οχι ενταση
εχετε αποψη για τον 171s ?
και αν ειναι αρνητικη ο lx της pioneer ειναι καινουργιο μοντελο η παλια σειρα?
και για του 2 που λεω ποιο πανω περνανε 4κ αναλυση ?
τα ηχεια αν εχουμε ενα συνολο 7 και 1 sub τα βαζουμε κανονικα και στην 2 ζωνη 2 εξτρα?
 
Last edited:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,981
Αγιοι Αναργυροι
τα pre out ειναι βασικα. αν μπορειϛ το κοστοϛ μην το αγνοησειϛ. εστω για τα main μονο, αν υπαρχει ακομα τετοιο μοντελο στην αγωρα. μην ξεχναϛ οτι οταν οδηγαϛ τα main με εξωτερικο ενισχυτη, ο av δουλευει πολυ ξεκουραστα κ αυτο εχει αντικτυπο ακομα κ στη διαρκεια ζωηϛ του. οσο για την διαφορα ποιοτηταϛ ηχου, δεν χωρα συζητηση.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
<<οσο για την διαφορα ποιοτηταΟ› ηχου, δεν χωρα συζητηση>> ενοεις τους harma kardon ?αν ναι αυτο ειναι κατι παρα πολυ γνωστο ειναι μακραν οι ποιο ποιοτικοι ενισχυτες και το τονιζω ποιοτητα οταν λες pre out τι ενοεις?
το μονο που δεν ξερω ειναι αν ο 171s περναει 4κ απο τα hdmi του
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Για να μην μπερδεύεσαι, όλες οι πηγές με HDMI στον ενισχυτή, αυτός με HDMI στην TV και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο. Ούτε οπτικές, ούτε τίποτε.