Επιτρέπει ο χώρος μου Soundbar?

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορείτε να δείτε λίγο τον χώρο μου και να μου προτείνετε κάποιο Soundbar. Η Τηλεόραση είναι μία 55αρα Samsung (UE55H6270SS). Από τοίχο σε τοίχο το σαλόνι έχει 3,50 μετρα φάρδος (6,87 μάκρος). Η απόσταση θέασης είναι στα 2,50 με 3,00 μέτρα. Διαθέσιμο ποσό, στα βαριά βαριά 350 ευρώ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


hq6jJG
RoomSketcher Level Image (1).jpg
hq6jJG
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Δεν έχω δει τι γίνεται τα τελευταία χρόνια, αλλά προσωπικά οι μόνες που είδα να χτίζουν περιφερειακό ήχο είναι οι Digital Sound Projector της Yamaha. Και λόγω απόστασης, όσο μεγαλύτερη, τόσο καλύτερα. Ίσως η YSP-2700 που έχει και subwoofer.
https://www.whathifi.com/yamaha/ysp-2700/review
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Καλή δείχνει με HDMI και DTS για να βολεύει (συνήθως έχουν μόνο Dolby) αλλά σε αυτά τα χρήματα το subwoofer δείχνει τυπικό και δεν έχει Google Cast/WiFi.

Για ηχοπροβολέα από την Yamaha μάλλον δεν μπορείς να πας πολύ ψηλά. Η πιο οικονομική είναι η YSP-1600 που δεν έχει ξεχωριστό subwoofer. Αυτή θα σε βόλευε πολύ ηχητικά καθώς η TV είναι τοποθετημένη στη μικρή διάσταση και η χώρος έχει διαφορά δεξιά αριστερά.

Επειδή βλέπω ότι είσαι Γερμανία, μάλλον στην Teufel θα καταλήξεις. Στην εκεί αγορά είναι VFM.
 

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Απάντηση: Re: Επιτρέπει ο χώρος μου Soundbar?

Βρήκα αυτήν την Samsung HW-K850 με Dolby Atmos στα 700 ευρώ. Αξίζει σ´αυτά τα λεφτά? Δεν μπόρεσα να βρω σε κάποιο κατάστημα στημένη μπαρα με ατμος ώστε να την ακούσω... :frown:
Νομίζω όμως ότι, σε συνδυασμό με τους Samsung WAM1500 τους οποίους βρήκα στα 100 θα αποδίδει πολύ καλά το σύστημα στο χώρο μου.

Οκ ξέφυγα λίγο στα χρήματα, αλλά αν το ηχητικό αποτέλεσμα αξίζει, why not :afro:
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Μην περιμένεις βέβαια εντυπωσιακό atmos από ηχομπάρα που απλά έχει δυο drivers στραμμένα προς το ταβάνι. :afro:

Τώρα έχεις ανεβάσει budget και έχεις περισσότερες επιλογές. Σε ό,τι αφορά τα ασύρματα πίσω ηχεία, να ξέρεις ότι αυτό είναι εφικτό μέσω του multiroom, όσων εταιριών το υποστηρίζουν, δηλαδή την πληροφορία του SR και SL καναλιού, αλλά και λύσεις που χρησιμοποιούν πίσω ασύρματα ηχεία που δουλεύουν μόνο με τη δική τους ηχομπάρα.

Υπάρχει λοιπόν σε Denon Heos και Definitive Technology με DTS PlayFi ηχομπάρες αυτή η δυνατότητα. Κάνουν ακριβώς ό,τι και η Samsung, χρησιμοποιούν τα ηχεία multiroom που υποστηρίζουν. Τα Heos για τη Denon και οποιοδήποτε DTS PlayFi ηχείο η Definitive Technology. Tο DTS PlayFi είναι ανοιχτή πλατφόρμα κι έτσι μπορείς να βάλεις ασύρματα SL και SR ηχεία άλλων κατασκευαστών που το υποστηρίζουν.

Υπάρχει επίσης και σε Polk με ηχεία που δουλεύουν μόνο με τη δική τους ηχομπάρα. Αν και δεν γνωρίζω ακόμα την τιμή για Ελλάδα, γιατί είναι να ξεκινήσει μέσα στο Νοέμβριο η παράδοση, μια καλή λύση είναι της Polk η MagniFi MAX SR. Νομίζω ότι αυτή θα είναι κοντά στο budget σου, μαζί με τα ασύρματα ηχεία της.

Ωστόσο, έχει φτάσει σε επίπεδα που μπορείς να πας σε ηχοπροβολέα της Yamaha. Δεν θα σου πρότεινα βεβαίως την καλύτερη με Dolby Atmos και DTS-X που έχει μόνη της χωρίς sub 1600 ευρώ, αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις οπωσδήποτε την YSP-2700 γιατί θα έχεις πράγματι πολύ πειστικό 7.1 ήχο, χωρίς επιπλέον ηχεία. Το σύστημα της Yamaha σε αυτό το μοντέλο επιτρέπει να ρυθμίσεις τις διαστάσεις του χώρου σου σε πλάτος (χρονοκαθυστέρηση καναλιών), την γωνία ανάκλασης της ηχητικής δέσμης και την απόσταση (θέση ακρόασης) αλλά και το εύρος της ηχητικής ανάκλασης (μεγάλο ή μικρό sweet spot).

Ελπίζω να βοήθησα.
 

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Απάντηση: Re: Επιτρέπει ο χώρος μου Soundbar?

Ναι ευχαριστώ. Πολύ καλό φαίνεται και το yamaha. Απλά θέλω να παω να τα ακούσω. ΣΕ 2 ΜΜ και σατουρν που πήγα δεν τα εχουν στημένα.
Ένα άλλο ερώτημα που με προβληματίζει είναι το πως θα φέρω τον ήχο στη μπάρα. Βλέπω ταινίες κυρίως μεσω Plex αλλά και μεσω του Mag 250. Επίσης, εχω το PS4 για BluRay. Θα συνδεθούν όλες αυτές οι συσκευές στην μπαρα (το plex?) και μεσω της μπαρας ε Hdmi στην Τηλεόραση?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Νομίζω ότι την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Οι ηχομπάρες είτε έχουν είσοδο οπτική, άρα παίρνουν από την TV, είτε έχουν ένα HDMI ARC, άρα παίρνουν πάλι από την TV, είτε έχουν μερικές εισόδους HDMI για απ' ευθείας σύνδεση των πηγών.
 

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Παρήγγειλα τελικά την Samsung HW-K850 κι απ´οτι έχω καταλάβει διαβάζοντας δεν θα μπορέσω να δω τίποτε με Atmos με το σύστημά μου όπως είναι τώρα. Ούτε καν Νετφλιξ, αφού μόνο τα ΧΒΟΧ και μια LG Τηλεόραση το υποστηρίζουν μέχρι στιγμής. Mήπως κάποιο Mediabox που να υποστηρίζει atmos?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Αν περνάει χωρίς προβλήματα το HD Audio από την HDMI τότε περνάει και atmos. Εδώ γίνεται με το WD να φανταστείς. Επίσης γίνεται και με συνδρομή για 4Κ στο Netflix.
 

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Έχω 4Κ συνδρομή στο Νετφλιξ. Και τόσο η TV όσο και η μπαρα έχουν HDMI/ARC. Μου είπαν όμως (σε γερμανικό φόρουμ) ότι δεν περνάει ατμος λόγω DRM κωδικοποίηση ασφάλειας :hmmmm2:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
To ARC δεν περνάει HD Audio επομένως χάνεις τον ένα σίγουρο φορέα του Atmos έτσι. Θα χρειαστεί να περιμένουμε το eARC στις τηλεοράσεις γι' αυτό. Ο άλλος εν δυνάμει φορέας του Atmos είναι το DD+, όμως εδώ τα πράγματα περιπλέκονται σε ό,τι αφορά το ποιες τηλεοράσεις το υποστηρίζουν από το ARC, μαζί με το Atmos.
 

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Απάντηση: Re: Επιτρέπει ο χώρος μου Soundbar?

Με Nvdia Shield TV Pro ή το XBox One X, θα μπορέσω να δω ταινίες με ατμός μέσω εξωτερικού HDD/δικτύου?