Carcam

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Καλησπέρα.
Θέλω να αγοράσω μιά κάμερα για να "γράφει" διαδρομή με αυτοκίνητο. Αυτό που κατα πρώτον θέλω είναι προτάσεις καταστημάτων.
Πήγα σ´έναν στη καλλιθέα και ακόμα περιμένω απάντηση!! Και κατα δεύτερον αν μπορείτε και μοντέλα κάμερας.
Θα πρέπει να έχει μεγάλο ευριγώνιο φακό, διότι το παρμπρίζ είναι φορτηγού, καλή ανάλυση και ότι άλλο νομίζετε ότι πρέπει να προσέξω.
Οποσδήποτε θα συνδεθεί με κάποιο power bank διότι θέλω να μπορεί να γράφει τουλάχιστον 7 ώρες.
Ευχαριστώ.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: CARCAM

Καλησπέρα, ομολογώ ότι δεν το κατέχω το θέμα. Απλά μπορείς να ψάξεις με τον όρο "Dash camera" στον γούγλη. Με μια πρόχειρη ματιά διαπίστωσα ότι έχει διάφορους τύπους, πχ υπάρχει της garmin που είναι και gps navigator ταυτόχρονα, κάποιες "βλέπουν" στο σκοτάδι κλπ.

Για φορτηγό που λες = μεγάλη χρήση, ίσως υπάρχουν λύσεις πιο επαγγελματικές και μόνιμες ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά βάλε - βγάλε. Κάποιος καλός ηλεκτρολόγος - εγκαταστάτης αυτοκινήτων σίγουρα θα γνωρίζει.
 

P_M_

Established Member
18 June 2006
127
Από τις καλύτερες προτάσεις είναι η Viofo A119s έχει πολύ καλή εικόνα την ημέρα και ακόμα καλύτερη το βράδυ.
Ευρυγώνιο φακό capacitor και όχι μπαταρία που είναι καλύτερο για Ελλάδα.
Οι ώρες που γράφεις είναι ανάλογα την κάρτα εκτος αν θες να γράφει και όταν είσαι παρκαρισμένος.
Μπορείς να δεις και σε εξειδικευμένα φόρουμ όπως το dashcamtalk.

Στάλθηκε από Note2
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Ευχαριστώ. θα ρίξω μια ματιά μήπως κάτι βρω. Αυτη η viofo ειναι ωραία αλλά ο τρόπος στίρηξης είναι με αυτοκόλητο, δεν βολεύει διότι αλλάζω τακτικά οχήμα.
 

P_M_

Established Member
18 June 2006
127
Έχει 3 διαφορετικά ,1 που έχει το gps και ακόμα 2 χωρίς gps .
Αυτό κολάει στο παρμπρίζ και η κάμερα κλειδώνει πάνω του.
Τώρα αν θες να έχεις gps σε 2 αμάξια αγοράζεις ένα επιπλέον

Στάλθηκε από Note2