Δίλημμα για 55' tv LG η Sony

inspektor

New member
21 February 2009
30
Thessaloniki
Σήμερα το δίλιμμα μου ειναι TV OLED 55B7 της LG η SONY KD55XE9005 . Αξιζουν τα 400 ευρω για την αποκτηση της LG και τι γινεται με της εγγυησεις της καθε εταιρειας.Android και kodi ειναι μεγαλος συμμαχος της SONY για μένα.Τι μου προτεινετε
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Δίλημμα για 55' tv LG η SONY

Διάβασε τα υπέρ και κατά της κάθε μιας και αποφάσισε

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

inspektor

New member
21 February 2009
30
Thessaloniki
Απάντηση: Δίλημμα για 55' tv LG η SONY

Μαλλον αυτο φταιει και δεν μπορω να αποφασισω και τα οικονομικα μου με σπρωχνουν στην πιο φτηνη.:frusty:
 
Last edited:

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Δίλημμα για 55' tv LG η SONY

Ελα ρε! Σοβαρα? Εγω προτείνω να παρει οποια ειναι καλυτερη στα λεφτα που θα δωσει! Φανταζομαι φιλε ολα ειναι καθαρα πια για εσενα!
 
22 June 2006
34,746
NEO HRAKLEIO
Δίλημμα για 55' tv LG η SONY

Η lg είναι συνολικά καλύτερα, αν αντέχει η τσέπη σου παρτην.
Το Android είναι για μένα μειονέκτημα, είναι σχετικά αργό και κάποιες φορές σκαλωνει.
Το λειτουργικό της lg είναι σαφώς πιο γρήγορο και όμορφο.
Έχει έτσι κι αλλιώς youtube 4k kai netflix 4k, και ο Player που έχει είναι απλοικος, αλλά παίζει όλα όσα του έβαλα (4k kai hdr).


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Δίλημμα για 55' tv LG η SONY

Σήμερα το δίλιμμα μου ειναι TV OLED 55B7 της LG η SONY KD55XE9005 . Αξιζουν τα 400 ευρω για την αποκτηση της LG και τι γινεται με της εγγυησεις της καθε εταιρειας.Android και kodi ειναι μεγαλος συμμαχος της SONY για μένα.Τι μου προτεινετε

Η LG είναι ξεκάθαρα καλύτερη τηλεόραση και προφανώς αξίζει τα + 400. Αν θες android και kodi αγοράζεις ένα android tv box με 60-70 και τα έχεις με καλύτερες επιδόσεις απο ότι σε μια tv.

H LG εχει πλεονέκτημα και στην εγγύηση καθότι μπορείς να κάνεις επέκταση της για 3 επιπλέον χρόνια μέσω αντιπροσωπείας μέχρι και 2 χρόνια μετά την αγορά.
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Δίλημμα για 55' tv LG η SONY

Γράψτε που και που τα αρνητικά της κάθε τηλεόρασης να έχει ολοκληρωμένη άποψη ο δυνητικός αγοραστής.μη βρεθεί προ εκπλήξεως

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Η Σονυ εχει σιγουρα android? Η ΧΕ7077 που αγορασα για τους γονεις μου το καλοκαιρι ΔΕΝ εχει android και σε συγκριση με της δικιας μου (LG8500) to User Interface της Σονυ, ειναι σαν φτωχου συγγενη...
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Η Sony παραδοσιακά έχει καλύτερο upscale και γενικότερα επεξεργασία σε εικόνες χαμηλότερης ανάλυσης.
Αυτό προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό γιατί μεν η τηλεόραση μπορεί να είναι 4Κ αλλά ένα μεγάλο ποσοστό θέασης θα γίνεται αναγκαστικά με χαμηλότερης ανάλυσης υλικό.
Αν τελικά είναι Android αυτό είναι ένα επιπλέον συν αφού θα μπορείς να εκμεταλευτεις τα προτερήματα του λειτουργικού και γενικά της Android tv ( αυτά δεν καλύπτονται από Android media box των 60-70 ) δηλαδή Netflix 4K κτλ.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Δίλημμα για 55' tv LG η Sony

Αν τελικά είναι Android αυτό είναι ένα επιπλέον συν αφού θα μπορείς να εκμεταλευτεις τα προτερήματα του λειτουργικού και γενικά της Android tv ( αυτά δεν καλύπτονται από Android media box των 60-70 ) δηλαδή Netflix 4K κτλ.

Ποιά προτερήματα είναι αυτά? Σχεδόν όλες οι τηλεοράσεις έχουν Netflix App. Τι παραπάνω προσφέρει σε σχέση πχ με το Xiaomi Mi TV Box?
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Σε Android tv θα μπορούσε να περάσει και kodi με ότι συνεπάγεται αυτό σε επιπλέον καλούδια.
Το mi box έχει μέτρια απόδοση στην κίνηση ακόμα και στην εφαρμογή του Netflix ενώ για kodi είναι ακόμη χειρότερο.
Το mi box το έχω μόνο για την τηλεόραση της κρεβατοκάμαρας όπου δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για σωστή αναπαραγωγή.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αρα μιλάμε ουσιαστικά για επιπλέον καλούδια vs ποιότητα εικόνας...

Την OLED μπορείς να την συνδέσεις με ένα HTPC και να πάρεις όλα τα καλούδια που υπάρχουν, την Sony με τι θα τη συνδέσεις για να κάνεις το contrast άπειρο και το μαύρο, μαύρο? :p
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Sorry δεν είχα προσέξει πως η Sony δεν είναι oled.
Lcd vs oled δεν τίθεται θέμα σύγκρισης εικόνας .
Ότι έχω γράψει παραπάνω υφίστανται σε σύγκριση δύο τηλεοράσεων ( Sony και LG ) που είναι oled.
Πρώτα εικόνα και μετά όλα τα υπόλοιπα.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Προς το παρόν, μόνο στις 65' είναι ανταγωνιστική η τιμή των Sony oled σε σχέση με τις LG. Σε κάθε περίπτωση πάντως μιλάμε για τιμές 3000+ ακόμα :drool1:
 

kaltsodetas

New member
9 November 2017
10
και με το burn in τι γινεται ? Το αναφερω διοτι προσωπικα εχω το ιδιο διλλημα. Θελω παρα πολυ να αγορασω την oled αλλα ακουω οτι ειναι πολυ ευπαθης και οτι δεν αντεχουν ειδικα εαν κανεις χρηση πολλες ωρες της ημερας για ταινιες και σειρες. Και ακομα πο ευπαθης εαν παιζεις video games οπως ps4 h xbox
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Η Sony παραδοσιακά έχει καλύτερο upscale και γενικότερα επεξεργασία σε εικόνες χαμηλότερης ανάλυσης.

Αυτό το έχεις διαπιστώσει ιδίοις όμμασι Ανδρέα ή το παραθέτεις ως αναφερόμενο από τα review;

και με το burn in τι γινεται ? Το αναφερω διοτι προσωπικα εχω το ιδιο διλλημα. Θελω παρα πολυ να αγορασω την oled αλλα ακουω οτι ειναι πολυ ευπαθης και οτι δεν αντεχουν ειδικα εαν κανεις χρηση πολλες ωρες της ημερας για ταινιες και σειρες. Και ακομα πο ευπαθης εαν παιζεις video games οπως ps4 h xbox

Πολύ ευπαθής, σίγουρα δεν είναι. Ένας σχετικός κίνδυνος υπάρχει, αλλά αν κάποιος δεν λειτουργεί τη συσκευή ατελείωτες ώρες με την φωτεινή εκπομπή της στο τέρμα, μάλλον δεν θα έρθει ποτέ αντιμέτωπος με το φαινόμενο...

Τα οργανικά LED, σε αντίθεση με τον φώσφορο που χρησιμοποιείται στις LCD, Plasma και CRT τηλεοράσεις, εμφανίζουν γραμμική συμπεριφορά στην πτώση της απόδοσής τους σε σχέση με τη μονάδα του χρόνου, που είναι ανάλογη του ρεύματος που έχει χρησιμοποιηθεί για την οδήγησή τους. Αυτό το χαρακτηριστικό λοιπόν δίνει εξαιρετικές δυνατότητες ελέγχου του θέματος του burn-in σε αυτές τις οθόνες. Όλες οι οθόνες OLED, από κινητά/tablet μέχρι τηλεοράσεις/στουντιακά μόνιτορ, διαθέτουν ένα σύστημα που καταγράφει πως έχει οδηγηθεί το κάθε sub-pixel και βάσει των δεδομένων αυτών, αναπροσαρμόζεται κάθε 4-8 ώρες η τάση οδήγησης τους (το διαβόητο compensation cycle), ωστέ να μην είναι εμφανής κάποια ανομοιομορφία. Αρκεί να επισυμβαίνει σε αυτό το διάστημα μια 10-20λεπτη διακοπή λειτουργίας του πάνελ, ώστε να μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Προσωπικά, έχω στην κατοχή μου 4 οθόνες OLED: μία 4" της Samsung εδώ και 4 χρόνια, μία 8,4" της Samsung εδώ και 3 χρόνια, μία 5,1" της Samsung εδώ και 2 χρόνια και μία 55" της LG εδώ και 2 χρόνια. Και οι 4 οθόνες παίζουν συνήθως στα ~150nits, χωρίς κανένα άλλο μέτρο προστασίας. Μέχρι στιγμής, δεν έχω παρατηρήσει burn-in, ούτε image retention σε καμμία από τις 4...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Δίλημμα για 55' tv LG η Sony

Στις LCD το έβλεπες η αν θες στα μάτια μου ήταν πιο αρεστή η εικόνα τους.

Σε ποιές LCD αναφέρεσαι;

Βασικά, η απορία μου προέρχεται περισσότερο από το γεγονός του ότι η επεξεργασία της Sony είναι πολύ κοντά στην επεξεργασία της Panasonic, από την οποία γνωρίζω ότι δεν είσαι ικανοποιημένος...