Over ear κλειστού τύπου με πάρα πολύ λίγα λεφτά!

ekkli

New member
20 October 2011
20
Εξηγούμαι: παίζω μουσική σε ένα μαγαζί, μια φορά την εβδομάδα.
Σα να λέμε, κάνω τον ντητζέη.
Νωρίς θα παίξουμε χαλαρά πραγματάκια, λίγη nu jazz, λίγα ραδιοφωνικά χιτάκια.
Πιο αργά, θα σκληρήνουν τα πράγματα, είτε με ροκ, είτε με μπήτια.
Αποκλειστικά για αυτή την χρήση, πριν 6 χρόνια, είχα αγοράσει από amazon.co.uk τα Citronic HP500 Pro με βασικά κριτήρα ότι διπλώνανε και κυρίως ότι είχαν αποσπώμενο καλώδιο.
Πριν 3 μήνες που έσπασαν τα καλώδια ανακάλυψα ότι τα καλώδια ήταν αποσπώμενα μεν, δεν ήταν κοινά mini jack δε. Είχαν ένα βύσμα στην άκρη που τα έκανε μοναδικά.
Αφού γύρισα όλο το ίντερνετ ρωτώντας σε καταστήματα σε όλο τον κόσμο, κατέληξα στην ίδια την citronic όπου μου επιβεβαιώσανε ότι το καλώδιο ήταν ειδική παραγγελία σε εργοστάσιο, δεν το διαθέτουν πια και δεν ξέρουν αν υπάρχει πουθενά στον κόσμο, αναιρώντας με αυτό τον τρόπο την ευελιξία που νόμιζα οτι είχα, να μπορώ να αλλάξω καλώδια τόσον καιρό. Τα πήγα σε έναν ηλεκτρονικό στην πόλη μου, έκανε μία πατέντα που άντεξε 2 μήνες και τώρα είμαι πάλι χωρίς ακουστικά.
Αφού σας είπα τον πόνο μου, προχωράω στο τι ψάχνω.

Budget: 40 εώς 70 , αν πειστώ ότι αξίζουν
Οver ear Κλειστού τύπου
Συνοδευτικά: Εξωτερική κάρτα ήχου laptop
Μουσικές προτιμήσεις: τα πάντα
Απαιτήσεις: Oυδέτερος, ισορροπημένος αλλά και ευχάριστος ήχος
Άλλες χρήσεις: Oχι . Μόνο μουσική
Extra features: Αναδίπλωση, αποσπώμενα καλώδια κανονικά, όχι τίποτα περίεργα πάλι :)
Μπορώ/ενδιαφέρομαι να αγοράσω από εξωτερικό?: Ναι
Ιστορικό: Citronic hp 500 pro

έχω βρει κάτι βλακείες στο amazon Αγγλίας και στο ebay, πχ
American Audio BL-60B ~ 75

Neewer NW-3000 ~ 40

OneOdio ~ 50




Αντιλαμβάνομαι ότι με αυτά τα λεφτά δεν παίρνω κάτι καλό, αλλά και μένα οι ανάγκες μου είναι συγκεκριμένες. Τα ξέρω τα τραγούδια που παίζω, οι ανάγκες για monitoring εξαντλούνται στο να εντοπίσω το σωστό σημείο για αλλαγή.
Υπάρχει περίπτωση να πάρω κάτι αξιοπρεπές με αυτά τα λεφτά και να μην αρχίζει να ξεφτίζει το μαξιλαράκι των ακουστικών μετά από 1 μήνα;
Επαναλαμβάνω, θα τα χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα, αποκλειστικά.
Αν πιστεύετε ότι δεν θα δω διαφορά, να πάρω τα πιο φτηνά, να τελειώνω και να μην κουράζω ούτε εσάς, ούτε εμένα.

Τα οικονομικά μου δεν είναι με τίποτα για παραπάνω, ήδη, οποιαδήποτα λύση πάνω από 50 θα είναι υπέρβαση.

 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ιδανική επιλογή κατά τη γνώμη μου αλλά εκτός budget είναι τα Audio Technica-M40x με αρκετά ουδέτερο ήχο από ότι λέγεται, αναδίπλωση, αποσπώμενο καλώδιο και καλό όνομα στα studio. Αλλά είναι στα 94 ευρώ... Βlack Friday έρχεται ίσως να το πετύχεις λίγο πιο χαμηλά.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν επιλογές από τα 70 ευρώ και κάτω που θα σε ικανοποιήσουν απλά δύσκολα θα συνδυάζουν και αναδίπλωση και αφαιρούμενο καλώδιο.
Κοίτα σε εταιρείες όπως Akg που αναφέρθηκε, Shure (SRH440), Sennheiser (HD429).
 

ekkli

New member
20 October 2011
20
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Η αναδίπλωση και το αποσπώμενο καλώδιο είναι στάνταρ, ενώ τα μπάτζετ, ήδη στα 70 είναι υπέρβαση και δεν μπορώ να πάω παραπάνω.

Μια ερώτηση ακόμα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Διαβάζω κριτικές διαφόρων μοντέλων στο Αμαζον και μεταξύ άλλων, πέτυχα να λένε για τα LyxPro HAS-30 αλλά και για τα Marantz MPH-2 ότι έχουν αποσπώμενο καλώδιο μεν, με proprietary adapter δε.
Στην όψη μοιάζει πολύ με αυτό που είχαν και τα citronic.
Γνωρίζετε κάποιο μαγαζί, οπουδήποτε στον κόσμο, ή κάποιο φόρουμ, να ρωτήσω αν τα καλώδια αυτών των 3 ακουστικών είναι συμβατά μεταξύ τους;