Ολοκληρωμένος ενισχυτής για Dali Zensor 1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,


Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες επιλογές για αναβάθμιση του ενισχυτή μου για τα Dali Zensor 1. Αυτή την στιγμή τα οδηγεί ένας παλιός marantz PM350 (που θέλω να λέω ότι είναι vintage :p). Παίζω από Laptop με το idsd micro. Το αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ είναι πολύ μουσικό χαίρομαι πραγματικά κάθε φορά που κάθομαι στο σαλόνι και ακούω μουσική. Το σύστημα βρίσκεται στην άκρη του σαλονιού, το οποίο είναι γύρω στα 80τ.μ αλλά η θέση ακρόασης είναι 2-2,50 μέτρα από τα ηχεία. Το ταβάνι είναι ψηλό, επισυνάπτω και δύο φώτο για να καταλάβετε τον χώρο καλύτερα.

Θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να κινηθώ με budget έως 500 ? Μου αρέσει πολύ ο γλυκός ήχος του Marantz αλλά θα ήθελα να ροκάρει και λίγο περισσότερο με πιο βαθύ μπάσο και ίσως λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα? Να πάω σε Nad? Θα έχει τα χαρακτηριστικά αυτά? Η μουσική που ακούω είναι rock/soul/funk λίγο jazz και λίγο metal. Αν πάω σε κάποιον φτηνό Maratzn θα πάρω μεγάλη διαφορά από την απόδοση που παίρνω τώρα?

Θα ήθελα επίσης οι πιο γνώστες από εμένα να μου πουν εάν μπορούν τι μπορώ να αλλάξω στην τοποθέτηση των ηχείων και του χώρου ώστε να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα. Sorry αν είναι offtopic σε θρεντ για ενισχυτικά αλλά θεώρησα πλεονασμό να ανοίξω δεύτερο νήμα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Attachments

  • IMG_5722.jpg
    IMG_5722.jpg
    154.7 KB · Views: 380
  • IMG_5723.jpg
    IMG_5723.jpg
    91.7 KB · Views: 375

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
οι βασεις τι ακριβως ειναι? αδεια κουτια που απλα πατανε τα ηχεια? Αν ειναι αδεια,γεμισε τα με ερμα (μια σακκουλα σκουπιδιων γεματη με στενγη αμμο),αν μπορεις και αν γινεται ακομα και ολο τον ογκο εσωτερικα.Ξεκινα με αυτη την πολυ φτηνη κινηση (σακκουλες σκουπιδιων εχεις,αμμο παρε απο μια παραλια* αλλα να την στεγνωσεις πρωτα) και θα δεις βελτιωση στα χαμηλα. Οσο για ενισχυτη,ναι ακομα και ενας φτηνος marantz θα δωσει καλυτερο ηχο,απο τον παλιο και μικρο σε ισχυ 350. Απλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να κινηθεις σε μεταχειρισμενο, με αυτα τα χρηματα μπορεις να βρεις ενισχυτη του χιλιαρικου πενταετιας που θα βγαλει τα μεγιστα απο τα Dali.
*(στην παραλια πηγαινε βραδυ γιατι η αμμοληψια διωκεται ποινικα......διαφορετικα παρε αμμο για γατες).
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα...το παραπανω μπασο με τα υπαρχοντα ηχεια και δεδομενου του χωρου θεωρω πολυ δυσκολο εως αδυνατο με οποιον ενισχυτη

Την ταχυτητα και την ατακα ισως με εναν καλυτερο - πιο συγχρονο να την παρεις αλλα μεχρι εκει

Προταση μου στο οριο του budget ειναι ενα ζευγαρι ενεργων ηχειων πχ jbl lsr 308 και ενα ζευγαρι βασεις

Εναλλακτικα θα επρεπε το budget να ανεβει λιγο εως και να διπλασιαστει, ετσι ωστε κοιτωντας σε αγγελιες μτχ να παρεις εναν καλο σετ ενισχυτη ηχειων (αλλα μεταξυ μας δεν βρισκω το λογο να το κανεις)

Τα δε zensor αξιολογα πολυ και ειτε τα αξιοποιεις σε καποιον αλλο χωρο, ειτε τα δινεις και με διευκολυνεις λιγο καλυτερα το budget σου

Κανε μια χαρη στον εαυτο σου και ακουσε καποια απο τα ενεργα με 8αρι γουφερ...θεωρω οτι θα σου ταιριαξουν πληρως
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ενναλακτικα σετ ενεργων που να μην ειναι πολυ αυστηρα ειναι τα εξης:
Tannoy reveal 802 και
Λιγο πανω απο το budget τα
M audio m3-8
 

georgemps

Established Member
24 December 2010
136
αθηνα
παντως εγω τα zensor 3 που εχω ,
τα εχω συνδυασει με τον Cambridge Audio Topaz sr 20
και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Άργησα λίγο να απαντήσω λόγω υποχρεώσεων στην εργασία μου. Από ότι καταλαβαίνω τα ηχεία είναι αδύναμα για τον χώρο λόγω των πολλών τ.μ? Η θέση ακρόασης βέβαια είναι στα 2 μέτρα, δεν χρησιμοποιούνται για ακροάσεις σε όλο το σαλόνι. Για να απαντήσω για τις βάσεις, αυτά δεν είναι βάσεις αλλά παλιά ηχεία (ποιος ξέρει από πότε?) που τα βρήκα στην αποθήκη. Πιστεύετε ότι εάν πάρω dedicated βάσεις θα δω διαφορά? Αν οι βάσεις πατάνε πάνω στο χαλί (δεν μπορεί να βγει το χαλί) θα υπάρξει θέμα?

Τώρα για τον ενισχυτή, από ότι κατάλαβα σε γενικές γραμμές με έναν καινούριο ενισχυτή θα δω αρκετή διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος ακόμα να κάνω στην άκρη τα dali's και να πάω σε ενεργά. Αν προστεθεί ένα woofer? Γενικά αν αγοράσω ενισχυτή που πρέπει να κινηθώ all things considered?

Cheers!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Με καλές βάσεις θα δεις μεγάλη διαφορά , θα σφίξουν τα πάντα και θα καθαρίσουν. Οι βάσεις συνήθως έχουν ακίδες για τα χαλιά συνεπώς δεν θα έχεις πρόβλημα. Οι βάσεις είναι πολύ βασική αναβάθμιση που μερικές φορές την αγνοούμε. Αφού θέλεις τα ηχεία σου και καλά κάνεις η προσθήκη του αντίστοιχου sub θα σου δώσει το χαμηλό που σου λείπει. Εγώ ακούω χρόνια με 2.1 σύστημα. Όσο αφορά τον ενισχυτή θα συμφωνήσω με τον παραπάνω κύριο που σου πρότεινε μεταχειρισμένο γιατί στα 500 σε καλό μεταχειρισμένο θα πάρεις πολλά περισσότερα από ότι σε καινούργιο. Εμένα μου αρέσουν οι Yamaha και οι Pioneer έχουν νεύρο που πάει στα zensor χωρίς να χάνουν σε μουσική απόδοση.
(Επειδή έχω αγγελία αν υπάρχει πρόβλημα δεοντολογίας ας σβήσουν οι διαχειριστές το τελευταίο κομμάτι περί μεταχειρισμένου)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν σε ικανοποιούν τα Dali, μην τα αλλάξεις. Σε ό,τι αφορά το sub, επειδή οι ολοκληρωμένοι ενισχυτές ακόμα κι αν έχουν φίλτρο στην έξοδο για sub (αν έχουν καν έξοδο) δεν έχουν τρόπο να φιλτράρουν τα ηχεία για να παίζουν μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο και από και κει και κάτω να αναλαμβάνει το sub.

Για να προσθέσεις λοιπόν sub, χρειάζεσαι έναν ενισχυτή στον οποίο μπορείς να παρεμβάλεις στα προενισχυτικά και τελικά του στάδια ένα sub, το οποίο θα έχει βαθυπερατό και υψιπερατό φίλτρο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις και με ένα sub που έχει είσοδο και έξοδο καλωδίων ηχείων οπότε εφαρμόζεται το φίλτρο ανακοπής μετά τον τελικό αλλά είναι χειρότερο από πλευράς υποβάθμισης ποιότητας. just so you know.

Με ηχεία βάσης από την άλλη, που ούτως ή άλλως δεν κατεβαίνουν ιδιαίτερα χαμηλά θα μπορούσες να συνδέσεις και απευθείας σε έξοδο preouts το sub με κάποιες υποχωρήσεις καθώς τα ηχεία έστω και 6 ή 10 db χαμηλότερα να παίζουν για κάποιες συχνότητες (ας πούμε 60 με 80 κύκλους για τα zenzor 1) θα παίζουν μαζί με το sub δίνοντας ένα rumble που δύσκολα να συμπέσει χρονικά με το sub και πιθανόν αν και μικρό σε ένταση να προξενήσει πιθανές ακυρώσεις ή ενισχύσεις σε κάποιες από τις κοινές συχνότητες.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το sub το συνδέεις στο pre out του ενισχυτή. Στην συνέχεια με τις σωστές ρυθμίσεις και λίγο υπομονή μπορείς να κάνεις τέλεια ρύθμιση τέτοια ώστε το αυτί σου να μη αντιλαμβάνεται κανένα πρόβλημα. Trust me.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις και με ένα sub που έχει είσοδο και έξοδο καλωδίων ηχείων οπότε εφαρμόζεται το φίλτρο ανακοπής μετά τον τελικό αλλά είναι χειρότερο από πλευράς υποβάθμισης ποιότητας. just so you know.

Nope. Πολύ δύσκολο αν όχι απίθανο να βρεις φίλτρο εκεί. Στις εισόδους και εξόδους RCA όμως υπάρχει, αν και εκεί πρέπει να το ψάξεις το subwoofer που το έχει.

Χωρίς φίλτρο στα ηχεία και στο sub η όλη φάση είναι ελαφρώς κουκουρούκου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν αρκεί μόνο το φίλτρο στις συχνότητες που θα παίζει το sub. Χρειαζόμαστε και φίλτρο στις συχνότητες των ηχείων με λίγα λόγια. Γι' αυτό ιδανικά θέλουμε έναν ενισχυτή με Pre-out και main-in. Εκεί ανάμεσα παρεμβάλλουμε ένα sub το οποίο έχει ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ φίλτρο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά το φίλτρο φάσης που έχει το sub είναι ψιλοαχρηστο καθώς συνήθως αυτό είναι που μένει πίσω. Το φίλτρο μπορεί να προσθέσει καθυστέρηση υποθέτω. Δε μπορεί να τρέξει το σήμα νωρίτερα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν ο ενισχυτής έχει sub out (που οι δικάναλοι συνήθως δεν έχουν) χρησιμοποιούμε αυτή την σύνδεση και δεν χρειάζεται το φίλτρο του sub.
Αλλιώς συνδέουμε με το pre out που έχουν σχεδόν όλοι οι ενισχυτές και ρυθμίζουμε με το φίλτρο του sub. Σαν έσχατη λύση συνδέουμε την έξοδο των ηχείων στην αντίστοιχη είσοδο του sub (όταν έχει αυτή την δυνατότητα) και ρυθμίζουμε πάλι από το sub. Αυτή η τελευταία λύση έχει υποβαθμισμένο αποτέλεσμα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν αρκεί μόνο το φίλτρο στις συχνότητες που θα παίζει το sub. Χρειαζόμαστε και φίλτρο στις συχνότητες των ηχείων με λίγα λόγια. Γι' αυτό ιδανικά θέλουμε έναν ενισχυτή με Pre-out και main-in. Εκεί ανάμεσα παρεμβάλλουμε ένα sub το οποίο έχει ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ φίλτρο.
Το φίλτρο είναι ένα το μόνο που αλλάζει είναι η συνδεσμολογία ανάλογα με την περίπτωση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Νταξ' καλά. Άλλο το low pass filter και άλλο το high pass filter... . Ελπίζω να καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε.