Τηλεόραση για υπνοδωμάτιο....

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Ψάχνω εδώ και καιρό μια καλή τηλεόραση για υπνοδωμάτιο...από 32 έως 40 ιντσες....η ιδιαιτέρο ομως ειναι οτι δεν θα μπει στην ευθεία του κρεβατιού αλλά στον τοίχο αριστερα αυτού! Οπότε ψάχνω κατι με καλή γωνία θέασης! Δεν με νοιάζει τοοοοοοσο πολύ εαν ειναι smart γιατι μπορω να βάλω και κανα xiaomi mi tv....αλλα δεν με χάλαγε ετσι και αλλιώς netflix θέλω να εχει πιο πολυ....

ΑΠό τις 32αρες κοιτάγα αυτή .... https://www.skroutz.gr/s/9247181/LG-32LH530V.html

https://www.skroutz.gr/s/8601985/Sony-KDL-32RD430.html
https://www.skroutz.gr/s/6724716/Samsung-UE32J4100.html

και απο τις 40αρες αυτές....

https://www.skroutz.gr/s/9056146/Samsung-UE40KU6000.html
https://www.skroutz.gr/s/9004333/Samsung-UE40K5500.html

ποια λετε απο αυτές ή κάποια άλλη πρόταση!
 
Last edited:

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Νομίζω όχι 32άρα. Εγώ έχω μια 50αρα στο σαλόνι και σκέφτομαι να τη φέρω στην κρεβατοκάμαρα.


Sent from my iPhone 7+ using Tapatalk
 

Νέοπας

New member
22 July 2015
43
Εισαι ακριβως η περιπτωση μου. Επισης αριστερα στο 1.60-1.70 θελω να βαλω μια 40-43 με λειτουργια smart-android ακομη καλυτερα- με καλη ποιοτητα τηλεοπτικου κ 100αρι πανελ κ το νεο τυπου δεκτη. Πιθανοτατα με βαση τοιχου με δυνατοτητα περιστροφης. Μαλλον θα περιμενω τη νεα χρονια ομως για καλυτερες τιμες γιατι εχουν ξεφυγει!

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Εισαι ακριβως η περιπτωση μου. Επισης αριστερα στο 1.60-1.70 θελω να βαλω μια 40-43 με λειτουργια smart-android ακομη καλυτερα- με καλη ποιοτητα τηλεοπτικου κ 100αρι πανελ κ το νεο τυπου δεκτη. Πιθανοτατα με βαση τοιχου με δυνατοτητα περιστροφης. Μαλλον θα περιμενω τη νεα χρονια ομως για καλυτερες τιμες γιατι εχουν ξεφυγει!

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρκετά ψηλά ανεβάζεις τον πήχη σε features για κρεβατοκάμαρα! Δικαιολογημένα λοιπόν θα πας σε ακριβό μοντέλο! Ωστόσο, τι έχεις βρει που σε καλύπτει στα παραπάνω ?
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Νομίζω όχι 32άρα. Εγώ έχω μια 50αρα στο σαλόνι και σκέφτομαι να τη φέρω στην κρεβατοκάμαρα.


Sent from my iPhone 7+ using Tapatalk



Σωστός είσαι παίζει να πηγαινα και εγώ σε αυτή την λύση εαν είχα τον χώρο! Δυστυχώς θα αρκεστό κάτι κοντά στις 40!
 

Νέοπας

New member
22 July 2015
43
Μια kdl43-w805c θα ηταν οτι πρεπει, εχοντας την ιδια σε 50αρα στο σαλονι. Η αποσταση μου απο την tv θα ειναι 2,5 μετρα. Πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου, δε με χαλαει που θα ηταν μοντελο 2015 αλλα δε δινω τα υοερογκα ποσα που ζητανε.


Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Μια kdl43-w805c θα ηταν οτι πρεπει, εχοντας την ιδια σε 50αρα στο σαλονι. Η αποσταση μου απο την tv θα ειναι 2,5 μετρα. Πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου, δε με χαλαει που θα ηταν μοντελο 2015 αλλα δε δινω τα υοερογκα ποσα που ζητανε.


Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει πλέον αυτή όμως...
 

Νέοπας

New member
22 July 2015
43
Δυστυχως ναι. Κ αυτη που παρεθεσες δεν ειναι android αλλα smart σκετη.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Δυστυχως ναι. Κ αυτη που παρεθεσες δεν ειναι android αλλα smart σκετη.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά προχώρησα στην Samsung ue40mu6122! Πολύ καλές εντυπώσεις....αλλα αρνείται να κάνει firmware update! Μου βγάζει οτι θέλει 14 ώρες λολ! Netflix με υποστήριξη ελληνικούς υπότιτλους.
 

Νέοπας

New member
22 July 2015
43
Με γεια αδερφε. Ριξε μερικες σειρες για τις εντυπωσεις σου στις επομενες εβδομαδες.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

phanispal

New member
3 July 2010
49
Μιας και προχώρησε τελικά σε αγορά ο TS, να ρωτήσω κι εγώ εδώ μιας και ψάχνω τηλεόραση για το υπνοδωμάτιο, με τις εξής προϋποθέσεις:

1. Budget όσο χαμηλότερο γίνεται, συναρτήσει των παρακάτω:

2. Απόσταση και γωνία θέασης ακριβώς 2.5 μέτρα, από μάτια έως το panel. Γωνία θέασης ~0-30°.

3. Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι πρωτίστως YouTube/Netflix και δευτερευόντως Digea και αναπαραγωγή .mkv από USB/Smart View (Samsung).

4. Σχετικά με το μέγεθος, αν μπει σε μηδενική γωνία (παράλληλα) προς τον τοίχο, είμαι οριακά στους 98.2-99 πόντους maximum πλάτος ώστε να ανοίγει τόσο η μπαλκονόπορτα, όσο και η ντουλάπα. Αν μπει με μια ελαφρά γωνία ίσως κλέψω κανά εκατοστό, μπορεί και δύο. Οπότε maximum 40άρα, λογικά μικρότερη, αλλά απ' ότι βλέπω πλέον δεν υπάρχει ενδιάμεσο, και η αμέσως επόμενη (προς τα κάτω) επιλογή είναι οι 32".

5. Προφανώς να είναι SMART TV, αφού μας ενδιαφέρει πρωτίστως η χρήση YouTube. Δε με νοιάζει τόσο να είναι Full HD, όσο να παίζει DTS και γενικά να μην έχει βασικές ασυμβατότητες, π.χ. υπότιτλους. Επίσης να έχει built-in Wi-Fi γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα να τραβηχτεί ethernet απ' το router.

6. Κάποια μοντέλα που έχω δει : https://www.skroutz....-UE32J4500.html και https://www.skroutz....UE40J5200.html

7. Να προσθέσω ότι προορίζεται περισσότερο για τη γυναίκα, η οποία έχει συνηθίσει στη Samsung 60KU6000 του σαλονιού με το (γρήγορο) Tizen OS, και είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, απ' την άποψη ότι μη γνωρίζοντας τι παίζει με τις άλλες SMART TV της κατηγορίας, μην πάμε σε κάτι παντελώς διαφορετικό από άποψη interface και πολύ πιο αργό, γιατί θα πέσει παντόφλα :Ρ.

Γενικότερα το βέλτιστο θα ήταν είτε να έπαιρνα την αντίστοιχη 40άρα με την KU6000 που έχω στο σαλόνι και την έχει συνηθίσει, αλλά είναι αρκετά ακριβή, είτε να έβγαινε σε 32άρα/37άρα, που δε βγαίνει.

Ψάχνω και για μεταχειρισμένη, δεν είναι απαραίτητο να είναι καινούργια.

Μπορείτε να προτείνετε κάποια μοντέλα;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Οντως, όπως τα γράφεις, η 40KU6000 ή και η φετινή σειρά 40MU61XX είναι οι καλύτερες λύσεις.

Ισως την επόμενη Παρασκευή (Black Friday) υπάρξει προσφορά σε κάποια απο αυτές.

Μέχρι τότε ρίξε μια ματιά στα παλαιότερα νήματα οπου υπάρχουν αρκετές συμβουλές και προτεινόμενα μοντέλα, ώστε όταν θα δεις τις προσφορές, να έχεις εικόνα ποιό σου κάνει και ποιό όχι.
 

phanispal

New member
3 July 2010
49
Σ' ευχαριστώ.

Στις 32" παίζει κάτι; Ξέρω ότι τις θεωρείτε λίγες, αλλά αφενός τώρα είμαι με 23άρα, αφετέρου άμα μου βγει αρκετά πιο οικονομικά δε θα με χαλάσει.

Π.χ. άποψη για τις δύο παρέθεσα;

Θα ρίξω και μια ματιά σε παλιότερα νήματα.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Για να πάρεις 32" με VA panel που δείχνει σωστά στο σκοτάδι, πρέπει ή να είσαι τυχερός στο panel lottery της Samsung ή να πληρώσεις τα ίδια με μια 40" οπότε οικονομικότερα δύσκολα θα βγει..

Αυτό με το panel lottery ισχύει και για τις 2 που γράφεις. Αν έχουν VA όλα καλά.
 

phanispal

New member
3 July 2010
49
Καλημέρα και σ' ευχαριστώ και πάλι.

Μη φανταστείς ότι μ' ενδιαφέρει τόσο πολύ η ποιότητα εικόνας, όσο η λειτουργικότητα, η ταχύτητα και η ευχρηστία του menu, και να είναι όσο πιο κοντά γίνεται με το Tizen της KU6000.
Οι γωνίες θέασης είναι μικρές έως μηδενικές σε όλους τους άξονες, οπότε δεν πιστεύω ότι θα έχω μεγάλη χρωματική αλλοίωση απ' αυτή την άποψη.

Ξαναλέω ότι προορίζεται περισσότερο για τη γυναίκα, που αν τη βάλω να μάθει διαφορετικό menu θα πέσει ξίνισμα. Ιδανικά θα ήθελα να είχαν το ίδιο OS, αν δε γίνεται τουλάχιστον να μην έχει μεγάλες διαφορές.
Για παράδειγμα κάποιες LG και ειδικότερα κάποιες Philips που έχω ασχοληθεί, έχουν σχεδόν απαράδεκτο menu (ειδικά οι Philips).

Αλλά μιας και ανέφερες τα VA, μπορώ να το δω από κάπου, π.χ. από την πλήρη κωδική ονομασία του μοντέλου, χώρα κατασκευής, S/N ή κάπου αλλού; Ή δεν υπάρχει καμία μα καμία ένδειξη εξωτερικά, παρά μόνο εσωτερικά;
 

phanispal

New member
3 July 2010
49
Αυτή λες λογικά.

Καλή φαίνεται, αλλά όχι για την περίπτωσή μου, καθώς:

1. Δεν ψάχνω απαραίτητα για 4K, εδώ η 32άρα που κοιτάω είναι HD Ready, ούτε κάν Full HD.
2. Αν και φαίνεται καλή τιμή, είναι πάνω απ' το budget μου.