Νέο μέλος αναζητά ενισχυτή και ηχεία. Ερωτήσεις και απορίες εντός!

kaptsea

New member
7 November 2017
3
Καλησπέρα κύριοι!

Είμαι νέο μέλος και μετά από χρόνια αναμονής αποφάσισα να ασχοληθώ με πιο σωστό ήχο!:afro:

Έχω απορίες γενικότερης φύσης όπως:

1) Ένας δικάναλος ενισχυτής έχει δύο κανάλια, ένα για Left, ένα για Right (Στέρεο). Αυτό σημαίνει ότι ένας δικάναλος ενισχυτής έχει 4 εξόδους, 2 για κάθε ηχείο και όχι κάποιες άλλες; Εάν θέλεις να προσθέσεις ένα sub?
2) Αξίζουν οι Iy λύσεις ενισχυτή; Έχω δει λίγα σχηματικά με ολοκληρωμένα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν και κυρίως ποια θα άξιζαν.
3) Η πηγή μου θα είναι κατά ένα 99% ο υπολογιστής μου. Έχει μία κάρτα ήχου των 60 αλλά μέχρι εκεί. Πως θα συνέδεε κάποιος το HI-FI του με τον υπολογιστή;
4) Μέχρι στιγμής έχω ακούσει λίγα συστήματα και μπορώ να πω ότι μου λείπει το woofer όταν δεν υπάρχει (ακόμα και σε μεγάλα ηχεία δαπέδου).

Αν κάποιος έχει όρεξη ας δώσει τα φώτα του!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Kαλως ηρθες.

1)καποιοι ενισχυτες εχουν εξοδο για sub.Οχι ολοι ομως. Παρολα αυτα και παλι μπορεις να το συνδεσεις.

2)οι iy τι ειναι; μηπως εννοεις diy?!

3)Nαι υπαρχουν καρτες με 60 ευρω εξωτερικες. Απο τον υπολογιστη με usb στην καρτα ηχου και απο εκει η καρτα ηχου εχει εξοδους rca που πανε στον ενισχυτη σε rca.

4)Δεν γνωριζω τι συστηματα ακουσες. Δεν γνωριζω τι εμπειρια εχεις ομως η λογικη λεει οτι εχεις μαθει να ακους λαθος. Επειδη και εγω ετσι ημουν στην αρχη....οχι εμαθα στην βαβουρα αλλα επειδη χροοοονια ειχα συνηθισει τα 12αρια ... χαμηλο μεν αλλα σφιχτο δε....τωρα δεν ξερεις ποσο μου κακοφαινεται. Ομως να ξερεις οτι δεν μπορεις να εχεις τις ιδιες απαιτησεις απο ενα βασεως να βγαζει το χαμηλο ενος δαπεδου ειδικα στα εισαγωγικα ηχεια. Εαν παλι οντως ακουσες σοβαρο δαπεδου και σου ελειπε το χαμηλο τοτε σιγουρα εμαθες λαθος. Οποτε πες μας τι συστηματα δαπεδου ακουσες να εχουμε μια εικονα.

τελος να μας πεις και τον χωρο διοτι....σε μικρους χωρους καποια πραγματα ειναι απαγορευτικα εαν θες να το ξεκινησεις σωστα.
 

kaptsea

New member
7 November 2017
3
1)καποιοι ενισχυτες εχουν εξοδο για sub.Οχι ολοι ομως. Παρολα αυτα και παλι μπορεις να το συνδεσεις.

Πως θα μπορούσες να το συνδέσεις χωρίς έξοδο για sub;

2)οι Iy τι είναι; μηπως εννοεις diy?!
Ακριβώς! DIY εννοώ. Κοίταγα gainclone ενισχυτές με βάση το LM3886

3)Nαι υπαρχουν καρτες με 60 ευρω εξωτερικες. Απο τον υπολογιστη με usb στην καρτα ηχου και απο εκει η καρτα ηχου εχει εξοδους rca που πανε στον ενισχυτη σε rca.

Που υστερείς εάν συνδέσεις την εσωτερική κάρτα ήχου σου με τον ενισχυτή μέσω jack ή μέσω jack to RCA?

4)Δεν γνωρίζω τι συστήματα άκουσες. Δεν γνωριζω τι εμπειρια εχεις ομως η λογικη λεει οτι εχεις μαθει να ακους λαθος. Επειδη και εγω ετσι ημουν στην αρχη....οχι εμαθα στην βαβουρα αλλα επειδη χροοοονια ειχα συνηθισει τα 12αρια ... χαμηλο μεν αλλα σφιχτο δε....τωρα δεν ξερεις ποσο μου κακοφαινεται. Ομως να ξερεις οτι δεν μπορεις να εχεις τις ιδιες απαιτησεις απο ενα βασεως να βγαζει το χαμηλο ενος δαπεδου ειδικα στα εισαγωγικα ηχεια. Εαν παλι οντως ακουσες σοβαρο δαπεδου και σου ελειπε το χαμηλο τοτε σιγουρα εμαθες λαθος. Οποτε πες μας τι συστηματα δαπεδου ακουσες να εχουμε μια εικονα.

Πήγα στο Νάκα να πάρω μια ιδέα, και μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα φοβερή διαφορά ανάμεσα στα wharfedale diamond 11.0 και τα sony των 1000 στην έκθεση του (δεν συγκράτησα τύπο). Το μόνο που συγκράτησα είναι ότι μου έλειπε το μπάσο. Παρόλα αυτά, σίγουρα δεν έχω μάθει να ακούω, πρακτικά δεν έχω καμία εμπειρία.

Ενδιαφέρομαι να καλύψω ένα χώρο γύρω στα 25 τετραγωνικά, υπνοδωμάτιο - γραφείο με υφάσματα κλπ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,987
Αγιοι Αναργυροι
χωροϛ 25τμ ειναι πολυ μεγαλοϛ. μεγαλο ρολο ϴα παιξει και το ποσο που ϴα δαπανησειϛ. αν κανειϛ σωστα βηματα απο την αρχη ϴα γλυτωσειϛ χρηματα στο μελλον. το ξερω οτι δεν σε βοηϴαω πολυ αλλα ειναι δυσκολο για καποιον να πει, παρε αυτα τα μηχανηματα και καϴαρισεϛ...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σκέψου και την λύση 2 ενεργών ηχείων με το δικό τους Sub. Η ποιότητα που θα πάρεις σε σχέσh με τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι super. Έτσι ξεμπερδεύεις από ενισχυτή και DIY πατέντες.

ΑΝ το budget είναι μικρο (κάτω από 1000ε π.χ.) , δύσκολα θα αγγίξεις την ποιότητα που θα σου προσφέρουν 2 ενεργά και ενα sub (στη θέση σου αγόραζα ένα dac/pre και δεν θα έπαιρνα sub. Δεν πιστεύω να σου λείψει το μπάσο εκτός είσαι πολύ basshead τύπος)

Y.Γ. ...κάπου είδα και κάτι focal στις αγγελίες, δες τα και αυτά, είναι πολύ καλά!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,987
Αγιοι Αναργυροι
σαν να`χει δικιο ο teddy 743. ειχα ακουσει μια φορα ενεργα με 8ιντσα midbass και ο ηχοϛ ηταν αξιολογοϛ.. οχι audiophile, αλλα αξιολογοϛ. χωριϛ λασπεϛ, παραμορφωσειϛ ,η ασχημα μπουμαρισματα. επαιζε απο laptop με playlist. και απο ενταση αλλο τιποτα! φανταζομαι αν τα βαλει και στιϛ γωνιεϛ του δωματιου ϴα`χει και μπασαρεϛ χωριϛ sub...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Νέο μέλος αναζητά ενισχυτή και ηχεία. Ερωτήσεις και απορίες εντός!

Σκέψου και την λύση 2 ενεργών ηχείων με το δικό τους Sub. Η ποιότητα που θα πάρεις σε σχέσh με τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι super. Έτσι ξεμπερδεύεις από ενισχυτή και DIY πατέντες.

ΑΝ το budget είναι μικρο (κάτω από 1000ε π.χ.) , δύσκολα θα αγγίξεις την ποιότητα που θα σου προσφέρουν 2 ενεργά και ενα sub (στη θέση σου αγόραζα ένα dac/pre και δεν θα έπαιρνα sub. Δεν πιστεύω να σου λείψει το μπάσο εκτός είσαι πολύ basshead τύπος)

Y.Γ. ...κάπου είδα και κάτι focal στις αγγελίες, δες τα και αυτά, είναι πολύ καλά!

Σωστά τα λες,ένα dac-pre και ενεργά
 

kaptsea

New member
7 November 2017
3
Τέλεια! Κύριοι το budget ειναι όσο περιορισμένο πάει!

Για αρχή πήρα τα Alesis Elevate MK-II τα οποία "στρώνω". Όσον αφορά DAC και pre, τι ψάχνει κανείς να βρεί; Γιατί είναι συμαντικοί και κατα πόσο τους θεωρείτε απαραίτητους;