Βοήθεια για αγορά Home Cinema 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

costasmarkoglou

New member
26 May 2011
34
Καλησπέρα στο team!

Λόγω ανακαίνισης σπιτιού, θα προχωρήσω άμεσα στην αγορά Home Cinema 5.1 για το σαλόνι μου. Θέλω τη βοήθειά σας γιατί είμαι τελείως άσχετος από το θέμα!!! Ψάχνω να φτιάξω ένα σύστημα κυρίως για αναπαραγωγή ταινιών με μπάτζετ 1000-1500 ευρώ. Διαβάζοντας κάποια reviews στο google είδα ότι πολλοί προτείνουν το παρακάτω all in one δεδομένου ότι είναι το μόνο με Atmos:

https://www.skroutz.gr/s/10380506/Onkyo-HT-S-7805.html

Συμφωνείτε με την αγορά all in one ή θα μου προτείνατε να πάω σε κομμάτια; Αν ναι τι ενισχυτή και τι ηχεία θα μου προτείνατε; Μου αρέσει το παραπάνω σύστημα, μου "ξινίζει" λίγο η μάρκα.

Ο χώρος είναι όπως τον βλέπετε, έχω έτοιμη περασμένη καλωδίωση:
ΓΖ’ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓŽΒΏΓŽΒ½ΓŽΒΉ.JPG
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλύτερα με τα ίδια χρήματα να πας σε καλύτερα ηχεία κι ας είναι 5.1 το σετ αντί το 7.1 που κοιτάς. Ένα ζευγαράκι το προσθέτεις και μετά σε όποιον επτακάναλο ενισχυτή, που το υποστηρίζουν όλοι.
 

costasmarkoglou

New member
26 May 2011
34
Καλύτερα με τα ίδια χρήματα να πας σε καλύτερα ηχεία κι ας είναι 5.1 το σετ αντί το 7.1 που κοιτάς. Ένα ζευγαράκι το προσθέτεις και μετά σε όποιον επτακάναλο ενισχυτή, που το υποστηρίζουν όλοι.

5.1 είναι κ αυτό το σύστημα που έγραψα! ούτως ή άλλως η καλωδίωση μου για 5.1 είναι
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
5.1 είναι κ αυτό το σύστημα που έγραψα! ούτως ή άλλως η καλωδίωση μου για 5.1 είναι

7.1 είναι το σετ που κοιτούσες γιατί τα εμπρός ηχεία είναι διπλά.

Τέλος πάντων, δες κανένα σετ ηχείων 5.1 με τα εμπρός δαπέδου της Polk και με 10ιντσο ενεργό subwoofer (αντί 6,5ιντσο που έχει αυτό που κοιτάς) με 799 ή το ίδιο σετ με 12ιντσο sub, ελάχιστα πιο ακριβό ( 869). Βάζεις και έναν ενισχυτή στο 500ρικο περίπου και είσαι jet!
 

Attachments

  • _big_0411322001509446277.jpg
    _big_0411322001509446277.jpg
    80.3 KB · Views: 154

costasmarkoglou

New member
26 May 2011
34
7.1 είναι το σετ που κοιτούσες γιατί τα εμπρός ηχεία είναι διπλά.

Τέλος πάντων, δες κανένα σετ ηχείων 5.1 με τα εμπρός δαπέδου της Polk και με 10ιντσο ενεργό subwoofer (αντί 6,5ιντσο που έχει αυτό που κοιτάς) με 799 ή το ίδιο σετ με 12ιντσο sub, ελάχιστα πιο ακριβό ( 869). Βάζεις και έναν ενισχυτή στο 500ρικο περίπου και είσαι jet!


δυστυχως και τα μπροστινα πρεπει να ναι τοιχου γιατι εχει περαστει ηδη η καλωδιωση....για ενισχυτη τι θα προτεινατε; yamaha μου εχει κολησει για καποιο λογο ειναι ξεπερασμενη πλεον;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βάλε και Denonomarantzo μέσα στον υπολογισμό.

Τι ακριβώς θέλεις πρέπει να μας πεις; Παιχνιδάκια με τον ήχο και πολλά DSP (Yamaha), Δυναμικό και βελούδινο ήχο με την καλύτερη ισοστάθμιση (Marantz) Δυναμικό σκέτο με την καλύτερη ισοστάθμιση (Denon);

O STR-DN1080 είναι επιλογή για μποέμ τύπους... :afro:
 

costasmarkoglou

New member
26 May 2011
34
Βάλε και Denonomarantzo μέσα στον υπολογισμό.

Τι ακριβώς θέλεις πρέπει να μας πεις; Παιχνιδάκια με τον ήχο και πολλά DSP (Yamaha), Δυναμικό και βελούδινο ήχο με την καλύτερη ισοστάθμιση (Marantz) Δυναμικό σκέτο με την καλύτερη ισοστάθμιση (Denon);

O STR-DN1080 είναι επιλογή για μποέμ τύπους... :afro:


90% το θέλω για θέαση ταινιών και ένα 10% για μουσική και gaming!
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά Home Cinema 5.1

Τι γνώμη έχετε για το Yamaha RX-A670 και το Sony STR-DN1080?

Αν θέλεις όπως λες 90% ταινίες, ξεκάθαρα πας στην 1η λύση από τις 2 με Yamaha. Αλλά πρέπει να ακούσεις πρώτα να δεις κ εσένα τι σου αρέσει.