Rotel RA 1592

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Aς μου πει καποιος φίλος τι παιζει με αυτο τον ενισχυτη και ο κατασκευαστής αναφερει 2Χ200 στα 8 ohm,και δεν αναφερει και στα 4 ohm ?
και αν ξερετε αν μπορω να τον συνδυασω με τα ηχεια dali opticon 8
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
φιλε σταματη, διαβασα ενα review στο secrets of home theater and high fidelity για τον ενισχυτη και δεν βρισκω κανενα λογο να μην ταιριαξει με τα ηχεια. στα υπερ του ηταν και η ικανοτητα να οδηγησει οποιοδηποτε ηχειο. αλλα στην τιμη που κοστιζει το εν λογο μηχανημα, μου ερχεται ενα ερωτηματικο. δεν ϴα επρεπε να`χει μια εισοδο main direct ουτωϛ ωστε να μπορει να συνδεϴει με εναν AV και να γινει κομματι ενοϛ κορυφαιου πολυκαναλου συστηματοϛ;
 

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
φιλε σταματη, διαβασα ενα review στο secrets of home theater and high fidelity για τον ενισχυτη και δεν βρισκω κανενα λογο να μην ταιριαξει με τα ηχεια. στα υπερ του ηταν και η ικανοτητα να οδηγησει οποιοδηποτε ηχειο. αλλα στην τιμη που κοστιζει το εν λογο μηχανημα, μου ερχεται ενα ερωτηματικο. δεν ϴα επρεπε να`χει μια εισοδο main direct ουτωϛ ωστε να μπορει να συνδεϴει με εναν AV και να γινει κομματι ενοϛ κορυφαιου πολυκαναλου συστηματοϛ;

σε ευχαριστω για την απαντηση σου...θελω λιγο να δεις αν μπορεις η να μου πεις με σιγουρια μιας και ασχοληθηκες με το θεμα μου αν επαρκει ο ενισχυτης γιατι εχουμε αλλους κατασκευαστες Vincent SV 238 που τον δινει 200 watt στα 8 ohm και 400 watt στα 4 ohm...ενω αυτος δινει τον Rotel RA 1592 μονο 200 watt στα 8 ohm για παραπανω δεν λεει πως θα παλεψει τα 300 αρια ηχεια στα 4ohm ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καποτε πολυ γνωστοϛ ελληναϛ κατασκευαστηϛ ηχειων (δεν ϴα πω ποιοϛ αλλα ολοι οι παλιοι στον χωρο ηδη καταλαβαν), μου`χε πει οτι αυτο που δηλωνουν ωϛ απορροφηση ισχυοϛ ειναι υποκειμενικο. Αν δηλαδη δωσειϛ 300w με πληρεϛ συχνοτικο φασμα σε ηχειο 300w για πολλη ωρα,ϴα το τιναξειϛ.( μουσικο σημα με μπασα,πριμα, τα παντα) ενω αν του δωσειϛ 300w στα 700hz πχ και πανω, ϴα την βγαλει καϴαρη. και αυτο λεει, αφορα ολουϛ τουϛ κατασκ. και οχι μονο τον ιδιο. αυτο ηταν κατι που το`ξερα απο μικροϛ, αλλα ο λογοϛ του ειχε ιδιαιτερη βαρυτητα. συνεπωϛ μαλλον δεν πρεπει να φοβασαι τυχον προβληματα οδηγησηϛ. αλλωστε ο κατασκ. του ηχειου προτεινει και μινιμουμ ισχυοϛ ενισχυτη και εκει βλεπειϛ οτι να νουμερα ειναι μικρα. τα ρευματα (amber) ειναι που παιζουν τον μεγαλυτερο ρολο οχι τα watt. τωρα το συγκεκριμενο μηχανημα σε ταξη ΑΒ να δηλωνει watt μονο στα 8ohm, ναι ειναι παραξενο. σαν να ϴελει να αποφυγει την συγκριση με τουϛ ανταγωνιστεϛ ϴα`λεγεϛ... αλλα η Rotel να κανει τετοιεϛ ``μαλαγανιεϛ``, δυσκολο μου φαινεται.. στην ϴεση σου ( αφου δεν σε νοιαζει η ελλειψη του main in direct στιϛ πηγεϛ) ϴα προχωραγα. αν ϴεϛ περιμενε και για γνωμη αλλου φιλου του φορουμ.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Μετρησεις ισχυος του ενισχυτη μαζι με μια παρουσιαση-δοκιμη απο το hi-fi news.Το οτι τον βαζει στην ετησια εκδοση για το 2016 και τον χαρακτηριζει outstanding,νομιζω κατι σημαινει.......
 

Attachments

  • Pages from Hi-Fi News ? Yearbook 2016.jpg
    Pages from Hi-Fi News ? Yearbook 2016.jpg
    177.9 KB · Views: 156

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Να η απαντηση που περιμενεϛ Σταματη. και 265 τα watt παρακαλω... αντε καλοριζικοϛ!

Παιδια σας ευχαριστω για τις κατατοπιστικες απαντησεις σας και επισης σας ευχαριστω για τον χρονο που διαθεσατε για να μου λυσετε τις αποριες μου ειμαι ασχετος στο χωρο του Hi-FI καλο ειναι επισης οι ακροασεις των μηχανηματων αλλα η επαρχια γενικως ειναι προβλημα. Τωρα εχω κατασταλαξει στον Rotelako θα ξεκινησω την παραγγελια του.