Beelink GS1 Allwinner H6 Chip

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
H δευτερη εταιρεια που παρουσιαζει player με το νεο Allwinner H6 (μετα την zidoo με το Η6 Pro) ειναι η beelink με το GS1:
  • 20f2ref.jpg
  • 18c9co.jpg
  • CPU €“ AllWinner H6 quad-core ARM Cortex-A53 processor
  • GPU “ Mali-T720MP2
  • Memory €“ 2GB RAM (DDR4 ?)
  • Storage €“ 16GB eMMC flash, micro SD card slot
  • Video Output €“ 1x HDMI 2.0a up to 4K @ 60hz with HDR support
  • Video Playback Support
    • H.265/HEVC Main/Main10 profile @ level 5.2 high-tier up to 4K @ 60fps / 6K @ 30 fps
    • VP9 Profile 0/2, up to 4K @ 30fps
    • H264/AVC BP/MP/HP @ level5.1, MVC, up to 4Kx2K @ 30fps
    • SmartColor 3.0 image optimization engine
  • Audio I/F “ HDMI, optical S/PDIF
  • Connectivity €“ Gigabit Ethernet, Dual Band 802.11 b/g/n/ac WiFi, Bluetooth 4.1
  • USB 1x USB 2.0 port, 1x USB3.0 port
  • Misc € IR receiver
  • Power Supply €“ 5V/2A
  • Dimensions €“ 9.6 cm x 9.6 cm x 1.6 cm
  1. Weight 190 grams


  • Μετα την τραυματικη εμπειρια με το GT1 (& την αποτυχια με το Η6 pro) τελικα το gearbest μου το αφησε σχεδον στο 1/3 της τιμης (34 αντι 52 με κουπονι GBGS1) οποτε ειπα να του δωσω μια ευκαιρια..
    Στα χαρτια δειχνει πολυ καλο&δυνατο (με DDR4, usb3,lan 1000, BT4.1 android N), σε 3βδομαδες (belgiumpost) θα εχω περισσοτερα..
    :afro:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Δεν μας ειπες την εμπειρια σου με το Zidoo H6 τελικά.
ΚΑλορίζικο αυτό. Περιμένουμε νεα σου ! (το κουπονάκι δεν δείχνει να δουλεύει)
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Τελικά μάλλον χάθηκε Χρήστο..
Η τελευταία ενημέρωση είναι 14/9, έκτοτε κανένα νέο.. Τελικά μου κάνανε refund (σχεδόν στο σύνολο του ποσού συν πόντους).
Τώρα ΑΝ ξεκολλήσει κάπου η διαδικασία και έλθει το ξαναβλέπουμε.
ΣΤο Gs1 με κουπόνι πέτυχα τα 34
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Θεωρητικά ο H6 είναι ισχυρότερος ΑΛΛΑ εάν δεν δωσουν σωστούς οδηγούς και πλήρη υποστήριξη δεν θα πάει μακρυά..
Δες το παράδειγμα 905 vs 912.
Σαφώς ανωτέρο το 912, σαφώς καλύτερη υποστήριξη και πλήρεστεροι οδηγοί για το 905 και τόλμω να πω και μάλλον και δημοφιλέστερο...
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Παρέλαβα σήμερα σε ένα καλαίσθητο κουτάκι.
Τα πάντα όμορφα τακτοποιημένα.
Το player είναι πραγματικά λιλιπούτειο, παναλαφρο και πολύ όμορφο αν και πλαστικό.
Παράδοξος δείχνει ποιοτική κατασκευή.
Φτάνει μόνο να παίζει και καλά!!!
Σήμερα βγήκε και το τρίτο update (GS1-103).
Αργότερα θα ανεβάσω φωτογραφίες και τις πρώτες εντυπώσεις σαν player
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
..Επανερχομαι με μερικες φωτογραφιες..

Το κουτι απο πισω:
efl1k9.jpg


Το εσωτερικο του:
2csj6sw.jpg


To περιεχομενο:
2u7r2xf.jpg


Tο κουτακι μονο του:
biplwh.jpg


Οπως εγραψα και παραπανω ειναι λιλιπουτειο, ελαφρυ και ομορφο.
Γενικα στην αισθηση αν και πλαστικο δειχνει ποιοτικο και στην χρηση ειναι γρηγορο και σβελτο.
Εχει μια θυρα usb2, μια usb3, θυρα microSD, LAN gbit, wifi ac, BT4.1 & ενα HDMI και το χειριστηριο IR ειναι μικρο και βολικο.
Το τροφοδοτικο του ειναι μικρο 5V/2Α οποτε πιστευω πως δυσκολα θα σηκωσει protable HD.
Ερχεται με φορεμενο android 7.1 και μεχρι τωρα εχουν βγει 3 αναβαθμισεις.
Του εβαλα kodi 17.6/32b και γενικα στα πρωτα απλα αρχεια που δοκιμασα τα παει καλα (βασικα καλυτερα απο οτι το alfawise 96H pro σε android).
Οταν βγει το Leia πιστευω οτι θα ειναι και καλυτερο
Η εικονα ειναι πολυ καλη και καθαρη και εχει και επιλογη auto>hrd>sdr.
Aργοτερα θα το δοκιμασω και με βαρυτερα αρχεια να δω πως παει κα θα αναφερω.
Εγω το πετυχα σε προσφορα στα 34 οποτε και το χτυπησα απο το gearbest.
Aυτα προς το παρον...
 
Last edited:

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Λοιπον οι πολυ πρωτες εντυπωσεις...
Ειναι ομορφο και παναλαφρο..
Ειναι 'κουκλακι' που σου αρεσει απλα και μονο να το χαζευεις..
Ειναι παναλαφρο, οντας πλαστικο.
Ειναι γρηγορο!
Για το μεγεθος του καλο wifi.
Ευτυχως ειναι 'αδειο' και δεν ερχεται με διαφορες σαχλαμαριτσες που αρεσκονται να βαζουν οι κινεζοι.
Ο stock player παιζει τα παντα οτι του εβαλα απο ταινιες ακομα και uhd υψιλου bitrate. Για τα 'απλα' 1080p δεν το συζηταμε καν. Αψογο σε ολα!
Ο stock player εκτος του οτι ειναι'κρυμμενος', ειναι 'σπαρτιατικος' και ειναι και εντελως αβολος και αντιεργονομικος στη χρηση με 'δυσκολος' με τα ελληνικα. Θα μπορουσαν να καταβαλουν περισσοτερη προσπαθεεια και να παρουσιασουν σαν ui κατι καλυτερο!!!
HD ηχο γενικα δεν δοκιμασα να δω αν περναει μια και ειμαι εκτος αυτο τον καιρο και το δοκιμαζω αλλα υποθετω λογο android 7.1 να μην εχει θεμα..Μενει να το δω στην πραξη.
Με τον ΜΧ-player η αναπαραγωγη σε απλα BR ειναι υποδειγματικη!
Σε uhd εχουμε θεμα... κομπιαζει συνεχως και ο λογος ειναι οτι στην τελευταια εκδοση οπου δοκιμασα ΔΕΝ ενεργοποιητε ο HW+ επιταχυντης παρα μονο ο SW και η θεαση ειναι απλα προβληματικη.
Εστειλα mail ομασα αναπτυξης του MX-player αναφεροντας το προβλημα μου ζητησαν αρχεια log και θα εχουμε συνεχεια..
Στο kodi τωρα (krypton & Leia) μια απο τα ιδια, καλη αναπαραγωγη στα απλα, 'ζορια' στα δυσκολα.
Γενικα εχει ακομα δρομο για να βελτιστοποιηθουν οι οδηγοι με μελλοντικα λογισμικα, το ενθαρυντικο ειναι οτι το soc αυτο το εχει επιλεξη και η zidoo στο Η6 και πολλα απο τα παραπανω αντιμετωπιζονται πολυ καλυτερα!
Θα σταθω στην ποιοτητα της εικονας..

Απλα ειναι οτι το καλυτερο και καθαροτερο εχω δει σε media player!!! Εικονα πραγματικα 'κρυσταλλο' και φυσικα την ευθυνη την εχει το νεο soc (allwinner H6).
BRAVO!!!
:SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Oταν βελτιστοποιηθουν οι οδηγοι το μηχανακι θα ανεβει σε αλλο επιπεδο, προς το παρον νομιζω εχει ακομα δρομο.
ΑΝ το θελετe για απλες θεασεις αρχειων -BR 1080p- παρτε το αμεσα&αφοβα, ειδικα αν το πετυχετε και σε προσφορα.
Αυτα προς το παρον.....
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Επιβεβαιωνω οτι το μηχανακι εχει πολυ καλο wifi πια με το τελευταιο λογισμικο, αξιοπιστο και σιγουρο.
Επισης η θυρα USB2 αναγνωριζει τελικα τοv δυστροπο Toshiba 2T μου κανονικα και με τον νομο, κανενα θεμα και εδω.
Ο stock player παιζει ανετα τα παντα ενω αριστη η αναπαραγωγη με τον αγαπημενο μου MX player και η εικονα του απλα υποδειγματικη.
Το μικρο του μεγεθος ενα μεγαλο συν και ειναι ενα κοσμημα διπλα στην TV.

Tελικα ομως θα το δωσω γιατι πρεπει να κανω 'χωρο' για το επερχομενο DUNE.
Eχω μαζεψει 5(!) players και σιγα-σιγα θα πρεπει να αποσυμφορισω το επιπλο διπλα στην TV.
Οποιος ενδιαφερεται με ενημερωνει με ΠΜ
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Beelink GS1 Allwinner H6 Chip

Επιβεβαιωνω οτι το μηχανακι εχει πολυ καλο wifi πια με το τελευταιο λογισμικο, αξιοπιστο και σιγουρο.
Επισης η θυρα USB2 αναγνωριζει τελικα τοv δυστροπο Toshiba 2T μου κανονικα και με τον νομο, κανενα θεμα και εδω.
Ο stock player παιζει ανετα τα παντα ενω αριστη η αναπαραγωγη με τον αγαπημενο μου MX player και η εικονα του απλα υποδειγματικη.
Το μικρο του μεγεθος ενα μεγαλο συν και ειναι ενα κοσμημα διπλα στην TV.

Tελικα ομως θα το δωσω γιατι πρεπει να κανω 'χωρο' για το επερχομενο DUNE.
Eχω μαζεψει 5(!) players και σιγα-σιγα θα πρεπει να αποσυμφορισω το επιπλο διπλα στην TV.
Οποιος ενδιαφερεται με ενημερωνει με ΠΜ

Ξέρεις μήπως ποιο είναι το τελευταίο fw για το gs1?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Gs103NO ήταν το τελευταίο που είχαν βγάλει Χρήστο.
Έκτοτε δεν το παρακολουθώ μια και δεν το έχω πλέον στην κατοχή μου.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
"Kodi can perform much more better than before "

Αν οντως ισχυει θαναι πολυ καλο...
 

stelakis1914

Established Member
1 July 2011
236
Θεσσαλονίκη
Κατά την γνώμη μου αποδίδει πολύ καλά αλλά δεν του κάνω βαριά χρήση όπως οι οι περισσότεροι χρήστες εδώ που έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Αυτό που μου αρέσει στο συγκεκριμένο κουτί είναι η λειτουργία του σε χαμηλές θερμοκρασίες. Όσα πέρασαν από τα χέρια μου τα δούλευα σε βάσεις με ανεμιστηράκια γιατί διαφορετικά έφταναν πολύ εύκολα τους 70 βαθμούς Κελσίου. Το συγκεκριμένο δουλεύει συνήθως γύρω στους 50 βαθμούς Κελσίου γεγονός που με κάνει να έχω παρατήσει τους ανεμιστήρες γυρίζοντας απλώς το κουτί ανάποδα με τις γρίλιες εξαερισμού προς τα πάνω.
 

stelakis1914

Established Member
1 July 2011
236
Θεσσαλονίκη
Έχουνε πάρει φόρα με τις αναβαθμίσεις και κυκλοφόρησαν δυο διαδοχικά updates με τις παρακάτω διορθώσεις συνολικά:

Build Number 105N0
1) Optimizing mouse jittering after zoom out some screens
2) Optimizing the breakdown of input method in some times
3) Updating shortcut app

Build Number 106N0
1) The Google Play store comes back to normal (problem in searches)
2) OTA has been available for you (not find OTA updates)
 

stelakis1914

Established Member
1 July 2011
236
Θεσσαλονίκη
Εγώ δεν εγκατέστησα την 105Ν0 αφού δεν μου ήρθε OTA update ούτε βρήκα κάπου download link να την κατεβάσω. Είχα περάσει την 104Ν0 και δεν δούλευε η αναζήτηση στο Google Play και είχε ένα ενοχλητικότατο πρόβλημα που όταν χανόταν στιγμιαία το σήμα σε κάποια εφαρμογή αυτό έκοβε την έξοδο στην TV.
 

p_under

New member
30 November 2017
1
Beelink GS1 review: ένα ισχυρό tv box

avNR0Tz.jpg


Η Beelink, μια κινέζικη εταιρία ιδρύθηκε το 2010 στην Shenzhen. Έκτοτε δραστηριοποιείται στον χώρο των android tv box και mini pc. Στην σημερινή μου παρουσίαση θα προσπαθήσω να καλύψω όλες τις πτυχές του Beelink GS1 , ενός ισχυρού android tv box που ενσωματώνει τον Allwiner H6, ένα SOC που κατασκευάστηκε το 2017 και προς το παρών βρίσκεται σε ελάχιστες συσκευές. Το GS1 έρχεται με πολύ καλές συστάσεις από την μαμά εταιρία, καθώς ελπίζει να ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό με τα πολύ καλά χαρακτηριστικά του αλλά και την φιλόδοξη υποστήριξη για αναπαραγωγή 6K multimedia αρχείων.


Κουτί και εξωτερική εμφάνιση
Έχοντας περάσει από τα χέρια μου πάνω από δέκα διαφορετικών εταιριών tv boxes, το Beelink GS1 είναι το πρώτο που έρχεται σε κουτί σφραγισμένο με ζελατίνα. Αυτό μου εμπνέει μια ασφάλεια ότι δεν έχει πειραχτεί καθόλου από τον κατάστημα αγοράς. Το μαύρο ματ κουτί του έρχεται με το λογότυπο της εταιρίας στο εμπρόσθιο μέρος του και ένα βροντερό νούμερο 6. (6K υποστήριξη μου λέγαμε παραπάνω). Στο πίσω μέρος του βρίσκουμε κάποιες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά της συσκευής.


Sa3Ffkp.jpg


Zn2P4sC.jpg


BxkfLTG.jpg



Όπως βλέπετε από τις εικόνες παραπάνω δεν υπάρχουν λεπτομερείς τεχνικές πληροφορίες, βρίσκω όμως αρκετά ενδιαφέρον ότι στην επιλογή μνήμης RAM και αποθηκευτικού χώρου υπάρχει και μια επιλογή για 3GB μνήμη και 32GB αποθηκευτικού χώρου, μια συσκευή που δεν υπάρχει προς το παρών, άρα ίσως δούμε σύντομα ένα ανανεωμένο GS1 με ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά.
Το GS1 εξωτερικά είναι αρκετά όμορφο, έρχεται με ματ φινίρισμα στο πάνω και πίσω μέρος του ενώ στα πλάγια βρίσκουμε μαύρο γυαλιστερό πλαστικό. Η ποιότητα κατασκευής, αν και όλη αποτελείται από πλαστικό είναι υψηλής ποιότητας και αποτελείται από στιβαρά υλικά. Στο πίσω μέρος της συσκευής βρίσκουμε 42 (ναι έκατσα και τις μέτρησα) μικρές τρύπες για εξαερισμό. Προσωπικά θα ήθελα παραπάνω δουλειά στον τομέα του airflow αλλά στην συνέχεια θα δούμε πως η συσκευή έχει άριστη θερμική συμπεριφορά.
Τέλος, το πακέτο περιλαμβάνει το τροφοδοτικό (5V 2A), ένα καλώδιο HDMI, το τηλεχειριστήριο, ένα εγχειρίδιο οδηγιών στην αγγλική γλώσσα και φυσικά το Beelink GS1 tv box.


6ueIS69.jpg






Χαρακτηριστικά
Στο εσωτερικό του GS1 βρίσκουμε το Allwinner H6 (παρόμοιες ως καλύτερες επιδόσεις από τον Amlogic s912) , ένα quad core Cortex-A53 chip με συχνότητα λειτουργίας τα 1.800MHz. To H6 soc πλαισιώνεται από 2GB LPDDR3 και 16GB αποθηκευτικού χώρου τύπου EMMC 5.0. Το υποσύστημα γραφικών Mali-T720 με δύο shader cores είναι υπεύθυνο για την λειτουργία γραφικών και υποστηρίζει OpenGL ES3.1/3.0/2.0/1.1, OpenCL 1.1/RenderScript και Microsoft DirectX 11 FL9_3. Στους video decoders υπάρχει υποστήριξη για
  • H265/HEVC Main/Main10 [email protected] High-tier ;4K@60fps, up to 6Kx4K@30fps
  • H264/AVC BP/MP/[email protected], MVC, 4K@30fps
  • VP9,Profile 0/2, 4K@60fps
  • VP6/VP8, 1080P@60fps
  • MPEG1/MPEG2 SP@ML, MP@HL, 1080P@60fps
  • MPEG4 SP@level 0~3, ASP@level 0~5, GMC, short header format, 1080P@60fps
  • AVS+/AVS JIZHUN profile@level 6.0, 1080P@60fps
  • VC-1 SP@ML, MP@HL, AP@level 0~3, 1080P@60fps
  • Supports Frame Buffer Compression(FBC)
  • Output pixel format configurable,YUV420/YV12/NV12
02FguRy.jpg


Και τέλος στον τομέα της συνδεσιμότητας βρίσκουμε 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 με υποστήριξη για εξωτερικό δίσκο ως και 4TB, micro SD card slot με δυνατότητα επέκτασης ως και 128GB, SPDIF, gigabit Ethernet port, mini PCIe όπου το έχει καταλάβει το wifi 2.4 – 5.8GHz module με ταχύτητα 867Mbp/s, Bluetooth 4.1 και HDMI 2.0 με μέγιστη ανάλυση για έξοδο εικόνας 4K 60fps. Άρα το εύλογο ερώτημα όλων σας είναι, τι 6K και βλακείες μας λέει αυτός εδώ…
Όπως γίνεται κατανοητό το GS1 δεν μπορεί να βγάλει έξοδο εικόνας μεγαλύτερη από 4K 60fps αλλά σύμφωνα με την εταιρία μπορεί να αναπαράγει αρχεία multimedia με μέγιστη ανάλυση ως και 6K 30fps – αυτό θα το δούμε στην συνέχεια της παρουσίασης μου.


Λογισμικό
Στον τομέα του λογισμικού βρίσκουμε σχεδόν καθαρό Android 7.1. Λέγοντας σχεδόν καθαρό, οι μόνες προ εγκατεστημένες εφαρμογές είναι το ένα store εφαρμογών (όχι το google play store), ένας file explorer και ένας media player όλα made by Beelink. Σε αυτό το σημείο οφείλω να δώσω τα εύσημα στην εταιρία καθώς δεν φόρτωσε το GS1 με σαβούρα και την στιγμή που συντάσσω αυτό το κείμενο έχει βγάλει τέσσερα update διορθώνοντας bugs και βελτιώνοντας την λειτουργία του tv box.
Επίσης, βρίσκουμε υποστήριξη για HDR10, HLG και Smart Color Image Enhancement για τα οποία είναι υπεύθυνα τα Smartcolor 3.0 DE Engine και Allwinner Phoenix 3.0 VE Engine.
Από τα 16GB αποθηκευτικού χώρου υπάρχουν ελεύθερα στον χρήστη τα 11.5GB αλλά ο χρήστης με την υποστήριξη του Android 7.1 μπορεί να επεκτείνει τον αποθηκευτικό χώρο με την χρήση μιας micro SD κάρτας.
Ακόμη, δεν έχω καταφέρει να κάνω restart στο GS1 παρά μόνο power off και power on ξανά. Ενώ το μελανό σημείο στο λογισμικό είναι η buildin miracast λειτουργία όπου προς το παρών δεν δουλεύει με καμία μου συσκευή.
Τέλος, το λογισμικό έρχεται rooted και οι άδειες DRM είναι επιπέδου L3 για το Google Widevine Modular DRM


RUcH3b3.png


JXUZOvQ.png
Επιδόσεις
Ας δούμε τι μπορεί να κάνει το GS1 στον τομέα των επιδόσεων και συγκεκριμένα τι απόδοση έχει σε διάφορα δημοφιλή benchmarks.
· 3DMark Ice Storm Extreme: 4255 marks
· AnTuTu v6.2.7: 43172 marks
· Vellamo: 1778 marks Broswer, 1037 marks Metal και 1505 marks στο Multicore test
· Antutu Video Tester 3.0: 947 marks
· A1 SD bench - Internal memory: Read 82.42MB/s και Write 21.73MB/s – RAM copy 3320.26/s – External device (USB 3.0) Read 65MB/s και Write 40MB/s
· Geekbench 4: Single-Core 692 marks και Multi-Core 1823 marks
· GFXBench OpenGL: Manhattan 3.1 179.9 frames, 1080p Manhattan 3.1 Offscreen 163.7 frames, Manhattan 274.9 frames, 1080p Manhattan Offscreen 256.5 frames, T-Rex 647.9 frames και 1080p t-Rex Offscreen 622.7 frames


Εδώ πρέπει να επισημάνω ότι η απόδοση του Allwinner H6 μαζί με την Mali-T720 είναι καλύτερη από τα ανταγωνιστικά tx box με Amlogic S912 και Mali-T820. Όμως η απόδοση του USB 3.0 είναι σχετικά μέτρια καθώς ο εξωτερικός 2.5” δίσκους που δοκίμασα έχει περίπου 85MB/s read και write αντίστοιχα. Έτσι βλέπουμε ότι το USB 3.0 δεν διαθέτει όλο το bandwidth που προϋποθέτει το πρότυπο του.
Επειδή στο gaming performance δεν μπορώ να σας δείξω εικόνες και νούμερα, θα σας πω ότι σε 1080p monitor δεν συνάντησα κανένα lag σε βαριά 3D παιχνίδια. Στο βίντεο που ακολουθεί θα σας δείξω πως συμπεριφέρεται το Beelink GS1 στα Asphalt 8 , Dead Trigger 2 και Riptide GP: Renegate. Στο βίντεο ίσως παρατηρήσετε κάποιας μορφής lag. Αυτό όμως δεν ισχύει καθώς το GS1 συμπεριφέρεται άψογα στα παιχνίδια. Αυτό που φαίνεται στο βίντεο είναι latency από την capture card την στιγμή που καταγράφει την λειτουργία του tv box.
Στα παιχνίδια που θα δείτε στο βίντεο που βρίσκεται στο τέλος της παρουσίασης μου είχα τα εξής settings
  • Asphalt 8: visual quality - high
  • Dead Trigger 2: high
  • Riptide GP: Renegate: higher resolution & High Detail shaders and high details
Κατά την διάρκεια των παραπάνω benchmarks αλλά και games δεν παρατήρησα υψηλές θερμοκρασίες και η μόνη φορά που το GS1 ξεπέρασε του 70 βαθμούς είναι όταν έτρεξα πέντε συνεχόμενα AnTuTu tests ώστε να παρατηρήσω τις θερμοκρασίες του. Σε ποιο ήπια χρήση, internet browsing και αναπαραγωγή multimedia υλικού οι θερμοκρασίες είναι άριστες. Αυτό οφείλεται στο ότι το Allwinner H6 SOC έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά σε σχέση με τον ανταγωνιστή Amlogic S912 και επίσης στο γεγονός ότι η Beelink έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο σύστημα ψύξης! (φωτογραφία που ακολουθεί). Έχει τοποθετήσει μια μεγάλη μεταλλική επιφάνεια η οποία έχει απευθείας επαφή με το SOC και επιτυγχάνονται οι αρκετά καλές θερμοκρασίες. Θα ήθελα όμως περισσότερες τρύπες εξαερισμού ώστε να επιτευχθεί η βέλτιστη ψύξη.


wT4C0bt.png

(τα δικαιώματα της παραπάνω φωτογραφίας ανήκουν στην σελίδα freaktab.com)​


Να σημειώσω επίσης ότι η internet browsing εμπειρία που αποκόμισα με την χρήση του Google Chrome browser είναι σαφώς καλύτερη από τα τρία προηγούμενα boxάκια που είχα στην κατοχή μου με τον Amlogic S912 ο οποίος ναι μεν octacore αλλά με μικρότερη συχνότητα λειτουργίας 1GHz και 1.5GHz για κάθε τετραπύρηνο άρθρωμα που διαθέτει.
Στον τομέα του wifi το GS1 συμπεριφέρεται άψογα και τερματίζει την γραμμή μου. Δεν παρατήρησα καθόλου αποσυνδέσεις αλλά όταν ήρθε η στιγμή να μεταφέρω αρχεία μέσω 5GHz δικτύου το GS1 δεν με έβγαλε ασπροπρόσωπο καθώς οι ταχύτητες δεν ξεπέρασαν τα 200Mbp/s, επίσης ίδιο αποτέλεσμα είχα και ενσύρματα.


Multimedia tests
Πάμε τώρα να δούμε τις multimedia δυνατότητες του Beelink GS1! Δοκίμασα όλα τα κλιπάκια με από την σελίδα http://jell.yfish.us/ και κάποια άλλα που βρήκα διάσπαρτα στο διαδίκτυο, μερικά από τα οποία περιέχουν Dolby True HD ήχο.
Στο jellyfish test όλα τα clips παίζουν άψογα εκτός από το τελευταίο jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv, όπου εικάζω ότι είναι θέμα DDR3 διότι σε άλλο tv box με DDR4 και τον Allwinner H6 έχω δει στο διαδίκτυο ότι παίζει σωστά. Μικρό το κακό βέβαια γιατί είναι εξαιρετικά δύσκολο ως απίθανο να βρείτε ταινία των 400ων Mbp/s. Δοκίμασα επίσης από 1080p ως 4k, 30fps ως 60fps, VP9 και HEVC 10 και όλα παίζουν άψογα.
Σε δοκιμές που έκανα με Dolby Digital ήχο κατάφερα να έχω τέλεια αναπαραγωγή μόνο με τον mx player και αυτό με sw decoder (custom decoder), σε όλους τους υπόλοιπους players είτε δεν έπαιζαν καθόλου είτε έπαιζαν με αρκετά σπασίματα. Σημειώστε ότι δεν διαθέτω home cimena αλλά 2.1 ηχεία και έτσι δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάνει σωστό passthrough
Τέλος, στο πολυπόθητο 6k multimedia τεστ, δυστυχώς δεν κατάφερα με κανένα πρόγραμμα να έχω σωστή αναπαραγωγή. Στα περισσότερα δεν έπαιζαν καν διάφορα 6k και 5k κλιπάκια που δοκίμασα. Άρα κάτι λάθος έχει κάνει η εταιρία σε αυτό το κομμάτι, διότι ο Allwinner H6 διαθέτει 6k 30fps decoder. Όλα τα παραπάνω μπορείτε να τα δείτε στην πράξη στο βίντεο που ακολουθεί.


Προσωπικές παρατηρήσεις
Σε αυτό το κεφάλαιο θα σας πω την προσωπική μου άποψη για το Beelink GS1.
Το GS1 στα χαρτιά φαίνεται ένα κορυφαίο tv box αλλά στην πράξη όπως σχεδόν όλα τα οικονομικά tv box που έρχονται από την κίνα έχουν μερικά σφάλματα. Έτσι παραπάνω προσπάθησα να καλύψω σχεδόν όλες τις πτυχές του ώστε οι ενδιαφερόμενοι για αγορά να γνωρίζουν με τι θα βρεθούν αντιμέτωποι.
Αρχικά. Στον τομέα του hardware θα ήθελα DDR4 μνήμη, πιστέψτε με η διαφορά στο bandwidth από DDR3 σε DDR4 βελτιώνει αρκετά ένα tv box σχεδόν σε όλες του τις λειτουργίες. Επίσης θα ήθελα παραπάνω USB ports. Η ύπαρξη του USB 3.0 port είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη αλλά η απόδοση του δεν είναι η βέλτιστη. Η ενσωματωμένος αποθηκευτικός χώρος είναι το μόνο bottlenet της συσκευής καθώς για εμένα θεωρείται αργός, και τα wifi και Ethernet θα μπορούσαν να είναι πιο γρήγορα κατά την μεταφορά αρχείων.
Από την άλλη στο εσωτερικό του GS1 βρίσκουμε το Allwinner H6 SOC, ένα αρκετά δυνατό chip όπου δεν μασάει σε καμία καθημερινή εργασία που μπορεί ένα tv box να εκτελέσει. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στην browsing συμπεριφορά του GS1 αλλά και στην άριστη αναπαραγωγή αρχείων όλων των φορμάτ που δοκίμασα.


Στο software κομμάτι του, έχουμε Android 7.1 rooted και χαίρομαι που η Beelink ασχολείται με το κομμάτι του λογισμικού και έχει ήδη διαθέσει 4 OTA updates . Στο τελευταίο update μάλιστα έλυσε μερικά bugs που παρατήρησα στις προηγούμενες ROM και πρόσθεσε κάποιες έξτρα λειτουργίες, όπως το frame auto switching (όπου αυτό είναι ακόμα σε beta στάδιο και πρέπει να υποστηρίζεται από την συνδεδεμένη τηλεόραση) και την εφαρμογή για shortcuts στο χειριστήριο.


Σε γενικές γραμμές είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος καθώς έχω μια πολύ ποιοτική συσκευή, αν δεν την δείτε όμως από κοντά δεν θα καταλάβετε αυτό που εννοώ, με ελάχιστα προβλήματα, άριστη θερμική συμπεριφορά (έχω μεγάλο θέμα με τις θερμοκρασίες) και πολύ γρήγορο hardware.
Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια το κατάστημα Gearbest για την αποστολή του Βeelink GS1 του οποίου το κόστος ανέρχεται περίπου στα 55 (χωρίς να υπολογιστούν τυχών μεταφορικά έξοδα).







 
Last edited: