Αλλαγη ηχοσυστηματος σε..τρακτερ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Saved

New member
8 November 2017
20
Καλησπερα παιδια.Θελω καποια βοηθεια αν σας ειναι ευκολο.Θελω να αλλαξω το ραδιοφωνο στο τρακτορι και να βαλω καποιο που να παιρνει usb.Εχω και σπασμενη κεραια,οποτε με την ευκερια,θα την αλλαξω και αυτην,και θελω να αλλαξω και τα ηχεια του.Ειναι 2, νομιζω 4" και πολυ γρατζουνανε οταν βαζω λιγη ενταση.Εχετε να προτηνετε τιποτα;Να σημιωσω οτι σαμπγουφερ δεν υπαρχει λογος να μπει,ουτε σουπερ εγκατασταση γιατι η καμπινα δεν μονωνει και πολυ την μηχανη,και η βαβουρα παντα θα υπαρχει.Θελω απλα να ακουω λιγο μουσικουλα τις ατρλειωτες ωρες στα χοραφια,αλλα παραλληλα να ακουω και τι γινετε και εξω.Ευχαριστω εκ των πρωτερων
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
ό,τι σου προτείνει ένα κατάστημα στην περιοχή σου καλό θα είναι.
Υπολογίζεις γύρω στα 60-70 για ποιοτική μάρκα ραδιόφωνο. Φτηνότερα για κινεζιές.
Από εκεί και πέρα σου είπα, ό,τι σου πουν.
Και το λεω αυτό γιατί δεν έχει και πολλή σημασία για τους λόγους που είπες.
 

Saved

New member
8 November 2017
20
Ε ναι,το ξερω πως δεν υπαρχει λογος να παω σε high end καταστασεις,αφου απο παντου εχω "απολειες".
Ωραια.Οποτε θα περασω απο καταστημα,και αν εχω κενα η χρειαζοναι διεφξρηνησεις,ρωτω ξανα
:a0210:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Ε ναι,το ξερω πως δεν υπαρχει λογος να παω σε high end καταστασεις,αφου απο παντου εχω "απολειες".
Ωραια.Οποτε θα περασω απο καταστημα,και αν εχω κενα η χρειαζοναι διεφξρηνησεις,ρωτω ξανα
:a0210:
Ότι θες
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Στο όργωμα θα "πηδάει" το cd player φαντάζομαι του θανατά, usb είναι όντως μονόδρομος. Από ότι ξέρω η alpine και η Pioneer θεωρούνται καλές φίρμες. Οι τιμές είναι όπως είπε και ο Supersonic κάτω από 100ε για κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές.
 
έχει θέσεις για ηχεία στο τρακτέρ? αν όχι δοκίμασε να πάρεις ηχεία αυτοκινήτου με καμπίνα και να τα βάλεις κάπου ψηλά, κοντά στα αυτιά σου.
Για πηγή στο 100ρικο θα είσαι κομπλέ.
Όταν τα βάλεις βάλε και μια φωτό εδώ να δουμε πως είναι να είσαι μέσα στην καμπίνα του τρακτέρ και να ακους μουσική.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
ακου τι μαθαινεις...εχουν και τα τρακτερ ηχοσυστημα?

Εννοείται, τα καινουργια έχουν την Αρτα και τα Γιάννενα πάνω. Αυτά που εχεις εσύ στο μυαλό σου είναι μάλλον κάτι σαράβαλα πριν το 1980 (που στην Ελλάδα κυκλοφορούν ακόμα) Για μπες στου John Deere να πάρεις μια γεύση του πως είναι πλέον τα πράγματα.

....τι να λέμε τώρα, εδώ οι εκσκαφείς έχουν ηχοσύστημα μέσα, τα τρακτέρ δεν θα είχαν. Γίνεται να σκάβεις γούβες για θεμέλια χωρίς να παιζει τέρμα Motorhead?
 

Saved

New member
8 November 2017
20
Εχει κασετοφωνο και δεν καταλαβαινει μια να πεσεις σε χαντακι 1 μετρο :afro:
Βασικα εγω εχω μικρο τρακτερ (90 αλογα) και εχει τα ακρος απαραιτητα.Αν πας σε πιο μεγαλα (120 αλογα και πανω) εχουν cd player,ψυγειο,computer που μετραει την αποδοση στην δουλεια και αν πεσει κατω απο ενα ποσοστο % σε ηδοποιει να κανεις αλλαγες σε ταχυτητα οι ρυθμησεις διαφορικων κτλ (καλα στα 200 αλογα και πανω ολα αυτα γινωντε αυτοματα και ο οδηγος μεσα απλα κραταει το τημονι μηπως και χρειαστει) gps για να ξερει το τρακτερ που τελειωνει το χοραφιχοραφι για να σταματησει,απο που περασε και ραντησε,μην περασει ξανα η μην αφησει κενα.Γενικα πολυ τεχνολογια ιδιως τα τελευταια 5 χρονια.
Εγω το πηρα το 2005 και ευτυχως εχει πιο λιγα ηλεκτρονικα,γιατι κακα τα ψεματα,ολα αυτα μετα απο καιρο θα βγαλουν και ζημιες.Οχι αισθυτηρας,οχι οθονη κτλ και ειναι πολλα τα λεφτα για επισκευη.
Θα βαλω φωτο τα ηχεια να δειτε
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Η κάρτα ήχου που έβαλες δεν έχει σχέση με τρακτέρ.
Υποθέτω το ξέρεις ή τουλάχιστον είναι φανερό

φυσικά και το ξέρω...its a joke ...σε σχεση με το thread
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Καλησπερα παιδια.Θελω καποια βοηθεια αν σας ειναι ευκολο.Θελω να αλλαξω το ραδιοφωνο στο τρακτορι και να βαλω καποιο που να παιρνει usb.Εχω και σπασμενη κεραια,οποτε με την ευκερια,θα την αλλαξω και αυτην,και θελω να αλλαξω και τα ηχεια του.Ειναι 2, νομιζω 4" και πολυ γρατζουνανε οταν βαζω λιγη ενταση.Εχετε να προτηνετε τιποτα;Να σημιωσω οτι σαμπγουφερ δεν υπαρχει λογος να μπει,ουτε σουπερ εγκατασταση γιατι η καμπινα δεν μονωνει και πολυ την μηχανη,και η βαβουρα παντα θα υπαρχει.Θελω απλα να ακουω λιγο μουσικουλα τις ατρλειωτες ωρες στα χοραφια,αλλα παραλληλα να ακουω και τι γινετε και εξω.Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Θα χρειαστείς ηχεία και ράδιο η και εξωτερικό ενισχυτή με πολλά watt για να καλύψεις τη βαβούρα σε χαμηλά επίπεδα παραμόρφωσης. Αλλιώς θα αυξήσεις ακόμα περισσότερο τα επίπεδα της βαβούρας στην καμπίνα. Και εφόσον οι ώρες στην καμπίνα είναι ατέλειωτες αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω.
 

Saved

New member
8 November 2017
20
Η αληθεια ειναι πως δεν ιελω να απομονοθω απο την βαβουρα,γιατι ετσι καταλαβαινω εαν τυχων γινει κατι το οποιο δεν φσινετε απο το καθησμα.
Απο κομενη βιδα και χτυπημα μηχανιματοε σε σχετικα μεγαλη πετρα ως τσιριγματα απο αρπαγμενους πηρους κτλ που αν δεν τα καταλαβεις γρηγορα,τοτε η ζημια μεγαλωνει..
Απλα ειναι οτι θελω να κανω λιγο πιο ευχαριστο το περιβαλον.Ενταξει,η βαβουρα δεν ειναι και να σου παρει τα αυτια,ομως ειναι εκει για να σε κουρασει
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Αυτό σου λέω, τα πολλά watt δεν είναι απαραίτητο να συνοδεύονται και με πολύ υψηλές εντάσεις. Απλά αν στα 70db βαβούρας τα 75db μουσικής θα ακούγονται δίχως ιδιαίτερη παραμόρφωση και το αποτέλεσμα θα είναι πιο ευχάριστο και πιο ξεκούραστο. Για τα ηχεία αν δεν υπάρχει ειδικός χώρος να τα εφαρμόσεις καλύτερα να προτιμήσεις ηχεία κλειστής καμπίνας
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Αλλαγη ηχοσυστηματος σε..τρακτερ

ακου τι μαθαινεις...εχουν και τα τρακτερ ηχοσυστημα?

Fendt-939-Vario-Cockpit-1200x800-a42c99e850a8725b.jpg

Να δες για παραδειγμα ενα fend,
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αυτά είναι! Εδώ μέσα στήνεις και κανονικό Home Cinema άνετα.

Αυτή είναι π.χ. μια αξιόλογη φίρμα μονάδων και έχει τιμές για όλα τα budget. https://www.skroutz.gr/c/317/hxeia-...]=37.975553&coordinates[lng]=23.734902&page=2

Για την τοποθέτηση τώρα ίσως να ρωτούσες κάποιον επαγγελματία κοντά σου μήπως θα μπορούσε να ρθει με τα εργαλεία του εκεί που εχεις το τρακτέρ για να μην τρέχεις μέχρι το μαγαζί του. ΑΝ έρθει και δει τι χρειάζεται μέσα σε ένα λεπτό θα μπορεί να σου πει να γινεται να γλιτώσεις το τράβηγμα μέχρι το μαγαζί του (λογικά θα γινεται πιστευω)