Back To Black Series ( και πως να τις αποφυγουμε ???)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Προκειται για την μια προσπαθεια και μαλιστα μαζικη για επανεκδωση σημαντικων αλμπουμς σε Βινυλιο.

Μεχρις εδω καλα και αγια...μονο που υπαρχει ενα προβλημα και μαλιστα σοβαρο κατα τη γνωμη μου.

Να πληρωνεις βινυλιο για να ακους πρεσαρισμενο CD και μαλιστα πολυ πιθανα και με σκρατς παει πολυ.

Ακομα χειροτερα αμα πηδαει η βελονα σε καποιο τιτλο. Κανεις αλλαγη του δισκου ( σχετικα ευκολα thanks to Amazon) και ο επομενος που ερχεται πηδαει παλι... ( Eels )

Μπορει να υπαρχει και ακομα, να εχει και λαθος στην εκτυπωση τιτλων. ( Guns n Roses )

Θα πει καποιος καλα αυτοι που τα παθαινουν παιρνουν πειρατικες κοπιες Ανατολικες χωρες...

Αμ οχι κυριοι. Ειναι επισημη σειρα με συνεργασια με τα label εκδοσεων αν οχι αγορασμενα.

Και το χειροτερο...

Οταν το αγοραζεις στο Ιντερνετ δεν ξερεις να ειναι της σειρας αυτης γιατι παντα Σταμπαρεται με την ετικετα και το ονομα της εταιριας εκδοσης...

Και παλι καποιοι λενε οτι ολες οι οποες δεν ειναι το ιδιο.

Η εταιρια (γιγαντας) που κανει ολη αυτη την δουλεια ειναι η Universal

Αντε να βρεις ακρη οταν παραγγειλεις

Αμα γνωριζετε προβληματα και με αλλες εταιριες επανεκδοσεων βινυλιων και γνωμες για Labels επανεκδοσεων πειτε τη γνωμη σας.


:violent-smiley-030:

 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Μηπως ειναι ολη η παρτιδα ελλατωματικη??? Σε ποιο album των Guns N Roses σου ετυχε? Επειδη ελεγα να παρω το "Appetite...." αυτες τις μερες σε βινυλιο. Εμενα παντως μου εχει τυχει αυτο σε cd, εχω αγορασει το ιδιο cd 3 φορες και ολα πηδανε στο 2 τελευταια τραγουδια.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Στο Use for Illusion το κιτρινο. To πρωτο τραγουδι πηδαει.

Στο Beautiful Freaks των Eels επισης :mad:

Καποια των C.C.R. μου φαινεται οτι ακουω τα CD.

Portished, Winehouse και Jeff Buckley (αν και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτονων) νομιζω οτι ακουγεται σαν CD επισης.
Και καποια αλλα.

Τα εχω ολα σε CD και τα πηρα για να ακουσω βινυλιο...αμ δε.

Αλλα νομιζω οτι το Use for Illusion ειναι ελατωματικο απο το εργοστασιο. Τι εχω διαταυρωσει και απο αλλου.

Μα αν ειναι δυνατον... Ολοκληρος δισκογραφικος κολοσσος να κανει τετοια πραγματα ;

Οπως ειπα το δυσκολο ειναι πως να το καταλαβεις οταν παραγγελνεις στο Ιντερνετ γιατι δεν το αναφερει παντα οτι ειναι "της σειρας".
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Κανοντας μια ερευνα στο internet, ειδα οτι αυτο που συνεβει σε εσενα εχει συμβει σε πααααρα πολλους ακομα οποτε κατι παιζει, δεν ειναι ενα μεμονομενο γεγονος. Αν δεις reviews απο amazon λενε οτι ενω επιστρεφουν δισκο που "πηδαει", τους ερχεται ο καινουριος και "πηδαει" κι αυτος στο ιδιο σημειο. Αρα εχει να κανει με την κοπη φανταζομαι... Επισης η Universal δε διευκρινιζει τιποτα για το mastering σε οποιον εχει κανει ερωτηση... Καποια παιζει να ειναι απο cd απ'οτι διαβαζω.