Πλυντήριο επιλογή LG ή Samsung;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mathema

Banned
1 December 2014
201
Γειά σας προς επιλογή νέου πλυντηρίου, ξέρω είναι γενικόλογο και εξαρτάται από το μοντέλο αλλά με την πείρα που έχετε τι προτείνετε; Κυρίως να έχει καλό service. LG ή Samsung;
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εγω εχω LG και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Καμμια σχεση με οτι ειχαμε πριν. Αριστες επιδωσεις ( φορτος προγραμματα θορυβος και αριστο πλυσιμο)και δεν ταρακουνιεται ο τοπος οπως με τα κλασσικα πληντυρια.

Για σερβις δεν το σκεφτηκα καν οταν το αγορασα.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Αν δεν μένεις Αθήνα, πριν αποφασίσεις, δες πρώτα ποιός είναι εξουσιοδοτημένος για το service της καθε μιας απο τις 2 εταιρίες στην περιοχή σου, πέρνα και μίλα μαζί τους να δεις τι ρόλο παίζουν και τι ιδιαιτερότητες μπορεί να έχει η εγγύηση της κάθε εταιρίας και αποφάσισε μετά.
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Το καλοκαιρι πηρα αυτο το μοντελο LG F4J5TN3W και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Πλυντήριο επιλογή LG ή Samsung;

Το καλοκαιρι πηρα αυτο το μοντελο LG F4J5TN3W και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω το προηγουμενο χωρις nfc δυο χρονια . Πολυ καλο. Χαμηλα επιπεδα θορυβου και κανενα παραπονο απο το πλησιμο.

Παλι LG θα αγοραζα.
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
Όταν κοιτούσα για πλυντήριο πριν απο 2 χρόνια, ένας πωλητης μου είπε το εξής:

Samsung και νερό ................ δεν ταιριάζουν! Πήρα το Blomberg Α+++ GreenPlus - το 7κιλο και βγήκε σκυλί.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Πλυντήριο επιλογή LG ή Samsung;

Όταν κοιτούσα για πλυντήριο πριν απο 2 χρόνια, ένας πωλητης μου είπε το εξής:

Samsung και νερό ................ δεν ταιριάζουν! Πήρα το Blomberg Α+++ GreenPlus - το 7κιλο και βγήκε σκυλί.
Μικρο το 7Kg ομως. Εμεις δυο ατομα και ενα μωρο και το 8kg μας ζοριζει. 9kg-10kg για οικογενεια.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Nα πω οτι το δικο μου το εχω σχεδον 6 χρονια. Λειτουργει οπως την πρωτη μερα. Και ουτε συντηρησεις ουτε καλγκον ουτε τιποτα.

( εχει και δυνατοτητα στεγνοτηριου, αψογο, μεχρι και παπλωμα μπορουμεε να πλυνουμε και να στεγνωσουμε)
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Nα πω οτι το δικο μου το εχω σχεδον 6 χρονια. Λειτουργει οπως την πρωτη μερα. Και ουτε συντηρησεις ουτε καλγκον ουτε τιποτα.

( εχει και δυνατοτητα στεγνοτηριου, αψογο, μεχρι και παπλωμα μπορουμεε να πλυνουμε και να στεγνωσουμε)

Χα !... Την έλλειψη καλγκόν (ή οτι άλλο) θα την συνειδητοποιήσεις όταν θα είναι αργά... :))
Την κατακάθιση αλάτων την βλέπεις μετά την βλάβη...
Σαν να είπες τώρα, "σκυλί το αυτοκίνητο - 6 χρόνια τώρα χωρίς σέρβις, χωρίς λάδια, χωρίς αλλαγή ελαστικών, δεν με έχει αφήσει ποτέ..."
Τι βγάζουν οι βρύσες σας εκει στην Γαλλία αντι για νερό - σόδα Περριέ ?

Μην κοιτάς τον κάδο που γυαλίζει... Στην αντίσταση να δεις τι γίνεται...
 
Last edited:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Πλυντήριο επιλογή LG ή Samsung;

Xμμμ... λες ε ; Εγω τον καδο κοιταζα.

Καλγκον λοιπον...

Aν έχετε μαλακό νερό (χωρίς πολλά άλατα δηλαδή), μην το παρακάνεις όμως. Τα τύπου Καλγκόν αφαλατικά, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι ακριβά - πιό ακριβά απο το απορρυπαντικό. Μάθε τι προτείνουν οι ειδικοί στην περιοχή σου πχ. κάποιο γραφείο ενημέρωσης καταναλωτών.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ασε που συνηθως η αντλια νερου γεμιζει απο αλατα.
Χωρις καλγκον μεχρι να χαλασει, περισσοτερα θα σου κοστισει το καλγκον παρα μια αντλια νερου.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Είδα τις προάλλες στο σουπερμάρκετ, το Καλγκόν 20 ή 25 ευρώ οι 40 (δεν είμαι σίγουρος - αλλά κάπου εκεί γύρω) κάψουλες. Βολεύτηκα με "καλγκόν" του Lidl με 8-9 ευρουδάκια και χρήση 1 κάψουλα ανά 5 πλύσεις - ευτυχώς έχουμε μαλακό νερό. Αλλιώς δεν συμφέρει - καλύτερα να το αφήνεις σκέτο και να αλλάζεις πλυντήριο όταν χαλάει.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
AEG L76285FL περίπου 3.5 χρόνια ,βάρεσε ρουλεμάν και κάνει θόρυβο ,οπότε το κρατώ μέχρι να παραδώσει το πνεύμα και να πεταχτεί .Κόστος επισκευής απαγορευτικό ,οπότε αγοράζεις καινούργιο και κάνεις το σταυρό σου .
 
Last edited:

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Re: Απάντηση: Πλυντήριο επιλογή LG ή Samsung;

LG direct drive πήρα στο εξοχικό και είμαι ευχαριστημένος.

Φυσικα με μοτερ direct drive το οποιο εχει 10ετη εγγυηση και γενικα ολο το πλυντηριο εχει 2ετη εγγυηση στην LG παντα...


Οσον αφορα τα αλατα αν πλενουμε συχνα με πολυ ζεστο νερο φυσικα και θα υπαρξουν ολο και περισσοτερα αλατα στην αντισταση, αν η πλυση γινεται με κρυο νερο και μεχρι τους 40 βαθμους δεν υπαρχει προβλημα, οκ καποια στιγμη η αντισταση θα τα παιξει αλλα τα λεφτα που θα εχεις δωσει στο αφαλατικο θα ειναι πολυ περισσοτερα...